Vīrieša dūre. Foto no arhīva

"Līdz traģēdijai ir tikai viens mirklis": Liepājā kaujas latviešu un krievu pusaudži

197
(atjaunots 22:58 18.01.2019)
Policija konstatējusi etnisko konfliktu kūdītājus Liepājas skolēnu vidū un aicina vecākus aprunāties ar bērniem, lai pēc tam nenāktos viņus meklēt policijā. Iedzīvotāji lūgti ziņot par redzētajām sadursmēm.

RĪGA, 19. janvāris — Sputnik. Jau vairākas dienas Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirknī tiek saņemta informācija par konfliktiem skolēnu vidū, iespējams etnisku iemeslu dēļ, vēsta liepajniekiem.lv. Par to pastāstīja VP Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieks Ingus Ukstiņš.

Policija aicināja iedzīvotājus būt modriem un informēt par iespējamiem kautiņiem, savukārt vecāki lūgti pārliecināties, vai tajos nepiedalās viņu bērni.

Pusaudži kārto rēķinus

Konflikts nonācis tiktāl, ka sociālajos tīklos tiek veidotas grupas, kurās pusaudžus aicina pievienoties no izrēķināties ar naidīgo grupējumu.

Laiku pa laikam dažādos pilsētas rajonos sapulcējas desmitiem nepilngadīgo "abās frontes pusēs" un organizē nekārtības. Dažkārt pusaudži gūst vieglus miesas bojājumus.

Šādi skolēnu "kari" ik pa laikam uzliesmo, taču ir svarīgi nepieļaut to eskalēšanos.

Šī skolēnu konflikta iemeslus noskaidros izmeklēšana.

"Šobrīd reģistrēti vairāki notikumi. Šajā sakarā tuvākajā laikā tiks uzsākts kriminālprocess un ar procesuālām metodēm mēģināsim noskaidrot iesaistās personas, kas atbildīgas par šo rīcību un naida kurināšanu," – sacīja I. Ukstiņš.

Viņš pastāstīja, ka konfliktos piedaloties gan zēni, gan meitenes, kūdītāji ir puiši.

Kautiņš pēc kautiņa

15. janvārī Jāņa Čakstes laukumā tika piekauts pusaudzis.

16. janvārī policija saņēma ziņu, ka pie Liepājas 8. vidusskolas plānota desmitiem dažādu tautību skolēnu sadursme. Policija operatīvi reaģēja un sapulcējušos skolēnus izklīdināja.

Taču pēc tam skolēnu bars sapulcējies pie Dienvidu fortiem. Arī tur iejaukusies policija, bet vēlāk saņemta ziņa, ka pusaudži vēlāk sapulcējušies vēlreiz un sakāvušies. Par to policijai sīkākas informācijas nav.

Pateicoties skolu un sociālo pedagogu atbalstam noskaidrotas personas, kas šīs tikšanos plānoja un organizēja. Tie pārsvarā ir 2002./2003.gadā dzimuši jaunieši. Policija ar viņiem sazinājusies pa tālruni un brīdinājusi par atbildību, kas draud par šādu rīcību.

Skolēni, kas nonākuši policijas redzeslokā, ir no dažādām pilsētas mācību iestādēm - 8.vidusskolas, J.Čaktes Liepājas 10.vidusskolas, Liepājas Raiņa 6.vidusskolas, 12.vidusskolas.

"Turpmāk strādāsim gan ar šīm, gan pārējām iesaistītām personām, lai novērstu šādus gadījumus turpmāk," – uzsvēra Liepājas iecirkņa priekšnieks.

Nopietns signāls

"Ik pa laikam šādi uzplūdi jauniešu vidū parādās, ar vēlmi sevi apliecināt un parādīt. Rezultātā tiek pulcēti klasesbiedri un citi skolēni, ar mērķi par kaut ko atriebties citiem skolēniem. Policija šo signālu uztvērusi nopietni," – atzīmēja VP Kurzeme reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieks Gints Ešenvalds.

Viņš aicināja vecākus aprunāties ar bērniem, lai nav "jābrauc pakaļ savam bērnam uz policiju".

"Par tiem bērniem, kurus jau esam piefiksējuši, ziņosim gan vecākiem, gan skolām, lai šādu gadījumu vairs nebūtu. Jo līdz traģēdijai ir tikai viens mirklis, jo bērni neapzinās, kādas sekas var iestāties no miesas bojājumu nodarīšanas," – uzsvēra G. Ešenvalds un atgādināja, ka Latvijā jau ir bijuši precedenti, kad jauniešu kautiņi beidzas ar letālām sekām.

"Mums ir daudz piemēru, tam, kad konflikts sākas it kā nevainīga iemesla dēļ un pēc tam pāraug traģēdijā," - viņš piebilda.

Policija lūdza vecākus kontrolēt bērnu nodarbības pēc skolas un laika pavadīšanu internetā. Šajā gadījumā informācijas apmaiņa notikusi Facebook, taču pieaugušajiem iesaka painteresēties par bērnu saraksti WhatsApp un Instagram.

Iedzīvotāji, kuri ieraudzījuši jauniešu pulcēšanos vai kautiņu, lūgti ziņot policijai, zvanot pa tālruni 110.

Policija pievērsa arī uzmanību video ierakstam sociālajos tīklos, kurā redzams kautiņš pie Liepājas Valsts tehnikuma.

To publicējis Facebook apmeklētājs Aigars Prūsis. Viņš atzīmēja, ka Klaipēdas iela atgādinājusi ainu no filmas par policijas pakaļdzīšanos.

197
Pēc temata
Propaganda nav padarījusi Baltijas valstu iedzīvotājus par rusofobiem
Avotiņš par skolu reformu: bērni kļuvuši par preci politiskajā tirgū
Vīrietis ar nazi uzbrucis trim skolēniem
Prioritāte – aizsardzībai: Latvijai nāksies arī turpmāk atšķaidīt latviešus
Ticīgie baznīcā, foto no arhīva

Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts

6
(atjaunots 17:00 21.10.2020)
Cilvēku skaita ierobežojumi iekštelpās un ārpustelpās netiek attiecināti uz reliģiskajām organizācijām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Uz dievkalpojumiem neattiecas Latvijā ieviestie pulcēšanas ierobežojumi, vēsta Mixnews.lv.

No 14. oktobra obligāta sejas masku lietošana ir ieviesta tirdzniecības vietās, stacijās, lidostās, ostās, reliģijas un kultūras iestādēs, izņemot pasākumus, kur apmeklētāji sēž konkrētās sēdvietās, ievērojot distanci savā starpā.

Maskas ir jālieto muzejos, izstāžu zālēs, bibliotēkās, tai skaitā arī šo iestāžu darbiniekiem, ja viņi nav atdalīti no apmeklētājiem ar fizisku barjeru.

No 17. oktobra privātos pasākumos iekštelpās drīkst pulcēties ne vairāk par 30 cilvēkiem. Cilvēku skaits privātos pasākumos ārpustelpās ir samazināts līdz 300.

Taču, kā paziņoja Tieslietu ministrijā, dievkalpojumi neskaitās nedz privāti, nedz publiski pasākumi, un pret tiem šie ierobežojumi nav pielietojami.

Pēc Tieslietu ministrijas pārstāves sacītā, šī pozīcija tika izveidota vēl pirms pirmā Covid-19 viļņa pavasarī.

"Arī turpmāk Tieslietu ministrija un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma. Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās," paskaidroja Nozaru politikas departamenta direktora Olga Zeile.

Taču citi reliģiskie pasākumi, kuri nav dievkalpojumi, piemēram, bēres, kristības vai kāzas, skaitās privāti pasākumi, un uz tiem minētie ierobežojumi tiek attiecināti.

Atzīmēsim, ka iepriekš pie Ministru kabineta ēkas notika protesta akcija pret aizliegumu rīkot iekštelpās grupu sporta treniņus un interešu pulciņu nodarbības.

Aizritējušajā diennaktī, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, tikai veikti 5312 koronavīrusa testi, tika atklāti 188 jauni inficēšanas gadījumi. Covid-19 pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem ir 3.5%.

​Kopumā pandēmijas laikā Latvijā saslimušas 3797 personas un 1341 izveseļojusies.

6
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

15
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

15
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes