Liepājas osta

Bez īpašām cerībām: Lietuva nepalīdzēs Latvijai aizstāt Krievijas kravas ar baltkrievu

119
(atjaunots 08:46 08.02.2019)
Dzelzceļa līnijas Mažeiķi – Reņģe atjaunošana diez vai palīdzēs Liepājas ostai piesaistīt vairāk kravu no Baltkrievijas, kad aizies Krievijas labība.

RĪGA, 8. februāris – Sputnik. Liepājas ostā nelolo lielas cerības uz kravu apgrozījuma pieaugumu līdz ar dzelzceļa līnijas Mažeiķi – Reņģe atjaunošanu, raksta diena.lt.

Dzelzceļa posma atjaunošanas konkursa gala rezultāti vēl nav paziņoti. Viszemāko cenu piedāvāja uzņēmums Skinest Baltija, kuru kontrolē igauņu firma Skinest Rail.

Taču Lietuvas Nacionālai drošībai svarīgo objektu apsargāšanas koordinācijas komisijai radušies jautājumi Skinest, kuras vadība it kā saistīta ar Krieviju.

Bet agri vai vēlu Lietuvai nāksies atjaunot sliedes šajā līnijā. Līnija tika izjaukta pirms vairāk nekā 10 gadiem, lai naftas produkti no uzņēmuma Orlen Lietuva Mažeiķos neietu uz Liepāju, bet uz Klaipēdas ostu. Par to Eirokomisija izrakstīja Lietuvai gandrīz 28 miljonu eiro lielu sodu par konkurences pārkāpumu.

Vai Orlen Lietuva kravas aizies uz tuvāk esošo Liepājas ostu, kad dzelzceļu satiksme tiks atjaunota? Tāda varbūtība pastāv, taču Liepājas osta nav tik dziļa, un tās infrastruktūra nav tik lielā mērā attīstīta.

Ar ko lai aizstāj kravas no Krievijas

Šobrīd apmēram pusi visa Liepās kravu apgrozījuma veido Latvijas kravas. Cita daļa – tranzīts, lielākoties tie ir Krievijas labība un nedaudz ogļu.

Taču ostai nākas rēķināties ar to, ka Krievijas kravas aizies no tās. Turklāt pašā Latvijā Liepājai kļūst arvien grūtāk konkurēt ar Rīgu un Ventspili, jo tur esošās ostas arī cenšas kompensēt Krievijas tranzīta iztrūkumu.

"Latvijā ir ļoti liela konkurence starp ostām. Liepājas osta ir nekonkurētspējīga, kad runa ir par masveida kravām, jo mums ir mazs dziļums. Turklāt, mēs esam tālu, līdz mums vest kravas pa dzelzceļu ir dārgāk gan no Krievijas, gan no Baltkrievijas," skaidro viens no Liepājas ostas kompānijas "Ekers Stividors LP" valdes locekļiem Gatis Svētiņš.

Cerību ir maz

Līdz ar Krievijas tranzīta aiziešanu Liepāja arvien biežāk skatās Baltkrievijas virzienā.

Ja baltkrievu kravas varēs iet uz Liepāju caur Lietuvu, pa dzelzceļa posmu Mažeiķi – Reņģe, tad attālums līdz ostai ievērojami samazināsies.

Šobrīd Baltkrievijas kravas uz Liepājas ostu iet caur Daugavpili, tādā ceļā no Minskas līdz Liepājai ir 700 kilometri. Ja kravas ies caur Lietuvu, tad attālums samazināsies līdz 560 kilometriem. Salīdzinājumam: no Minskas līdz Klaipēdai ir apmēram 500 kilometri.

Liepājā šādu shēmu jau ir izanalizējuši un izturas pret to skeptiski. Pastāv bažas, ka Klaipēdas ostas prioritāruma dēļ kravu pārvadājumiem, kuri ies caur Lietuvu uz Latviju, tiks piemērots liels uzcenojums.

"Mums nav nekādu lielu cerību saistībā ar dzelzceļa līnijas Mažeiķi – Reņģe atjaunošanu. Vest kravas pa dzelzceļu cauri vairāku valstu teritoriju dažādu operatoru dēļ ir daudz sarežģītāk, nekā nogādāt tās pa vienas valsts teritoriju," skaidro Svētiņš.

Pirms vairāk nekā 10 gadiem Latvija palūdza Lietuvai atvērt tiešo līniju uz Ventspils ostu. Tā par apmēram simts kilometriem samazinātu attālumu no Baltkrievijas līdz Ventspils ostai. Lietuva nepiekrita laist cauri savai teritorijai kravas, kuras ies uz Latviju.

119
Pēc temata
Zeltiņš: garantiju, ka Krievijas ogles pārkraus Rīgā, nav
Krievijas termināls par 575 miljoniem eiro atstās Baltiju bez oglēm
Latvija varētu palikt bez Krievijas oglēm par vienu gadu agrāk, nekā plānots
Dārgi un politiski nepareizi: Krievija neatgriezīs ogles Latvijā
Kravu vilciens, foto no arhīva

Viņiem nospļauties par tranzītu, te vēl ir kas pārdodams: Lindermans par lielo kļūdu

12
(atjaunots 18:16 29.11.2020)
Latvijas transporta nozares vadības asarainā vēstule diezin vai aizkustinās Krieviju un atdos Latvijai tranzītu? Kāpēc?

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Par to, kāpēc tranzīts no Krievijas Latvijā vairs neatgriezīsies, kā arī citiem jautājumiem savā iknedēļas notikumu apskatā runāja publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins.

Kāpēc tranzīts neatgriezīsies Latvijā

Latvijas Satiksmes ministrija ielūkojusies bezdibenī, kur iegāzies tranzīts, saķērusi galvu un nosūtījusi vēstuli Krievijas Transporta ministrijai ar lūgumu palīdzēt apturēt Krievijas tranzīta apjomu lejupslīdi Latvijā.

Izrādās, Latvijas transporta nozares vadība joprojām ar cerību skatās uz Krievijas pusi. Tāpēc Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks, Latvijas un Krievijas transporta grupas līdzpriekšsēdētājs Uldis Reimanis nosūtījis vēstuli savam kolēģim Krievijā Jurijam Petrovam, valsts transporta ministra vietniekam.

"Daudzu gadu garumā Latvijas un Krievijas dzelzceļu auglīgā sadarbība parādīja labu sinerģiju transporta nozarē. Latvijas ostas un termināli sevi pieteica kā uzticami un stabili partneri Krievijas Federācijas kravu pārvadātājiem," norādīts vēstulē, kuras autors atgādina: laiks aktivizēt šo auglīgo sadarbību.

Ir vēl viena dīvaina nianse: vēstuli sankcionējusi Latvijas Ārlietu ministrija.

"Man šķiet, nekā dīvaina nav. Protams, Latvijas valdošās klases absolūtajam vairākumam nospļauties par tranzītu, viņi no tā labumu negūst. Latvijai ir cita likvīda prece – rusofobija. Un viņi šo spriedzi atbalsta, saņemot no tā no eirofondiem pietiekami daudz naudas, lai valdošā klase, visnotaļ plaša Latvijā, dzīvotu normāli. Protams, Latvijā ir arī cilvēki, kas pārdzīvo katastrofu – tā ir gan zināma daļa valdībā, gan ĀM, gan dzelzceļnieki. Galu gala bez tranzīta ne viņiem, ne Latvijas iedzīvotājiem dzīves nav," konstatēja Vladimirs Lindermans.

Tomēr, atzīmēja publicists, asarainām vēstulēm nekāda nozīmīga efekta nebūs, jo tranzīta lejupslīde Latvijā par 50% - tā nav Krievijas atriebība, tās ir valsts stratēģijas sekas.

"Tas, ka Krievija pārvirza tranzītu, ir stratēģija, un tās pamatā nav nodoms nobeigt Latviju vai Igauniju, bet gan fakts, ka šīs valstis ir NATO locekļi un tieši pakļautas ASV. Tāpēc ir sarežģīti un no Krievijas drošības viedokļa bīstami veidot ar tām stabilas attiecības. Nav izdevīgi parakstīt ilgtermiņa līgumus, veidot perspektīvas un attiecības. Kāpēc apgādāt šo tranzīta artēriju, ja tā iesprūdīs, tiklīdz kaut kas atgadīsies. Kāpēc tas būtu vajadzīgs Krievijai? Tātad šis Krievijas kurss uz Ustjlugu un tā tālāk nepārtrūks. Protams, Krievija var pagādāt Latvijai kaut kādu daļu tranzīta, taču tikai gadījumā, ja Latvijas valdība mainīs kursu. Tomēr diezin vai viņi nomainīs kursu," uzsvēra Lindermans.

Publicists atgādināja, ka Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs apliecinājis: Latvija veidos attiecības ar Krieviju pēc divu pieeju principa – principiālie jautājumi un tie, kuros iespējama zināma sadarbība. Te nav nekādas ķecerības, tā iekārtota jebkuras valsts politika: ir stratēģija, kurā nav kompromisu, un ir taktiskie lēmumi, ko var mainīt.

"Tomēr latviešu politikā ir principiālas pretrunas ar Krievijas politiku. Un Krievijas tranzīta novirzīšana uz savām ostām – tas ir stratēģijas elements, nevis tūlītēja tirdznieciska labuma jautājuma. Protams, vēstule no Latvijas ir uzrakstīta, tomēr diezin vai tā kaut ko dos," secināja Lindermans.

12
Tagi:
Latvija, tranzīts, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans
Pēc temata
Velti padzīti Krievijas miljardi un tranzīts: sabiedrotie izved stratēģiskos spēkus
Dzelzceļa kravu tranzīts Latvijas ostās krities par 56%
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū
Skaistumkopšanas jomas pārstāvju protesta akcija pie Ministru kabineta, foto no arhīva

Ļaužu pūļi TC un ballītes Rīgas centrā? Latvijā mazinājies jaunu Covid-19 gadījumu skaits

14
(atjaunots 17:49 29.11.2020)
Sociālie tīkli ir pilni ar fotogrāfijām, kurās rīdzinieki drūzmējas Rīgas tirdzniecības centros un atpūšas ielu ballītēs, tikmēr Latvijā pēdējās diennakts laikā samazinājies jaunu Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits.

RĪGA, 29. novembris – Sputnik. Rīgas iedzīvotāji staigā pa tirdzniecības centriem un iet uz ballītēm, aizmirstot par sociālo distanci, taču šosvētdien Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) statistika liecināja, ka pagaidām šī ballēšanās nav izraisījusi Covid-19 inficēšanās gadījumu skaita kāpumu.

Saskaņā ar Latvijas SPKC datiem, pēdējās diennakts laikā ir veikti 4037 koronavīrusa testi un atklāti 414 jauni inficēšanās gadījumi.

​Tiesa, pozitīvo testu daļa sastādīja 10,3%.

Četri pacienti ar Covid-19 diagnozi nomira. Viens no tiem bija vecuma grupā no 40 līdz 45 gadiem. Vēl viens pacients – vecuma grupā no 45 līdz 50 gadiem. Vēl divi cilvēki, kuriem Covid-19 kļuva par liktenīgu, bija vecumā no 75 līdz 80 un no 80 līdz 85 gadiem.

Kopumā Latvijā kopš pandēmijas sākuma ar Covid-19 inficējušies 16 975 cilvēki, izveseļojušies 1719 cilvēki, 197 cilvēki nomira.

​Sestdien, 28. novembrī, SPKC paziņoja, ka ir atklājis 753 Covid-19 gadījumu, nomira 3 cilvēki.

Atgādināsim, ka iepriekš sociālajos tīklos izcēlās sašutuma vilnis sakarā ar piektdienas ballēšanos Rīgā. Rīdziniekus "pieķēra" karstvīna ballītē galvaspilsētas centrā. Turklāt cilvēki publicēja fotogrāfijas ar daudziem atlaižu cienītājiem, kuri pūļiem devās uz tirdzniecības centriem "melnajā piektdienā".

14
Tagi:
koronavīruss, iedzīvotāji, Rīga
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
"Ko jūs darāt veikalos?" Melnā piektdiena Rīgā šausmina ar neprātīgiem pūļiem
Vai Latvijā ir vajadzīgi jauni koronavīrusa ierobežojumi: iedzīvotāju domas dalās
Kāpēc veselības ministre sūdzas par Babra zivju rūpnīcu? Runa nav par šprotēm
Latvijas Valsts policija pastāstīja par "Covid disidentu" atklāšanas reidu rezultātiem

Latvija un Lietuva neuzdrošinājās, Igaunija uzņēmās risku: Ziemassvētku tirdziņš Tallinā

0
(atjaunots 18:26 29.11.2020)
Vienīgais visās Baltijas Ziemassvētku tirdziņš valstīs tika atklāts Tallinā, Latvija un Lietuva nolēma neriskēt, lai nepalielinātu inficēto un Covid-19 pandēmijas upuru skaitu.

No visām Baltijas valstīm tikai Igaunija nolēma šajā grūtajā gadā atvērt Ziemassvētku tirdziņu Rātslaukumā Tallinā. Latvija un Lietuva atturējās Covid-19 pandēmijas dēļ.

Turklāt Igaunijā epidemioloģiskie ierobežojumi ir mīkstāki nekā citās Baltijas valstīs, un svētku pasākumi nav atcelti.

Bet igauņi joprojām nav apmierināti. Viņi pieprasa, lai valdība atceltu prasību visiem valkāt maskas, jo šādi pasākumi sašķel sabiedrību.

Vēlaties uzzināt vairāk? Skatieties video.

0
Tagi:
Igaunija, Ziemassvētki, Baltija