Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

Latvija pret: Rinkēvičs atklāja, kāpēc netiks izveidota Eiropas vienotā armija

48
(atjaunots 15:07 17.12.2018)
Eiropas Savienības valstu aizsardzības ministri mēģināja ieskaidrot ASV, ka, pateicoties vienotajai Eiropas armijai, NATO saņems vairāk naudas, taču palika nesaprasti un nolēma pretoties šai idejai.

RĪGA, 17. decembris — Sputnik. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs atklāja, kā cietusi sakāvi Francijas prezidenta Emanuela Makrona iecere veidot no ASV neatkarīgu Eiropas armiju, vēsta Mixnews.lv.

Politiķis atklāja, ka ES valstu aizsardzības ministru sapulcē vismaz divas trešdaļas tās dalībnieku iebilduši pret vienotās armijas izveides ideju.

Rinkēvičs paskaidroja, ka ministri atteikušies no Eiropas vienotās armijas izveides, jo nesaprata, kā to iespējams formēt un kā tiktu pieņemti lēmumi par tās izmantošanu. Turklāt šī iecere samulsinājusi partnerus ASV.

Latvijas ārlietu ministrs atzina, ka politiķi centušies paskaidrot ASV, ka, pateicoties Eiropas svētku apvienošanai, NATO saņems lielāku finansējumu, taču atzīmēja, ka amerikāņi nav sapratuši, kā tas varētu notikt.

Rinkēvičs piebilda, ka ES vienotās armijas izveides plāns pret ASV un transatlantiskajiem sakariem rada bažas arī Latvijā. Diplomāts uzsvēra, ka Latvija pozitīvi vērtē aizsardzības nozares finansējuma palielināšanu un interesējas par koordinācijas mehānismu izveidi, tomēr nav gatava atbalstīt Makrona ieceri.

Jāpiebilst, ka iepriekš ES vienotās armijas ideju atbalstīja Vācijas kanclere Angela Merkele.

Savukārt NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs pret to iebilda. Viņš atzīmēja, ka nesaskata nepieciešamību radīt ES dublējošas komandstruktūras, bet Eiropas aizsardzību nav iespējams iztēloties bez ASV.

Baltija izvēlas ASV pusi

Iepriekš eksperts Aleksandrs Hroļenko intervijā Sputnik Latvija atzīmēja, ka Vašingtona nevar pozitīvi reaģēt uz atsevišķas Eiropas armijas izveidi, jo "ne jau tāpēc tika nodibināta NATO, lai kāds pārtvertu iniciatīvu un vilktu uz savu pusi segu, tostarp – arī finansiālo".

Pēc eksperta domām, ASV pieļaus tādas armijas izveidi tikai vienā gadījumā – ja jaunā armija faktiski tikai nostiprinās NATO.

Tāpat Hroļenko prognozēja, ka Baltijas valstis šajā jautājumā nostāsies ASV, nevis Eiropas pusē.

48
Pēc temata
Tramps uzskata par aizvainojošu Makrona ieteikumu veidot vienotu Eiropas armiju
Politologs: ASV un Francija neliks saviem kareivjiem mirt par Latviju
Donalds Tramps kritizējis Eiropas armijas ideju un atgādinājis par ASV nopelniem
"Īsta katastrofa": mediji vērtē Eiropas kopīgās armijas izveidi

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

5
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

5
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam