Tabletes. Foto no arhīva

Slimnīca ceļ trauksmi: zāļu pārbaudes sistēma var traucēt ārstu darbam

60
(atjaunots 13:41 30.01.2019)
Austrumu slimnīca aicina valdību atlikt Eiropas reglamenta stāšanos spēkā par zāļu pārbaudi, citādi ārsti nespēs izrakstīt pacientiem ievērojamu daļu medikamentu.

RĪGA, 30. janvāris – Sputnik. Nākamnedēļ mediķus un pacientus sagaida svarīgas izmaiņas: daudzās Eiropas valstīs, tostarp arī Latvijā, sāks darboties zāļu verifikācijas sistēma.

No vienas puses, ir labi, ka tagad varēs pārliecināties, ka zāles nav viltotas. Taču jaunais reglaments nozīmē papildus slodzi farmaceitiem. Turklāt trauksmi ceļ Latvijas slimnīcas – jaunā sistēma nebūt nav gatava un var paralizēt darbu, raksta Skaties.lv.

Līdz 9. februārim, kad spēkā stāsies vispārējās Eiropas zāļu drošības prasības, atlicis mazliet vairāk, nekā nedēļa.

Reglaments paredz, ka ražotājiem būs jāmarķē katrs zāļu iepakojums ar unikālu kodu, kurš ļaus novērst viltotu zāļu nokļūšanu iedzīvotāju rokās.

Datubāze nav gatava

Informācija par visām drošajām zālēm tiks apkopota vienotā Eiropas reģistrā. Aptiekām un slimnīcām būs jāskenē iepakojumi pirms to nodošanas pacientiem. Lielākā Latvijas slimnīca – Austrumu slimnīca – ceļ trauksmi: nepieciešamais aprīkojums ir iepirkts, taču ar pieslēgšanos Eiropas datubāzei rodas problēmas.

"Jebkuru paciņu ņemot, skenējot, un ir nesakritība. Ko darīt? Tā paciņa būtu jānoliek nost, tātad kaut kas ar to nav kārtībā. Nu ja šajā datubāzē nav attiecīgie kodi iekšā, ja viņi nav pareizi, vai nav tehnoloģiski pielāgoti, tad jebkuru paciņu ņemot, es saviem pacientiem tālāk neko nevaru piegādāt. Tātad tā ir paralīze uz noliktavu.

To mēs atļauties, protams, nevaram. Mums var būt kaut kāds kļūdas procents, ko mēs pieļaujam, bet uz lielo masu, kas mums ikdienā ienāk atļauties dīkstāvi, to mēs nevaram," uzsvēra Austrumu slimnīcas IT un medicīnas iekārtu direktore Ilze Āboliņa.

Gadījumā, ja problēmas ar datubāzes kvalitāti saglabāsies, Austrumu slimnīca piedāvās valdībai atlikt reglamenta stāšanos spēkā, skaidrojot to ar to, ka zāļu ražotāji vēl nav ievadījuši nepieciešamos kodus vienotajā sistēmā, līdz ar ko tie neatspoguļojas sistēmā noskenējot iepakojumu. Taču panikai nav iemesla.

"Tām zālēm, kas ir saražotas līdz 9. februārim, tās var droši pārdot līdz derīguma termiņa beigām jeb kamēr beidzas uzkrājumi. Līdz ar to tas periods, kamēr tirgū parādīsies jaunas zāles, kas saražotas pēc 9. februāra, ir trīs līdz seši mēneši, tātad reāli ātrāk par maiju mums tādas zāles nebūs tirgū," norāda Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane.

Aptiekām grūti klājas

Zāļu pārbaudes sistēmu jāuzstāda arī visām aptiekām, un tā ir jauna programmas nodrošinājuma, skeneru iegāde. Atsevišķiem tirgotājiem šīs izmaksas var radīt problēmas.

"Mazajām aptiekām ir grūti jebkuros apstākļos, iedzīvotāju vairāk nepaliek. Jebkuras jaunas prasības nozīmē arī zināmus izdevumus, ar ko nākas rēķināties.

Vieglāk nepaliek, jebkāda jauna iniciatīva uzliek zināmu daļu atbildības, bet nav pamata bažām, ka tagad masveidā slēgsies ciet aptiekas," uzskata Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.

Ražotāji tērē miljonus

Sistēmas ieviešana prasa ievērojamus ieguldījumus arī no zāļu ražotāju puses. Jāpārkārto ražošanas cehi, jāiepērk aprīkojums un jāpielāgo zāļu iepakojumi.

Lai izpildītu Eiropas prasības, lielākās Latvijas farmaceitiskās kompānijas ir spiestas tērēt ievērojamas summas. Olainfarm kopējās investīcijas jauno prasību izpildīšanai sastādīja ap četriem miljoniem eiro, Grindex iztērēja ap sešiem miljoniem.

Netiek izslēgts, ka šo izdevumu dēļ paaugstināsies arī zāļu cenas, taču Veselības ministrija uzskata, ka tam nav jānotiek.

"Eiropas Komisija prognozēja, ka (ražošanas) piecenojumi būs ļoti minimāli, faktiski tādi, kam zāļu gala cenu nevajadzētu ietekmēt. Aprēķināts, mazāk kā eiro cents uz iepakojumu," skaidro Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško.

Pārbaudīs recepšu zāles, kā arī bezrecepšu omeprazolu, kura viltošana iepriekš tika konstatēta.

60
Pēc temata
Nosaukti produkti, kuru cenas Latvijā varētu pieaugt līdz gada beigām
No oktobra tiks samazinātas cenas 84 kompensējamiem medikamentiem

Kāpēc rēķins aprīlī ir lielāks nekā janvārī; nama iedzīvotāji sašutuši par apkures cenām

2
(atjaunots 08:59 06.07.2020)
Daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji Rīgā lūdz namu pārvaldi izskaidrot augstos apkures rēķinus aprīlī. Pārvalde paskaidroja, ka viņu māja esot "netipiska".

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Apkures cenas aprīlī izrādījušās divkārt lielākas nekā martā, februārī un janvārī. Par to sūdzas kāda Rīgas daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji raidījumā "4. studija", vēsta Lsm.lv.

Mājas iedzīvotāji atzīmē, ka gaisa temperatūra aprīlī bija daudz augstāka nekā janvārī, un ir neizpratnē: kā tā iznācis, ka aprīlī par apkusi viņi samaksājuši 121,04 eiro, bet par citiem mēnešiem vidēji iznākuši tikai apmēram 70 eiro. Pēc viņu domām, atsūtītais rēķins liecina, it kā temperatūru ziņā aprīlī Latvija nav bijusi tālu no Ziemeļpola. Dzīvokļu īpašnieki plāno rakstīt kolektīvu sūdzību un cer, ka viņus sadzirdēs.

Pāvilosta. Foto no arhīva
© Sputnik / Динара Никифорова

Savukārt raidījuma autori lūdza komentārus namu pārvaldei "Rīgas namu pārvaldnieks".

Ar žurnālistiem sazinājās organizācijas pārstāvis Krists Leiškalns. Viņš paskaidroja, ka māja, kuras iedzīvotāji sūdzas par augstajiem rēķiniem, ir netipiska, to apsilda individuālais katls, nevis centralizētā apkure.

"Rīgas namu pārvaldnieks" atgādināja, ka rēķins tiek veidots atbilstoši apsildei patērēto granulu apjomam. Tāda apkures sistēma tiek testēta kopš pērnā gada. Šajā gadījumā tiek aprēķināts vidējais patēriņš un iekļauts rēķinā, bet gada nogalē notiek izlīdzināšana.

Pērn šī pieredze bija sekmīga, tāpēc šogad tika izmantota tāda pati sistēma – no janvāra visus mēnešus pēc kārtas tika ņemti vidējie maksājumi, bet sezonas beigās tie izlīdzināti, pastāstīja Krists Leiškalns.

Atbildot uz iedzīvotāju jautājumu, kāda ir izlīdzinātā maksājuma jēga, ja apkures sezonas nogalē nākas maksāt gandrīz divreiz vairāk, viņš atzīmēja, ka aizvadītā ziema Latvijā bijusi visai silta, bet pavasarī bijis vēsāks, tāpēc apkures sezona ieilgusi, un gala summa izrādījusies liela.

Namu pārvalde veiks aprēķinu un izlems, vai ir vērts turpmāk izmantot tamlīdzīgu metodi ar granulu apkuri, konstatēja Leiškalns.

2
Tagi:
Rīgas namu pārvaldnieks, Rīga, Latvija
Pēc temata
"Es jau četras dienas neesmu mazgājies!" Pensionāram no Rīgas atslēdza ūdeni
"Atšķaida gāzi ar gaisu": celtnieks atrada iemeslu, kādēļ atslēdzās apkures katls
Inflācija: kas un kā sadārdzinājies Latvijā pēdējā gada laikā
Rīgas daudzīvokļu namiem sāks atslēgt centrālo apkuri

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

15
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

15
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis