Bezpajumtnieks. Foto no arhīva

Latvija ir sekmīgi pataisīta par Sjerraleoni (turpinājums)

345
(atjaunots 11:35 20.02.2019)
"Kāpēc vienas valstis ir bagātas, citas – nabagas" – tā saucas amerikāņu ekonomistu Dārona Adžemoglu un Džeimsa Robinsona grāmata, kurā sniegtā informācija precīzi izskaidro situāciju Latvijā.

Raksta sākums >>>

Ilgu laiku abu nāciju pārstāvjus Latvijā sildīja ilūzija, ka ar laiku, Eiropas piemēra labvēlīgajā ietekmē mūsu politiskie tikumi pamazām uzlabosies. Un pie varas nāks cilvēki, kuri ne tikai valkās eiropeiskus uzvalkus, bet arī darīs eiropeiskus darbus. Diemžēl nesanāk. Sistēma, kas nejūt spiedienu no ārienes, spēj tikai degradēt.

Degradāciju mēs vērojam paši savām acīm. Tikai pirms pāris gadiem Solvita Āboltiņa un Valdis Dombrovskis atgādināja politiskās liekulības un divkosības paraugus, par kuriem nepieklājīgākus atrast grūti. Taču ieradās jaunie Saeimas krēslu un valdības kabinetu īpašnieki, un Āboltiņa atmiņā ataust kā gudra, līdzsvarota politiķe. Un tādi cilvēki kā Ivars Godmanis vai Māris Gailis pat atgādina antīkos varoņus no "zelta laikmeta", kad parastie cilvēki un kentauri-pusdievi dzīvoja gandrīz draudzīgi, cerēja celt labāku Latviju.

Kāpēc Kims Čenirs ir bagātāks nekā jebkurš prezidents

Latvijas jaunlaiku vēsture – tas nav tikai apburtais loks vien, ar katru loku tā nevis paceļas, bet gan nolaižas par līmeni zemāk. Ar katru loku politika kļūst aizvien primitīvāka, korupcija – atklātāka.

Atgādināsim, kā "Vienotība" savulaik tika pie varas stūres ar lozungu "nost ar oligarhiem!" un "nost ar korupciju" pēc "Latvijas Maidana", kad tauta sarīkoja nekārtības pie Saeimas 2009. gada janvārī.

Pamestā slimnīca Mežaparkā
© Sputnik / Робертс Вицупс

Kas tad notika? Vakarējie korupcijas apkarotāji ātri iekļāvās sistēmā, vēl vairāk – to būtiski "uzlaboja" sev par labu. Viņu pieminētie oligarhi tikai skaudīgi šņākuļoja: oho, vai tad patiešām varēja pat tik nekaunīgi zagt?

Nu labi, jūs teiksiet, lai nu paliek zagšana, nevar taču tā būt, ka politiķi negribētu panākt valsts attīstību. Viņiem taču vajag no kaut kā zagt, no kaut kādas peļņas?

Tā ir paši izplatīta kļūda, apliecina grāmatas "Kāpēc vienas valstis ir bagātas, citas – nabagas" autori Dārons Adžemoglu un Džeimss Robinsons. Tā var būt, vēl vairāk, viņiem pat nav citas izvēles, ja viņi vēlas saglabāt savus ienākumus. Protams, sirdī viņiem Latvijas ir žēl, viņi saprot, ka ilgtermiņa perspektīvā viņi zāģē zaru, uz kura paši sēž. Taču ilgtermiņa perspektīvas viņus nesatrauc. Viņi vēlas saraust tepat un tūlīt. Arī te redzama dzelžaina likumsakarība.

Jo sekmīgāka ir sabiedrība, jo grūtāk elitei apmierināt savas nepārtraukti augošās personiskās vajadzības.

Neviens ASV prezidents nevar atļauties greznību, kādu bauda Kims Čenirs. Ko nu tur par Čeniru runāt – pat Zairas diktators Mobutu var atļauties uzbūvēt villu ar aerodromu, kas spēs uzņem "Concorde" (ko viņš bieži nomāja Francija). Arī pie mums tā gadās, un Krievijas iedzīvotāji ir pārsteigti par luksusa auto skaitu no Maskavas viedokļa ne īpaši bagātajā valstī.

Problēma ir tā, ka inkluzīvā sistēmā cilvēki, kuri pie mums kļuvuši par miljonāriem "pa blatu", uz to pašu OIK shēmu rēķina (par tām izmaksāts jau vairāk nekā miljards eiro), nebūtu pacēlušies virs vidējā līmeņa. Tas ir gluži kā pilsētas pārtikas veikala direktors – padomju laikā viņš bija blata karalis un deficīta valdnieks, bet kam viņš ir vajadzīgs normālā ekonomiskā sistēmā?

Tāpat klājas arī mūsu politiķiem: puse Saeimas deputātu jebkurā normālā valstī nokļūtu trako namā un dzertu tabletes nevis pieņemtu likumus.

Tāpēc mūsu politiskā elite pretojas jebkādām sistēmām, pat nožņaudz ikvienu, kurš pūlas īstenot reformas, lai kādā sfērā tās parādītos!

Roberts Ķīlis: rets reformators

Klasisks piemērs: Reformu partijas pārstāvja, izglītības ministra Roberta Ķīļa centieni 2012. gadā noskaidrot, kas pie mums notiek ar augstāko izglītību. Tur grozās milzu nauda: viņa laikā Latvijas augstskolu ienākumi sasniedza 215 milj. latu (tostarp – 55 milj. studentu budžeta vietām).

Kur un kā lielās summas tika sadalītas, bija noziegums aiz septiņiem zieģeļiem, ko stingri sargāja augstskolu rektori. Taču rezultāts bija redzams: izglītības kvalitāte bija zemāka par zemāku. Mūsu augstskolas karājas visu iespējamo starptautisko reitingu apakšdaļā. Darba devēji žēlojas – viņiem vajadzīgo profesiju pārstāvjus negatavo, vai gatavo ļoti maz, toties visādus "sabiedrisko sakaru speciālistus" – daudz vairāk nekā sabiedrība spēj sagremot.

Tā nu Ķīlis mēģināja noskaidrot, kur aiziet nauda un vai nav iespējams to izmantot efektīvāk. Galu galā augstskolu mafija viņu norija, un to pieļāva ne tikai Reformu partijas partneri koalīcijā, bet arī paša partijas biedri.

Taču problēma bija tā, ka sistēma sevi uztur homeostāzes stāvoklī. Vēl vairāk – tā aktīvi apēd valsts resursus. Pie tam apetīte nemazinās, tāpēc tā īsteno savas pretējās reformas un apēd paliekas. Tāpēc situācija tikai pasliktinās.

Paskatīsimies, piemēram, uz iepriekšējā izglītības ministra Šadurska aizliegumu organizēt studijas krievu valodā privātās augstskolās. Kāda viņam darīšana par privātajiem? Zinoši cilvēki skaidro: tādā gadījumā daudziem vietējiem krievu tautības abiturientiem atliks tikai stāties valsts augstskolās. Un demogrāfiskās bedres apstākļos tas var glābt vajadzīgo rektoru ienākumus.

Tiesa, vienlaikus nācās iznīcināt arī izglītības eksportu, nozari, kas Latvijai nesa miljoniem eiro uz ārvalstu studentu apmācības rēķina. Taču... šeit darbojas Āfrikā vērotais "Stīvensa princips": ja kāds resurss pieder "nepareizajiem" cilvēkiem, tas ir jāiznīcina. Un nav svarīgi, kā tas ietekmēs ekonomiku.

Kā citas valstis kļuva normālas

Adžemoglu un Robinsons konsekventi demonstrē, ka "laba pārvaldība" nenāk no augšas, ka apgaismota elite neierodas no kosmosa. Anglijā, ASV un citās attīstītās valstīs inkluzīva sistēma radusies ilgā cīņā par masu politiskās līdzdalības paplašināšanos valsts pārvaldībā.

Te nāk vissvarīgākais jautājums, kura dēļ patiesībā rakstīta grāmata – kā šīs pārmaiņas panākt. Kā piemēru autori izmantoja Slaveno revolūciju Anglijā (1688.-89.gg.). Protams, katrā valstī būs savs konkrēto pasākumu komplekss, taču vispārējais princips ir reformās ieinteresētas plašas koalīcijas izveide.

Tikai tāda plaša koalīcija garantē, ka kādai atsevišķai grupai neizdosies privatizēt valsti, ka kāda cilvēka intereses negūs pārsvaru, kaitējot citu interesēm. slavenā revolūcija kļuva par lūzuma punktu tāpēc, ka toriji un vigi beidzot apvienojās un izstrādāja visiem pieņemamus spēles noteikumus.

Varētu domāt, ka Latvijā, kur 77% pilsoņu (par to liecina aptaujas) saskata pašreizējās sistēmas trūkumus, būtu nieka lieta radīt tādu koalīciju. Taču jūs paši viegli norādīsiet, kāds tam ir galvenais šķērslis: protams, valsts ir sašķelta pēc etniskā principa, un to rūpīgi veicina tagadējā vara. Tas taču ir drošākais paņēmiens, kā izvairīties no pārmaiņām.

Paskatieties: Saeimā ir 100 vietas. No tām aptuveni 75 (plus vai mīnus dažas vietas) pēc vēlēšanām regulāri saņem latviešu partijas, pārējās – "Saskaņa". Tā kā partijā, kuras formēšanai vajadzīga vismaz 51 deputāta balss, ņem tikai pareizās partijas, iznāk, ka

lielākajai daļai latviešu partiju vieta valdībā ir garantēta automātiski, neatkarīgi no agrākās rīcības.

Pagājušajā Saeimā aiz borta palika tikai "reģionāļi" un Sudrabas partija (kopā – 15 balsis). Ar 61 balsi "Vienotībai", "zaļajiem" zemniekiem un nacionāļiem pietika, lai izveidotu koalīciju. Šajos apstākļos latviešu politiķiem vienkārši nevar ne prātā ienākt vēlme pēc pārmaiņām, jo vairākums itin labi iekļaujas sistēmā, kas savukārt nes viņiem dažnedažādas dividendes.

Kāpēc Latvijā nav iespējama plaša "reformu koalīcija"

Tomēr iedomāsimies, ka latviešu flangā tomēr atradies politiskais spēks, kas nospraudis mērķi – reformēt sistēmu, pārcelt Latviju no ekskluzīvām sliedēm inkluzīvās. Tas piedalās vēlēšanās un – tīrais brīnums! – saņem lielāko skaitu balsu latviešu elektorāta vidū.

Slavenā revolūcija? Gaidi ar maisu. Tas tik un tā nesaņems 51 mandātu. Tādi precedenti Latvijas vēsturē vēl nav redzēti. 25-30 vietas – tās jau būs nedzirdētas sekmes. Kas notiks tālāk?

Lai īstenotu reformas, ir jāizveido valdība. Šim nolūkam vajadzīgi partneri? Ar ko sadarboties? Pēc politiskās spēles noteikumiem "Saskaņu" ņemt koalīcijā aizliegts. Tātad tie būs tie paši vecie spēles dalībnieki, tagadējās sistēmas beneficiāri.

Piemēram, 2011. gadā Zatlera Reformu partija vēlēšanās saņēma 22 mandātus, "Saskaņa" – 31. Šķiet, "reformu koalīcija" būtu gatava. Pie tam es ļoti labi saprotu, ka "Saskaņa" nav balti un pūkaini eņģeļi. Tāda koalīcija nenozīmētu, ka korupcija tiktu iznīdēta un ekonomika uzplauktu. Taču tā nenotika arī Anglijā tūlīt pēc Slavenās revolūcijas. 1689. gadā toriji un vigi nebija nekādi ideālie.

Runa nav par ideāliem politiķiem, bet gan par politiskās konkurences līmeņa pieaugumu tiktāl, ka tā liktu pat neideālajiem kaut ko uzsākt valsts labā, lai nezaudētu varu. Pagaidām koalīcija turas tikai uz 75 deputātu mandātiem, līmenis nav augsts, bet ar 100 mandātiem izredzes ir.

Tomēr Zatlers izraudzījās "pārbaudītu" variantu – latviešu koalīciju. Rezultātā Ķīļa pirmais reformu mēģinājums beidzās ar viņa atstādināšanu. Nenotika nekādas pārmaiņas, vismaz ne uz labo pusi. Pašus "reformatorus" sistēma drīz vien sagremoja un izspļāva. Četrus gadus vēlāk Reformu partija klusi nonīka.

Galu galā, ar karoti medus neuzlabosi mēslu mucas garšu.

Reformas nav iespējams īstenot kopā ar cilvēkiem, kam tās nozīmēs varas, naudas un ietekmes zudumu.

Pēdējās vēlēšanās "Reformu partijas" kāzuss atkārtojās kā farss (loģiski, mūsu politiskais teātris kļūst aizvien primitīvāks), veselas trīs partijas – Strīķes "Konservi", Pabrika "Zaķīši" un Kaimiņa KPV (gandrīz PSKP!) pasludināja sevi par "jaunajiem revolucionārajiem spēkiem", kuri izmetīs aiz borta visiem apnikušo koalīcijas zagļu baru. Cik daudz solījumu izskanēja! Ja kaut puse tiktu izpildīta, mēs varbūt atmostos pavisam citādā valstī.

Kas iznāk rezultātā? Valdība, ko vada premjers no... tās pašas kožu saēstās "Vienotības". Vecajā koalīcijā no siles padzīti ir tikai "zaļie zemnieki", visi pārējie atkal ir pie stūres. Te nu bija Slavenā rezolūcija latviešu mērcē.

Tā nu kuģa "Latvija" pasažieriem nekādi neizdodas izvilkt cirvi, ko zem kompasa pabāzuši viltīgi krāpnieki. Tagad tas peld uz Āfrikas pusi nomierinošas mantras pavadījumā "Mēs jau esam Eiropā, mēs jau esam Eiropā, mēs jau..."

 

345
Pēc temata
Eurostat: Latvija — piektā valsts ES nabadzības ziņā
Google zina, kāpēc Latvija ir "tik nabaga"
Bijušais rīdzinieks: Latvija novesta nabadzībā, taču problēma ir nacionālais jautājums
Dzīve pēc Brexit: nabagā Latvija neietiks Eiropas Savienotajās Valstīs
Nabadzība, bezdarbs, briesmīga izglītība: Latvija pati pataisa iedzīvotājus par vergiem
Spilve

Ogļu no Krievijas nav, vajadzīga "intelektuāla" ražošana: Rīgas osta meklē investīcijas

22
(atjaunots 11:55 27.02.2021)
Rīgas osta meklē investorus Spilves teritorijas attīstībai, pastāstīja ostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps.

RĪGA, 27. februāris — Sputnik. Rīgas brīvostas valde strādā pie potenciālo investoru piesaistīšanas Spilves teritorijas attīstībai Daugavas kreisajā krastā, stāsta avīze Diena.

Teritorijas platība – aptuveni 450 hektāri.

Cisternas ar naftas produktiem, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Мальгавко

"Vēlamies redzēt ostā zaļu, videi draudzīgu un tehnoloģiski ietilpīgu ražošanas un/vai loģistikas un apstrādes pakalpojumu komercdarbību vai cita veida augstas pievienotās vērtības komercdarbību, kuras klātbūtne ostā sekmētu jūras kravu apgrozījuma palielināšanos, jaunu kravu grupu piesaisti, paplašinātu ostas pakalpojumu klasteri un veidotu sinerģiju ar pašreizējiem ostas komersantiem un to sniegtajiem pakalpojumiem," uzsver Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps.

Ostas valde izskatīs iespējamos biznesa attīstības virzienus Spilves teritorijā, noteiks ekonomiski izdevīgus attīstības scenārijus, teritorijas pārvaldes mehānismus un finanšu ietvarus, kā arī izstrādās piedāvājumus un rīcības plānu vietējo un starptautisko investoru un teritorijas attīstītāju piesaistei.

Projekta attīstības ieceri plānots realizēt sadarbojoties ar Latvijas Investīciju attīstības aģentūru (LIAA)

“Pēdējos gados industriālajai apbūvei paredzētās teritorijas Rīgā ir samazinājušās, tādēļ Spilves teritorijas attīstībai ir augsts potenciāls. Šajā vietā varētu attīstīt viedo specializāciju industriālo parku, kurā apvienotu zinātnisko izpēti ar ražošanu, bet pastāv arī citas alternatīvas," konstatēja LIAA direktors Kaspars Rožkalns. Pēc viņa domām, šajā teritorijā varētu plesties industriālais parks ar "intelektuālu specializāciju", kas apvienotu zinātniskos pētījumus ar ražošanu. Taču ir arī citas alternatīvas, viņš piezīmēja.

Saskaņā ar apkopotajiem datiem par janvārī, Rīgas ostas kravu apgrozījums krities par 20,3% salīdzinājumā ar šo periodu pērn un sasniedzis 1,7 milj. tonnu kravu. 2021. gada janvārī Rīgas ostas termināļi apstrādājuši tikai vienu vilciena sastāvu ar ogļu kravu – 4 tūkstošus tonnu. Lejupslīde salīdzinājumā ar pērnā gada janvāri sastāda 99%.

Lielākās Latvijas ostas kravu apgrozījums 2020. gadā sastādīja 23,7 milj. tonnu kravu – par 27,6% mazāk, nekā gadu iepriekš.

Rīgas ostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš, komentējot ostas darba rezultātus 2020. gadā, paziņoja, ka krīze Krievijas kravu jomā dāvājusi Rīgas ostā strādājošajiem stividoriem stimulu attīstīties kravu diversifikācijas un apkalpošanas kvalitātes virzienā. Pēc viņa vārdiem, ostas uzņēmumi aktīvi iegulda līdzekļus kravu apstrādes tehnoloģijās, papildu noliktavu platību būvē un IT risinājumos.

22
Tagi:
osta, investīcijas, kravas
Pēc temata
Absolūts fiasko: Dombrovskis komentēja Baltijas ostu rādītājus
Būs pat labāk: Latvijas osta izdomājusi, kā aizvietot Krievijas ogles
Rīgas osta mēneša laikā saņēmusi vienu ogļu sastāvu: Krievija aizvedusi 99% kravu
Latvijas dzelzceļš

Latvijas dzelzceļš pārdod 12 nevajadzīgas lokomotīves

24
(atjaunots 11:26 27.02.2021)
Pērnā gada nogalē "Latvijas dzelzceļam" neizdevās pārdot padomju lokomotīves M62. Koncerns organizēs atkārtotu izsoli.

RĪGA, 27. februāris — Sputnik. Koncerns "Latvijas dzelzceļš" organizes atkārtotu izsoli, kurā plāno pārdot 12 dīzeļlokomotīves no sērijas M62. Sākotnējā kopējā cena – 465 tūkstoši eiro, liecina informācija oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Desmit lokomotīves tiks piedāvātas par sākumcenu 38 224 eiro apmērā, divas – par sākumcenu 41 530 eiro apmērā.

LDz paskaidroja: kompānijai patlaban ir pietiekams skaits lokomotīvju, ir rezerve gadījumam, ja kravu pārvadājumu apjoms pieaugs. Tāpēc pieņemts lēmums pārdot lokomotīves, kas nav nepieciešamas saimnieciskās darbības veikšanai. Turklāt kravu pārvadājumiem LDz pārsvarā izmanto spēcīgākas lokomotīves nekā izsolē piedāvātās.

Iepriekš vēstīts, ka kravu pārvadājumu lejupslīdes fonā "Latvijas dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kam vajadzētu palīdzēt kompānijai pārvarēt krīzi. LDz jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašinašanu, iekļaujot tajā jūras un auto pārvadājumu ekspedīcijas pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Līdztekus "Latvijas dzelzceļš" pārskatījis plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta īstenošanas. To bija plānots veikt līdz ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā pievedceļu attīstības projektu.

Bez tam "Latvijas dzelzceļš" līdz gada beigām būs spiests atlaist 1500 darbiniekus – aptuveni 24% štata.

Vienlaikus koncerns atbrīvojas no nevajadzīgiem nekustamajiem īpašumiem un neprofila aktīviem.

24
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli
Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca var atlaist pusi darbinieku
Latvijas dzelzceļš izpārdod īpašumus par zemām cenām
Lietuva un Igaunija elektrificē dzelzceļu līdz KF robežai. Latvijai naudas nav
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

0
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

0
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna