Tanks Т-55

Bruņas ir stipras, tanki ātri: Čehijas tehnikas liktenis Latvijā

274
Čehu tankiem, ko tagad gatavojas remontēt Latvija, dzīve bijusi dažāda: vienu salauza "karstie igauņu puiši", otrs apdedzis noslēpumainos apstākļos, bet trešais vēl darbojas.

RĪGA, 12. decembris — Sputnik, Jurijs Melkonovs. Latvijas bruņotie spēki plāno trīs tanku T-55 AM2 kapitālo remontu, ko 2000. gadā Latvijai uzdāvināja Čehija. Divi tanki tika izlaisti Čehoslovākijā 1978. gadā, viens - 1969. gadā. Pēc remonta armija cer izmantot tankus apmācībām.

90. gadu beigās Čehija aktīvi piedāvāja visām valstīm iegādāties dažādu bruņojumu no Čehoslovākijas armijas krājumiem. Pat Latvija 1994. gadā iegādājusies no čehiem 1953. gada izlaiduma 24 prettanku 100 mm lielgabalus, kas vēl joprojām ir Zemessardzes 34. Artilērijas (34 AB) bataljona bruņojumā.

Triju tanku dzīve

2000. gadu sākumā trīs tanki aktīvi piedalījās karaspēka dzīvē. Tos uz platformām veda uz parādēm, izstādīja iedzīvotāju apskatei svētku dienās.

Mēģinājums izmantot tankus mācībām nav vainagojies panākumiem – Latvijas militārpersonām ne īpaši patika dārdoša un pēc dīzeļdegvielas smirdoša tehnika. Nebija nekādu metožu personiskā sastāva apmācībai kopā ar bruņutanku tehniku, bet vietējie komandieri absolūti nevēlējās piedalīties šāda veida izrādēs.

Negaidot par tankiem ieinteresējās Igaunijas Aizsardzības spēki. Arī viņi gribēja trenēties ar īstiem padomju tankiem, jo gaidīja, ka "drīz atnāks diena, kad krievu tanku pūļi uzbruks Tallinai pa Narvas šoseju". Lai padalītos pieredzē ar igauņiem, vienu tanku uzkrāva uz platformas un nogādāja Tapas poligonā.

Tur "karstie igauņu puiši" pēc sirds patikas pabraukāja ar to pa šķēršļiem un sadedzināja tankam sakabi (vispār jāpamanās sadedzināt tankam sakabi). Tanku atveda atpakaļ uz Ādažiem un iestūma boksā.

Arī otrais tanks stāv boksā, taču šis ir apdedzis melns, krāsa tam uzbriedusi. Latvijas militārpersonas nestāsta, kad un kur viņiem izdevies sadedzināt pilnīgi derīgu mašīnu, tikai nokaunējušies novērš acis.

Trešais tanks darbojas, dažreiz tas par tiek izmantots mācībās. Tomēr ne katrs vada komandieris riskēs atvest uz mācībām neveiklu bruņotu mašīnu.

Bruņutehnikas remonts

Pagaidām nav skaidrs, kur plānots tankus remontēt. Padomju laikā Rīgā bija divas rūpnīcas šādas tehnikas remontam. 49. tanku remonta rūpnīca Brasā un Baltijas Kara apgabala Autoremonta rūpnīca — tagad tā ir firma "Russo-Balt". Remonta iekārtas šajās rūpnīcās jau sen ir iznīcinātas un pārdotas.

Labi piedāvājumi nāk no strādīgajiem lietuviešiem un poļiem, viņiem viss ir. Arī paši čehi ar prieku remontē savu tehniku, bet noliktavas viņiem ir pilnas ar rezerves daļām.

Temata turpinājums

Jau sen ļoti lielu par tankiem interesējas pauž Latvijas rekonstruktori. Tankus var izmantot dažādos kara vēstures iestudējumos.

Kā izrādījās, padomju karavīri 1944. –45. gadā Baltijā iznicināja gandrīz visu vācu bruņutehniku, un šobrīd kara vēstures entuziastiem nav ko parādīt.

Tanku T-55 piedāvā pārtaisīt par vācu "Panteru". Šādā darbā Eiropā pieredze ir laba.

Šobrīd Latvijā tanku netrūkst. NATO kaujas grupas sastāvā ir amerikāņu "Abrahams", Vācijas "Leopardi", padomju T-72 un pat pašu Latvijas bruņutransportieri CVRT un 155 mm pašgājējhaubices no Austrijas. Trenējies, cik gribas!

274
Pēc temata
Jānis Jurkāns: ir nepareizi pirkt vecus tankus, laiks gatavoties kiberkaram
Polija nosūtīs uz Latviju 200 tankistus
Latvijas NBS

Elitāra virsnieku skola: Latvijā izdomājuši risinājumu kadru trūkumam armijā

3
(atjaunots 17:43 01.06.2020)
Otrdien valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām".

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Nacionālo bruņoto spēku skaits joprojām atpaliek no plānotā: 2019. gadā pamatsastāvu bija paredzēts novest līdz 6581 kareivim, taču faktiski ceturtajā ceturksnī pietrūka 7%, jeb 487 kareivji, raksta avīze "Segodņa". Tātad trūkst viena pilnvērtīga bataljona.

Aizsardzības ministrija radusi izeju – rīt valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām", kuri spēs apgūt bruņojumā esošās sistēmas: kāpurķēžu CRVT platformas, M109 haubices, pretgaisa raķetes RBS-70, prettanku SPIKE, radarus. Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola kļūs arī par bāzisko iestādi, lai iestātos Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, kur, starp citu, kadeti saņem 900 eiro stipendiju pēc nodokļu samaksas.

Celšanās pusseptiņos no rīta

"Bruņoto spēku jaunās virsniecības paaudzes audzināšanai", kurai ir jāizceļas ar "līderību, kritisko domāšanu un argumentācijas iemaņām", ir jāsākas pusaudžu vecumā. Turklāt specializētājā skolā varēs likt uzsvaru uz sportu. Konceptuālajā paziņojumā Ministru kabinetam militārās iestādes vadītājs un vicepremjers Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") konstatēja, ka piecu gadu laikā tiem, kas iestājas Nacionālajās aizsardzības akadēmijā, ir samazinājies fiziskās sagatavotības līmenis: 30% nolika sporta eksāmenu ar vērtējumu "apmierinoši" vai "vāji "; profesionālā militārā dienesta pretendentu vidū tādi vispār bija 64%. Tiek atzīmēts, ka NBS pamatsastāva vidū pastāv profesionālās slimības paaugstinātas slodzes dēļ – cieš apakšstilba un pēdas locītavas, ceļgali, mugura.

Tādēļ diena Kalpaka skolas dienesta viesnīcā sāksies plkst. 6:30 (brīvdienās – plkst. 7:30) ar "vieglu fizisku aktivitāti", un pēc tam nodarbības turpināsies – ar pārtraukumu ēdienreizēm – līdz plkst. 20:00, pēc kā sekos brīvais laiks un plkst. 22:30 būs jāiet gulēt. Audzēkņi ikdienas režīmā nēsās militāro formastērpu, savukārt brīvdienas tiks aizpildītas ar sporta sacensībām un lekcijām.

"Motivētie un patriotiski noskaņotie Latvijas Republikas pilsoņi" mācīsies militārajā skolā no 10. līdz 12. klasei, padziļināti apgūstot tehniskos priekšmetus, angļu valodu, sportu, savukārt papildu gadā būs 960 stundu praktiskās kaujas gatavības kurss. Tā programmā būs aptuveni 30 disciplīnas, tai skaitā komandas psiholoģija, NATO struktūra, topogrāfija un orientēšanās…

Interesanti, ka ierindas mācība aizņem tikai 12 stundas, tikmēr šaušanas mācība – 38, bet militārā vadība – 110.

Kurzemes lāča stūrī

Iestāde būs visnotaļ elitāra: paredzēts uzņemt līdz 50 audzēkņiem gadā, ne vairāk par 25 klasē, tātad aptuveni 200 kadeti kopsummā. Pabeidzot Aizsardzības ministrijas finansēto skolu, absolventi iegūs kvalifikāciju "Jaunākā līmeņa militārais vadītājs". Iestājoties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā viņiem tiks ieskaitīts "jaunā cīnītāja kurss". Savukārt armijā viņi uzreiz varēs iegūt kaprāļa uzplečus, uzsākot profesionālo karjeru. Vai arī kļūt par Zemessardzes leitnantu, pabeidzot civilo augstskolu.

Aizsardzības ministrija plāno piesaistīt darbam skolā 2021. gadā 60 profesionālus kareivjus un civilos speciālistus, pēcāk palielinot to skaitu līdz 76. Par dislokācijas vietu kļūs Rudbārži – muiža starp Liepāju un Saldu, kur 1919. gada ziemā pulkveža Kalpaka bataljons gatavojās kaujām "un sākās faktiskā Latvijas atbrīvošana no boļševikiem". Līdz neseniem laikiem šajā vietā atradās pamatskola, tās ēku arī pārveidos militārajā iestādē.

2021. gada budžets sastādīs 2 487 640 eiro, savukārt 2023. gadā – 8 094 240 eiro. Kopumā četru gadu laikā skolai plānots iztērēt 20,5 miljonus eiro. Lai stimulētu pedagogu darbu, noteiks 50% algas pielikumu.

3
Tagi:
skola, NBS
Pēc temata
Deviņi no desmit vietējiem iedzīvotājiem ir pret poligona paplašināšanu Daugavpils novadā
Stabils atalgojums un sociālās garantijas: Latvijas armija aicina bezdarbniekus dienēt
Latvijas NBS cer, ka situācija ar Covid-19 piesaistīs jauniesaucamos
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu
Valentīns Jeremejevs

Jeremejevs: Latvijā nav un nebija nepieciešamības ieviest ārkārtējā stāvokļa režīmu

30
(atjaunots 17:18 01.06.2020)
Ārkārtējās situācijas režīma ieviešana Latvijā ir nepamatota, valdībai nekavējoties tas ir jāatceļ, paziņoja "Tautas varas frontes" līderis Valentīns Jeremejevs.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sestdien policija aizturēja pie Brīvības pieminekļa Rīgā piketā izgājušos "Tautas varas frontes" (TVF) piekritējus, tai skaitā kustības līderi Valentīnu Jeremejevu. Pēc protestētāju sacītā, viņi uzstājās pret "noziegumiem pret demokrātiju un tautu". Par formālu piketētāju aizturēšanas iemeslu kļuva kopš 13. marta Latvijā ieviestā ārkārtējās situācijas režīma pārkāpšana.

Varasiestādes nejēdzīgi pagarināja ārkārtējās situācijas režīmu, paziņoja Sputnik Latvija pats Jeremejevs. Piemēra kārtā viņš minēja Baltkrieviju, kur, pēc viņa teiktā, ekonomiku, veselības aprūpi un izglītību netraumēja ierobežojošie pasākumi.

"Notikumu attīstība parādīja, ka nekādas ārkārtējās situācijas nepieciešamības Latvijā nebija. Valdībai bija jāatceļ ārkārtējās situācijas režīms, taču tā pagarināja to, vadoties pēc saviem politiskajiem mērķiem," uzsvēra Jeremejevs.

Pēc TVF līdera sacītā, viņš ne pirmo reizi paziņo par ārkārtējās situācijas režīma atcelšanas nepieciešamību.

"Jau 1. maijā mani un vēl divus protestētājus arestēja pie Brīvības pieminekļa, atņēma Latvijas karogu. Uzskatu to par politisko pasūtījumu. Mūsu kustība neapmierina esošo varu dēļ tā, ka atņem tai elektorātu. Varas intereses ir tikai savu ietekmes jomu saglabāšanā, nekādi soļi situācijas normalizācijai valstī netiek sperti," sacīja Jeremejevs.

"Es uzstājos par ārkārtējās situācijas režīma atcelšanu, lai valstī tiktu atrisināti parasti cilvēku jautājumi. Tādēļ arī pieņēmu lēmumu iziet pie Brīvības pieminekļa," paskaidroja "Tautas varas frontes" līderis.

Latvijas valdība paziņoja, ka no 13. marta ievieš ārkārtējās situācijas režīmu, lai pretotos koronavīrusa izplatībai. Tika pieņemta virkne ekonomiska un sociāla rakstura ierobežojumu, kā rezultātā vairākas nozares, tai skaitā starptautiskie pasažieru pārvadājumi, tūrisms, sabiedriskā ēdināšana un viesnīcu bizness. Pašlaik ārkārtējās situācijas režīms ir spēkā līdz 9. jūnijam.

Saskaņā ar aktuālākajiem Veselības ministrijas datiem, Latvijā ir atklāti 1066 Covid-19 gadījumi, no kuriem 24 beidzās ar nāvi, bet 745 jau ir izveseļojušies. Kopumā pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 6,2 miljoni inficēto, vairāk nekā 374 tūkstoši cilvēku ir miruši, gandrīz 2,9 miljoni ir izveseļojušies.

Еремеев: в Латвии нет и не было необходимости вводить режим ЧС
30
Tagi:
ārkārtējā situācija, Valentīns Jeremejevs
Pēc temata
Divpadsmit dienas bez ēdiena: Aināra Kadiša cīņa pret sistēmu
Tukši solījumi "tautai": Latvijā nav naudas, nav darba, nav patiesības
Pie Brīvības pieminekļa notika protests pret ārkārtējās situācijas režīmu
Pret tautai naidīgu sistēmu: Latvijas "dzeltenās vestes" dosies pie Ministru kabineta