Latvijas komponists Raimonds Pauls

Pauls: tikai latviski Latvijā nekad nerunāja un nerunās

209
(atjaunots 10:23 15.01.2019)
Komponists Raimonds Pauls uzskata, ka Latvijas varasiestādēm jāliek mierā krievvalodīgie un nav jācenšas ar varu likti viņiem asimilēties.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Latvijas komponists Raimonds Pauls, kurš pirms dažām dienām nosvinēja savu 83. dzimšanas dienu, radio Baltkom ēterā pastāstīja, ka galvenais viņa dzīvē ir mūzika, un viņš nožēlo, ka reiz iesaistījās politikā, taču viņš seko līdzi tam, kas notiek gan Latvijā, gan kaimiņvalstīs, un pat skatās politiskos šovus. Tāpat Pauls pastāstīja, ko viņam nozīmē patriotisms un kā viņš attiecas pret Latvijas iedalīšanu krievos un latviešos.

Mūzika ir galvenais

Mūzika un darbs ir galvenais Raimondam Paulam, un kopumā viņš ir apmierināts ar to, kā izveidojusies viņa dzīve, ja nu vienīgi nožēlo par lēmumu kļūt par kultūras ministru.

"Es tik vienu arī zinu, kas ar darbu ir saistīts… Tā satur, ja tā nebūs, tad būs beigas. Nezinu, kam kāda dzīves jēga, bet es esmu apmierināts. Es neko īpašu neesmu izdarījis, bet kaut kas ir izdevies. Dod Dievs tā visiem! Protams, ir jākustas. Izņemot mūziku, man nekā īpaša nav. Kādreiz muļķības pēc iesaistījos tajās politiskajās lietās… Paldies Dievam, esmu atbrīvojies no tā," pastāstīja Pauls.

Viņš norādīja, ka dzīvo netālu no Latvijas Saeimas un, garām ejot, bieži satiek kādu no sabiedrībā zināmiem cilvēkiem.

"Eju garām, satieku dažādus interesantus cilvēkus. Tā vien gribas ātrāk aiziet, un patālāk. Pat šobrīd nevēlos par to nevēlos runāt," pateica Pauls.

Tāpat viņš paziņoja, ka iestājas pret politikas iejaukšanos kultūras lietās.

"Ir muļķīgi slēgt robežu, nelaist kādu no dziedātājiem vai māksliniekiem. Tās taču ir muļķības," uzsvēra Pauls.

Kas ir patriotisms

Tāpat intervijā Raimondam Paulam pavaicāja, ko viņam nozīmē patriotisms. Uz to komponists atbildēja:

"Es šeit dzīvoju, strādāju, nekur netaisos braukt projām. (…) Es varētu (aizbraukt – red.). Tad man vajadzēja jau 80. gados to izdarīt, tad, jā, varēja aizbraukt. Bet nē, es tomēr palikšu šeit. Strādāt šeit – tā ir mana patriotisma uztvere. Nevis lozungus kliegt, bet pašiem kaut ko darīt, pacensties, lai šī valsts būtu kaut kādā līmenī."

Viņš atzīmēja, ka šodien Latvijā jūtams politisko līderu trūkums, uz kuriem varētu paļauties, tostarp jaunu, no jaunās paaudzes.

Krievi un latvieši

Raimonds Pauls ir populārs komponists, kuru mīl gan latvieši, gan krievi, gan lietuvieši, gan daudzi citi. To pašu viņš var sacīt arī par citiem māksliniekiem – gan krieviem, gan Baltijas, kultūras telpā attiecības nāciju starpā ir diezgan siltas. Taču politiskajā nozīmē lietu stāvoklis ir pavisam cits, piekrīt Pauls.

Atbildot uz žurnālista jautājumu par to, vai ir pareizi, ja visa Latvija runās tikai latviešu valodā, kā to cenšas panākt Izglītības ministrijas ierēdņi un nacionāli noskaņoti politiķi, komponists atbildēja:

"Nekad tā nav bijis un nebūs. Mēs kādreiz visi vāciski runājām. Maza nācija, pat mūzikas nozīmē mums ir divi tirgi: vai nu mēs dziedam krieviski, tad ir cerība nokļūt Krievijā. Daudzi, protams, domā, ka var angliski, tad mēs tur… Bet tur mūs neviens īpaši negaida. Tāpēc vienalga mums būs jāzina šī valoda."

Pēc viņa domām, šos "divus krastus", kuri pastāv Latvijā, nevajag aiztikt, attiecības starp krievvalodīgo minoritāti un latviešiem var veidoties bez varasiestāžu piespiedu iejaukšanās.

Latvijas pašdarbība

Naudai šovbiznesā ir liela nozīmē, Latvijas mākslinieki šajā nozīmē nevar paspēkoties ar Krievijas māksliniekiem, tāpēc komponists Raimonds Pauls dēvē viņu darbu par "pašdarbību".

Aleja pie Brīvības pieminekļa Rīgā
© Sputnik / Сергей Мелконов

"Paskatieties kaut vai uz tērpiem. Kurš pie mums var atļauties tik daudz tērpu, cik ir Kirkorovam, piemēram. (…) Tas ir nepieciešams skatuvei, šovam un tā tālāk. (…) Pie mums viss ir pašdarbība, bet ko tu tur padarīsi. Pie programmas, pie priekšnesumiem ir jāstrādā… Mēs nestrādājam, vienkārši kāpjam uz skatuves, nodziedam dziesmiņu – un viss, uzredzēšanos," paziņoja Pauls.

Attiecīgi augstā līmenī izgājis tikai Busulis, atzīmēja komponists.

"Viņš jau tur (Krievijā – red.) grozās, viņu jau rāda koncertos par godu milicijai, tas nozīmē, ka tu jau esi panācis savu," pateica Pauls.

209
Pēc temata
Raimonds Pauls paskaidroja, kāpēc nav apmeklējis festivālu "Jūras Pērle"
Raimonds Pauls negaida ielūgumu uz Dziesmu svētkiem
Margarita Dragile

Dragile: Saeima vēlas kontrolēt, krievi Latvijā svin 9. maiju

4
(atjaunots 15:26 06.06.2020)
Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par Sarkanās armijas formas lietojumu – politiķi ir nobažījušies par to, ka pašvaldības atļaus krieviem 9. maijā iziet uz ielas ar kara laiku PSRS atribūtiem.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par PSRS un nacistiskās Vācijas militārās formas lietojumu publiskos pasākumos. Politiķi ņēmuši vērā prezidenta piezīmes un atņēmuši pašvaldībām tiesības ļaut atsevišķos gadījumos izmantot totalitāro režīmu simbolus.

Saeima nolēmusi saglabāt kontroli pār masu pasākumiem, kas saistīti ar 9. maiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja viena no akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatorēm Latvijā Margarita Dragile.

"Acīmredzama ir Saeimas vēlēšanās kontrolēt situāciju, lai nepieļautu intereses parādīšanos un neparādītu, cik vērtīgs ir tas, kas svarīgs Latvijas krievu kopienai," uzsvēra Dragile.

Viņa atzīmēja, ka visus Latvijas krievu kopienas pasākumus pavada juristi un tiesībsargi.

"Speciālisti vienmēr rūpīgi iepazīstas ar atbilstošajām likuma normām. Esmu pārliecināta, ka mēs varēsim atrast risinājumu, kas ļaus veterāniem 9. maijā uzvilkt savu formu un ņemt rokās karogus, kā arī pasargās šo pasākumu organizatorus un dalībniekus," apliecināja Dragile.

23. aprīlī Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kuri aizliedz publiskos pasākumos nēsāt bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un varasiestāžu pārstāvju formas tērpu un apģērba elementu lietošanu.

Krievija šādas likuma normas nosodīja, atzīmējot, ka Latvijas politiķi ne tikai pielīdzinājuši padomju karavīra formastērpu nacistu mundierim, bet arī pielāgojuši savas ļaunprātīgās iniciatīvas Lielās Uzvaras 75. gadadienai. Sarkanās armijas formastērpa aizliegumu Latvijā Krievijas Ārlietu ministrija nosauca par zaimojošu iniciatīvu un ņirgāšanos par padomju karavīru piemiņu, kuri ziedojuši savas dzīvības par Latvijas atbrīvošanu.

4
Tagi:
saeima, nacionālisms, Uzvaras diena
Pēc temata
Tādu likumu izpildīt nevar: policija iebilst pret grozījumiem par Georga lentes aizliegumu
Uzvara pār nacismu rada draudus? KF vēstniecība par Georga lentes aizliegumu
Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins, foto no arhīva

Augsta agresijas pakāpe: eksperts novērtēja rīkojumus Latvijā kara gadījumam

4
(atjaunots 15:19 06.06.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru – valsts spēj vienīgi ģenerēt augstas pakāpes agresiju, neko vairāk.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Latvijas Aizsardzības ministrija laidusi klajā bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā", kurā sniegti ieteikumi iedzīvotājiem, kā izturēties krīzes situācijās, kas saistītas ar epidēmijām, tehnogēnām katastrofām un dabas kataklizmām. Īpaša uzmanība veltīta padomiem par to, kā rīkoties kara gadījumā.

Latvijai nekas cits neatliek, kā vien ģenerēt augstas pakāpes agresiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins.

"Ne ekonomika, ne sociālā sfēra Latvijā nav prioritāras un nonākušas visai bēdīgā stāvoklī. Naudu, ko pagaidām izsniedz Eiropas Savienība, un grantus no ASV var saņemt, ja aktīvi īstenot agresīvu Krievijai naidīgu politiku. Tā nu Latvija ar to nodarbojas," konstatēja Koškins.

Eksperts atzīmēja, ka Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru.

Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina ārkārtējo stāvokli, armija un kompetentie dienesti sāk aizsardzības pasākumus, vēsta buklets. Latvijas iedzīvotājiem jābūt gataviem karadienestam, viņiem ir tiesības sākt bruņotu pretošanos un atteikties no sadarbības ar okupācijas varu.

4
Tagi:
Aizsardzības ministrija, Latvija
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva

Krievijas politiķis prognozēja tālāko situāciju ASV

0
(atjaunots 15:21 06.06.2020)
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs uzskata, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Krievijas Federācijas padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs novērtēja tālākās notikumu attīstības izredzes ASV, vēsta RIA Novosti.

Kopš maija beigām virknē lielāko pilsētu ASV notiek protesta akcijas un nekārtības, kas izcēlušās pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves aresta laikā. Viens no policistiem, kurš aizturēšanas laikā vairākas minūtes ar ceļgalu saspieda Floida plecu, apsūdzēts par slepkavību, trīs citi – par līdzdalību slepkavībā.

Intervijā "Parlamentskaja gazeta" senators norādīja, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām. Tomēr šoreiz aizdomās turamos likumsargus neizdosies atbrīvot no atbildības par cilvēka nāvi, tiesas process būs stingrs un, domājams, demonstratīvs, uzskata politiķis.

"ASV etniskā "bumba" sprāgst regulāri. Tāpēc nedomāju, ka mēs stāvam uz amerikāņu sociālās revolūcijas sliekšņa. Manuprāt, protesti sāks noklust: marodierus pārvarēs, huligānus iesēdinās, un situācija kopumā stabilizēsies ilgi pirms 2020. gada prezidenta vēlēšanām," teica Puškovs.

Viņš piebilda, ka protestu radītais efekts varētu pazust jau līdz novembrim, tomēr tas diezin vai palīdzēs Savienotajām Valstīm izvairīties no rasu konfliktiem nākotnē.

0
Tagi:
politika, ASV, Krievija
Pēc temata
Polijas izdevums: ASV imidžs grūst acu priekšā
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"