Dzelzceļa stacija Jelgava

Konflikts Jelgavā: vecāki neļauj slēgt krievu skolu

227
(atjaunots 10:37 31.01.2019)
Jelgavas 2. pamatskolas vecāku padome neatbalsta tās pārvākšanos uz pilsētas nomali.

RĪGA, 31. janvāris – Sputnik. Jelgavas pilsētas domes skolu reorganizācijas plāni izraisījuši skolēnu vecāku sašutumu, vēsta Novaja.lv.

Pilsētas dome izstrādājusi izglītības attīstības stratēģiju, kurā tostarp teikts par nacionālo minoritāšu skolu turpmāko likteni.

Viens no notikumu attīstības variantiem paredz divu skolu apvienošanu – 2. pamatskolas un 6. vidusskolu – vidusskolas telpās. Pēc tam vienīgā bilingvālā vidusskola paliks Jelgavas 5. vidusskola.

Skolēnu vecākus šāds scenārijs neapmierināja – 2. un 6. skola atrodas dažādos pilsētas galos, un to apvienošana būtiski apgrūtinās skolēnu dzīvi.

"Mans dēls šajā mācību gadā sāka mācības 1.klasē. Dzīvojam pilsētas centrā, un uz 2.pamatskolu varam aiziet ar kājām. Ja mācību iestādi pārcels uz Pārlielupi, tur varēsim nokļūt, tikai braucot ar diviem sabiedriskā autobusa maršrutiem," pastāstīja aģentūrai LETA kāda skolēna māte Aleksandra.

Daži vecāki norādīja, ka pēdējo gadu laikā 2. pamatskola būtiski attīstījusies, ieguvusi ekoskolas statusu, mācību vide skolā kļuvusi patīkama, un būs ļoti žēl, ja to visu iznīcinās.

Pagājušajā svētdienā eirodeputāts Andrejs Mamikins atbrauca uz Jelgavu un tikās ar 2. pamatskolas skolēnu vecākiem, par ko pastāstīja savā Facebook.

Pēc viņa sacītā, daudzi vecāki piekrīt tam, ka viņu bērni mācās latviešu valodā, bet nepiekrīt tieši tam, ka skola tiks pārvietota uz citu ēku pilsētas nomalē. Mamikins pievērsa uzmanību tam, ka šie vecāki paši slikti runā latviešu valodā.

"Braucot prom no pilsētas, domāju par diviem jautājumiem, kuri nepazuda galvā. Kāpēc nemainīgais mērs Rāviņš vēl nulto gadu sākumā solīja pārvērst Jelgavu "nelatviešu asimilācijas poligonā" – citāts? Un kāpēc parastas krievu mammas, kuras pašas neko latviski pateikt nevar, pilnībā samierinās ar viņu bērnu izglītību tikai latviešu valodā, galvenais – atstājiet šajās sienās, ļoti ērti ar autobusu braukt uz skolu?" uzrakstīja Mamikins.

Tiesa, Novaja.lv ar atsauci uz informācijas aģentūru LETA paziņoja, ka svētdien notikušo tikšanos, kurā piedalījās arī Latvijas Krievu savienības un partijas "Saskaņa" aktīvisti, Jelgavas 2. pamatskolas vecāku padome neatbalsta.

Pirmdien vecāki tikās ar pilsētas pašvaldības un Izglītības pārvaldes vadību, kuri centās pārliecināt viņus reorganizācijas nepieciešamībā.

"Pie esošās mācību iestāžu noslodzes nevar runāt par efektīvu apmācību procesa nodrošināšanu. Turklāt likuma izmaiņas nosaka kritērijus, pēc kuriem mācību iestādēm ir jāstrādā. Ja tie netiks izpildīti, nevarēsim saņemt valsts dotācijas izglītības sistēmai," tikšanās laikā norādīja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, aicinot vecākus pragmatiski izskatīt situāciju un izvērtēt, kā būs labāk bērniem.

Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza norādīja, ka Jelgavas izglītības iestādēs ir apmēram 1000 brīvu vietu, no kurām 650 – nacionālo minoritāšu skolās, un tāpēc ir nepieciešama skolu tīkla reorganizācija.

"Mūsu piedāvājums ir veidot mazākumtautību izglītības iestādi katrā Lielupes krastā, nevis koncentrēt tās vienā pilsētas daļā. Varu solīt, ka vecākiem būs iespēja izvēlēties, kurā skolā viņu bērni mācīsies, jo, piemēram, Jelgavas 5.vidusskola, kas atrodas pavisam netālu no 2.pamatskolas, ir gatava uzņemt visus 1. līdz 3.klašu skolēnus, savukārt Spīdolas Valsts ģimnāzija, ja tā ienāks šajās telpās, piedāvās iespēju palikt tajā 6. un 7.klašu skolēniem," skaidroja Auza.

Tāpat viņa norādīja, ka, saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas datiem, 2. pamatskolas pamatizglītības indekss ir 51,3%, Jelgavas 6. vidusskolai – 57,7%, savukārt Jelgavas 5. vidusskolai – 65,1%, tādēļ slavēt tās par teicamiem rezultātiem nav vērts. Atbildes kārtā vecāki atgādināja, ka 2. pamatskolā speciālās programmās mācās 57 skolēni ar mācību grūtībām.

Pēc tikšanās vecāku padomes priekšsēdētāja Jeļena Zagorska pastāstīja, ka dažu dienu laikā vairāk nekā 1800 cilvēku parakstīja aicinājumu pilsētas domei saglabāt Jelgavas 2. pamatskolu. Ceturtajā februārī vecāku padomes pārstāvjiem ieplānota tikšanās ar pilsētas mēru Andri Rāviņu.

Gala lēmumu Jelgavas pilsētas dome pieņems 28. februārī.

227
Pēc temata
KF Drošības padomes sekretārs uzskata Baltijas valstu politiku par aparteīdu
Kāpēc Latvijas pašvaldības "zog" bērnus
Latviešu valoda PSRS "saglabājās skolās", bet krievu valoda tāpat ir konkurētspējīga
Vienīgā izeja – braukt prom: reforma nožņaugusi izglītību Latvijā
Protesta akcija pie Latvijas Ministru kabineta ēkas pret valdības lēmumu ierobežot grupu treniņus slēgtās telpās

Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas

1
(atjaunots 12:16 21.10.2020)
Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku personai sastādīs no 10 līdz 50 eiro (paredzēts arī brīdinājums); naudas soda apmēru uzdots noteikt uz vietas policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi".

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas valdība atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu, kurš paredz naudas sodu ieviešanu par sejas masku režīma neievērošanu publiskās vietās.

Saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, iedzīvotājiem ir pienākums lietot sejas masku sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts un tt.) Lakati un šalles, kuras vēl pavasarī bija atļauts lietot sejas maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepietiekamu aizsardzību no Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības stāvokļa dēļ.

Līdz šim normatīvie akti neparedzēja nekādas sankcijas par sejas masku nelietošanu. Kontrolieriem gan bija tiesības izsēdināt no sabiedriskā transporta pasažierus, kuri pārkāpj masku lietošanas režīmu.

Situācija izmainījās pēc valdības sēdes, kura notika otrdien. Tieslietu ministrijas sagatavotais un valdības atbalstītais likumprojekts paredz naudas sodu ieviešanu par atteikšanos no sejas aizsargmasku lietošanas – tas sastādīs no 10 līdz 50 eiro (tiesa, paredzēts arī brīdinājums). Noteikt naudas soda apmēru uz vietas uzdots policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi". Ministrijā norāda, ka likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā straujo koronavīrusa infekcijas izplatību. Likumprojektam piešķirts "augstas steidzamības" statuss un drīzumā to paredzēts apstiprināt arī Saeimā.

Vienlaikus valdībā notika saspringtas diskusijas par to, vai ir jāparedz atbildība komersantiem, kuri pieļauj pircēju bez maskām parādīšanos veikalos. Viedokļi ir dažādi – no finanšu sankciju piemērošanas līdz tiesību leģitimēšanai neapkalpot pircējus bez sejas maskas.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards paziņoja valdības sēdē, ka, saskaņā ar viņa informāciju, Saeimas deputāti jau gatavo likumu grozījumus, kuri paredzēs atbildību par sejas masku režīma pārkāpšanu arī komersantiem.

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens norādīja, ka viņš ir pret masveida naudas sodu piemērošanu, tomēr, pēc viņa sacītā, komersantiem ir jāpiemēro tiesības neielaist telpās personas bez sejas maskām: "Es neesmu par sodīšanu, taču ir jābūt vadlīnijām, kas paredz komersantiem dot norādījumus neapkalpot klientus, kuri nelieto maskas. Es ierosinu ieviest šādas vadlīnijas, bet uzreiz neķerties pie sodiem."

Cita starpā tika apspriests variants piešķirt veikalu apsardzei vai pārdevējiem tiesības dzīt ārā apmeklētājus bez sejas maskām.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina aicināja Ekonomikas ministriju izvērtēt iespējamos ietekmēšanas pasākumus komersantiem, kā arī jauno noteikumu iespējamo ietekmi uz uzņēmējdarbību. "Ja būs nodefinēti precīzi pienākumi, tad var paredzēt atbildību par pienākumu neievērošanu."

Var nešaubīties, ka likumprojekta izskatīšanas procesā Saeimā opozīcijas deputāti izturēsies pret to kritiski. Parlamentārieši jau ir izteikuši pirmos publiskos paziņojumus. Komentējot gaidāmo naudas sodu ieviešanu, Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko savā Facebook lapā paziņoja: "Jaunu sodi! Nu ļoti ātri pieņemts lēmums, tiešām malači! Ar masku nodrošināšanu mazaizsargātajām grupām gan neveicas it nemaz. Viņķeles atbilde deputātiem apliecināja pilnīgu vienaldzību: "Mēs pamēģinājām veikt iepirkumu, mums nekas nesanāca. Nu mēs vēl 19. oktobrī sanāksim kopā un svarīgi pasēdēsim, bet vispār - lai tās pašvaldības domā." Vai sapratāt? Viņi tikai veiks pilnveidojumu publisko iepirkumu likumā! Tātad, jautājumu pat nav vēl sākts risināt! No marta!"

Kad oktobrī valdība pieņēma lēmumu par obligātas sejas masku lietošanas prasības ieviešanu sabiedriskajā transportā un tirdzniecības vietās, tai skaitā Rīgas pašvaldības pārstāvji solīja izdarīt visu, lai līdz iespējamo sankciju ieviešanai visas maznodrošināto iedzīvotāju grupas tiktu apgādātas ar bezmaksas maskām. Tika pat teiks, ka tam nepieciešamais masku apjoms ir. Tomēr, jautājums tā arī palika neatrisināts.

1
Tagi:
maska, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
"Sporta Latvijā nav un nebūs": sociālajos tīklos kritizē jaunos ierobežojumus Covid-19 dēļ
Veselības ministrija man nav noteicējs: Gobzems paskaidroja, kāpēc nevalkā masku
Šuplinska paskaidroja interešu un sporta nodarbību ierobežojumu nozīmi
Pašvaldības vēlas saņemt vairāk informācijas par Covid-19 slimniekiem
Policija nerīkos reidus, lai "izķertu" cilvēkus bez sejas aizsargmaskām
Darbs pie datora, foto no arhīva

Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam

1
(atjaunots 12:05 21.10.2020)
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība lūdz valstij piešķirt skolotājiem ikmēneša kompensāciju par attālināto darbu 60 eiro apmērā.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Kompensāciju arodbiedrība pieprasa Iedzīvotāju ienākumu nodokļa likuma grozījumu ietvaros, saskaņā ar kuriem darba devējam ir jākompensē darbiniekam izdevumi attālinātajam darbam, raksta Grani.lv.

Pieprasītā summa ietver sevī darba aprīkojuma amortizāciju – 30 eiro datoram, programmnodrošinājumam, darba galdam, 10 eiro kancelejas piederumiem, 6 eiro komunālajiem izdevumiem un 14 eiro telefona un Interneta rēķina apmaksai.

Kompensācija var tikt izmaksāta no kopēja izglītības nozares finansējuma, uzskata arodbiedrība. Lai skolotājs varētu pasniegt attālināti, skolotājam ir jābūt portatīvajam datoram ar nepieciešamo programmnodrošinājumu, tīmekļa kameru, mikrofonu un austiņām. Turklāt darbs no mājām nozīmē, ka pedagogs vairāk patērē elektrību, kā arī ir nepieciešams kvalitatīvs Internets ar augstu un stabilu ātrumu – tas arī ir jākompensē. Neskaitot pārējo, arodbiedrība uzskata, ka skolotājiem ir nepieciešami digitālo iemaņu un attālinātas pasniegšanas iemaņu pilnveidošanas pasākumi.

Kā jau ziņots, Izglītības un zinātnes ministrija piedāvā skolām vairākus mācību modeļus pandēmijas laikā, tai skaitā daļēji vai pilnībā attālinātā režīmā. Turklāt no 26. līdz 30. oktobrim 7.-12. klašu skolēni vienu nedēļu mācīsies attālināti, lai samazinātu Covid-19 izplatību.

1
Tagi:
kompensācija, attālinātās mācības, Latvija, pedagogi
Pēc temata
Viņa saprot tikai spēka un agresijas valodu: LIZDA vadītāja par Šuplinsku
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Skolotāji vazājas pa klasēm: Vladova aicina Šuplinsku demisionēt
Bērnu aizsardzība no "tālmācībām" un dators uz valsts rēķina: sākta parakstu vākšana