Skatītāji kinozālē

Vajāšanu pārdzīvosim: Daugavpils kinoteātris neatteiksies no filmām krievu valodā

90
(atjaunots 13:00 02.02.2019)
Eiropas Tirdzniecības un rūpniecības kameru asociācijas padomnieks Jānis Butkevičs sūdzējās, ka Daugavpils kinoteātrī nav atrodami seansi ne latviešu ne angļu valodā, un VVC tagad draud ar sodu.

RĪGA, 2. februāris — Sputnik. Daugavpils kinoteātris Silverscreen neatteiksies no filmām krievu valodā, neskatoties uz Valsts valodas centra soda naudu pieauguma riska. Iespējams, parādīsies tikai subtitri latviešu valodā, portālam Grani.lv pastāstīja kinoteātra direktora vietniece Anna Oļehnoviča.

Janvāra nogalē VVC piedraudēja kinoteātrim ar soda naudu vairāk nekā 7 tūkstošu eiro apmērā par filmu demonstrāciju krievu valodā. VVC pārstāve Sarmīte Pavulēna atklāja, ka kinoteātris sodīts jau piecas reizes, taču izmaiņas tā politikā nav vērojamas.

Lielveikala kasiere
© Sputnik / Владимир Астапкович

Silverscreen pārstāve Anna Oļehnoviča apliecināja, ka kinoteātra vajāšana nenotiek pirmo reizi. Laiku pa laikam skatītāji raksta sūdzības VVC, jo vēloties redzēt filmas latviešu valodā.

"Bet kur tās ņemt, ja Latvijā netiek dublētas filmas latviešu valodā. Agrāk mūsu kinoteātrī bija iespēja noskatīties filmas angļu valodā. Taču šo seansu apmeklējums bija tik mazs, ka no tiem nācās atteikties. Tiklīdz sākām dublēt filmas krievu valodā, cilvēki parādījās," – paskaidroja Oļehnoviča.

Viņa uzsvēra, ka likums neaizliedz kinoteātrim demonstrēt filmas krievu valodā, turklāt Silverscreen nebūt nav atteicies no visām filmām latviešu valodā.

"Silverscreen regulāri rāda multiplikācijas filmas valsts valodā, kā arī latviešu režisoru filmas. Tāpēc, kad pirms gada mūs pēdējo reizi apmeklēja valodas inspekcija, arī sakarā ar sūdzību, parādījām visu filmu sarakstu latviešu valodā, un inspektori sūdzību anulēja," – pastāstija Oļehnoviča.

Viņa piebilda, ka kinoteātris nevēlas zaudēt skatītājus, tāpēc neizslēgs no repertuāra filmas krievu valodā, iespējams, tikai nāksies iztērēt papildu līdzekļus un sagatavot subtitrus latviešu valodā.

"Centīsimies minimizēt izdevumus, lai tas minimāli ietekmēt biļešu cenu. Jebkurā gadījumā neplānojam slēgt kinoteātri. Bet vajāšanu kaut kā pārdzīvosim," – konstatēja Daugavpils kinoteātra direktora vietniece.

Latvijā dzīvo nepilni divi miljoni cilvēku. Valstī ir viena oficiālā valoda — latviešu. Lai arī krievu valodā runā aptuveni 40% valsts iedzīvotāju, tai piešķirts svešvalodas statuss.

Valodas likuma ievērošanu Latvijā kontrolē Valsts valodas centrs. Tā uzmanības lokā ir politiķi, kuri ļaunprātīgi lieto krievu valodu vai vāji pārvalda latviešu valodu, uzņēmēji, kuri izmanto nelatviskas izkārtnes, uzņēmumi un organizācijas, kuri izsūta bukletus svešvalodās un kuru darbinieki ar klientiem nerunā latviski, viesizrādes un pat skolu izlaiduma pasākumi.

Daugavpili bieži dēvē par "krieviskāko pilsētu Latvijā" – 79% tās iedzīvotāju dzimtā ir krievu valoda. Grūtības ar latviešu valodas zināšanām radās arī iepriekšējam pilsētas mēram Rihardam Eigimam. Jaunais pilsētas mērs Andrejs Elksniņš pieļāva, ka krievu valoda varētu saņemt reģionālās valodas statusu.

90
Pēc temata
VVC direktora bažas: daži ierēdņi apšauba latviešu valodas statusu
Iesalnieks pasūdzējies Valsts valodas centram par televīzijas izvēlni
Būt vai nebūt Latvijā novadu avīzēm krievu valodā
"Kāpēc runājat krieviski" nevis "paldies": Rīgas radiostacijas ikdiena
Covid-19 tests, foto no arhīva

Ieveda un kontaktēja: Latvijā 11 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi

4
(atjaunots 18:58 10.07.2020)
SPKC jau zina, ka viens no inficētajiem atvedis koronavīrusu no ārzemēm, savukārt vēl pieci kontaktējuši ar inficēto. Speciālisti noskaidro, kā tika inficēti vēl pieci cilvēki.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informāciju, aizritējušajā diennaktī tika veikts 1841 Covid-19 tests un atklāti 11 jauni inficēšanās gadījumi.

SPKC paskaidroja, ka, saskaņā ar viņu rīcībā esošajiem datiem, viens inficētais atvedis koronavīrusu no ārzemēm. Vēl pieci cilvēki kontaktēja ar saslimušo. Saistībā ar atlikušajiem pieciem jauniem gadījumiem speciālisti veic izmeklēšanu.

Toties aizritējušajā diennaktī neviens ar Covid-19 diagnozi nav nonācis slimnīcā. Pašlaik stacionāros ārstējas trīs ar koronavīrusu inficētie. Viens no viņiem atrodas smagā stāvoklī. Visā pandēmijas laikā no slimnīcām ir izrakstīti 183 pacienti.

Ir veikti 165 610 testi. Kopējais inficēto skaits ir 1165. 30 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši.

SPKC izmeklē visus jaunos inficēšanās gadījumus. Tas draudēja pastiprināt ierobežojumus, ja neizdosies atrast koronavīrusa izplatības avotu Latvijā.

Tikmēr Valsts policijā atzīmēja, ka gadījumā ar braucieniem Eiropas Savienības robežās, inficētos atsekot nav iespējams. Robežas ir atvērtas un cilvēki brīvi pārvietojas.

Turklāt ne visi atceras, ka ierodoties Latvijā no valstīm, kur saslimstība ar koronavīrusu pēdējo divu nedēļu laikā pārsniedza 15 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, ir jādodas divu nedēļu pašizolācijā.

4
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Jauns Covid-19 uzliesmojums Latvijā: inficējušies vēl 13 cilvēki
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

7
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

7
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ