Ziemassvētku gadatirdziņš Rīgas domē

Ziemassvētku gadatirdziņš Rīgas domē

25
(atjaunots 09:49 03.12.2018)
Sestdien, 1. decembrī, Rīgas dome uz piecām stundām pārvērtās starptautisko tirdzniecības attiecību atvērtā laukumā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik, Aleksejs Stetjuha. Rīgas starptautiskā sieviešu kluba ikgadēji rīkotais labdarības Ziemassvētku gadatirdziņš sestdien, 1. decembrī, 22. reizi vēra vālā savas durvis, lai visiem gribētājiem sniegtu iespēju dāvāt labestību.

Katru gadu pasākuma vērienīgums pieaug. Šoreiz savus stendus Rātsnamā uzstādīja vairāk nekā trīsdesmit valstis. Tirgoja visdažādākās lietas: no rokdarbiem un adījumiem līdz degvīnam un sviestmaizēm ar ikriem. Jāsaka, ka pirka arī visi. Turklāt lielos daudzumos.

Посол России в Латвии Евгений Лукьянов на благотворительной рождественской ярмарке в Рижской думе
Sergey Melkonov
Krievijas vēstnieks Jevģenijs Lukjanovs Ziemassvētku gadatirdziņā Rīgas domē

Preces gadatirgum sniedza ārzemju un vietējie uzņēmēji. Taču pats galvenais, kas atšķir šo labdarības akciju, – tajā piedalījās dažādu valstu oficiālās vēstniecības. Krievija, Ukrainas, Baltkrievija, Čehija, Šveice, Vācija, Japāna. Pie lielākās daļas mājas stendu dienas garumā nāca klāt vēstnieki un vēstniecību darbinieki.

Neskatoties uz to, ka ieeja Rīgas mēra Nila  Ušakova kabinetā tika nesankcionēti aizbarikadēta ar rotaļlietu un drēbju stendu, pašvaldības vadītājs tomēr apmeklēja pasākumu kopā ar sievu Ivetu Strautiņu-Ušakovu un dēlu Tomu.

Мэр Риги Нил Ушаков затерялся в толпе на ярмарке в Рижской думе
© Sputnik / Sergey Melkonov
Rīgas mērs Nils Ušakovs Ziemassvētku gadatirdziņā Rīgas domē

Vēlāk gadatirgu apmeklēja Latvijas prezidents ar savu dzīvesbiedri Ivetu, viņi aplūkoja visus stendus, ieskaitot Krievijas vēstniecības un arī nevarēja aiziet bez daudziem pirkumiem.

Президент Латвии Раймондс Вейонис на благотворительной рождественской ярмарке в Рижской думе
Sergey Melkonov
Latvijas prezidents Raimonds Vējonis Ziemassvētku gadatirdziņā Rīgas domē

 

Patiesībā šāda veida pasākumi, pirmām kārtām, demonstrē Latvijas sabiedrības kopīgumu. Precīzāk sakot, tās kopīguma iespējas.

Tik ar entuziasmu

Neskatoties uz pietiekami agro brīvdienas rītu, jau pusstundu pirms oficiālās atklāšanas, kas tā arī nenotika, Rātsnams jau bija pilns ar cilvēkiem. Jauni apmeklētāji turpināja nākt un nākt, bet aiziet neviens nesteidzās. Un šajā Brauna kustībā varēja viegli plecu pie pleca sadurties ar kaut kādas valsts vēstnieku, prezidentu vai mēru. Visi laipni atvainojās un turpināja ceļu.

Благотворительная рождественская ярмарка в Рижской думе
© Sputnik / Sergey Melkonov
Ziemassvētku gadatirdziņš Rīgas domē

Pērn labdarības gadatirdziņš savāca apmēram 40 tūkstošus eiro. Šogad, ņemot vērā pieaugušo dalībnieku sastāvu, organizatori plāno savākt vēl vairāk.

Ar naudas sadalīšanu nodarbosies Rīgas starptautiskais sieviešu klubs. Tā vai savādāk – visa nauda nonāks labdarībā. Gadatirgus, kā arī citi kluba pasākumi tiek rīkoti brīvprātīgi un uz entuziasma pamata vien.

25
Izpārdošana ASV. Foto no arhīva

Kas jāpatur prātā pirms "melnās piektdienas"

5
(atjaunots 16:45 27.11.2020)
Šogad komersanti lūdz patērētājus izturēties iejūtīgi – Covid-19 pandēmijas dēļ dažkārt gadās aizkavēšanās ar preču piegādēm.

RĪGA, 27. novembris — Sputnik. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) lūdz cilvēkus būt uzmanīgiem tā saucamās "melnās piektdienas" un Ziemassvētku izpārdošanas laikā.

PTAC pēdējo mēnešu laikā saņēmis vairāk kā 700 patērētāju sūdzības par interneta veikalā apmaksātām, bet nepiegādātām precēm, vairāki tiešsaistes veikali ir beiguši savu darbību, bez naudas un precēm atstājos daudzus patērētājus.

"Tādēļ aicinu patērētājus šajā iepirkšanās drudzī īpaši atbildīgi un rūpīgi izvēlēties interneta vietni, kur iegādāties preces vai pakalpojumus! Uzmanīgi izvērtējiet jebkuru piedāvājumu, sevišķi, ja tas šķiet īpaši pievilinošs!" ieteica PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Tomēr jāpatur prātā, ka tirdzniecībai internetā ir arī savas problēmas. Ņemot vērā pasūtītjumu apjomus interneta veikalos, komersanti dažkārt nevar piegādāt preci tikpat ātri kā agrāk. Pie tam stāvokli ietekmē arī pandēmija. Tādos gadījumos iestāde aicināja patērētājus izturēties saprotoši un sazināties ar uzņēmumiem, lai risinātu radušos situāciju.

Vienlaikus interneta veikaliem ir svarīgi pievērst īpašu uzmanību patērētājiem apsolītajiem preču un pakalpojumu piegādes termiņiem, to notiekumiem un citai svarīgai informācijai par preču pieejamību. Ja solītais netiek ievērots, to uzskata par patērētāju maldināšanu un negodīgu komerciālo praksi, atzīmēja organizācija.

Aktīva tirdzniecība patlaban notiek arī sociālajos tīklos Facebook un Instagram, kur, tāpat kā interneta veikalos, jābūt norādītam pārdevēja nosaukumam, reģistrācijas numuram un juridiskajai adresei, ja tā ir juridiska persona, vai vārdam, uzvārdam un adresei, ja pārdevējs ir fiziska persona. Jānorāda arī atteikuma noteikumi un citi attālinātā līguma noteikumi.

5
Tagi:
Uzņēmēji, tirdzniecība
Pēc temata
Dzīvo pāri saviem līdzekļiem: Latvijas iedzīvotājiem arvien grūtāk atmaksāt kredītus
PTAC ķersies klāt blogeriem un influenceriem: sods līdz 100 tūkstošiem eiro
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm
Tukša klases telpa

Skolas palikušas aci pret aci ar pandēmiju: kāpēc ministrei laiks demisionēt

10
(atjaunots 12:55 27.11.2020)
Jau pavasarī kļuva skaidrs, ka jaunajā mācību gadā nāksies izmantot tālmācību režīmu, tomēr ministrija faktiski pameta skolas aci pret aci ar problēmām, ko bija itin vienkārši prognozēt.

RĪGA, 27. novembris – Sputnik. Izglītības ministre Ilga Šuplinska spēlējas ar politiku, nevis attīsta izglītības nozari Latvijā: skolas palikušas aci pret aci ar koronavīrusa radītajām problēmām, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja skolotājs no Daugavpils, Latvijas Krievu savienības loceklis Aleksandrs Livčaks.

Jaunās sanitārās normas paredz, ka katram 1.-6. klašu audzēknim skolā jāatvēl 3 kvadrātmetru platība, skolotāju pienākums ir valkāt maskas arī nodarbību laikā. Ja skola nevar nodrošināt minēto normu izpildi, tai jāorganizē attālinātās mācības.

"Tiek sperti tīri politiski soļi, apgūta Eiropas nauda, bet no izglītības attīstības nav ne smakas. Jau pavasarī bija skaidrs, ka nākamajā mācību gadā nāksies mācīties attālināti. Ministrijai vajadzēja visu vasaru strādāt, lai rastu risinājumus tālmācībām, laikus sagatavotu lekcijas un programmatūru, organizētu kursus skolotājiem. Taču patiesībā nekas netika darīts," norādīja Livčaks.

Pedagogs uzsvēra, ka jaunais mācību gads sācies ar acīmredzamām problēmām, ko bija itin vienkārši prognozēt.

"Kā vienmēr, skolas palika aci pret aci ar problēmām. Ministrija tikai izvirza bezgalīgas prasības, dažkārt –pretrunīgas. Piemēram, agrākajos gados resors rūpējās par klašu palielināšanu. Taču pašreizējās skolu ēkas neļauj to izdarīt. Parastas klases platība – 6x9 metri, tas ir, 54 kvadrātmetri.  Fizikas, ķīmijas un bioloģijas klases – 6x12, bet angļu valodas klase – 6x6. Tātad nepieciešama visu skolu kapitāla rekonstrukcija, lai pildītu jaunās normas – 90 kvadrātmetri 30 cilvēku klasei. Patlaban tādi izmēri ir tikai aktu zālei vai ēdamtelpai," pastāstīja Livčaks.

Skolotājs atzīmēja: pēc viņa domām, Šuplinksas ieteikums mainīt "tālmācībās" priekšmetus pa nedēļām  vai mēnešiem ir nepilnīgs.

"Pastāv noteikts stundu skaits, ko apmaksā skolotājam. Nevar piespiest skolotāju strādāt caurām diennaktīm... Lai virknētu nodarbības, ir jāatsakās no puses priekšmetu – kā šonedēļ var mācīties ķīmiju, bet nākamnedēļ – fiziku?" Livčaks bija neizpratnē.

Jaunievedumus skolās negatīvi novērtēja arī Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība – tā aicināja "godīgi" sūtīt mācību iestādes tālmācību režīmā, - tas šķiet mazāks ļaunums salīdzinājumā ar ministres prasībām. Arodbiedrība uzsvēra, ka plāno pieprasīt Šuplinskas demisiju un ir gatava šim nolūkam izmantot streiku.

Livčaks atzīmēja, ka ir grūti novērtēt skolotāju streika perspektīvas apstākļos, kad skolas pārsvarā strādā attālināti.

"Nekāda likuma norma nenosaka ministra demisijas atkarību no streikotāju skaita. Latvijā nav bijs tāds precedents, ka ministrs tiktu atstādinats ar streiku. Šuplinsku jau sen laiks atstādināt. Vai tas izdosies tagad, vai valdība uzklausīs arodbiedrības balsi – to rādīs laiks," secināja Livčaks.

Iepriekš Šuplinska paziņa, ka Covid-19 izplatības krišanās gadījumā 1.-6. klašu un izlaiduma klašu skolēli atgriezīsies pie mācībām klātienē. Ja epidemioloģiskā situācijā nemainīsies, pie tālmācībām pāries visas klases, izņemot sākumskolu.

10
Tagi:
Ilga Šuplinska, skola, pandēmija
Pēc temata
Īsta segregācija: nabadzīgās ģimenes nevar atļauties tālmācības
Trīs kvadrātmetri uz cilvēku: Latvijas Ministru kabinets apstiprināja jaunus ierobežojumus
Pedagogi saņems maksu par attālināto darbu: piešķirts vairāk nekā miljons eiro
Skolotāji Rīgā pamet darbu Covid-19 dēļ: Šuplinska uzskata, ka nauda nelīdzēs