P. Stradiņa slimnīcā. Foto no arhīva

Jūs visu esat pārpratuši: lielākā daļa mediķu nesaņems algas pielikumu 20% apmērā

101
(atjaunots 17:00 09.02.2019)
Jaunā veselības ministre skaidro, ka daudzi ir pārpratuši agrāko informāciju par algas pielikumu, turklāt agrākā un tagadējā ministra skaidrojumi atšķiras.

RĪGA, 9. februāris — Sputnik. Mediķi ir vīlušies par to, kā tiek pildīti solījumi palielināt algas, vēsta skaties.lv.

"Nav skaidrības, kad tad reāli tie solījumi sāks pildīties. Tas ceļ trauksmi man kā veselības aprūpes darbiniekam, domāju, ka tas ceļ trauksmi visā veselības aprūpes sistēmā par labas pārvaldības pamatprincipu ievērošanu," – sašutumu pauda Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas medicīnas darbinieks Rafaels Ciekurs.

Jaunā veselības minister Ilze Viņķele (Attīstībai/Par!) paskaidroja, ka daudzi ir pārpratuši agrākos izteikumus – šogad par 20% pieaugs nevis mediķu algas, bet gan mazākās algas. Tātad – jo lielāka alga, jo mazāks pieaugums.

"Es apzinos, ka tas rada rūgtumu, neskaidrību un nesaprašanos, arī diemžēl vairo neuzticēšanos politiķiem. Tādēļ, ko es varu teikt? Skaidrot un skaidrot situāciju, ka atalgojuma pieaugums par 20% bija rēķināts pret tarifu, bet nu diemžēl tāda tā situācija ir, ka cilvēki ir maldināti," – atzina ministre.

Jaunās un bijušās veselības ministres skaidrojumi par pārpratuma rašanos ir atšķirīgi. I. Viņķele uzskata, ka daļa solījumu mediķiem doti priekšvēlēšanu gaisotnē.

"Tas acīmredzot ir atstājis zināmu iespaidu uz solījumu izteikšanas veidu," – apgalvoja ministre.

Savukārt bijusī veselības ministre Anda Čakša (ZZS) uzskata, ka liela nozīme ir saziņai ārstniecības iestādēs.

"Svarīgi ir, ka ārstniecības personas runā ar savu valdi vai ārstniecības iestādes vadību, jo tā summa ir precīzi iezīmēta līgumā, kas ir paredzēta algu pieaugumam," – teica Čakša.

Tā kā ilgā valdības veidošanas procesa dēļ gada valsts budžets vēl nav apstiprināts, un lēmumi par atalgojuma pielikumu mediķiem pieņemti pēdējā brīdī, daudzas ārstniecības iestādes nav paguvušas aplēst, kāds būs katra darbinieka algas pieaugums. Atalgojuma aprēķini vēl tikai top, tāpēc Bērnu slimnīcā, tāpat arī Paula Stradiņa un Austrumu slimnīcā personāls jauno algu saņems tikai martā.

"Nevarētu teikt, ka tas ļoti iepriecina strādājošos cilvēkus, bet es teiktu, ka tas ir labāk, ka ieripo maciņos kaut kas martā, nekā neieripo nemaz," – norādīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Mediķiem sola veikt pārrēķinu, tātad algas pielikums, kas bija jāizmaksā no janvāra, nepazudīs – to samaksās vēlāk.

101
Pēc temata
Čakša par mediķu algām: FM gatavo grozījumus, VM meklē naudu
Skrieniet pie ārsta, kamēr buksē veselības aprūpes sistēma
Saeimas pretimnākšana mediķiem: algām pieliks 600 miljonus, taču ne uzreiz
Drons, foto no arhīva

Malumedniekus meklē droni: par nelikumīgu lomu var samaksāt līdz 4000 eiro

5
(atjaunots 12:09 05.06.2020)
Ārkārtējās situācijas apstākļos Latvijā sarosījušies malumednieki. Viņus identificē ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību un piespriež sodu tūkstošiem eiro apmērā.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Maluzvejnieki un vienkārši zvejnieki, kuri makšķerē zonās, kur tas ir aizliegts, padarījuši sarežģītāku darbu Valsts vides dienestam ārkārtējās situācijas apstākļos, vēsta Bb.lv.

Maijā noformēti desmitiem protokolu pārkāpējiem un piespriesti palieli sodi. Fiziskām personām nelegāls loms Latvijā maksā 280-700 eiro, bet juridiskās personas maksā 700-4300 eiro.

Pie tam katrs pie zvejnieka atrastais lasis vai taimiņš izmaksās 715 eiro, zutis – 40 eiro. Taču arī tas vēl nav viss. Par nelegālu zvejniecību draud ne tikai sods, bet arī kriminālatbildība.

Likumpārkāpējus meklē VVD mobilās grupas. Viņu arsenālā ir ne tikai motorlaivas – zivis Latvijā tagad sargā arī mūsdienu tehnoloģijas.

Bezpilota lidaparāti "izķemmē" apvidu, termokameras ļauj saskatīt maluzvejniekus pat tumsā. Pie tam VVD darbinieki rīkojas klusi un nemanāmi.

Ar šādām metodēm aprīlī konfiscēti 230 nelegāli zvejniecības rīki, pārsvarā – tīkli, kā arī fiksēti 79 administratīvie pārkāpumi. Maijā izdevies konfiscēt 16 nelegālos zvejniecības rīkus un fiksēt 26 pārkāpumus.

Diemžēl pašus maluzvejniekus noķert ir grūti – arī viņiem ir savas tehnoloģijas, piemēram, sakaru sistēma un apziņošana.

Piemēram, 2020. gada februārī kļuva zināms, ka no Bangu dīķa Bauskas novadā, kur makšķernieki organizēja sacensības, pazudušas visas zivis.

Bauskas mednieku un makšķernieku biedrība, kam pieder lielākā daļa dīķa, nolēma izsūknēt no tā ūdeni, lai iztīrītu gultni. Biedrības locekļi ieraudzīja drūmu ainu – dīķī nebija nekādu zivju, tas pārvērties par netīru peļķi.

Pie tam pēdējos gados Bauskas mednieku un makšķernieku biedrība ielaidusi Bangu dīķī aptuveni 25 tūkstošus lielu un mazu zivju, un dīķis tika apsargāts, lai arī ne visu diennakti.

Par zivju izgaišanas "trika" ticamāko iemeslu toreiz nosauca maluzvejniecību. Dīķī tika pamanītas tīklu pēdas – acīmredzot, ar tiem izlaupīta ūdenstilpe.

5
Tagi:
zvejniecība, Latvija, drons
Kauņas panorāma, foto no arhīva

Eurolines atjaunos pasažieru pārvadājumus starp Baltijas valstīm

4
(atjaunots 12:00 05.06.2020)
Starptautiskā pasažieru pārvadātāja Eurolines autobusi tiks aizpildīti tikai uz pusi, turklāt pasažierus lūgs ceļot maskās.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. No šīsdienas autobusu pasažieru pārvadājumus no Rīgas uz Kauņu atsāks starptautiskais pasažieru pārvadātājs Eurolines, vēsta Tvnet.

No 15. jūnija plānots atsākt arī reisus uz Viļņu, Varšavu, Gdaņsku un Tallinu.

Eurolines vadītājs Edmunds Pavlovs pastāstīja, ka autobusu reisi tiks atsākti pakāpeniski.

Viņš atklāja, ka vispirms sāksies braucieni uz Lietuvu, no jūnija vidus atjaunosies reisi uz Tallinu, Varšavu, Gdaņsku. Pavlovs uzsvēra, ka uzņēmums novēros un novērtēs situāciju, jo tagad katra nedēļa atšķiras no iepriekšējās.

Uzņēmuma vadītājs piebilda, ka cilvēki vēlas ceļot un šī vajadzība nekur nav pazudusi.

Eurolines uzsvēra, ka, atsākot braucienus, liela uzmanība tiks veltīta drošībai – autobusi tiks dezinficēti un vēdināti pirms un pēc katra brauciena.

Pasažieriem autobusos būs pieejami dezinficējošie līdzekļi. Biļetes tiks pārdotas tikai uz katru otro vietu, tātad tiks garantēts drošs attālums starp pasažieriem. Viņu ķermeņa temperatūra tiks mērīta ar bezkontakta termometriem, bet autobusa vadītāji strādās maskās. Eurolines aicina pasažierus izmantot maksas brauciena laikā.

Iepriekš pasažieru pārvadājumus starp Baltijas valstīm atjaunoja kompānijas Ecolines un Lux Express. Tiek atjaunota arī aviosatiksme starp Baltijas valstīm.

4
Tagi:
Baltija, pasažieru pārvadājumi, sabiedriskais transports
Pēc temata
"Lux Express" autobusi atkal savienos Rīgu un Tallinu
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni