Artuss Kaimiņš

No pretiniekiem sabiedrotajos: kāpēc Artuss Kaimiņš palēcienā pārauj kājas

108
(atjaunots 08:14 07.02.2019)
Acīmredzot, Kaimiņam lika saprast, ka, ja KPV LV atbalstīs Jauno konservatīvo partiju, tad jaunā KNAB un Ģenerālprokuratūras vadība viņu neaiztiks.

RĪGA, 7. februāris – Sputnik, Andrejs Solopenko. Kariņa valdības apstiprināšanas balsojums sašķēlis KPV LV: par spīti frakcijas lēmumam pieci deputāti neatbalstīja Ministru Kabinetu, kas noveda pie partijas parādīšanās, kura atrodas vienlaikus gan valdošajā koalīcijā, gan opozīcijā.

Labāk vairāk, nekā mazāk

Interesanti, ka ar četriem no pieciem iekšējiem opozicionāriem pagaidām nekas nav noticis. Viņi ir pilntiesīgi frakcijas locekļi, un tikai no partijas izslēgtais Aldis Gobzems kļuvis par neatkarīgu deputātu.

Latvijas Universitātes profesors, politologs Juris Rozenvalds uzskata, ka šādā stāvoklī KPV LV var pastāvēt ilgi. Pēc viņa sacītā, frakcija pastāvīgi uzsver, ka viņiem ir liela demokrātija, un tas nozīmē, ka nevar izslēgt, ka katrā jautājumā viņu deputāti centīsies vienoties. Ja pie kopsaucēja nonākt neizdosies, tad visi frakcijas locekļi balsos tā, kā uzskata par vajadzīgu.

Patiešām, ja koalīcijas partijas deputātu daļas balsojums pret valdības apstiprināšanu ir nebijis notikums Latvijas politikā, tad vienlaikus frakcijas atrašanās gan pozīcijā, gan opozīcijā priekš Latvijas nav nekas unikāls. Pietiek atcerēties iepriekšējo 12. Saeimu, kad tādā statusā atradās frakcija "Vienotība", kurā strādāja tādi no partijas izslēgtie vai izstājušies deputāti kā Veiko Spolītis vai Dzintars Zaķis.

Vienubrīd veseli pieci deputāti atradās "Vienotības" frakcijā, kaut gan atradās konkurējošās partijas "Kustība Par!" sastāvā. Tāpat šie deputāti balsoja par spīti frakcijas lēmumam, piemēram, neatbalstīja likumu par veselības nozares finansēšanu un atbalstīja piedāvājumu par automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu jaundzimušajiem bērniem. Dažkārt pat skanēja prasības piešķirt šai grupai īpašu statusu un ietekmi frakcijā, un pat pārdēvēt "Vienotību" Apvienotajā frakcijā. Tiesa, šis piedāvājums neizgāja cauri, un vecais frakcijas nosaukums saglabājās.

Tāpēc, ja KPV LV frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs nezinās, ko viņam darīt ar esošo brīvdomātāju grupu, viņš var pakonsultēties ar kolēģiem no tagadējās "Jaunās Vienotības" – tur kā reiz ir parlamentārieši, kuri atceras iepriekšējā sasaukuma frakcijas darbu.

Jo Zakatistovs ļoti labi saprot, ka izslēgt deputātus no frakcijas ir ļoti neizdevīgi, jo tā stipri zaudēs gan materiālajā ziņā, gan, kas ir vēl svarīgāk, ietekmes ziņā.

Tāpēc, jo vairāk frakcijā būs cilvēkus, jo labāk, neskatoties uz viņu iekšējām attiecībām, un līdz ar to, ar šiem deputātiem- šķēlējiem nāksies kaut kā sadzīvot.

Izdevīgā dualitāte

Šāda KPV LV duālā pozīcija ir izdevīga partijai vēl kādā nozīmē – spēlē sabiedrības priekšā. Būt valdībā nozīmē tostarp arī balsošanu par daudziem nepopulāriem lēmumiem, jo valdošās koalīcijas locekļiem jāievēro koalīcijas vienošanās. Tiesa, rodas situācija, ka premjerministram Kariņam tomēr nevajadzētu vienmēr rēķināties ar KPV LV atbalstu, jo šī partija jau ir parādījusi, ka var solidarizēties arī ar opozīciju.

Piemēram, KPV LV atbalstīja "Saskaņas" piedāvājumu par jau bijušā ekonomikas ministra Arvila Ašeradena atstādināšanu no amata.

Savukārt pret valdību balsojušais nekļuvušais par ekonomikas ministru, deputāts no KPV LV Didzis Šmits norādīja savā Facebook lapā, ka dažiem politiķiem, kuri ir atbildīgi par obligātā iepirkuma komponenti, pēc Saeimas komisijas izmeklēšanas nāksies "žāvēt sausiņus". Līdz ar to viņš skaidri liek saprast, ka vieglu dzīvi Kariņa valdībai nenākas gaidīt.

Un kaut gan šobrīd Šmits atrodas "iekšējo opozicionāru" pieciniekā, nedrīkst izslēgt to, ka svarīga balsojuma brīdī viņam varētu piebiedroties arī tie viņa biedri, kuri esošo Ministru Kabinetu atbalstīja.

KPV LV frakcijas sašķelšanās un disciplīnas trūkums tajā liks premjerministram pastāvīgi pievērst tai uzmanību un uzdoties ar jautājumu, cik tās deputātu varētu atbalstīt vienus vai otrus grozījumus vai reformas. Un ja šobrīd lielākā daļa KPV LV locekļu pauduši atbalstu valdībai, bet daži no viņiem pat ieguvuši ministru amatus, tas vēl nenozīmē, ka tā tas būs vienmēr. Skaidru ideoloģisku pozīciju šiem deputātiem nav, tāpēc viņi var arī kardināli mainīt savus uzskatus.

Pietiek atcerēties, par kādu nesalaužamu opozicionāru sevi demonstrēja KPV LV līderis Artuss Kaimiņš. Bet šobrīd viņš mierīgi sadzīvo vienā koalīcijā ar tiem, kurus vakar atmaskoja Saeimas tribīnē.

Kā norādīja Juris Rozenvalds: "Šajā sakarā ir interesanti vērot Artusu Kaimiņu, kurš no 12. Saeimas enfant terrible kļuvis par tādu valstiski ļoti atbildīgu politiķi, kas pēdējā laikā nemitīgi atkārto, ka politiķiem ir pienākumi pret sabiedrību un valsti. Šajā nozīmē interesanti vērot viņā notikušajās pārmaiņās, jo iepriekšējā Saeimā viņš uzvedās pavisam citādi."

No opozīcijas pozīcijā

Tik tiešām, nesenajās debatēs Kaimiņš atzīmējās ar savu glaimīgo runu attiecībā uz jauno Ministru Kabinetu. Kaimiņš "nodziedāja slavas dziesmas" arī jaunajam premjeram,  norādot, ka Kariņš ir vienīgais, kurš spēj izvilkt valsti no izveidojušās situācijas, citādi Latviju sagaida nopietni draudi.

"Mums uz pleciem ir ļoti smaga soma, un mēs jums palīdzēsim to nest," pateica Kaimiņš, kaut gan vēl īsi pirms vēlēšanām viņš asi kritizēja to pašu Kariņu.

Ko te var sacīt, iespējams, Kaimiņš ir mainījies un apzinājies, ka viņam nebija taisnība. Taču visticamāk, ka viņš nav mainījies, mainījusies vien viņa retorika, un top skaidrs, ka tas ir saistīts ar to, ka viņam, kā arī viņa kolēģim Atim Zakatistovam, negribas nonākt cietumā. Jo vasarā pret viņiem abiem tika uzsākts kriminālprocess, kas saistīts ar nelikumīgu KPV LV partijas finansējumu, starpniecību šādā finansējumā un finansējuma izspiešanu, kurš joprojām turpinās.

Interesanti, ka debatēs Aldis Gobzems paziņoja, ka Kaimiņš piedāvāja nelikumīgi saņemt priekš partijas 100 tūkstošus eiro, savukārt vienīgais, ko pēc vēlēšanām viņš darījis, – "skraidīja no kabineta uz kabineta ar Saeimas reglamenta grozījumiem, kuri atceltu viņa izdošanu, ja Saeima saņemtu šādu prasību".

Tāpēc nevar izslēgt, ka Kaimiņš patiešām ir vainīgs, un viņa aprēķins ir vienkāršs – atbalstīt valdību, kuras locekļi no Jaunās konservatīvās partijas ir apņēmības pilni atcelt KNAB priekšnieku Jēkabu Straumi ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru no viņu amatiem.

Acīmredzot, Kaimiņam lika saprast, ka, ja KPV LV atbalstīs Jauno konservatīvo partiju, tad cilvēki, kuri nāks uz atbrīvotajiem amatiem, viņu neaiztiks, kamēr citā situācijas scenārijā iespējami visādi varianti. Līdz ar to viņam paliek tikai divi varianti: pilnībā atbalstīt valdošo koalīciju, cerot uz savu problēmu atrisinājumu, vai ievērot neatkarīgu kursu un cīnīties par savu godīgo vārdu tiesā.

Spriežot pēc visa, Kaimiņš savu izvēli ir izdarījis. Taču rodas jautājums, vai viņš arī turpmāk spēs noturēt savus deputātus, kuri varētu arī izbeigt klausīties viņā.

108
Pēc temata
Liepiņa: garantēju, ka mani atcels no komisijas vadītājas amata
Nepareizi balsoja: Gobzems atcelts no amata Saeimas komisijā
Iztiks bez Gobzema: KPV LV turpinās koalīcijas pārrunas
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

39
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

39
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

29
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

29
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās
Irānas karogs. Foto no arhīva

Teherāna uzskata, ka Vašingtona atgriezīsies pie kodoldarījuma

0
(atjaunots 09:11 04.12.2020)
2018. gada maijā Savienotās Valstis ar vienpusēju lēmumu izstājās no Kopīgā visaptverošā rīcības plāna ar Irānu un ieviesa pret to sankcijas.

RĪGA, 4. decembris – Sputnik. Teherāna cer, ka ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens atkal iekļaus ASV kodoldarījumā, ekskluzīvā intervijā Sputnik pastāstīja Irānas vēstnieks Baltkrievijā Saids Jari.

2015. gada jūlijā Irāna un seši starptautiskie pārrunu dalībnieki panāca vēsturisku vienošanos par Irānas atomenerģētikas ilggadējās problēmas noregulēšanu.

Vairākus mēnešus ilgās pārrunas noslēdzās ar Kopīgā visaptverošā rīcības plāna pieņemšanu. Tā izpilde anulēja pret Irānu vērstās ekonomiskās un finansiālās sankcijas no ANO Drošības padomes, ASV un ES puses.

Darījums nepastāvēja ne trīs gadus – 2018. gada maijā Savienotās Valstis ar vienpusēju lēmumu izstājās no Kopīgā visaptverošā rīcības plāna ar Irānu un atjaunoja pret to vērstās stingrās sankcijas.

"Mēs sagaidām, ka demokrāti labos Trampa kļūdas. Ceram, ka amerikāņi atkal sāks pildīt savas starptautiskās saistības," paziņoja Irānas vēstnieks Baltkrievijā.

Pēc viņa vārdiem, Tramps vienpusēji pieņēmis lēmumu izstāties no KVRP. Viņš negatīvi iespaidoja ne tikai kodoldarījumu, bet arī daudzus citus starptautiskos līgumus.

"Mēs, protams, nekad nevarēsim aizmirst amerikāņu noziedzīgos nodarījumus pret irāņu tautu. Viņu spiediens – stingrākās sankcijas pret Irānu – turpinās. Mēs uzskatām, ka amerikāņiem nevar uzticēties un paļauties uz viņiem," diplomāts atzīmēja. 

Viņš norādīja, ka Irāna atzinīgi novērtēs amerikāņu soli, ja ASV atgriezīsies pie savām starptautiskajām saistībām. "Mēs ceram, ka tā notiks. Domājams, demokrāti rīkosies prātīgāk nekā Tramps. Ceram, ka tā notiks ne tikai attiecībā pret Irānu, bet arī pret Baltkrieviju," uzsvēra vēstnieks.

"Atgriešanās pie KVRP un visām savām starptautiskajām saistībām ir saprātīga politika. ASV ir jāciena starptautiskās saistības, ko tās uzņēmušās," piezīmēja Irānas diplomāts.

0
Tagi:
Irāna, ASV
Pēc temata
NYT: Tramps plānojis uzbrukumu kodolobjektam Irānā
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa