Регулятор подачи тепла для батареи

OIK atcelšana pusei Latvijas iedzīvotāju beigsies ar siltumtarifu kāpumu

210
(atjaunots 07:05 31.01.2019)
OIK atcelšana palīdzēs samazināt elektroenerģijas rēķinu, taču vairāk nekā 900 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju palielināsies siltumenerģijas tarifi, uzskata eksperti.

RĪGA, 31. janvāris – Sputnik. Elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) likvidēšana var novest pie siltuma tarifu kāpuma. Latvijas Siltumapgādes uzņēmumu asociācija prognozē, ka atsevišķās pilsētas tarifi palielināsies par 40%, raksta Dienas Bizness.

Šobrīd valsts atbalstu OIK ietvaros saņem 17 koģenerācijas stacijas, kuras nodrošina centralizēto apkuri vairākās Latvijas pilsētās, tostarp Daugavpilī, Ogrē, Jelgavā, Jēkabpilī, Liepājā, Rēzeknē un Rīgā. Ja OIK tiks atcelta jau kopš šī gada marta, bez pārejas perioda, siltumenerģijas ražošana šajās pilsētās var ievērojami sadārdzināties, bet atsevišķos gadījumos tas draud ar siltumenerģijas apgādes pārtraukšanu.

Siltumenerģijas tarifu kāpums var skart apmēram 996 tūkstošus iedzīvotājus, jeb gandrīz pusi Latvijas iedzīvotāju, kuri pērk siltumenerģiju no stacijām, kuras saņem valsts atbalstu, paziņoja "Liepājas enerģija" valdes loceklis Jānis Bērziņš.

"Redzam, ka pilsētās, kur valsts atbalsts OI ietvaros stacijām beidzies plānveidīgi, siltumenerģijas tarifs paaugstinājies par apmēram 20%. Ja šis atbalsts tiktu pārtraukts sasteigti, pieaugums varētu būt vēl lielāks – 30 vai pat 40%. Uzņēmējiem ir nepieciešams laiks, lai atmaksātu ieguldītās investīcijas, kā arī pārorientētos un saprastu, kā siltumu ražot bez papildu finansējuma," norādīja Bērziņš.

Eksperts enerģētikas jomā Edgars Vīgants uzskata, ka, ja tiks pieņemts lēmums likvidēt OIK sistēmu jau šopavasar, atsevišķi elektrības un siltumenerģijas ražotāji var izputēt. Pēc viņa sacītā, lielie uzņēmumi, iespējams, spēs pārorientēties un segt tekošās kredītsaistības, taču mazās kompānijas, visticamāk, nebūs spējīgas to izdarīt. Tas nozīmē, ka atsevišķas apdzīvotas vietas, kuras ir atkarīgas no šīm koģenerācijas stacijām, vispār var palikt bez siltumapgādes, uzsvēra eksperts.

"Pieņemot tik kardinālus lēmumus, būtu jāatceras, ka šis valsts atbalsts ir bijis valdības iedibināts un aktīvākās pašvaldības to labticīgi izmantoja, lai iegūtu lētāku siltumenerģiju," norādīja eksperts.

Pēc viņa domām, pārejas periods ir nepieciešams, lai aizvietotu koģenerāciju ar citām siltuma ražošanas tehnoloģijām, kam ir nepieciešams finansējums. Šodien vispareizākais un lētākais risinājums būtu sagaidīt, kad beigsies plānotais koģenerācijas staciju atbalsta periods, tas ļaus izvairīties no biznesa prasībām tiesā, piebilda viņš

Tam piekrīt arī "Salaspils Siltums" valdes locekle Ina Bērziņa-Veita.

"Siltuma ražotāji pēdējos gados nav saņēmuši jaunas atļaujas, kas nozīmē, ka šis valsts atbalsts noteiktajā termiņā jebkurā gadījumā beigtos. Dabasgāzes koģenerācijas stacijām šis termiņš pārsvarā ir 10 gadi, atjaunojamo energoresursu (AER) stacijām – vidēji 15 gadi. Ja mēs pārtraucam atbalstu rīt, uzņēmējs nevar paspēt uzlikt jaunas iekārtas. Pirmkārt, ir tādas vietas, kur šobrīd citu alternatīvu vienkārši nav, otrkārt, ir veiktas lielas investīcijas, kuras vēl nav atmaksājušās, tas nozīmē, ka uzņēmējs to nevar izdarīt," pateica Bērziņa-Veita.

Citi nozares pārstāvji arī uzskata, ka nepieciešams pārejas periods OIK likvidēšanai, vismaz trīs gadi, jo tad uzņēmējiem būtu laiks pārkārtot savu darbu.

Pēc Bērziņa sacītā, Liepājas gadījumā pārejas periods OIK atcelšanas gadījumā nozīmētu daudz.

"Mūsu pilsētā ir divas koģenerācijas stacijas. Vienai atbalsts beidzas 2020. gadā, bet otrai – 2022. gadā. Tie ir plānoti notikumi, un mēs zinām, ko darīsim, taču, ja mums pasaka, ka abalsts tiek pārtraukts šodien, tad plāna nav. Skaidrs, ka nodrošināt siltumu mēs varēsim, jo šīs nav vienīgās Liepājā pieejamās iekārtas, taču ar tarifu pieaugumu, visticamāk, nāksies rēķināties," paziņoja Bērziņš.

Dažādiem uzņēmumiem, kuri saņem valsts atbalstu OIK sistēmas ietvaros, tās atcelšanas gadījumā situācija būs atšķirīga, norādīja Fortum Latvia pārstāvis Andris Vanags. Viņš paskaidroja, ka dažas koģenerācijas stacijas saņēmušas valsts atbalstu 10 gadus, citas piecus, bet ir arī tādas, kuras nodotas ekspluatācijā vien pirms gada. Ja valsts vienā acu mirklī izbeigs visu staciju finanšu atbalstu, iznāks, ka kāds, nostrādājot ilgāk, paguva atgūt investīcijas, bet tie, kas sākuši strādāt attiecīgi nesen, nav paguvuši atgūt pat daļu investīciju. Skaidrs, ka vecajām kompānijām paliks vairāk telpas manevrēšanai, piebilda viņš.

Pēc viņa sacītā, Fortum Latvia, kura investējusi koģenerācijas stacijās Jelgavā un ar tām saistītajā infrastruktūrā 75 miljonus eiro, varasiestāžu lēmuma gadījumā atcelt OIK sistēmu bez pārejas perioda izskatīs variantu vērsties tiesā.

Pēc Vīganta domām, jautājums par OIK likvidēšanu joprojām tiek izmantots kā politisks lozungs, lai izpatiktu sabiedrībai un rūpnīcu īpašniekiem, taču līdz galam valsts atbalsta atcelšanas sekas koģenerācijas stacijām nav aprēķinātas.

"Jā, iespējams, par elektrību viņi varēs maksāt nedaudz mazāk,  taču  tajā  pašā  laikā  daudziem iedzīvotājiem būtiski pieaugs izdevumi par siltumu," pateica eksperts.

Par to runā arī Fortum Latvia pārstāvis Vanags.

"Ja, matemātiski rēķinot, OIK likvidēšana potenciāli varētu samazināt elektroenerģijas izmaksas, jāsaprot, ka siltuma tarifi pieaugs, kā rezultātā par abiem šiem pakalpojumiem kopā patērētājam varētu nākties maksāt  krietni vairāk. Atbalstam  beidzoties  plānveidīgi,  vairākās  Latvijas pilsētās  tarifs  būtiski  pieauga – vidēji par 20%, taču, ja to izbeidz priekšlaicīgi, pieaugums varētu būt vēl lielāks," pārliecināts viņš.

Saules elektrostacija
© Sputnik / Александр Кряжев

Pēc Vīganta sacītā, strauja OIK atcelšana draud ar masveida sekām Latvijas valsts budžetam un ekonomikai kopumā. Ja enerģijas ražotāji, kuri līdz līgumu termiņu beigām zaudēs valsts atbalstu, iesniegs prasības tiesā, tad tas draud valstij ar izmaksām apmēram miljarda eiro apmērā.

"Tiesvedības tiks uzsāktas apmēram vienā laikā, līdz ar to arī kompensācijas būs jāmaksā vienā laikā. Ja ārvalstu investoru aplēses piepildīsies un Latvijai gada laikā nāksies samaksāt vienu miljardu eiro, tad visas valsts kredītspēja visos reitingos samazināsies, paaugstinot valsts parāda procentus. Tā var sākties bīstama ķēdes reakcija. Jāatzīst, ka pašlaik valsts rīkojas vieglprātīgi un nerēķinās ar visām iespējamajām sekām," noslēgumā sacīja eksperts.

210
Pēc temata
Ministru kandidāts: OIK atcelsim uzreiz, bet par viesstrādnieku ievešanu padomāsim
Ašeradens gaida tiesvedības par lielām summām OIK atcelšanas gadījumā
Cerības uz OIK sistēmas atcelšanu zūd: valdība baidās no miljonu vērtām tiesu prāvām
Latvijas valdībai neiepatikās OIK atcelšanas plāns
 Ventspils

Kazahstānas uzņēmums aiziet no Ventspils un pārdod graudu termināli

17
(atjaunots 16:41 22.01.2021)
Pārsvarā "Ventspils grain terminal" nodarbojas ar Latvijā audzēto graudu un citu lauksaimniecības produktu pārkraušanu, tranzīta kravas sastāda vien nelielu daļu kravu apgrozījuma strūktūrā.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Kazahstānas kompānija "AIC-INVEST" pārdod izsolē 100% akciju, kas tai pieder uzņēmumā "Ventspils grain terminal" – graudu terminālī Venstpils ostā.

Sākumcena, ar ko plānots sākt izsoli 2021. gada 2. februārī, sastāda 4 miljardus tenge (aptuveni 7,96 miljoni eiro). Izsoles dalībniekiem noteikta garantijas iemaksa 87,5 miljonu tenge apmērā (aptuveni 172,4 tūkstoši eiro).

Saskaņā ar informāciju kompānijas vietnē, "Ventspils grain terminal" nodibināts ar mērķi piesaistīt un pārkraut graudu un citu beramo pārtikas produktu kravas no Krievijas, Kazahstānas un Baltijas valstīm pasaules tirgū un sāka darbu 2005. gada augustā.

Terminālis piedāvā klientiem kravu ekspedēšanu, importa, eksporta, tranzīta graudu un citu lauksaimniecības kravu un to pārstrādes produktu glabāšanas un pārkraušanas iespējas. Termināļa jauda – aptuveni 2 miljoni tonnu kravu gadā.

"Kompānijas galvenie konkurenti ir termināļi Klaipēdas (Lietuva), Liepājas un Rīgas (Latvija) ostās. Uz tiem pienākas 30%, 30% un 10% tirgus. "Ventspils grain terminal" daļa Baltijas reģiona graudu kravu parkraušanas transporta un loģistikas jomā sastāda apmēram 30%," atzīmēja atskaites autori.

Saskaņā ar atskaitē iekļauto prognozi par termināļa noslogojumu, ņemot vērā pandēmiju, 2021. gadā tas var pārkraut 660 tūkstošus tonnu kravu, no kurām 400 tūkstoši ir Latvijas graudi, 70 tūkstoši tonnu – citas kravas no Latvijas, 100 tūkstoši tonnu tranzīta graudu, 90 tūkstoši tonnu – cita veida tranzīta kravu.

Auditors novērtēja, ka kompānijas tirgus vērtība sastāda 8,67 miljonus eiro.

Termināļa īpašnieks, kompānija "AIC-INVEST" nodarbojas ar graudu un citas lauksaimniecības produkcijas iegādi, uzglabāšanu un tirdzniecību. Tai ir trīs meitasuzņēmumi: SIA "Azovskij portovoj elevator", AS "Ventspils graudu terminālis" un biedrība ar ierobežotu atbildību "MEZ-SKO", precizēts valsts reģistra vietnē.

17
Tagi:
kravas, Ventspils
Pēc temata
Investīcijas samazināsies: biznesu neapmierina Latvijas ostu reforma
Nonākuši līdz Baltijai: eksperts pastāstīja, kā Ķīna pārpērk ostas Eiropā
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Krievijas attieksme pret tranzītu mainīsies: Ventspils osta saskata iespēju ietekmēt KF

Iedzīvotāji sēž bez naudas, bet valdība vāra "zupu no cirvja"

26
(atjaunots 12:06 22.01.2021)
Kādus superuzdevumus risina valdība smagajos pandēmijas un tās radīto ierobežojumu laikos?

Ziniet, bieži nākas dzirdēt, kā kritizē Saeimu par to, ka deputāti balso "automātiski" un pat miegā par visiem no valdības ienākošajiem likumprojektiem, jo paši nenieka nesajēdz. Pat neko daudz nediskutē. Sak, tāpēc valstī krītas likumdošanas procesa un tā rezultātā saņemto likumu kvalitāte.

Slēpjaties aiz vīģes lapiņas...

Arī tautas kalpiem ir savas pretenzijas pret ministriem. Saeimas deputāts Ivars Zariņš debatēs par epidēmijas ierobežošanai parerdzētajiem pasākumiem valdībā izteicās, ka tā neciena parlamentu un apmētā ar aizkulisēs pieņemtiem lēmumiem – ko pameta, to ēd. Pēc viņa domām, parlaments ir pārvērsts par vīģes lapiņu.

Tagad aprunāsimies sīkāk par lapiņām un stiebriņiem. Cienījamie kritiķi, esiet reiz reālisti. Grozījumi mēdz būt likumdošanas aktiem visnotaļ specifiskās cilvēces zināšanu un pat zemapziņas nozarēs un jomās (runa, piemēram, ir par neseno aizliegumu tirgot zeķubikses ārkārtējās situācijas periodā).

Nesen, 7. janvārī valdība apstiprināja noteikumus par pārtikā aizliegtajiem augiem un augu daļām. Sarakstā iekļuvuši 60 augi un augu daļas, ko aizliegts izmantot pārtikas produktos.

Parasti vadībai un deputātiem nekas nav jādara – viņi vienkārši kopē Briseles iestrādes un šablonus. Tomēr te ir cits gadijums.

Dažādās valstīs aug dažādi augi! Tāpēc dalībvalstis bija spiestas pašas sacerēt visdažādākos tiesiskos aktus, lēmumus, sarakstus, principus, "labas prakses" ieteikumus un citus dokumentus, kas reglamentē jautājumu.

Tas jums nav nekāds Nacionālās attīstības plāns

Tas nav nekāds nieka jautājums. Ja valdība pieņems Nacionālo attīstības plānu 2020.-2050. gadiem, un tā izrādīsies katastrofāla kļūda un nepiepildāms sapnis, pēc 30 gadiem viņus neviens vairs pat nepieminēs. Ne plānu, ne valdību. Bet, ja kāds iedzīvotājs, kuru jau tagad ir pārāk maz, saindēsies ar kādām ziedlapiņām vai vīģes lapiņām, par to var sākties tiesas darbi.

Bet jūs gribat uzvelt tādu slogu deputātu plecos. Patiešām, nevar taču Saeimā dibināt speciālu Ēdamo un indīgo augu komisiju.

Zemkopības ministrijā noteikti ir speciālists. Iespējams, pat kāds sirms zintnieks, no senčiem mantojis slepenas zināšanas par to, ka burkāniem un kartupeļiem jāēd saknītes, bet rabarberiem, gluži otrādi, - lapas. Un par to, ka no zaļiem āboliem var gadīties caureja.

Vectētiņš nervozi pīpē savu zālīti

Starp citu, saknītēs un lakstos var būt visādas nelabas bioloģiski aktīvas vielas, tādas, ka fuga zivis ne blakus nestāv. Visādi terpenoīdi, tropāni, izohinolīni, piperidīni, steroīdi, alkaloīdi, saponīni, proteolītiskie enzīmi, kardenolīdi vai sirds glikozīdi, diterpeonīdi un feniletilamīna atvasinājumi un citi neapetītlīgi draņķi. No tādiem var gadīties saindēšanās, nelabums, galvas sāpes, nogurums vai gluži pretēji – uzbudinājums, aizsmakums, svīšana, paātrināta sirdsdarbība, pazeminars spiediens, blaugznas, neglīti plankumi uz ādas, siekalošanās un dzejošana, var trīcēt rokas un kājas (svētā Vita deja).

Vispār jau agrāk vectētiņi un vecmāmiņas mācīja bērniem, ko var bāzt mutē, ko – ne. Tagad gadžetu un sociālo tīklu dēļ paaudžu saikne ir pārtrūkusi, un valdība bija spiesta uzņemties agrāk tai neraksturīgas funkcijas. Varbūt nemaz tik slikti nav – no kurienes vectētiņam zināt, ka šitā saknīte satur proteolītiskos enzīmus, ka tevi jupis.

Kaut kāda velnišķība

Tāpēc teiksim paldies mūsu valdībai. Ministri modri iekļāvuši melnajā sarakstā tādus Latvijai raksturīgus biotopus kā balanda, velnoga, čūskoga, driģene, maijpuķītes, velnābolus un tā tālāk. Vajag tikai vēl precizēt, vai aizliegums ēst maijpuķītes nav pretrunā Satversmei?

Atceros, bērnībā mēs metām līgumu vilkogai un tīruma gundegai – tai ar dzeltenajiem ziediņiem. Toreiz "trakajos totalitārisma laikos" PSRS valdībai bija nospļauties, tā risināja svarīgos industrializācijas, meliorācijas un kosmisko lidojumu uzdevumus. Apēd tu kaut visas maijpuķītes un gundegas apkaimē (turklāt padomju valstī bērniem ļoti trūka čipsu un košļeņu, tas tak ir labi zināms!).

Bet mūsējie, Latvijas valdība, spriežot pēc visa, paši apēduši vagonu driģeņu un izpīpējuši tonnu kaltētu maijpuķīšu, lai pieņemtu nosvērtu un viedu lēmumu! Paldies Dievam, ka vēl dzīvi palikuši!

Desertam – zupa no cirvja

Bet tagad, lūdzami, ejiet un netraucējiet mūsu ministru kabinetam darbā – tas risina daudz svarīgākas lietas.

Piemēram, Izglītības un zinātnes ministrijai būs jānovērtē Lauksaimniecības akadēmijas pētījums, apmaksāts no Eiropas programmām Covid-19 apkarošanai. Pētījuma mērķis – radīt pārtikas paketes modeli silta ēdiena gatavošanai skolēniem, kad ēdināšana skolās nav pieejama.

Nē, ne jau kosmosā, lai arī visu skolēnu (vai vismaz izglītības ministres Šuplinskas) aizsūtīšana kosmosā atrisinātu milzum daudz problēmu. Pagaidām – ēdināšana mājās. Citādi vecākiem, pēc ministru domām, kovids izēdis pēdējās smadzenes un viņi aizmirsuši, kā barot savus skolas vecuma bērnus. Pieliks vēl zupā kādas nepareizas saknītes.

Nesen sociālajos tīklos vareni kritizēja tādus antikovida pētījumus, kam tikai pērn vien atvēlēti 5 miljoni eiro.

Ministrija mierina: pētījuma kvalitātes pārbaudei var piesaistīt neatkarīgos ārvalstu ekspertus. Proti, skolēnu pusdienu modeli novērtēs vēl rietumu eksperti. Un līdz tam brīdim varbūt arī epidēmija beigsies.

Atklāti sakot, tagad, kad daudz vecāki palikuši bez naudas piespiedu dīkstāves dēļ, zinātniekiem nāktos izdomāt kādu īpašu recepti, kādu "zupu no cirvja". Lai gan, piedodiet, cirvji, visdrīzāk gan ierakstīti kādā īpašā neapēdamu lietu sarakstā.

26
Tagi:
iedzīvotāji, pandēmija
Pēc temata
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Ekonomikas ministrija izstrādā jaunu preču sarakstu iedzīvotājiem apdraudējuma gadījumā
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem