Дизельный поезд АО Pasažieru vilciens  на Рижском железнодорожном вокзале

Linkaitim nepatīk dzelzceļa elektrifikācijas "samuļļātais" projekts

96
(atjaunots 09:47 02.02.2019)
Tālis Linkaits uzskata, ka Latvijas dzelzceļa elektrifikācija atbilst mūsdienu vajadzībām, taču pats projekts ir neloģisks.

RĪGA, 2. februāris — Sputnik. Dzelzceļa elektrifikācijas projekts tā pašreizējā izskatā ir neloģisks, un divu nedēļu laikā tiks izvērtēts, pastāstīja jaunais satiksmes ministrs Tālis Linkaits intervijā LTV.

"Dzelzceļa elektrifikācija pati par sevi ir vajadzīga lieta, taču konkrētais projekts ir gadiem muļļāts, novilcināts un tagad esam pie neloģiskā modeļa," — norādīja Linkaits.

Viņš piebilda, ka projekts paredz iecirkņa elektrifikāciju no Daugavpils un Rēzeknes līdz Šķirotavas stacijai Rīgā, taču nav saprotams, kas notiks tālāk, kā kravas nokļūs ostā.

Turklāt jānovērtē projekta tieša un netieša ietekme uz budžetu un cik tas ir loģisks kopumā. Pirmais vērtējums plānots divu nedēļu laikā, informēja ministrs.

Iepriekš politiķis norādīja, ka vēlas noskaidrot, vai iespējams projektu atcelt, kāds ir tā finansiālais pamatojums un ietekme uz valsts budžetu. Pēc viņa domām, jautājums ir daudz plašāks: cik atbildīga līdz šim bijusi valsts kā LDz akcionārs. Politiķis atgādināja, ka laikā, kad LDz guva peļņu un varēja to ieguldīt uzņēmuma attīstībā, valsts centās maksimāli atņemt peļņu un finansēt savas tekošās vajadzības, nerūpējoties par dzelzceļa attīstību. Tagad, kad uzņēmuma ekonomiskā un finansiālā situācija ir mainījusies, jāmeklē dažādus variantus tā normālas darbības saglabāšanai.

Latvijas dzelzceļa elektrifikācija Austrumu-Rietumu virzienā plānota līdz 2030. gadam. Pirmajā posmā plānots elektrificēt Daugavpils-Krustpils, Rēzeknes-Krustpils un Krustpils-Rīgas dzelzceļa līnijas. Kopējie izdevumi dzelzceļa elektrifikācijas pirmajā posmā plānoti 441 milj. eiro apjomā. Lielu daļu līdzekļu piešķir ES, taču pašam uzņēmumam jāatrod 94 milj. eiro. Tas plāno aizņemties līdzekļus Eiropas investīciju bankā. Pašreizējā eirofondu līdzekļu apgūšanas periodā šis projekts ir lielākais ES finansējuma apjomu ziņā.

96
Pēc temata
Matīss: Latvija iegādājusies elektrovilcienus trīsreiz dārgāk, nekā Igaunija
Antāne: Latvijai nav naudas elektrolokomotīvju palaišanai uz dzelzceļiem
Tranzīta nozares glābšana draud Latvijai ar milzīgiem elektroenerģijas rēķiniem
Latvijas dzelzceļš attīstīs tranzītu uz parāda
Vjačeslavs Dombrovskis

Tas valdzina: Dombrovskis par Latvijas politiķu divkosību Navaļnija un nepilsoņu dēļ

5
(atjaunots 08:58 28.01.2021)
Fantastisku iespaidu atstāj Latvijas politiskās elites neliekuļotā cīņa par Krievijas pilsoņu demokrātiskajām tiesībām un to faktisku atņemšanu Latvijā dzīvojošajiem krieviem, uzsvēra Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

RĪGA, 28. janvāris - Sputnik. Saeimas deputāts, bijušais izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis pievērsa uzmanību Latvijas politiķu divkosībai demokrātijas jautājumos Krievijā un pašu mājās. Deputāts atzina, ka ar interesi seko notikumiem Krievijā.

"Taču vēl interesantāk ir tas, ar kādu kaismi un entuziasmu Latvijas politiskais bomonds jūt līdzi Krievijas pilsoņu demokrātiskajām tiesībām. Tam ir grūti ticēt, taču tas valdzina," politiķis raksta Facebook.

Viņš konstatēja, ka Latvijā Krievijas valdību kritizē par to, ka liela daļa iedzīvotāju nevarot īstenot ielu protesta tiesības.

"Viedoklis ir vismaz divkosīgs, jo tajā pašā Latvijā lielai daļai pieaugušo nav iespēju būtiski piedalīties politiskajos procesos, jo viņi ir nepilsoņi," atgādināja Dombrovskis.

Politiķis konstatēja, ka "niknie cīnītāji" par demokrātiju Krievijā ir tie paši, kas atzinīgi vērtē pilsonības atņemšanu gandrīz 40% iedzīvotāju valsts jaunākajā vēsturē.

"Pie tam – kāda sakritība – gandrīz visi nepilsoņi bija nelatvieši. Bet šie ļaudis kategoriski noliedz, ka pilsonības jautājumā bijis kaut kāds sakars ar etnisko piederību. Šie paši ļaudis neuzskata par lielu problēmu to, ka vairāk nekā 200 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju vēl aizvien ir nepilsoņi," norādīja Dombrovskis.

"Šī neliekuļotā cīņa par Krievijas pilsoņu demokrātiskajām tiesībām un to faktisku atņemšanu Latvijā dzīvojošajiem krieviem patiešām valdzina. Diemžēl neesmu studējis psiholoģiju un man grūti aptvert tādu fenomenu. Dubulti standarti? Personības dubultošanās? Žēl, ka mūsu vidū nav Freida un Junga, kuri varētu to paskaidrot," nožēloja politiķis.

Dombrovskis pieļāva, ka KF demokrātijas atbalsts pamatā ir vainas sajūta par nepilsonības institūta parādīšanos Latvijā.

"Tomēr esmu optimists un ceru, ka tā ir vainas sajūta. Varbūt kaut kādās dvēseles un apziņas dzīlēs viņi tomēr saprot, ka tas bija liels grēks – likt Latvijas Republikas pamatos nepilsonības institūtu. Varbūt šī vainas sajūta tā izpaužas cīņā par demokrātiju Krievijā?" sprieda deputāts.

Jāpiebilst, ka iepriekš Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavros norādīja: nepilsonības kaunpilnā parādība, kas saglabājas Eiropas valstīs, ir pelnījusi aktīvus soļus cīņā ar to.

Atgādinām, ka Navaļniju aizturēja 17. janvārī Maskavas lidostā "Šeremetjeva" pēc atgriešanās no Vācijas, kur blogeris ārstējas pēc tā saucamās "saindēšanās". Krievijas Federālais sodu izpildes dienests iepriekš informēja par plāniem aizturēt opozicionāru, jo tiesai jāpieņem lēmums par nosacītā termiņa nomaiņu pret reālu ieslodzījumu sakarā ar rupjiem soda izciešanas režīma pārkāpumiem. Navaļnijam ir divas nosacītas sodāmības. Tās saistītas ar vairāk nekā 16 miljonu rubļu izšķērdēšanu ("Kirovļes" lieta) un ar vairāk nekā 30 miljonu rubļu izlaupīšanu ("Yves Rocher" lieta).

18. janvārī Himku pilsētas tiesa izbraukuma sesijā pieņēma lēmumu par Alekseja Navaļnija arestu uz 30 dienām. Viņš nogādāts izolatorā "Matrosskaja tišina", kur pavada 14 dienu karantīnu – viens trīsvietīgajā kamerā.

Navaļnija atbalstītāji izplatīja tīmeklī aicinājumus 23. janvārī organizēt nesaskaņotas akcijas. Varasiestādes brīdināja akciju organizētājus un dalībniekus – šādi soļi paredz atbildību. Policija aplēsa, ka nesankcionēto protestu dalībnieku skaits Maskavā sasniedzis apmēram 4 tūkstošus, apmēram tūkstotis tika aizturēti. Pret viņiem ierosinātas krimināllietas par vardarbību pret varas pārstāvjie, ceļu bloķēšanu, īpašuma bojāšanu un huligānismu.

5
Tagi:
Vjačeslavs Dombrovskis, Navaļnijs, nepilsoņi
Pēc temata
Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO atgādināja par krievu valodas vajāšanu Baltijā
Krievu aizsardzība apdraud Latviju? EP atkal strīdas Ždanoka un Melbārde
Nepilsoņu tiesības, krievu skolas un viendzimuma laulības: ko rīdzinieki par to visu domā
Politologs: situācijā ar Navaļniju Rietumiem nav tiesību mācīt Krieviju
AstraZeneca

Latvija var iesūdzēt tiesā Covid-19 vakcīnas ražotājus

4
(atjaunots 08:19 28.01.2021)
Farmaceitiskā kompānija AstraZeneca saņēmusi ievērojamas summas no Eiropas Savienības vakcīnas izstrādāšanai un izpētei, taču tagad aizkavē preparāta piegādes.

RĪGA, 28. janvāris — Sputnik. Tiek darīts viss iespējamais, lai piespiestu farmaceitiskās kompānijas pildīt savas saistības Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu piegādes jautājumā, paziņoja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs intervijā Latvijas radio.

Aizvadītās nedēļas nogalē britu farmaceitiskā kompānija AstraZeneca brīdināja, ka vakcīnas Covid-19 profilaksei piegādes Eiropas Savienībā būs mazākas nekā sākotnēji bija sagaidāms. Aprīlī Latvija varētu saņemt no šīs kompānijas tikai 110 tūkstošus vakcīnas devu ieplānoto 424 tūkstošu vietā. Iepriekš veselības ministrs Daniels Pavļuts novērtēja, ka tas būtiski mazinās izredzes uz masveida vakcināciju no marta.

Viņš uzsvēra, ka Latvija kopā ar citām valstīm un ar Eiropas Komisiju strādā pie šī jautājuma un atgādināja, ka līgumi ir noslēgti dalībvalstu līmenī.

"Bet ir jāsaprot, ka šī problēma pašlaik ir visām dalībvalstīm. Jāsaprot, ka šie līgumi pašlaik ir tādi, ka nelielas interpretācijas ir iespējamas," sacīja ministrs, tomēr neizslēdzot, ka Latvijai būs ar kompānijām jātiesājas, ja saistības netiks pildītas.

Viņš pieļāva, ka iespējama tiesvedība, ja netiks pildītas saistības.

"Mēs uzskatām, ka nav godīgi, ka šīs saistības netiek pildītas, sevišķi "AstraZeneca", kas vakcīnas izpētei un attīstībai ir saņēmusi arī diezgan ievērojamus Eiropas Savienības līdzekļus," sacīja Rinkēvičs.

Patlaban ES ir apstiprinājusi divas vakcīnas pret Covid-19 - Pfizer/BioNTech un Moderna. Vakcīnu pirmās piegādes izrādījās mazākas, nekā cerēja ES valstis, bet Pfizer ziņoja, ka vakcīnu piegādes aizkavējas ražošanas reorganizācijas dēļ.

4
Tagi:
AstraZeneca, vakcīna, Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Gamaleja centrs un AstraZeneca centrs parakstīja sadarbības memorandu
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Bloomberg uzskaita Krievijas vakcīnas "Sputnik V" priekšrocības
Latvijā saņēmusi pirmās "Moderna" vakcīnas

To nedrīkst aizmirst: Holokausta upuru piemiņas diena

0
(atjaunots 09:17 28.01.2021)
27. janvārī pasaule atceras vienu no šausmīgākajām katastrofām cilvēces vēsturē – Holokaustu, kas aiznesis miljoniem cilvēku dzīvību.

27. janvāris ir Starptautiskā Holokausta upuru piemiņas diena saskaņā ar ANO Ģenerālasamblejas rezolūciju, kas pieņemta 2005. gada 1. novembrī.

Vakar cilvēce atcerējās briesmīgo vēstures periodu – 1933.-1945. gadu, kura laikā nacistiskā Vācija vajāja un noslepkavoja sešus miljonus ebreju.

Piemiņas diena izvēlēta rūpīgi – 1945. gada 27. janvārī Sarkanā armija atbrīvoja vienu no baismīgākajām nacistu koncentrācijas nometnēm – Aušvicu, kurā, saskaņā ar dažādiem datiem, gājuši bojā no 1,5 līdz 4 miljoniem cilvēku.

Šis video ieraksts veltīts Holokausta upuru piemiņai. Šīs šausmas nekad vairs nedrīkst atkārtoties.

0