Grunts ceļš Latvijā. Foto no arhīva

LCB valdes priekšsēdētājs: sliktu ceļu dēļ Latvija ik gadus zaudē miljonus

32
(atjaunots 20:53 17.01.2019)
Pie tam Latvijas ceļu būvētājs lepnums ir valsts galvenie ceļi, taču reģionālie un vietējās nozīmes ceļu stāvoklis ir bēdīgs.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Ik gadus Latvija zaudē 880 miljonus eiro ceļu sliktā stāvokļa dēļ, radio Baltkom ēterā pastāstīja uzņēmuma "Latvijas ceļu būvētājs" valdes priekšsēdētājs, bijušais Latvijas premjerministrs, bijušais Rīgas mērs, Triju zvaigžņu ordeņa komandors Andris Bērziņš.

"Vai tad tā ir gudra politika, ja autovadītāji pārvietojas pa sliktiem ceļiem, zaudē laiku, braucot lēnām, tērē vairāk degvielas, bet tas piesārņo mūsu zaļo valsti un rada siltumnīcas efektu. Rezultātā mēs ik gadus zaudējam 880 miljonus eiro. Vidējas aplēses liecina, ka tieši tik liela summa aizgājusi pērn. Vai tad nebūtu labāk sasprindzināt spēkus un šos līdzekļus ieguldīt? Nauda aiziet papildu degvielai un laikam, automašīnu ekspluatācijai – tam, ko mēs zaudējam uz sliktiem ceļiem," – stāstīja ekspremjers.

A.Bērziņš paziņoja, ka "Latvijas ceļu būvētāja" lepnums ir valsts galvenie ceļi, taču reģionālie un vietējās nozīmes ceļu stāvoklis ir bēdīgs.

"Mēs lepojamies ar galvenajiem ceļiem. Ceļš uz Daugavpili – par to jāsaka paldies eirofondiem, tie mums ļāvuši iet uz priekšu ar galvenajiem ceļiem. Uz reģionālas nozīmes ceļiem tāda progresa nav, tas ir mīnuss. Lielākā daļa vietējo ceļu ir briesmīgā stāvoklī, tiem vajadzīgs remonts. Taču neviens to nedarīs par Eiropas naudu, jāremontē pašiem," – uzsvēra Bērziņš.

Aizvadītajā gadā Globālajā konkurētspējas indeksā Latvija ceļu kvalitātes ziņā ieņēma 107. vietu starp 137 valstīm. 2017. gadā Latvija ierindojās 95. vietā, taču gada laikā ir strauji ripojusi lejup. Salīdzinājumam: Lietuva ieņēmusi 37. vietu, Igaunija – 38. Toreiz Bērziņš ironizēja: " Tas, ka Latvija joprojām turas priekšā tādām valstīm kā Haiti, Kongo Demokrātiskā Republika un Mauritānija, turklāt pagaidām apsteidz pat Krieviju (114. vieta), ir vājš mierinājums politiķiem un ierēdņiem, kas spītīgi izliekas nemanām reālo situāciju un nelabvēlīgās tendences."

Viņš apgalvoja, ka ceļu kvalitāte Latvijā ir tik zema nepietiekama finansējuma dēļ, kā arī tāpēc, ka netiek mērķtiecīgi izmantoti līdzekļi, ko maksā ceļu satiksmes dalībnieki.

" Valstī uz ceļiem neveikto darbu deficīts aug, un, ja nenotiks būtisks pagrieziens attieksmē, ceļu kvalitāte turpinās pasliktināties," – teica Bērziņš. Viņš ir pārliecināts, ka valsts vietu indeksā vajadzētu uztvert kā skaļu signālu, ko vairs nedrīkst ignorēt.

Pie tam valsts uzņēmums "Latvijas autoceļu uzturētājs" (LAU) informēja, ka 10 gadu laikā bedru skaits ir sarucis uz pusi. Šogad "aizlāpīti" 237 236 kvadrātmetri bedru. LAU gada budžets — aptuveni 60 miljoni eiro, un uzņēmuma galvenais uzdevums – nodrošināt, lai pa ceļiem būtu iespējams pārvietots cauru gadu. Taču ar pašreizējo finansējuma līmeni ir grūti uzturēt valsts autoceļus pienācīgā kārtībā, atzīmēja uzņēmuma pārstāvji.

32
Pēc temata
LVC: sargieties no tiltiem uz reģionālajiem ceļiem
Laiks pirkt apvidus automašīnas: jaunais MK dāvās Latvijai izdangātus ceļus
Apgrūtināta satiksme: ziemas dienesta tehnika atsaldē Latvijas ceļus
Latvijā sola pirmo privāto ceļu

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

17
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

17
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

15
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

15
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi