Trīs Ukrainas JKS kuģi nelikumīgi ienāca īslaicīgi slēgtajā Krievijas akvatorijā

"Gļēvulība un negods", Latvijas Saeima pieņēmusi Kerčas incidenta paziņojumu

64
(atjaunots 11:20 14.12.2018)
Antikrievisko paziņojumu apstiprinājušo deputātu vidū ir "Saskaņas" pārstāvji.

RĪGA, 14. decembris – Sputnik. Latvijas Saeima nosodījusi Krievijas rīcību sakarā ar incidentu Kerčas šaurumā, secināms no Saeimas preses dienesta publicētā paziņojuma. Dokumentu atbalstījušo "Saskaņas" deputātu uzvedība ir gļēva un negodpilna, uzskata sabiedriskais darbinieks Vladimirs Lindermans.

Ceturtdien, 13. decembrī, pieņemtajā paziņojumā Latvijas Saeima paudusi atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei sakarā ar 25. novembra incidentu Kerčas šaurumā. Politiķi uzskata, ka Krievija pārkāpusi starptautisko likumu normas un pelnījusi viennozīmīgu nosodījumu. Saeima aicina Maskavu atbrīvot ukraiņu jūrniekus, savukārt ES un EDSO – reaģēt uz Kerčas incidentu.

Gļēvulība un negods

Sabiedriskais aktīvists Vladimirs Lindermans nosauca Krievijai nedraudzīgo paziņojumu atbalstījušo Saeimas deputātu uzvedību par "gļēvulību un negodu".

"Atradās divi "drosmīgie", kuri atturējās – Jānis Ādamsons un Nikolajs Kabanovs. Vairums "Saskaņas" deputātu nebalsoja – acīmredzami, kā tas jau ir noticis iepriekš, steidzami savajadzējās uz tualeti," - ironizē Lindermans.

Neskatoties uz to, pēc viņa sacītā, daļa "Saskaņas" deputātu nobalsoja par dokumentu.

"Taču atradās "Saskaņā" arī tādi, kuri atbalstīja Krievijai nedraudzīgo rezolūciju. Lūk viņu vārdi: Vjačeslavs Dombrovskis, Regīna Ločmele-Luņeva, Evija Papule, Inga Goldberga, Jānis Tutins, Ļubova Švecova. Visi vēlēšanās ieguva kaudzi "plusiņu". Taču esmu pārliecināts, ka vismaz trīs ceturtdaļas "Saskaņas" vēlētāju atbalsta Krieviju šajā konfliktā. Taču tas ir pasīvais vēlētājs, kuram pat prātā neienāk painteresēties, kā balso viņa partija. Gļēvulība un negods," - paziņoja Lindermans.

Plūst pa straumi

Trīs Baltijas valstis vienbalsīgi nosodīja Krievijas rīcību saistībā ar incidentu Kerčas šaurumā.

Incidents Kerčas šaurumā
Пресс-служба пограничного управления ФСБ РФ по Республике Крым

Lietuvas Seims nosūtīja rezolūciju starptautiskajā organizācijā ar lūgumu pieņemt jaunas sankcijas pret Krieviju saistībā ar Kerčas incidentu. Republikas prezidente Daļa Grībauskaite viena no pirmajām pasaules līderu vidū nosodīja Krievijas darbības, aicinot starptautisko sabiedrību iestāties vienotā ukraiņu jūrnieku aizsardzības frontē. Tāpat Lietuva ieviesa sankcijas pret Krievijas pilsoņiem, kuri piedalījās Ukrainas kuģu aizturēšanā.

Igaunijas ĀM Krievijas vēstnieku Tallinā Aleksandru Petrovu aicināja "nekavējoties atbrīvot kuģus un aizturētos ukraiņu karavīrus", tāpat paziņojot, ka Krievijai ir jāgarantē Ukrainas un citu valstu kuģiem navigācijas brīvība Kerčas šaurumā un Azovas jūrā atbilstoši starptautiskajiem likumiem. Igaunijas premjers Jiri Ratass paziņoja, ka valsts "uzskata par pareizu" papildu sankciju ieviešanu pret Krieviju pēc Kerčas incidenta.

64
Pēc temata
Kerčas incidenta laikā Ukrainas kuģu artilērijas iekārtas bija gatavas kaujai
Tur ir silti un dod makaronus. Ukrainas JKS komandieris grib sēdēt cietumā Krievijā
"Lefortovā" vietu ir daudz: Kijevai iesaka atturēties no Krievijas likumu pārkāpšanas
Melnajā jūrā aizturēti trīs Ukrainas JKS kuģi, kuri pārkāpuši Krievijas robežu
TA

Valdība nolēmusi nodot tehniskās apskates stacijas privātās rokās

4
(atjaunots 11:31 13.08.2020)
Latvijas valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas piedāvājumu par ikgadējās automobiļu tehniskās apskates procedūras izvešanu no valsts tiešās pārvaldes.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Iespējams, ka jau no jaunā gada tehniskās apskates (TA) pakalpojumus Latvijā sāks sniegt tikai privātuzņēmumi.

Pašlaik Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) piedalās četru uzņēmumu kapitālā ar privāta kapitāla dalību "Auteko & TUV Latvija", "Autests", "Scantest" un "Venttests". Šīs kompānijas nodrošina darbu 31 tehniskās apkopes stacijā visā Latvijā.

Spriežot pēc publisko reģistru informācijas, vecākā no šīm kompānijām ir "Auteko & TUV Latvija", kur 49% kapitāla pieder vācu uzņēmumam "TUV International GmbH-Unternehmensgruppe TUV Rheinland" un 51% - CSDD. Pērn kompānija uzrādīja peļņu 1,34 miljonu eiro apmērā pie 7,5 miljonu eiro apgrozījuma.

"Autests" reģistrēta 1998. gadā, un 80% tā kapitāla pieder "Ogres servisa centrs". Vienīgais "Ogres servisa centrs" īpašnieks ir tā pati vācu firma "TUV International GmbH-Unternehmensgruppe TUV Rheinland". "Autests" peļņa pērn sastādīja 331 750 eiro pie 2,081 miljona eiro apgrozījuma. "Scantest" parādījās 1997. gadā, un, izņemot CSDD (20%), tās dibinātāju sarakstā ir zviedru forma "Carspect group" (51%) un "CA 88" (29%). Pelņa pērn sastādīja 902 699 eiro pie 3,71 miljona eiro apgrozījuma.

"Venttests" tika reģistrēta 1998. gadā, savukārt tās dibinātāji ir CSDD un Ventspils pilsētas dome. Uzņēmuma peļņa pērn sastādīja 66 624 eiro.

Visus šos gadus, kuru laikā pastāv šī tehniskās apskates iziešanas sistēma – CSDD stacijās, kuras, pēc būtības, ir privātas kompānijas ar valsts kapitāla dalību, – sabiedrība nezuda šaubas par pretendentu atlases objektivitāti šim ienesīgajam biznesa veidam. Tika uzskatīts (un joprojām tiek uzskatīts), ka šie uzņēmumi ir izdevīgs bizness personām, kuras ir tuvas valdošajām partijām: valsts kapitāla izmantošana mākslīga monopola apstākļos. Tikai brīvā tirgus principi vienotajā Eiropā arvien vairāk nomāc TA staciju īpašnieku ienesīgo darbu. Ja spriež pēc augstākminētajiem uzņēmumu peļņas rādītājiem, var secināt, ka autoīpašnieki pārmaksāja un turpina pārmaksāt par viņiem uzspiestajiem TA pakalpojumiem.

Arī CSDD rīkoto konkursu caurspīdīgums izraisa šaubas. Tā, nesen Konkurences padome paziņoja, ka CSDD 2016. gadā sarīkotais automobiļu numurzīmju izgatavošanas konkurss faktiski tika sarīkots vienas firmas interesēs, kura arī kļuva par uzvarētāju. Prasības tika sastādītas tādā veidā, lai ierobežotu pretendentu skaitu. Rezultātā numurzīmju izgatavošanas tiesības ieguva vācu uzņēmums, kurš piedāvāja par vienu numurzīmi cenu, kas bija 5 reizes augstāka, nekā kaimiņvalstīs.

Koncepcija, kuru Ministru kabineta izskatīšanai piedāvāja Satiksmes ministrija (un kura tika apstiprināta), paredz, ka līdz šī gada 30. novembrim CSDD jāorganizē izsoles un jāpārdod savas kapitāldaļas privātos uzņēmumos. Pēc tam Latvijā tiks organizēti jauni tehniskās apskates iziešanas noteikumi. CSDD nodrošinās uzraudzības funkciju un "pirks privātuzņēmumu pakalpojumus".

Komentējot Ministru kabineta lēmumu, Konkurences padomes vadītāja vietas izpildītājs Jānis Račko paziņoja: "Mēs priecājamies par šo lēmumu, vienīgi nesaprotam, kāpēc tas netika pieņemts pirms 20 gadiem." Ar to tiek domāts, mākslīgais monopols, kurš izveidojās par spīti likumdošanai TA iziešanas jomā, pastāvēja Latvijā vairākas desmitgades.

Taču kurš izsniegs "uzlīmes" autoīpašniekiem un cik daudz uzņēmumiem uzticēs šo biznesu – pagaidām nav skaidrs. No tā, kas tika teikts Ministru kabineta sēdē, var pieņemt sekojošo: Latvija negrasās iet pa Lielbritānijas vai Nīderlandes ceļu, kur tehnisko apskati var iziet jebkurā sertificētā autoservisā.

Nekontrolējamā TA punktu skaita izaugsmē nav ieinteresēta arī pati Ceļu satiksmes drošības direkcija. CSDD valdes loceklis Aivars Aksenoks atzīmēja, ka, pirmkārt, pārāk lielu "uzlīmes izsniedzošo" firmu skaitu būs grūti kontrolēt. Palielināsies ar TA iegūšanu saistītās korupcijas risks, un tas ietekmēs ceļu satiksmes drošību kopumā. Otrkārt, jo vairāk firmu strādā šajā tirgū, jo, attiecīgi, mazāk klientu būs katrai no tām. Rezultātā, daudzi uzņēmumi sāks strauji celt TA procedūras cenas, lai nodrošinātu sev ienākumus.

Savukārt satiksmes ministrs Tālis Linkaits uzskata, ka pārāk liels TA pakalpojumu sniegšanas firmu skaits negatīvi ietekmēs nodokļu summu, kurs valsts budžets saņem no ikgadējās tehniskās apskates procedūras.

Patlaban likumā noteikts, ka ikgadējās TA pakalpojumus nevarēs sniegt autoservisi, jeb tie, kas nodarbojas ar mašīnu remontu. Tas būs jādara tikai speciāli uz TA pakalpojumiem orientētiem uzņēmumiem. Ierēdņu paziņojumi ļauj pieņemt, ka CSDD iziešana no uzņēmumu kapitāla ne īpaši liberalizēs tirgu – gala patērētājam diez vai ir vērts cerēt, ka TA staciju skaits Latvijā strauji pieaugs, savukārt šīs procedūras cenas – pazemināsies. Lai gan par dārgu tehniskās apskates procedūru autoīpašniekiem padara ne tik daudz pats pārbaudes pakalpojums, bet gan ar automobiļa uzturēšanu saistītie nodokļi un nodevas.

4
Tagi:
automašīnas, Ceļu satiksmes drošības direkcija
Pēc temata
CSDD Jelgavas nodaļas vadītāja zaudēja savu amatu
Velobums Latvijā ir saistīts ar Covid-19: vai šogad pieaugs velosipēdu zādzību skaits
CSDD: tuvākajā laikā darbu atsāks viens no "ražīgākajiem" fotoradariem
Школьный коридор

Publicēts kārtējais Latvijas skolu reitings

5
(atjaunots 11:06 13.08.2020)
Rīgas Valsts 1. ģimnāzija un Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskola saglabāja savas vietas reitinga augšgalā.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Ata Kronvalda fonds publicējis kārtējo Latvijas skolu reitingu pēc starptautisko olimpiāžu rezultātiem.

Pirmo vietu šogad joprojām saglabā Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, kura ieguva 123 punktus.

Otro vietu ieņēma Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskola – 16 punkti, trešajā vietā – Cēsu Valsts ģimnāzija, kura ieguva 15 punktus. Labāko skolu pieciniekā iekļuva arī Ziemeļvalstu ģimnāzija, kuras reitings sastāda 15 punktus, un Gulbenes novada Valsts ģimnāzija – 9 punkti.

No 6. līdz 9. vietai ieņem četras skolas, kuras ieguva 6 punktus – Priekules vidusskola, Rīgas 10. vidusskola, Daugavpils Valsts ģimnāzija un Āgenskalna Valsts ģimnāzija.

No 10. līdz 13. vietai (pa 4 punktiem) ierindojās Rīgas Franču licejs, Druvas vidusskola, Rīgas Valsts 2. ģimnāzija un Olaines vidusskola, 14. vieta (3 punkti) ir Ventspils 1. ģimnāzijai.

Ata Kronvalda fonds tika nodibināts 1994. gadā. Fonda uzdevums ir celt zināšanu prestižu Latvijā, stimulēt pedagogu, zinātnieku un citu personu iesaistīšanos talantīgu Latvijas jauniešu izglītošanā, popularizēt talantīgus skolēnus un viņu sasniegumus, viņu darbu vadītājus un sponsorus.

5
Tagi:
skola
Pēc temata
Būs ko palauzīt galvu: skolotāji gatavojas mācībām klātienē
Valdība atļāvusi: skolas uzņems audzēkņus no 1. septembra
ANO uzskata, ka situācija izglītībā pēc pandēmijas ir katastrofāla