Ogles pārkraušana Rīgas ostā

lai iztiek bez Krievijas kravām: Latvija ieguldīs galvenajā ostā pusmiljardu eiro

93
(atjaunots 12:34 07.02.2019)
Rīgā cer uz Krievijas un Eiropas attiecību uzlabošanos un uz to, ka kaut kāds Krievijas tranzītkravu apjoms tomēr ies cauri Rīgas ostai.

RĪGA, 7. februāris – Sputnik. Rīgas ostas attīstības programma tuvākajiem desmit gadiem paredz investīcijas pusmiljarda eiro apmērā, vēsta Skaties.lv.

Kaut gan pēdējo gadu laikā kravu pārkraušanas dinamika neiedrošina, galvenokārt uz Krievijas energoresursu tranzīta apjomu samazināšanās rēķina, ostas vadība nezaudē cerību paaugstināt konkurētspēju.

Rīgas Brīvosta ir un paliek Latvijas lielākā osta gan pēc kravu apgrozījuma, gan pēc apkalpoto pasažieru skaita. Priekš Latvijas tas ir viens no galvenajiem tranzīta sistēmas mezgliem.

Iepriekšējos gados kravu apgrozījums Rīgā stabili krities, kaut gan pērn nedaudz pieauga līdz 36,4 miljoniem tonnu, pateicoties Krievijas ogļu piegāžu pieauguma. Krievija nosūtīja daļu ogļu uz Rīgu, jo Krievijas infrastruktūra tobrīd pieredzēja modernizāciju.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Krievija grasās noslogot ar oglēm savas ostu jaudas, nevis atdot ogles Latvijai un Igaunijai. Tiek plānota jaunu termināļu celtniecība, kā arī pārorientēšanās uz augošo Āzijas tirgu, kur ogles nonāks pa dzelzceļu.

Tagad Rīgas osta novirzīs visus pūliņus kravu meklējumiem Krievijas kravu aizvietošanai. Ostas vadība lolo lielas cerības uz konteineru pārvadājumiem ar lielāku pievienoto vērtību. Tāpat plānots veltīt vairāk uzmanības pasažieru pārvadājumiem un apkārtējās vides drošības jautājumiem.

Paredzēts turpināt investīcijas ostas infrastruktūras attīstībā.

"Skaidrs, ka tās naudas ir lielas. Ja iepriekšējos 10 gados tā aploksne bija aptuveni pusmiljards eiro, tad nākamajā periodā tā noteikti nav mazāka," uzsvēra ostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš.

Viens no lielākajiem projektiem ir tā dēvēto Rīgas ostas vārtu paplašināšana pie Rīgas jūras līča, lai varētu apkalpot lielākus kuģus. Tas prasīs izdevumus, kuru apmērs tiek vērtēts 100 miljonos eiro.

Ostas attīstības programmas izstrādē iesaistīti konsultantus no vienas no lielākajām Eiropas ostām – Roterdamas.

"Ģeopolitika pašlaik ir lielākais izaicinājums Rīgas ostai, jo sevišķi Krievijas lēmumos. Mēs nezinām, kā tas attīstīsies. Pozitīvajā scenārijā mēs pieņēmām, ka ģeopolitiskā situācijā vairs nebūt tik saspringta, taču minimālajā – kā saspīlējums turpināsies gadiem," skaidroja Roterdamas ostas analītiķis.

Analītiķis paredz, ka Krievijas kravu plūsma cauri Latvijai samazināsies, taču diez vai pilnībā apstāsies.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, ostas attīstības negatīvais scenārijs paredz kravu apgrozījuma samazināšanos līdz 29 miljoniem tonnu.

93
Pēc temata
Krievijas termināls par 575 miljoniem eiro atstās Baltiju bez oglēm
Zeltiņš: garantiju, ka Krievijas ogles pārkraus Rīgā, nav
Dārgi un politiski nepareizi: Krievija neatgriezīs ogles Latvijā
Skaidas un ogles nekompensē Latvijai Krievijas naftas zaudējumus

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

5
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

5
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam