Lielbritānijas un ES karogs. Foto no arhīva

Latvija un Brexit: viedoklis ir, noteiktības nav

50
(atjaunots 13:40 10.01.2019)
Tagad Latvijai ir oficiāls viedoklis Brexit jautājumā, taču valdībai neizdosies pasargāt iedzīvotājus un uzņēmējus no grūtībām "cietā" scenārija gadījumā, un zaudējumi jebkurā gadījumā būs vērtējami miljonos.

RĪGA, 10. janvāris — Sputnik. Latvijas valdība apstiprinājusi oficiālo pozīciju par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, vēstīja Skaties.lv.

Tā ļaus Latvijai balsot Eiropas struktūrās, kad tiks lemts jautājums par Brexit vienošanos. Taču, ņemot vērā augošo politisko nenoteiktību Lielbritānijā, nav zināms, vai Latvijas viedoklim būs nozīme.

Kas gaidāms

Latvijas oficiālajai pozīcijai, kas ietver Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas valsts piederīgo sociālekonomiskās tiesības, būs nozīme tikai tad, ja briti parlamentā nākamnedēļ ratificēs gan izstāšanās līgumu, gan arī nākotnes attiecību deklarāciju.

Latvijai nenāk par labu Lielbritānijas iekšpolitiskā sašķeltība, kas arvien izteiktāk liecina par cietā Brexit risku.

"Aiziešana bez līguma nozīmē, ka viss tas, par ko ir runāts un par ko ir panākta vienošanās pēdējo divarpus gadu laikā, vairs faktiski nav spēkā. Tad ir jautājums, vai būs kāds termiņa pagarinājums vai tā saucamā cietā aiziešana, vai kaut kādi citi scenāriji," – paskaidroja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Ja Lielbritānija pametīs ES bez juridiski saistošas vienošanās, nebūs iespējams nekavējoties aizstāvēt Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas pilsoņu tiesības un viņu uzņēmumus.

"Ja nekāda vienošanās netiek apstiprināta Lielbritānijas parlamentā, tad no šī gada 29.marta faktiski Lielbritānijas valdība var pieņemt dažāda veida saistošus noteikumus, likumus arī mūsu valstspiederīgajiem, citiem ES valstu pilsoņiem, valstspiederīgajiem, atbilstoši, teiksim, saviem ieskatiem," – norādīja politiķis.

Biznesam klāsies grūti

Satraukumu pauda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), kas pārstāv eksporta uzņēmumu intereses. LTRK politikas direktore Katrīna Zariņa atgādināja, ka cietā Brexit apstākļos atjaunosies robežkontrole.

"Brīvas kustības nebūs, būs jāmaksā muitas tarifi," – atgādināja K.Zariņa.

Pastāv bažas arī par to, ka pēc Brexit bez vienošanās Lielbritānija varētu ieviest jaunas sertifikācijas prasības importam, šajā gadījumā – precēm un pārrobežu pakalpojumiem no Latvijas.

"Lai mūsu vietējie ražotāji nav spiesti mainīt savus iekšējos procesus, pamainīt iekārtas un visu pārējo, jo tas var ietekmēt viņu izstrādātā produkta cenu un kopā ar iespējamiem muitas tarifiem šī prece kļūst mazāk konkurētspējīga," – norādīja LTRK politikas direktore.

Bet kā tad ar pensijām?

Eiropas Latviešu apvienība aicina Latvijas valdību ES skaļāk runāt par Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas valsts piederīgo pensiju uzkrājumu aizsardzību pēc Brexit – pastāv bažas par problēmām pārcelt uz Latviju Lielbritānijā veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas.

"Šī brīža situācijā, ja notiek Lielbritānijas izstāšanās bez vienošanās, tad nav skaidrības, vai Latvijas piederīgie Lielbritānijā, atgriežoties Latvijā, spēs saņemt savas sociālās garantijas, kas tur iegūtas. Starp šīm garantijām ir pensijas, bezdarbnieku pabalsti un to eksporta iespējas, cilvēkiem atgriežoties darba meklējumos vai pensijas vecumā," – uzsvēra Eiropas latviešu apvienības viceprezidente Elīna Pinto.

Neatkarīgi no Lielbritānijas aiziešanas veida, būs nepieciešamas iemaksas no Latvijas budžeta, lai pielāgotu sistēmu jaunajiem apstākļiem. Prognozes liecina, ka šogad izdevumi varētu sasniegt 2,6-4 milj. eiro.

Turklāt pēc Lielbritānijas izstāšanās Latvijai nāksies vidēji par 8% palielināt arī iemaksas ES kopējā budžetā.

50
Temats:
Atvadas angļu stilā (130)
Pēc temata
"Nevaram atslābt, ja nu kaut kas noiet greizi": Latvija izstrādājusi Brexit pozīciju
Būt vai nebūt: ES līderus samulsinājis jautājums par eirozonas budžetu
Latvija nonākusi pie bīstamas robežas: eksperti iesaka krāt naudu
Nav smieklīgi. Britus nobiedējis Krievijas humors
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

21
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

21
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

53
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

53
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas

Snoubordists ASV "pavizinājās" uz lavīnas un izdzīvoja

0
(atjaunots 23:53 23.01.2021)
Jaunietis vizinājās ar sniega dēli Lavlendas kalnu pārejā Kolorādo štatā. Viņš sadomāja pabraukties pa neskartu nogāzi, taču pēkšņi sākās lavīna.

Snoubordists palika dzīvs, pateicoties drošības spilvenam – speciālais aprīkojums neļāva sniegam viņu aprakt.
Braucienu uz lavīnas snoubordists nofilmēja video – tā kadros redzams, no kādām nāves briesmām viņam izdevies izvairīties.

0
Tagi:
ASV
Pēc temata
Nakts huligāni: Vecrīgā sodīti "snovbordisti" no Vācijas un Spānijas