Brīvības piemineklis. Foto no arhīva

Uzturēšanās atļauju Latvijā pret investīcijām vēlas saņemt tikai nepilni simt cilvēki

96
(atjaunots 13:55 16.01.2019)
Programma, kas paredz uzturēšanās atļaujas saņemšanu apmaiņā pret investīcijām bija efektīva krīzes gados, bet līdz ar ekonomiskās situācijas uzlabošanos likumi kļuvuši stingrāki, vēsta PMLP pārstāve.

RĪGA, 16. janvāris — Sputnik. Kopš 2010. gada, kad darbu sāka programma, kas paredz uzturēšanās atļaujas saņemšanu apmaiņā pret investīcijām, Latvijas budžets saņēmis vairāk nekā 5 miljardus eiro, taču tagad uzturēšanās atļauju pieteikumu skaits ir minimāls, Latvijas Radio ēterā pastāstīja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka vietniece Maira Roze.

"Aktivitāte ir ļoti minimāla, pieteikumu ir mazāk nekā simts. Programmā vairs nav jaunu spēku. Programma bija efektīva krīzes laikā, ļaujot mazināt ārvalstu kapitāla cikliskās svārstības. Tagad, kad Latvijā uzlabojusies ekonomiskā situācija, Imigrācijas likumā noteikumi un nosacījumi ir kļuvuši stingrāki. Ārvalstnieki vairs tik ļoti necenšas iegūt termiņuzturēšanās atļaujas un savas investīcijas uzrauga, braukājot ar vīzām," - teica Roze.

Viņa atzīmēja, ka arī starp šiem dažiem desmitiem, kuri vēlētos saņemt uzturēšanās atļauju apmaiņā pret investīcijām, ievērojams skaits pieteikumu noraidīts. Iemesli ir dažādi – pretendents nav izpildījis likumā paredzētās prasības par uzturēšanos Latvijā, nav nomaksājis nodokļus, ka arī ar drošības aspektiem saistītu iemeslu dēļ.

No 2010. līdz 2017. gadam Latvija izsniedza vairāk nekā 17 tūkstošus termiņuzturēšānās atļauju apmaiņā pret investīcijām gandrīz 1,5 miljarda eiro apmērā. Vairāk nekā 90% pieteikumu iesniedza bijušo PSRS republiku iedzīvotāji, pārsvarā – no Krievijas. Pretendentus galvenokārt interesē nekustamais īpašums Rīgā un Jūrmalā.

Latvijas Republikas pilsoņa pase un KF uzturēšānās atļauja
© Sputnik / Игорь Дегтярев

Latvijas valdība konsekventi ierobežoja uzturēšanās atļauju izsniegšanas noteikumus kopš 2014. gada, kad investīciju slieksnis tika palielināts no 150 līdz 250 tūkstošiem eiro.

Vēlāk programma tika pakāpeniski ierobežota, it īpaši pēc Nacionālās apvienības iniciatīvas, kura jaunajos investoros saskata rusifikācijas draudus.

Par fināla akordu kļuva 2017. gada novembrī pieņemtie Imigrācijas likuma grozījumi, kuri paredzēja maksājumu par uzturēšanās atļaujas pagarināšanu visiem nākamajiem investoriem, arī tiem, kuri ieguldījuši naudu nekustamajos īpašumos, uzņēmumos vai banku obligācijās. Likums paredzēja maksājumu 5 tūkstošu eiro apmērā par katru ģimenes locekli reizi piecos gados.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļas vadītāja Ilze Briede paziņoja, ka uzturēšanās atļauju piešķiršanas programmu apmaiņā pret investīcijām var uzskatīt par slēgtu, jo pieprasījumu skaits ir sarucis divdesmit reizes. Briede atzīmēja, ka nav ieteicams ik gadus ieviest grozījumus uzturēšanās atļaujas piešķiršanas noteikumos.

96
Pēc temata
Eirodeputāte ieteica Latvijai bagātnieku vietā pieņemt migrantus
Lietuvā pieprasīts grozīt valsts valodas eksāmenu ārzemniekiem
Latvija "laicīgi" izrēķinājusies ar uzturēšanās atļaujām
Eurostat: kam Latvija izsniedz uzturēšanās atļaujas
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

21
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

21
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

52
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

52
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas

Snoubordists ASV "pavizinājās" uz lavīnas un izdzīvoja

0
(atjaunots 23:53 23.01.2021)
Jaunietis vizinājās ar sniega dēli Lavlendas kalnu pārejā Kolorādo štatā. Viņš sadomāja pabraukties pa neskartu nogāzi, taču pēkšņi sākās lavīna.

Snoubordists palika dzīvs, pateicoties drošības spilvenam – speciālais aprīkojums neļāva sniegam viņu aprakt.
Braucienu uz lavīnas snoubordists nofilmēja video – tā kadros redzams, no kādām nāves briesmām viņam izdevies izvairīties.

0
Tagi:
ASV
Pēc temata
Nakts huligāni: Vecrīgā sodīti "snovbordisti" no Vācijas un Spānijas