Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš

NBS vadītājs pastāstīja par nozagtajām ierīcēm un gaidāmajām mācībām

58
(atjaunots 18:08 07.01.2019)
Latvijas armija grasās veltīt vairāk uzmanības karavīru un jūrnieku apmācībai, kā arī turpināt nodrošinājuma sistēmas reorganizāciju.

RĪGA, 7. janvāris – Sputnik. Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš atbildēja uz žurnālistu jautājumiem LTV radījuma "Rīta panorāma" intervijā.

Kurš nozadzis ierīces

Saskaņā ar Militārās policija datiem, militārā ekipējuma lielos apmēros un ilga laika garumā piesavināšanās lietā ir iesaistītas vairākas NBS amatpersonas. Dienesta pārbaude sakarā ar nakts redzamības ierīču zādzības faktu tik uzsākta 2018. gada 31. augustā. Trīs militārpersonas ir atstādinātas no dienesta pienākumu veikšanas, savukārt vēl viens tika atlaists.

Ekipējums no NBS noliktavām nozagts sekojošai pārdošanai, paziņoja Kalniņš. Viņš apstiprināja, ka ar šo lietu ir saistītas trīs armijas amatpersonas, kā arī paziņoja, ka viņam ir kauns par notiekošo, un vainīgie saņems bargu sodu. Šodien tiek izskatīta arī citu personu atbildība.

Pēc Kalniņa sacītā, kopš 2017. gada NBS sākusies armijas nodrošinājuma sistēmas reorganizācija, kura joprojām turpinās. Taču, kā norādīja Nacionālo bruņoto spēku komandieris, atrodas arī tie, ka vēlas apiet, salauzt vai degradēt šo procesu.

Intensīvi, taču pēc citiem scenārijiem

Mācību skaits, kurās piedalīsies Nacionālie bruņotie spēki, šogad neizmainīsies, taču tagad uzdevumu izpilde tiks veikta pēc cita scenārija, pastāstīja Kalniņš.

Pēc viņa sacītā, šogad Latvijas armija trenēsies ne mazāk intensīvi. Turklāt NBS turpinās iepirkt nepieciešamo bruņojumu, kā arī piedalīsies NATO starptautiskajās operācijās un mācībās – Latvijā un citās valstīs.

"Un, protams, personāls ir pats Nacionālo bruņoto spēku mugurkauls, kas nozīmē, ka visa uzmanība tiks nodrošināta Latvijas karavīriem, jūrniekiem un zemessargiem. Viņu apmācība, sociālās garantijas un ekipējums," uzsvēra Kalniņš.

Tik plaša mēroga mācības kā "Namejs", šogad netiek plānotas, taču mācību intensitāte paliks līdzšinējā līmenī. Taču tagad mācības tiks rīkotas pēc citiem scenārijiem, atzina Kalniņš.

58
Pēc temata
Latvijas NBS saņēmuši no Lielbritānijas 65 bruņumašīnas
Par dienestu NBS sola maksāt vairāk par 800 eiro
Krievu poliķis pajokoja par Latvijas NBS komandiera izteikumiem
Latvijas NBS steidz apbruņot floti
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

3
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

3
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

5
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

5
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"