Rīgas Brīvosta. Foto no arhīva

Asociācija BATL: stividori Latvijā strādā uz zaudējumu robežas

77
(atjaunots 10:32 22.01.2019)
Baltijas asociācija – Tranzīts un loģistika (BATL) ir pret "Latvijas Dzelzceļa" monopola stāvokli un tā investīciju projektiem.

RĪGA, 22. janvāris – Sputnik. Latvijas tranzīta koridora ārējie riski un iekšējo faktoru izraisītie trūkumi var novest pie nulles 2018. gadā izveidojušos prognozi pārvadājumu izaugsmei, uzskata Baltijas asociācijas – Tranzīts un loģistika (BATL) valdes loceklis Ivars Landmanis, vēsta BNN.

Landmanis kritizē uzņēmumu "Latvijas Dzelzceļš" par nepietiekami efektīvu procesu, tēriņu un investīciju projektu organizēšanu.

"Mēs jau daudzkārt esam pauduši sašutumu par procesu neefektivitāti, kuru rezultātā pieaug izmaksas, kas tiek segtas uz nozares un klientu rēķina, nevis uz paša koncerna. Tā rezultātā Latvija zaudē konkurencē reģionā ar citām valstīm un lai to amortizētu, savus ienākumus spiesti samazināt tiešie kravu piesaistītāji, stividori ostās, nereti strādājot uz zaudējuma robežas," norādīja Landmanis.

Pēc viņa sacītā, šobrīd par Satiksmes ministrijas prioritāti jākļūst tranzīta koridora izdevumu samazināšana, kā rezultātā Latvijai kļūs vieglāk konkurēt ar kaimiņvalstīm, it sevišķi jauno kravu veidu piesaistīšanas jautājumos. Landmanis uzsvēra, ka bez tā Latvijas tranzīta nozares uzņēmumiem būšot grūti uzlabot sadarbību ar esošajiem un izveidot to ar jauniem partneriem.

BATL jau vairākkārt vērsusi Latvijas varasiestāžu uzmanību uz kravu apkalpošanas izmaksu pieaugumu un dārgo dzelzceļa elektrifikācijas projektu Latvijā. Pēc pārvadātāju domām, ar esošo kravu apgrozījumu projektam nebūs investīciju lietderīguma, taču tas būtiski ietekmēs dzelzceļa pārvadājumu tarifus. Un, kā rezultātā, novedīs pie Latvijas kā tranzītvalsts pievilcības pazemināšanās un sekojošas kravu plūsmas samazināšanās.

Dzelzceļš
© Sputnik / Сергей Мелконов

Pēc asociācijas domām, Latvijai nebūtu jāveic tik vērienīgs elektrifikācijas projekts – tā ir nevelkama nasta.

"Un nedz Satiksmes ministrija, nedz "Latvijas Dzelzceļš", nedz premjers nesniedz atbildi uz jautājumu, vai milzīgais ieguldījums neradīs negatīvu ietekmi uz jau bez tā pārāk augstiem dzelzceļu pārvadājumu tarifiem, kuri šobrīd ir visaugstākie Eiropā. Turpmāk cenu paaugstināšanās nozīmēs Latvijas tranzīta nozares beigu sākumu," uzskata BATL.

Latvijas tranzīta sektors pazaudēja ievērojamu daļu kravu Krievijas nolūku dēļ attīstīt savu dzelzceļu un ostu infrastruktūru Baltijas jūras piekrastē, kā arī palielināt Ļeņingradas apgabal dzelzceļu caurlaidspēju. Saskaņā ar organizācijas "Baltijas asociācija – transports un loģistika" datiem, četru gadu laikā dzelzceļu pārvadājumi samazinājušies par 23%, Latvijas ostu apgrozījums – par 16%, savukārt tautsaimniecība pazaudējusi vismaz 132 miljonus eiro.

Pēc ekspertu domām, situācija Latvijas tranzīta sektorā var kļūt vēl sliktāka, kad Krievijā tiks pabeigta specializēto termināļu celtniecība.

Tā, piemēram, Ļeņingradas apgabala, Kingisepas rajonā, Ust-Lugas jūras ostā tuvākajā laikā parādīsies trīs jauni termināļi – labības, pārtikas produktu, kā arī ģenerālkravu un beramo kravu pārstrādei. Jauno ostas objektu uzņemšanas spēja pārsniegs 1100 vagonus diennaktī, jeb 20-25 miljonus tonnu kravu gadā.

Turklāt Krievijas sākusi būvēt Kolas līča rietumkrastā ogļu pārkraušanas kompleksu "Lavna". Ostu infrastruktūras attīstīšana Murmanskā, saskaņā ar ekspertu vērtējumiem, ļaus palielināt ogļu eksporta apjomus, novirzīt kravu plūsmu no Baltijas ostām (ogles ir kravu pārvadājumu pamats Latvijas lielākajā Rīgas Brīvostā, kā arī Ventspils ostā 2017. gadā) un paaugstināt ogļu tranzītu no Kazahstānas, kuras iespējas ir ierobežo specializēto jaudu deficīts.

77
Pēc temata
Matiss: ja uzklausītu Rinkēviču, Latvijai būtu jāsamaksā KF 270 miljoni
Matīss: Latvija iegādājusies elektrovilcienus trīsreiz dārgāk, nekā Igaunija
Līdz ar Bordāna nākšanu pie varas Latvija varētu atteikties no 350 miljoniem eiro no ES
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

4
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

4
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

2
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

2
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts