Nabadzība. Foto no arhīva

Zelmenis: sabiedrības sašķeltība iestumj Latviju nabadzības spirālē

98
(atjaunots 09:46 23.01.2019)
Nabadzība ir viena no galvenajām Latvijas problēmām, it sevišķi tā skar reģionu iedzīvotājus, viens no tās iemesliem ir sabiedrības sašķeltība, uzskata Jānis Zelmenis.

RĪGA, 23. janvāris – Sputnik. Latvijas sabiedrība ir "neiespējami" sašķelta, citādi domājošie iedzīvotāji tiek atstumti, varai nav stratēģiskā mērķa, tas viss iestumj valsti nabadzības spirālē, no kuras nav iespējams izlauzties, paziņoja Dienas Bizness intervijā audita un finanšu konsultāciju kompānijas BDO Latvija vadošais partneris Jānis Zelmenis.

Sabiedrības sašķeltība

Pēc viņa sacītā, lai izdzīvotu sabiedrībai ir jābūt saliedētai, taču Latvijā priekš tā nav kopīgu mērķu: katrai sabiedrības daļai ir savi mērķi un vērtības. Atšķirībā, piemēram, no ASV, kur visi iedzīvotāji, pirmām kārtām, ir amerikāņi, nevis indieši vai ķīnieši.

"Un mūsu latvieši, kad atbrauc tur, ātri asimilējas. Un tas, ko viņi dara ASV, absolūti atšķiras no klasiskā latvieša uzvedības Rīgā," norādīja Zelmenis.

Pēc viņa sacītā, sabiedrības sašķeltību uzskatāmi demonstrē arī jaunās valdības veidošanas process. No vienas puses skatoties, Latvijas iedzīvotāji jau vairākus mēnešus dzīvo bez Ministru Kabineta, un nekas būtiski nav mainījies. "Tas liecina, ka sabiedrība dzīvo nošķirti no valdības," uzskata Zelmenis.

No otras puses, valdības veidošanas procesā partija "Saskaņa", kura jau trešo reizi uzvarējusi vēlēšanas, nepiedalās.

"Vai tas nav debīlisms? Debīlisms ir arī saspraust kaut kādas sarkanās līnijas un neņemt valdībā partiju, kura uzvar vēlēšanās trešo gadu pēc kārtas. Par šo partiju nobalsojuši gan krievi, gan latvieši. Viņu balsis – tie ir atkritumi?" pateica Zelmenis.

Krīzes tendences kā sniega bumba

Latvijas sabiedrības sašķeltība, citādi domājošu iedzīvotāju nepieņemšana ved pie tā, ka daudzi talantīgi cilvēki brauc prom. "Valsts kļūs pastulba un pārvērsies Eiropas provincē," uzskata Zelmenis.

Pēc viņa domām, pēdējo 30 gadu laikā Latvijā ir ļoti maz izdarīt sabiedrības un ekonomikas attīstībā.

"Man personīgi sāp, ka 30 gadu laikā izdarīts tik maz, un par nākotni man pastāv zināmas bažas. Eiropas fondi beigsies, Brexit notiks, un kur pie varas stāvošie ņems naudu?" norādīja Zelmenis.

Pēc viņa sacītā, šodien Latvijā tuvu Eiropas vidējam līmenim dzīvo tikai Rīga un tās apkaime.

"Un kolīdz aizbrauc līdz Rēzeknei, tu saproti, cik gan tālu mēs atpaliekam no visas vidējās Eiropas. Kad klausies Grieķijas skolotāju problēmās, kuri jūtas aizvainoti, ka viņiem atņemta 14. alga, un atstāta tikai 13. alga, tad kļūst ļoti skaidri, kurš dzīvo labi, un kurš ne ļoti," norādīja Zelmenis.

Tāpat viņš izkritizēja Latvijas pensiju sistēmu.

"Vispareizākais ir laist pasaulē pēc iespējas vairāk bērnu, un labas dzīves varbūtība pensijas gados būs lielāka. Ja tev ir četri bērni, tad vismaz ir cerība, ka viens no viņiem kļūs veiksmīgs cilvēks un spēs palīdzēt vecākiem," pateica Zelmenis.

Viņš uzskata, ka krīzes tendences Latvijā jau "tik lielā mērā pāraugušas vienā lielā lodē, ka tas viss agri vai vēlu nomauksies nost".

"Bet krīzes mēs pārdzīvot īpaši neprotam. Paskatieties, kā Latvija pārdzīvoja 2008. gada krīzi un kā, piemēram, Vācija. Tur taču neviens nerīkoja konsolidāciju, neviens neiesaldēja pensijas, neviens neaizliedza pensionāriem strādāt," norādīja viņš.

Zelmenis paziņoja, ka "tas mežonīgais kapitālisms, kurš šeit ir izveidots, tas ir neveiksmīgs".

"Jo tas pārkāpj pāris fundamentālus principus: citādi domājošu iedzīvotāju atstumšana, stratēģiskā mērķa trūkums un absolūta sabiedrības sašķeltība. Tas viss iestums mūs nabadzības spirālē. Bet nabadzība – tā ir tāda paralīze, no kuras nevar izlauzties," noslēgumā sacīja viņš.

98
Pēc temata
Liels rēķins dāvanā valsts simtgadei: caurs jumts ir zelta vērtē
Latvijas mājsaimniecības ēdienam tērē vairāk, nekā vidēji ES
Latvijā kritusies elektrības cena mājsaimniecībām
Laba un slikta ziņa Lietuvā: pensijas pieaugušas līdz ar elektrības un gāzes tarifiem
Toyota C- HR

Latvijas iedzīvotāji iecienījuši Toyota marku: 2020. gada pārdotākie automobiļi

3
(atjaunots 11:37 12.07.2020)
Pirmās divas vietas pārdošanas līderu sarakstā 2020. gada pirmajā pusgadā Latvijā ieņem Toyota markas automobiļi, aiz tiem ar vērā ņemamu starpību seko Peugeot.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Auto asociācijā pastāstīja, kādas automobiļu markas 2020. gadā Latvijā ir vispārdotākās, vēsta Bb.lv.

Un Toyota popularitāte Latvijā nav apstrīdama. Šī marka ir pirmajās divās vietās pārdošanas līderu sarakstā.

Pirmajā vietā ir Toyota RAV4. 2020. gada pirmajos sešos mēnešos tika pārdotai 374 jauni šīs markas automobiļi. Otrajā vietā ir Toyota Corolla – pārdotas 300 jaunas mašīnas.

Trešajā vietā ierindojās Peugeot 308 marka. Latvijā 2020. gada pirmajā pusgadā bija pārdoti 242 šādi automobiļi.

Vēl Top 10 iekļuva Volkswagen Tiguan ar 221 pārdotu jaunu automobili, Škoda Octavia – 220 automobiļi, Volkswagen Golf – 207 mašīnas un Volkswagen Passat – arī 207 automobiļi, Kia Sportage – 200 mašīnas, Peugeot 5008 – 185 jauni automobiļi, kā arī Škoda Kodiaq – 182 mašīnas.

Tiesa, tiek atzīmēts, ka 2020. gada pirmajā pusgadā Latvijas iedzīvotāju kāre pēc jaunu auto iegādes ir ievērojami mazinājusies. Tajā pašā periodā 2019. gadā Latvijas iedzīvotāji nopirka par 30,4% vairāk mašīnu.

Taču jau 2019. gadā eksperti konstatēja, ka Latvijas autoparks noveco.

Toreiz Latvijas Auto asociācijas valdes loceklis Ingus Rūtiņš ziņoja, ka vidējais Latvijas autoparka vecums sastāda 13,8 gadus. Turklāt, kā norādīja Rūtiņš, šis rādītājs gadu no gada stabili pasliktinās.

3
Tagi:
auto, Latvija
Pēc temata
Cilvēki masveidā pameta Rīgu: pie izbraukšanas no pilsētas veidojās milzīgi sastrēgumi
Palika mājās: no Latvijas autoceļiem pazuda katrs ceturtais automobilis
Kā Covid-19 ietekmējis automobiļu tirdzniecību Latvijā
Kārtējais automobilis Rīgā ielūzis bruģī
Rundāles pils

Militārpersonas pārbauda Rundāles pils teritoriju

10
(atjaunots 09:52 12.07.2020)
Gatavošanās Dārza svētkiem Rundāles pils teritorijā tika pārtraukta atmīnēšanas darbu dēļ, kurus veic Zemessardze un profesionālā dienesta karavīri.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Zemessargi Rundāles pils teritorijā notiek mācības situācijā, kas ir pietuvināta kaujas situācijai, vēsta Rus.lsm.lv.

Gatavošanās Dārza svētkiem, kurus iecerēts rīkot 2021. gadā, tika pārtraukta 23 zemessargu un profesionālā dienesta karavīru darbu dēļ.

Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse paskaidroja, ka gatavošanās laikā svētku norisei tika atklāti lādiņi. Turklāt jau šī gada pavasarī tika ziņots, ka uz austrumiem no pils jau tika atklāti divi lādiņi.

Beigās atbrauca sapieri un sāka milimetru aiz milimetra pārbaudīt pils teritoriju ar mīnu meklētājiem.

Muzejam tas nozīmē piespiedu pārtraukumu aktuālajos darbos, bet karavīriem – īstas mācības.

Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Inženieru rotas komandieris Dainis Kravals uzsvēra, ka šajā apkārtnē, kur notika kaujas gan Pirmajā, gan Otrajā pasaules karā, katrs mīnu meklētāja signāls var nozīmēt, ka zem zemes guļ īsts kaujas lādiņš.

Kravals pastāstīja, ka karavīri pārbauda augsnes virsslāni – līdz 25 centimetriem. Dziļāka pārbaude ir jau citu speciālistu pārziņā, jo tā jau būs augsnes sanācija.

Pagaidām izdevies atrast vairāk nekā 20 metāla priekšmetu. Taču par laimi tie ir tikai būvgruži.

10
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Karavīri nav atraduši Igaunijā nokritušo raķeti
Zeme ir pārpilna ar lādiņiem: aizsardzības ministrs publicējis aicinājumu cilvēkiem
COVID-19

Krievijā noslēdzās pasaulē pirmās vakcīnas pret Covid-19 pētījumi

0
(atjaunots 11:46 12.07.2020)
Sečenova universitātē paziņoja, ka klīnisko izmēģinājumu gaitā tika apstiprināts preparāta nekaitīgums.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Sečenova universitātē veiksmīgi noslēgusies pasaulē pirmās vakcīnas pret koronavīrusu izpēte uz brīvprātīgajiem. Pirmā brīvprātīgo grupa tiks izrakstīta jau trešdien, otrā – 20. jūlijā, paziņoja RIA Novosti Sečenova universitātes Translācijas medicīnas un biotehnoloģiju institūta direktors Vadims Tarasovs.

Iepriekš Krievijas Veselības ministrijas preses dienests ziņoja, ka 18. jūnijā Sečenova universitātē sākušies vakcīnas pret koronavīrusu klīniskie pētījumi. Vakcīnu izstrādāja Gamaleja Nacionālais Epidemioloģijas un mikrobioloģijas pētījumu centrs.

"Sečenova universitāte veiksmīgi pabeigusi pasaulē pirmās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumus ar brīvprātīgajiem," pastāstīja Tarasovs.

Sečenova universitātes Medicīniskās parazitoloģijas, tropisko un transmisīvo slimību institūta direktors Aleksandrs Lukaševs sarunā ar RIA Novosti atzīmēja, ka dotā posma uzdevums bija parādīt vakcīnas nekaitīgumu cilvēka veselībai, kas arī tika izdarīts.

Brīvprātīgie tika iedalīti divās grupās – pirmā saņēma vienu vakcīnas devu, otrā – divas. Izņemot ķermeņa temperatūras paaugstināšanos pirmajās dienās pēc vakcinācijas, brīvprātīgajiem nebija konstatētas nekādas negatīvas reakcijas, visi jūtas lieliski, uzsvēra Lukaševs.

Savukārt Tarasovs atzīmēja, ka brīvprātīgie ilgstošā periodā atradās izolācijā, viņu kontaktēšana ar ārpasauli tika ierobežoti jau pirms izmēģinājumu uzsākšanas, lai izslēgtu inficēšanos ar koronavīrusu.

Ilgstoša izolācija, pēc Tarasova sacītā, ietekmējusi brīvprātīgo psiholoģisko stāvokli, pētījuma gaitā parādījās konflikta situācijas, pieauga emocionālā spriedze, tādēļ darbā iesaistījās arī psihologi, lai mazinātu spriedzi, kas radusies neparastajos apstākļos.

Taču jau pavisam drīz brīvprātīgie atgriezīsies pie ierastās dzīves, spēs nodarboties ar sportu, mācīties, iet uz darbu, precizēja viņš. Pēc izrakstīšanas, kas tiek plānota 15. un 20. jūlijā, viņu veselība tiks uzraudzīta – mediķi vērtēs, kā uzvedas viņu imunitāte.

Tālāko vakcīnas izstrādes plānu jau nosaka izstrādātāja stratēģija, tai skaitā vīrusa epidemioloģiskās situācijas sarežģītība un iespēja paplašināt ražošanu, paskaidroja Lukaševs.

"Sečenova universitāte pandēmijas situācijas apstākļos uzstājās ne vien kā izglītības iestāde, kā jau pieņemts, bet arī kā zinātniski tehnoloģiskais centrs, kurš spēj piedalīties tik svarīgu un sarežģītu produktu izveidošanā, kā ārstnieciskie preparāti… Mēs strādājām ar šo vakcīnu, sākot ar pirmsklīniskiem pētījumiem un protokola izstrādi, un šobrīd veicam klīniskos pētījumus," uzsvēra Tarasovs.

Lukaševs piebilda, ka vakcīnas pret koronavīrusa infekciju drošība klīnisko pētījumu gaitā ir apstiprināta.

"Šajā posmā tika pierādīts vakcīnas drošums… Vakcīnas drošība ir apstiprināta. Tā atbilst to vakcīnu drošībai, kuras šobrīd ir pieejamas tirgū," pastāstīja viņš.

Viņš atzīmēja, ka pirms klīnisko izmēģinājumu uzsākšanas tika veikta detalizēta brīvprātīgo izmeklēšana, tai skaitā tika noteikts antivielu pret koronavīrusu trūkums. Pēc tam viņus uz divām nedēļām izolēja, lai nepieļautu inficēšanos. Pēc kā tika veikta imunizācija un sākās pats izmēģinājums.

Brīvprātīgie atradās pastāvīgā mediķu uzraudzībā, kuri vērtēja bāziskos rādītājus, dotajā brīdī viņiem nav nekādu veselības traucējumu, paskaidroja Lukaševs.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, Krievijā ir apstiprināti 727 162 saslimušie, no kuriem 501 061 cilvēks izveseļojās, 11 335 pacienti nomira. Saskaņā ar šīs dienas datiem, valstī ir veikti 23 miljoni koronavīrusa testi.

0
Tagi:
vakcīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Kā notiek Covid-19 vakcīnas izmēģinājumi Krievijā
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
Latvijā 8 jauni Covid-19 gadījumi: SPKC meklē autobusa Liepāja-Rīga pasažierus