Vēja ģeneratori. Foto no arhīva

OIK aizvietos ar citu trīs burtu saīsinājuma sistēmu: cik piemaksās Latvijas iedzīvotāji

64
(atjaunots 15:15 06.01.2019)
Līdz 2022. gadam iedzīvotāju rēķinos beidzot izzudīs OIK rinda, taču piemaksāt par zaļo elektroenerģiju vienalga nāksies.

RĪGA, 6. janvāris – Sputnik. Valdība beidzot atcels obligātā iepirkuma komponenti (OIK), taču piemaksāt par zaļās elektroenerģētikas atbalstīšanu Latvijas mājsaimniecībām vienalga nāksies, vēsta LTV7.

Vairāk nekā pusgadu valdība gaidīja ekonomikas ministrijas OIK likvidācijas plānu – un lūk, tas beidzot ir gatavs. OIK sistēma tiks pilnībā slēgta trīs gadu laikā, taču tās vietā izdomāta jauna.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens pastāstīja, ka ministrijas jaunais plāns paredz ne tikai jaudas apmaksas sistēmas maiņu.

"Trīs gadu laikā mēs plānojam atteikties no elektroenerģijas atbalsta, kura saražota no dabasgāzes – manuprāt, tas nav dabiski.

Pēc tam būtiski mainīsies ienākumu normas aprēķina sistēma, mēs to esam saskaņojuši ar Eiropas komisiju, izmantojot viņas piedāvātos algoritmus," paskaidroja Ašeradens.

Izmaiņas skars arī zemnieku saimniecības, kuras ražo elektroenerģiju no biogāzes.

"Viņiem būs jānodemonstrē, ka viņi samazinās gāzes izmešus, un tikai tad mēs viņus atbalstīsim, citādi mēs neredzam iemeslus sniegt viņiem tik dāsnu atbalstu," norādīja ministrs.

Saskaņā ar jauno plānu, koģenerācijas stacijas, kuras darbojas uz dabasgāzes, vairs nesaņems valsts atbalstu, jo tā ir fosilā degviela. Taču Latvijas iedzīvotāji turpinās subsidēt TEC-2, jo šai stacijai ir svarīga nozīme valsts enerģētiskajā neatkarībā.

Trīs gadu laikā ministrija pastiprinās prasības un pārbaudīs visas stacijas, kuras strādā pēc OIK sistēmas – pēc revīzijas 27 no tām jau ir zaudējušas valsts atbalstu.

Līdz galam OIK rinda pazudīs iedzīvotāju rēķinos 2022. gadā, taču maksāt par ekoloģisko elektrību vienalga nāksies – pēc jaunas "zaļās enerģijas atbalsta" sistēmas. Runa ir par piemaksas ieviešanu virs tirgus cenas pēc tā dēvētās feed-in-premium sistēmas.

"Feed-in-premium paredz, ka komersants saņem nelielu fiksētu atbalstu, kurš sedz starpību starp tirgus cenu un viņa faktiskajām izmaksām. Pēc tam viņš strādā tirgū, cenšas nopelnīt, piemēram, karstākajās stundās vai kaut kā savādāk, meklē labāko risinājumu, kā nopelnīt tirgū," pateica ministrs.

No esošās sistēmas feed-in-premium atšķirsies ar to, ka uzņēmējs saņems nevis fiksētu maksu par nostrādātajām stundām, bet gan minimālo bāzes atbalstu, savukārt pārējā darbībā viņam būs jācenšas nodrošināt ienesīgumu tirgus nosacījumos.

Ministrija sola, ka feed-in-premium izmaksas rēķinos būs zemākas, nekā par OIK, savukārt kopējie "zaļās" elektroenerģijas atbalsta izdevumi samazināsies no 1% 2017. gadā līdz 0,3%.

Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš nosauca jauno sistēmu par taisnīgāku un caurspīdīgāku, taču viņš neizslēdz, ka tie, kas jau ir ieguldījuši miljonu investīcijas elektrostaciju attīstībā, tiesāsies ar valsti par to, ka tā atņēmusi tām daļu peļņas, ar kuru tie bija rēķinājušies.

Savukārt ekonomists Juris Paiders asi kritizēja Ekonomikas ministrijas piedāvājumu, jo tā vietā, lai atbrīvotu iedzīvotājus no zaļās enerģētikas sloga, ministrija izvirzījusi vēl ambiciozākus plānus tās attīstībā.

64
Pēc temata
Eksperti: nav iespējams atteikties no OIK pilnībā
Latvijas valdībai neiepatikās OIK atcelšanas plāns
Ašeradens sola latviešiem elektrības rēķinu samazināšanos par 10%
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

12
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

12
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

Rīgas dome nesaskaņoja mītiņu Navaļnija atbalstam: protestējošos izgaiņāja policija

28
Pie Krievijas vēstniecības Rīgā notika nesankcionēta akcija Krievijas blogera Alekseja Navaļnija atbalstam.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vairāki desmiti cilvēku, neskatoties uz Rīgas domes aizliegumu, ieradās pie Krievijas vēstniecības Latvijā ar prasību atbrīvot blogeri Alekseju Navaļniju.

Акция в поддержку российского блогера Алексея Навального у посольства России в Латвии в Риге.
Sergey Melkonov
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

Atgādināsim, ka Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 17. janvārī Šeremetjevas lidostā Maskavā pēc ierašanās no Vācijas, kur blogeris ārstējās pēc domājamās saindēšanas. Iepriekš Krievijas Federālais sodu izpildes dienests informēja, ka plāno aizturēt Navaļniju, jo tiesai jāpieņem lēmums jautājumā par nosacītā soda aizstāšanu ar reālu brīvības atņemšanu pēc nosacītā ieslodzījuma režīma ļaunprātīgiem pārkāpumiem. A.Navaļnijam ir divas nosacītas sodāmības. Pirmā – uzņēmuma "Kirovļes" lietā – saistīta ar vairāk nekā 16 miljonu rubļu izšķiešanu, otrā – "Yves Rocher" lietā – par vairāk nekā 30 miljonu rubļu laupīšanu.

Акция в поддержку российского блогера Алексея Навального у посольства России в Латвии в Риге.
Sergey Melkonov
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

18. janvārī Himku pilsētas tiesa izbraukuma sesijā pieņēma lēmumu par Alekseja Navaļnija arestu uz 30 dienām. Viņš nogādāts izolatorā "Matrosskaja tišina", kur pavada 14 dienu karantīnu – viens trīsvietīgajā kamerā.

Iepriekš Rīgas dome noraidīja pieteikumu protesta akcijai pie Krievijas vēstniecības. Tomēr vairāki desmiti cilvēku ieradās ar plakātiem "Brīvību Aleksejam Navaļnijam!"

Полицейские поспешили попросить удалиться протестующих у посольства России в Латвии.
Sergey Melkonov
Valsts policijas pārstāvji akcijas vietā pieprasīja nesankcionētās akcijas pārtraukšanu.

Pie tam cilvēki turējās drošā attālumā un ievēroja pandēmijas apstākļos noteikto distanci.

Tiesa, policisti pasākumu pārtrauca. Valsts policijas pārstāvji akcijas vietā pieprasīja nesankcionētās akcijas pārtraukšanu. Akcijas dalībnieki neiebilda un steigšus izklīda.

 

28
Tagi:
Rīga, Krievijas vēstniecība, Navaļnijs, Latvija
Pēc temata
Politologs: situācijā ar Navaļniju Rietumiem nav tiesību mācīt Krieviju
Kāpēc Navaļnijs steidz atgriezties Krievijā
Lavrovs komentēja ES sankcijas pēc incidenta ar Navaļniju
Olimpiskais un Navaļnija skandāls: ASV un Lielbritānija glābj vērtīgāko