Rīgas cirks

Gaidāmas lielas pārmaiņas: Rīgas cirkam 130 gadi

37
(atjaunots 11:43 30.12.2018)
Pirmā izrāde Rīgas cirkā notika 1888. gada 29. decembrī. Līdz jubilejai Latvijas galvenajam cirkam pietrūka vien pāris gadu.

RĪGA, 30. decembris – Sputnik. Ēka Merķeļa ielā 4, kur vairāk nekā gadsimtu atradās Rīgas cirks, celta tālajā 1888. gadā pēc slavenā latviešu arhitekta Jāņa Frīdriha Baumaņa projekta. Tā paša gada 29. decembrī tur notika pirmā cirka izrāde.

Diemžēl pēdējo programmu vēsturiskajā ēkā sienās skatītāji apmeklēja pirms diviem gadiem. 2016. gada februārī tika pieņemts beidzamais lēmums slēgt cirku izklaides pasākumu rīkošanai fasādes stāvokļa dēļ – tā apdraudēja dzīvības. Iespējams, netālā nākotnē cirks atgriezīsies dzimtajās mājās, taču tas būs citāds – jauns, kā mūsdienās pieņemts teikt.

Jaunais cirka žanrs sāka attīstīties XX gs. 70. gados Francijā. Mūsdienu cirks no tradicionālā atšķiras – tajā nav redzami dzīvnieki. Šīs pārmaiņas cirka dzīvē vecināja arī Latvijas Saeimas pērnā gada maijā pieņemtais "Dzīvnieku aizsardzības likums". Turpmāk Rīgas cirkā nebūs nekādu savvaļas, tostarp nebrīvē dzimušu dzīvnieku.

Tieši ar to arī tiek skaidrota iepriekšējās cirka direktores Lolitas Lipinskas aiziešana, viņa vienkārši nevarēja iztēloties, kā viņas darbs var dzīvot bez dzīvniekiem. Tiesa, jaunajai vadībai Ināras Kehres personā uzdevums padarīt cirku mūsdienīgu neliekas bezcerīgs. Pamazām Rīgas cirks sāk gatavot jaunas programmas, cenšoties parādīt tās uz visdažādākajām skatuvēm. Tieši pirms Kongresu nama jubilejas notika jaunā izrāde "Fauna", kurā cirka mākslinieki iejūtas dažādu dzīvnieku lomās.

Tā šobrīd cenšas izķepuroties Rīgas cirks. Latvijas Kultūras ministrija uzskata par svarīgu turpināt attīstīt valstī cirka mākslu simbiozē ar mūziku, dejām un citām skatuves mākslas formām.

Jaunā attīstības koncepcija

Viens no jaunās kustības piemēriem ir neatkarīgā teātra grupa KVADRIFRONS. Pieci jaunieši rīko priekšnesumus, kuros iekļauti teātra, mūzikas, tēlotājmākslas un kino elementi. Kā teikts grupas mājaslapā, viņi "veido mākslas telpu, kurā visdažādākie cilvēki var justies piederīgi un uzrunāti".

Savas programmas KVADRIFRONS rada telpās, kur līdz šim atradušies staļļi un ziloņu krātiņš. Iepriekš šīs Rīgas cirka telpas nebija skatītājiem pieejamas, toties tagad – lūdzu, skatieties šādu performanci. Viss atbilst jaunajai attīstības koncepcijai. Tiesa, tai gan pagaidām nav nekā kopīga ar klasisko cirku.

Kas attiecas uz vēsturiskās ēkas nākotni Merķeļa ielā 4 – tai ir nepieciešama renovācija. Cirka fasāde šobrīd ir iekonservēta. Daudz ko plānots izdarīt iekštelpās, taču, neviens nemāk pateikt, kad tas notiks.

Mākslinieki joprojām strādā, tikai dažādās vietās, darbojas arī vietējā Cirka skola. Vārdu sakot, dzīve turpinās, tiesa, tagad jau nedaudz citā veidolā un jaunā rakursā. Laikam griežos.

Rīgas cirka vēsture

Rīgas cirka dibinātājs un pirmais direktors bija ebreju izcelsmes uzņēmējs Alberts Salamonskis. Sākumā telpa bija paredzēta 1700 cilvēkiem (vēlāk pēc rekonstrukcijas – mazliet vairāk par tūkstoti). Salamonskim piederēja arī līdzīgi izklaides uzņēmumi Berlīnē un Maskavā. Jāsaka, Maskavas cirks (Cvetnoi bulvārī) tika atvērts 1880. gadā un noturējās vairāk nekā gadsimtu, līdz 1985. gadā to nojauca un uzbūvēja šeit agrākajai būvei ārēji līdzīgu ēku.

Alberts Salamonskis nomira jau 1913. gadā, taču teju līdz 1940. gadam Rīgas cirks saglabāja savu nosaukumu -  Salamonska cirks. Tā arēnā uzstājās daudzi diži mākslinieki, dažiem tur aizsākās krāšņs dzīves ceļš. Rīgā 1988. gadā debitēja viens no šodien pazīstamākajiem dresētājiem Edgards Zapašnijs. Arī baltā klauna Rolanda slava, kurš Rīgas cirkā uzstājās jau pirmās republikas laikos, pēc tam skanēja visā Padomju Savienībā.

37
Pēc temata
Edgards Zapašnijs: dzīvnieku aizsardzības saukļi tikai slēpj cīņu par tirgu
Rīgas cirkam atrasts jauns direktors
Rīgas cirka fasādi nostiprinās par 350 tūkstošiem eiro
Bez izņēmumiem: Saeima teikusi savu galavārdu dzīvnieku aizliegšanā cirkā
Rīgas panorāma

Atdeva Latvijai miljonus eiro nodokļos un izputēja: Rīgā tiek slēgta viesnīca Metropole

15
(atjaunots 18:11 24.10.2020)
Viena no vecākajām Rīgas viesnīcām Metropole tiek slēgta uz nenoteiktu laiku: aptuveni 50% darbinieku Semarah Hotels grupā, kurā ietilpst viesnīca, zaudējuši darbu.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Viena no vecākajām Rīgas viesnīcām Metropole no pirmdienas, 26. oktobra, uz nenoteiktu laiku apturēs darbu, vēsta Rus.tvnet.lv.

1871. gadā darbu uzsākusī viesnīca, kura atrodas Vecrīgā, nespēja pārdzīvot tūrisma nozares krahu Latvijā.

Semarah Hotels grupas, kurā ietilpst Metropole, nodaļas vadītāja Jeļena Girucka pastāstīja, ka vasaras mēnešos viesnīcas numuri bija aizņemti par 26% no maksimālā skaita, savukārt septembrī rādītājs noslīdēja vēl zemāk – līdz 18%. Viesu skaits katastrofāli samazinājās, salīdzinājumā ar to pašu periodu 2019. gadā, – par 83%.

Turklāt, pēc Giruckas sacītā, Semarah Hotels grupā darbu zaudējuši aptuveni 50% darbinieku.

Pēc viesnīcas direktores Alises Ratkevičas sacītā, ir robeža, aiz kuras finanšu izdzīvošana vairs nav iespējama. Un, spriežot pēc visa, Metropole ir sasniegusi šo robežu.

Turklāt 2019. gadā vien viesnīca samaksāja Latvijai vairāk nekā 2,5 miljonus eiro nodokļos. Un kamēr tūrisma nozare, kura cieta Covid-19 dēļ, neatjaunosies, viesnīcu industrija nespēs turēties virs ūdens bez valsts atbalsta.

Izputēšanas vilnis

Iepriekš Igaunijas prāmju kompānijas Tallink Grupp sakaru direktore Katri Linka paziņoja, ka kompānija atkal ir spiesta uz laiku apturēt savas viesnīcas Tallink Hotel Riga darbību jauno braucienu ierobežojumu un mazā viesu skaita dēļ.

Zināms, ka Tallink Hotel Riga jau bija apturējusi savu darbu no 18. marta līdz 1. jūnijam valstī izsludinātā ārkārtējās situācijas režīma dēļ. Šoreiz viesnīca būs slēgta uz ilgāku laiku.

Tikpat lielu troksni izraisīja stāsts ar bijušās Latvijas iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces viesnīcas Hotel Roma slēgšanu.

Mūrniece uzsvēra, ka septiņos sava biznesa pastāvēšanas gados viņa samaksāja valstij 3,5 miljonus eiro nodokļos, savukārt pretī nesaņēma nekādu palīdzību kritiskajā situācijā, kad Latvijas saskārās ar Covid-19 pandēmiju.

Turklāt eksperti pieļauj, ka Rīgas viesnīcas vispār varētu nepārdzīvot gaidāmo ziemu. Daļa tūrisma sektora uzņēmumu un viesnīcu jau ir aizvērušies ciet, savukārt tie, kas ir palikuši, cerēja noturēties vismaz līdz nākamajam pavasarim, kad nozarē parasti sākas kustība. Taču atbildīgās ministrijas ir devušas noprast, ka ir jāpārkvalificējas, jo tieša naudas atbalsta vairs nebūs.

15
Tagi:
darbs, nodokļi
Pēc temata
Nāve pēc moratorija: viesnīcu bizness peld maksātnespējas administratoru rokās
Gaist vēl viens bizness: Ērgļos slēdz ciet viesnīcu un kafejnīcu
Miljonus valstij un nevienas kapeikas biznesam: viesnīcai Hotel Roma ir pienācis gals
Naudu spekulantiem, bet ne mediķiem: Latvija ir gatava neierobežoti finansēt airBaltic
 Rail Baltica

Rīgā sākas grandiozi Rail Baltica būvdarbi: kas un kur tiks būvēts

28
(atjaunots 13:22 24.10.2020)
Brīvu transporta un gājēju kustību Rīgā, kā arī vēl šo to, nāksies upurēt, lai gadsimta būves vārdā.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Nekāds koronavīruss nevar nodzēst Latvijas varasiestāžu vēlmi apgūt miljardus eiro, ko piešķir Brisele dzelzceļa maģistrāles Rail Baltica būvniecībai. Pēc plānošanas posma valstī ķeras pie būvdarbiem. Tie Rīgā sāksies jau pēc trijām nedēļām.

Vilcieni un autobusi pēc saraksta

Gadsimta būves celšanu nolēma sākts ar Rīgu – ar Centrālās stacijas un pieguļošās infrastruktūras pārbūvi, raksta Bb.lv. Šo darbu posmā celtnieki sola neapturēt nedz dzelzceļa stacijas, nedz autoostas darbu.

Pārbūve sāksies Gogoļa ielā un skvērā pie Satiksmes ministrijas ēkas, gar dzelzceļa sliežu ceļiem teritorijā starp ministriju un Rīgas Centrālo staciju. Pēc nedēļas tiks publicēts transporta un gājēju kustības organizācijas izmaiņu plāns.

Plānots, ka līdz 2022. gadam stacija tika pārbūvēta no Latgales priekšpilsētas puses, savukārt 2024. gadā – tās centrālā daļa. 2025. gadā visiem būvdarbiem ir jābūt pabeigtiem. Paralēli 2022.-2025. gadā jābūt uzbūvētam dzelzceļa tiltam pāri Daugavai.

Tik vērienīgus būvdarbus pilsētas centrs nebūs pieredzējis kopš padomju laikiem.

Protams, ka šāds darbu apjoms nevar iztikt bez sastrēgumiem, un tie, visticamāk, būs iespaidīgi. Stacijas apkaimē krustojas milzīgas automobiļu plūsmas, nerunājot jaut par to, ka tas ir galvenais galvaspilsētas sabiedriskā transporta mezgls.

Aizrakās līdz bunkuram

Līdz gada beigām celtnieki sola pārbūvēt pazemes inženiertīklus, demontēt un uzbūvēt sabiedriskā transporta kontakttīklu, kā arī ielu apgaismojumu.

Uz pašiem dzelzceļa sliežu ceļiem tiks uzstādīti jauni kontakttīkla masti un to aprīkojums, kā arī veikta virkne citu darbu.

Tāpat ir paredzēta jaunas transformatoru apakšstacijas būvniecība un padomju laiku bunkura-bumbu patvēruma nojaukšana Centrālās stacijas apkaimē.

Tur kādreiz atradās Baltijas dzelzceļa komandas centrs. Šobrīd objekts ir "Latvijas Dzelzceļa" uzskaitē. Taču "Latvijas Dzelzceļa" gaišajā nākotnē tas neiekļāvās un tiks tikvidēts.

Uzbērums tiks likvidēts

Pati stacija tiks pārveidota līdz nepazīšanai – uzbūvēs jaunas dzelzceļa platformas ar eskalatoriem un liftiem, virs tām parādīsies jumts ar vairākām sekcijām. Uzgaidāmā zāle būs par vienu stāvu augstāk virs platformām. Zem stacijas būs autostāvvieta.

Kopumā tiks uzbūvēti 2,6 kilometri Eiropas sliežu dzelzceļa no Lāčplēša ielas līdz Jelgavas ielai. Paredzēts uzbūvēt sešus jaunus ceļu pārvadus virs Lāčplēša, Dzirnavu, Prāgas, Maskavas, Mūkusalas un Jelgavas ielām.

Dzelzceļa uzbērums tiks likvidēts, tā vietā parādīsies estakāde, pa kuru arī brauks vilcieni. Parādīsies arī atsevišķi gājēju celiņi. Rīgā parādīsies arī jauna iela – Elizabetes un Timoteja ielas savienošanas rezultātā.

Rīgas stacijas pārbūves un tilta būvniecības konkursā (darbi novērtēti 430 miljonu eiro apmērā) uzvarēja būvapvienība Besix ReRe Group, kuru veido Beļģijas kompānija Besix un Latvijas "ReRe būve".

28
Tagi:
Rail Baltica
Pēc temata
Analītiķis: Baltijas valstu aizsardzība maz uztrauc ES, naudu tās nesaņems
Rail Baltica: kā mirst NATO un Eiropas Savienības iemīļotais projekts
Ekonomists: klājas plāni, ja valdība nolēmusi nosaukt Rail Baltica patieso mērķi
Lietuvas premjers nosaucis Baltijas valstu prioritāro objektu
Lockheed Martin F-35 Lightning II

ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju

0
(atjaunots 20:25 24.10.2020)
Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Amerikas piektās paaudzes iznīcinātājs F-35 ir vienīgā lidmašīna, kura spēs pretoties Krievijai iespējamā konflikta gadījumā Eiropā, vēsta RIA Novosti.

Par to teikts stratēģiskās analītikas centra RAND ziņojumā.

"NATO iespējas intensīva konflikta apstākļos ar Krieviju uzlabosies līdz ar simtiem piektās paaudzes iznīcinātāju parādīšanos 2020. gados," pārliecināti amerikāņu eksperti.

Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

Tādējādi, alianses valstīm, kuras parakstījušas F-35 piegādes līgumus, būs jāpilnveido sava gaisa flote, lai nākotnē rīkotu savstarpējas operācijas ar jaunā iznīcinātāja dalību, uzskata organizācijā.

F-35 ir piektās paaudzes iznīcinātājs-bumbvedējs, kurš, izņemot ASV, atrodas vairāku to sabiedroto bruņojumā (nelielā skaitā). Lockheed Martin F-35 Lightning II radīšanas programma jau ir izmaksājusi aptuveni 1,5 triljonus dolāru – tā ir dārgākā ieroču ražošanas programma vēsturē.

Pērnā gada novembrī ASV Valsts kontrole paziņoja, ka Pentagons saskāries ar problēmām jaunā iznīcinātāja apkalpošanā rezerves daļu trūkuma dēļ un nepilnībām autonomās loģistikas informācijas sistēmas darbā.

0
Tagi:
ieroči, NATO, ASV
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā