Eiro

Kredīti par 15% un nekādu investīciju: eksperts brīdinājis par katastrofu Latvijā

114
(atjaunots 15:53 15.12.2018)
Latvijas banku sistēmā un visā ekonomikas nozarē iespējama katastrofa, ja nākamgad Moneyval atkal sniegs negatīvu vērtējumu, uzskata Kārlis Danēvičs.

RĪGA, 15. decembris — Sputnik. Pasaules Valūtas fonds un Pasaules banka 2006. un 2007. gadā jau brīdināja Latviju par krīzi. Nesen EP Naudas atmazgāšanas apkarošanas pasākumu vērtējuma komitejas Monayval eksperti nesen ieviesa pastiprinātas kontroles režīmu Latvijai, jo valsts saņēmusi zemu vērtējumu vairākos aspektos šajā jomā. Ja Latvija to neņems vērā, banku nozarei un visai ekonomikai draud katastrofa, uzskata Latvijas Komercbanku asociācijas Tautsaimniecības kreditēšanas komitejas vadītājs Kārlis Danēvičs.

"Mums jau divas reizes parādīta dzeltenā kartīte. Futbolā tā nemēdz būt. Vai esam pārliecināti, ka arī trešo reizi tiksim cauri ar dzelteno kartīti? Tādu brīnumu nebūs. Mums jāizdara secinājumi par to, kas šogad noticis ar vairākām bankām un jāiemācās saprast signāli no ārienes," – eksperta teikto publicēja Dienas Bizness.

Danēvičs uzskata, ka Latvija iekļūs tā saucamajā pelēkajā sarakstā, ja gada laikā Latvijas vērtējums līdzekļu atmazgāšanas apkarošanas jomā neuzlabosies, un tas draud ar nopietnām sekām – cietīs ne tikai finanšu sektors, bet arī Latvijas reputācija, samazināsies pievilcība investoru acīs.

"Tā būs totāla katastrofa, un tas nekādā gadījumā nav pārspīlējums," – uzsvēra Danēvičs.

Kā piemēru viņš minēja situāciju Serbijā, kura jau iekļuvusi pelēkajā zonā. Kredīta likmes bankās valstī sasniedz 15% gadā, un kredītu pieejamības līmenis ir ļoti zems.

Iepriekš vēstīts, ka Starptautiskais banku informācijas apmaiņas tīkls SWIFT, kas nodrošina norēķinus starp dažādu valstu bankām, atzinis Latviju par augsta riska valsti. Lēmums tika pieņemts, kad ekspertu komiteja Monayval kritiski novērtēja Latviju, kurā naudas atmazgāšanas apkarošanas līmenis ir pārāk zems. Tagad Latvijas uzņēmumiem būs apgrūtināta pieeja atsevišķiem starptautiskajiem norēķiniem.

Pagaidām Latvija nav iekļauta pelēkajā sarakstā, taču valstij ir jālabo situācija gada laikā.

114
Pēc temata
EP slavē Latviju par nerezidentu veiksmīgu padzīšanu no bankām
Rokfelleru bankas vadošais analītiķis: pasaule stāv uz superkrīzes sliekšņa
Krievijas miljardieris iesūdzējis tiesā trīs Skandināvijas valstu bankas
Baltijas valstis Centrāleiropas un Austrumeiropas banku reitingā
Aldis Gobzems

"Patiesi idioti vai arī viņiem par to maksā?" Gobzems kritizē valdību un iedzīvotājus

5
(atjaunots 16:01 05.12.2020)
Saeimas deputāts Aldis Gobzems nosaucis valdības lēmumus par "debīliem", tos, kuri tiem seko – par līdzskrējējiem, un prognozējis, ka viss beigsies ar masu nemieriem.

RĪGA, 5. decembris — Sputnik. Masu nemieri Latvijā – lūk, pie kā var novest valdības "debīlie" lēmumi, uzskata Saeimas deputāts Aldis Gobzems. Iepriekš viņš paziņoja, ka viņu nevajagot glābt no Covid-19, ja viņš saslims, kā arī aicināja atcelt masku obligāto valkāšānu. Šajā kontekstā viņu atzina par vainīgu deputāta ētikas pārkāpumos, un politiķis pat saņēma sodu – rakstisku aizrādījumu.

Oktobrī Gobzems organizēja Rīgā protesta akciju, kurā piedalīties aicināja visus, kas neapmierināti ar varu Latvijā. Savukārt tagad viņš saplosījis lupatlēveros valdības lēmumus par ierobežojumiem ar mērķi apturēt Covid-19 izplatību un paziņojis, ka masu nemieri vairs nav aiz kalniem. Vienlaikus politiķis apšaubīja savu kolēģu spējas. Savas pārdomas par minētajiem jautājumiem Gobzems publicējis mikroblogā Twitter.

"Es patiesi nevaru saprast, vai tie varas  līdzskrējēji ir patiesi idioti un neko neredz un nesaprot vai arī viņiem par to maksā. Nu kā var neredzēt, ka tuvojas masu nemieri. Kā var neredzēt, ka tiek pieņemti debīli lēmumi? Kā var neredzēt, ka valsti vada nulles?" deputāts pieminēja vairākus jautājumus, kas viņam neliek mieru.

​Iepriekš sabiedrisko iniciatīvu portālā Manabalss bija publicēta petīcija "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" par obligātā masku režīma atcelšanu jaunāko klašu skolēniem. Vienas dienas laikā tā saņēma vairāk nekā 20 tūkstošus parakstu. Petīcijas iesniegšanai Saeimā pietiek ar 10 tūkstošiem. Tagad to skaits pārsniedzis 25 tūkstošus.

Savukārt izdevuma "Neatkarīgā rīta avīze" analītiķis, ģeogrāfijas zinātņu doktors, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Juris Paiders asi kritizēja jaunos ierobežojumus. Viņš bija īpaši sašutis par saimniecības preču veikalu slēgšanu brīvdienās.

Virkne pretenziju izskanēja arī par citiem ierobežojumiem, kuru mērķis ir apturēt koronavīrusa izplatību – tos valdība ieviesusi no 3. decembra. Cita starpā pieņemtas stingrākas sanitārās prasības veikalu, skolu, slimnīcu un kultūras iestāžu darbam, aizsargmaskas tagad jāvalkā jebkurās telpās, izņemot mājokli.

5
Tagi:
Aldis Gobzems, ierobežojumi, ārkārtējā situācija
Pēc temata
"Man, latvietim, bija kauns": Gobzems pastāstīja, par ko nākas sarkt Latvijā
Veselības ministrija man nav noteicējs: Gobzems paskaidroja, kāpēc nevalkā masku
"Latvieši, karš ir sācies!": sociālie tīkli par infekcijas jauno antirekordu Latvijā
Covid-19

Covid-19 gadījumu skaits atkal tuvojas 800, 11 cilvēki miruši

9
(atjaunots 18:28 05.12.2020)
Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 8695 Covid-19 testi, apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem.

RĪGA, 5. decembris - Sputnik. Pēdējo 24 stundu laikā valstī fiksēti 794 Covid-19 gadījumi. Diennakts laikā veikti 8695 Covid-19 testi, tātad apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Līdztekus publicēta informācija par 11 pacientu nāvi ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi. Trīs no viņiem piederēja pie 60-70 gadu vecuma grupas, seši cilvēki – pie 75-85 gadu vecuma grupas, divi bija vecāki par 85 gadiem.

Kopš pandēmijas sākuma valstī reģistrēti 20 787 koronavīrusa gadījumi.

Iepriekš vēstīts, ka no 3. decembra smagās epidemioloģiskas situācijas fonā spēkā stājušies jauni ierobežojumi. Tagad visiem iedzīvotājiem jāievēro princips "2+2": cilvēki, kas nedzīvo vienā mājsaimniecībā, var tikties tikai divatā, viņiem jāievēro 2 metru distance. Aizliegti privāti pasākumi, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros.

Maskas jāvalkā visas telpās, arī darba vietā. Izņēmums pieļaujams mājās.

Veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās vienam apmeklētājam tagad jānodrošina 15 kvdrātmetru telpa. Noteikti arī citi ierobežojumi.

9
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Valdība apstiprināja Latvijā jaunus Covid-19 ierobežojumus
Perevoščikovs: ierobežojumi ir nepieciešami, ja nav sabiedrības atbildības
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos