Gāzes sadalīšanas stacija. Foto no arhīva

Un tas ir tikai sākums: gāzes atsūknēšanas apjoms Inčukalnā trīskārt pieaudzis

65
(atjaunots 13:07 01.12.2018)
Conexus Baltic Grid uzskata, ka tuvākajā laikā atklātais gāzes tirgus jāpapildina ar mehānismu, kas ļaus sagatavoties ilgstošam aukstumam.

RĪGA, 1. decembris — Sputnik. Gāzes atsūknēšanas ātrums no Inčukalna gāzes glabātuves sasniedzis 9 milj. kubikmetru diennaktī, vēsta TVnet.lv. Par to stāsta GTS operatora Conexus Baltic Grid parstāve Dace Baltābola.

Pirms nedēļas šis rādītājs sasniedza tikai 2,8 milj. kubikmetru, tātad atsūknēšanas apjomi trīskāršojušies.

Gāzes krātuve Inčukalnā
© Sputnik / Людмила Прибыльская

Conexus atzīmēja, ka šogad glabātava aizpildīta aptuveni par 60%, taču Latvijas vajadzībām ar to pietiks. Taču katra aukstā sezona var radīt negaidītus izaicinājumus piegādes drošībai un tam ir jāsagatavojas.

"Dabasgāzes tirgus un stabila dabasgāzes apgāde ir cieši saistīta ar laika apstākļiem. Tieši tāpēc krātuvei ir jābūt gatavai dažādiem scenārijiem," – norādīja "Conexus" valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne.

GTS operators mērķtiecīgi strādā gan ar dabasgāzes tirgotājiem, gan lēmuma pieņēmējiem, lai atvērto dabasgāzes tirgu papildinātu ar mehānismus, kas ļautu būt gataviem ilgstošam aukstumam.

"Jāatzīst arī, ka šobrīd Latvijā tirgotājiem nav noteikta obligāta prasība glabāt dabasgāzes rezerves krātuvē, kas, protams, no enerģētiskās drošības un stabilitātes viedokļa ir jautājums, kas jau tuvākajā laikā ir jārisina," – piezīmēja Kotāne.

Ja dabasgāzes tirgotāji savlaicīgi parūpējušies par dabasgāzes krājumiem, Inčukalna pazemes gāzes krātuve var nodrošināt visa reģiona enerģētisko drošību. Tomēr dabasgāzes krājumi Inčukalna pazemes gāzes krātuvē šogad iesūknēšanas sezonas noslēgumā bija par 1,5 teravatstundām mazāki, nekā 2017.gadā.

"Conexus" uzsvēra, ka pašreiz situācija neprasa tūlītēju rīcību, jo uzņēmuma darbinieki regulāri kontrolē krājumus.

"Conexus" ir nodibināts 2016. gada 22. decembrī, reorganizācijas rezultātā no "Latvijas gāzes" nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. Kompānijas lielākais akcionārs ir "Augstsprieguma tīkls" (34,36%), kamēr "Gazprom" pieder 34,1%, bet "Marguerite Gas" - 29,06%.


65
Pēc temata
Igaunija sākusi gāzesvada Balticconnector celtniecību ar Somiju
Latvijā sola jaunu gāzes cenu pieaugumu
Latvijas GTS operators tiesājas par tiesībām strādāt ar "Gazprom"
Lietuvā pastāstīja, kādēļ Baltijas gāzes tirgus tiek veidots bez tās

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

4
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

4
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam