Neatliekamās palīdzības mašīna

Ātrās palīdzības jaunie tarifi: sieviete nobijās izsaukt ātros un zaudēja tēvu

71
(atjaunots 06:35 13.12.2018)
Maksa par nepamatotu ātrās palīdzības izsaukumu tā nobiedējusi Latvijas iedzīvotājus, ka tie, izskatās, tagad baidās lieku reizi pat zvanīt neatliekamās palīdzības dienestam – Jumpravas iedzīvotāja divas dienas atlika mediķu izsaukumu.

RĪGA, 13. decembris – Sputnik. "Jumpravas paziņa raud: bailēs no 50 eiro soda naudas  2 dienas nesauca ātros pie tēva. Pirmdien izsauca, aizveda uz slimnīcu: ārsti cīnījās, par vēlu. Insults," padalījās Twitter vietnē ar savas paziņas stāstu kāda lietotāja vārdā Maija.

​Aktuālais Latvijas veselības aprūpes krīzes un ātrās palīdzības jauno tarifu temats vienā acumirklī piesaistīja citu sociālā tīkla lietotāju uzmanību, tradicionāli izraisot asas diskusijas.

Daudzi komentētāji nolēma, ka Maijas paziņa pati visā vainīga: nepietiekami labi rūpējusies par tēvu, uzreiz neatpazīstot insulta simptomus un nevēršoties nekavējoties ātrajā palīdzībā.

​"​Par piezvanīšanu uz NMPD sodu taču neliek. Tur vispirms uzklausa un pieņem lēmumu," nesaprašanā teic Zanda.

​​"​Atvainojos, bet pirmkārt tas liecina par cilvēka stulbumu – par insulta pazīmēm jau nu būtu jābūt informētiem. Otrkārt, vēl nevienu reizi NMPD nav licis apmaksāt jebkādu palīdzību, ja cilvēkam ir slikti neatkarīgi no diagnozes," apgalvo Aigars Prūsis.

​​"Šis izklausās pēc prastas atrunas kādēļ nelikās ne zinis par radinieku un laicīgi nesauca ārstus. Re, re, mēs jau paši nabadziņi, valsts slikta, biedē mūs​," uzskata Ģirts.

​"Protams, ziņu par 50 eiro maksājumu dzirdēja, bet to ka 112 telefona operators par to brīdinās, ja būs aizdomas par nepamatotu izsaukumu, to jau nedzirdēja. Valsts vainīga!" uzrakstīja vēl viens kritiķis vārdā Jānis.

​"Vai tiešām 50 eiro ir dzīvības vērti? Es sauktu nedomājot. 50 eiro sastrādāsi, aizņemsies un atdosi. Dzīvību neatdos neviens. Brīnos par cilvēkiem, kuriem rodas tāda dilemma. Ja redz, ka kaut kas ne tā, ko vēl domāt? Insults nav iesnas," brīnās par Maijas draudzenes aizmāršību Tālis Jēkabsons.

Taču Maija ieviesa skaidrību stāstā: kā izrādījies, sieviete zvanījusi ātrajai palīdzībai, un viņai sniedza rekomendācijas, domājot, ka viņas tēvam kaut kas kaiš kuņģim.

​"Vienkāršais cilvēks, arī es nezinu, cik nopietni ir simptomi. Agrāk sauca ātros, tagad tika taču paziņots, ka nepamatota izsaukuma gadījumā būs sods. Šādu godīgu cilvēku Latvijā ir daudz. Viņi nav stulbi. Stulba ir iekārta, kas cilvēkus baida, daudziem 50 eiro ir liela nauda," apgalvo Maija.

Un pēc tam piebilst, ka sākumā sieviete domājusi, ka viņas tēvam kaut kas kaiš kuņģim. "Sieviete bijusi blakus tēvam visu laiku, deva zāles, kuras viņai ieteica neatliekamā palīdzība. Ārsti domāja, ka sāp vēders un slikta dūša ir saistīta ar kuņģi," skaidro Maija.

Daļa komentētāju piekrita tam, ka iedzīvotāji, it sevišķi laukos, iebiedēti ar ātrās palīdzības jaunajiem tarifiem.

​"​Tieši par rēķiniem visvairāk informācijas. Biedē cilvēkus nopietni. Cik ir informācijas - zvaniet, jums palīdzēs? Nav gadījies dzirdēt. Dakteri paši nespēj noteikt diagnozes, kur nu vēl vienkāršs darba cilvēks, kuram 50 eiro ir liela nauda un godaprāts nepieļauj domu nesamaksāt," norādīja Laima.

​​"​Stulbums ne stulbums, tas uz jūsu sirdsapziņas, bet ļaudīm reāli IR bail saukt ātros, sevišķi veciem un īpaši laukos! Saklausās draudīgos radio raidījumus un baidās. bet valstij jau svarīgākas Aglonas kopmītnes vai kas tur," pārliecināta Māra Treiberga.

​"Skumji. Bet kāda mācība no šādiem gadījumiem izriet? Kamēr pašu latviešu veselība, dzīvība un pamatvajadzības būs tik zemā vērtībā, mēs kā tauta slīdēsim uz leju skaitliski, kvalitatīvi un mentāli. Bļaušana par ārējiem ienaidniekiem, bez īstām rūpēm par latviešiem, mūs neglābs," norādīja Viktors Birze.

Atgādināsim, ka šī gada novembra sākumā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests pieņēma lēmumu izsludināt medicīnisko ārkārtas situāciju Rīgas Reģionālajā centrā. Lēmums tika pieņemts saistībā ar mediķu masveida aiziešanu no darba.

Kā toreiz skaidroja Dienesta direktore Liene Cipule, masveida mediķu aiziešana notiek dēļ tā, ka ātrās palīdzības darbinieki saskaras ar lielu slodzi un nesamērīgi mazu algu.

Savukārt, 21. novembrī valdība pieņēma lēmumu paaugstināt maksu par nepamatotu ātrās palīdzības izsaukumu. Līdzšinējo 40,14 eiro vietā tagad būs jāmaksā 56,56 eiro.

No 93,91 eiro līdz 133,39 eiro tiks paaugstināta maksa par NMPD brigādes izsaukumu pie ārzemnieka, kurš nesaņem valsts apmaksātos medicīniskos pakalpojumus, tāpat pieaugs cenas arī pārējiem NMPD maksas pakalpojumiem.

71
Pēc temata
Čakša turpina maldināt, ātrajā palīdzībā – katastrofa: latviete vēršas pie prezidenta
NMPD Rīgā pie pacientiem dodas ar "sēru" lentītēm
Cipule: bez brīdinājuma naudu par ātrās palīdzības izsaukumu neņems
Čakša par mediķu algām: FM gatavo grozījumus, VM meklē naudu
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

24
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

24
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

18
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

18
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
Protesti Beirūtā, foto no arhīva

Protestos Beirūtā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki

0
(atjaunots 10:54 09.08.2020)
Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs.

RĪGA, 9. augusts - Sputnik. Sadursmēs starp protestu akciju dalībniekiem un varasiestāžu darbiniekiem Beirutā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki, informē RIA Novosti, atsaucoties uz Kataras telekanāla Al Jazeera sniegtajām ziņām.

Iepriekš Libānas armija atbrīvoja valsts Ārlietu ministrijas galveno mītni, kā arī Ekonomikas un Enerģētikas ministriju ēkas, ko sestdien ieņēma protestu dalībnieki. Saskaņā ar telekanāla "Al Hadath" rīcībā esošajiem datiem, Beirutas ielās atkal valda miers.

"Vairāk nekā 728 cilvēki ievainoti protestos Libānas galvaspilsētā," ziņoja telekanāls.

Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs. Demonstranti ieņēma četru ministriju un banku asociāciju ēkas. Iekšlietu ministrija ziņoja par viena kārtības sarga bojāeju.

4. augustā Beirūtas jūras ostas rajonā, netālu no Libānas Jūras kara spēku bāzes atskanēja spēcīgs sprādziens. Tā vilnis sagrāva un sapostīja desmitiem māju un automašīnu, daudzos galvaspilsētas kvartālos izsisti logi. Vietējās varasiestādes ziņoja, ka sprādziens izcēlies, kad detonēja 2750 tonnas amonija salpetra, kas glabājās noliktavā kopš 2014. gada, kad ķimikālijas konfiscēja valsts muitas dienests. Sprādzienā dzīvības zaudējuši 158 cilvēki, vairāk nekā 6 tūkstoši guvuši ievainojumus.

0
Tagi:
protesti, Beirūta
Pēc temata
Vairāk nekā simt upuru, tūkstošiem cietušo: baismīgais sprādziens Beirūtas ostā
Desmitiem cilvēku gāja bojā sprādziena rezultātā Beirūtas ostā