Artis Pabriks, Jānis Bordāns un Aldis Gobzems apspriedē ar Raimondu Vējoni

Pabriks: Latvijas prezidentam jāpalīdz Gobzemam veidot valdību

17
(atjaunots 08:27 29.11.2018)
Pārrunās par koalīciju iespējami divi varianti: vai nu prezidents Raimonds Vējonis palīdzēs Aldim Gobzemam veidot valdību, vai viņš būs spiests atzīt, ka KPV LV kandidāta izvirzīšana ir kļūda, uzskata Artis Pabriks.

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Latvijas prezidents, izvirzot premjerministra postenim KPV LV kandidātu Aldi Gobzemu, ignorējis specdienestu signālus par to, ka viņam varētu rasties grūtības ar piekļuves saņemšanu valsts noslēpumam, un nākotnē sarežģīt valdības darbu, paziņoja apvienības "Attīstībai/Par!" pārstāvis Artis Pabriks LTV ēterā.

Piekļuve valsts noslēpums

Artis Pabriks pastāstīja, ka Gobzema izvirzīšana premjera postenim viņu pārsteigusi, jo radušās šaubas, vai KPV LV kandidātam ir tiesības saņemt piekļuvi valsts noslēpumam, un par to informējušas valsts drošības iestādes.

Pabriks norādīja, ka ar šo lēmumu prezidents uzvēlis savos plecos lielu atbildību, jo ignorēti specdienestu signāli un informācija par iespējamām problēmām ar piekļuves saņemšanu valsts noslēpumam.

Viņš atzīmēja, ka jaunajai valdībai būs jāatrisina virkne svarīgu jautājumu banku un finanšu sfērā, tostarp arī ar Moneyval ieteikumu izpildi saistītos aspektus, taču bez premjera un, iespējams, arī dažu ministru piekļuves valsts noslēpumam to izdarīt būs grūti.

Pabriks piebilda, ka situācijā, ja kādam valdības loceklim liegta piekļuve slepenajai informācijai, iespējams grūtības sadarbībā ar Ziemeļatlantijas aliansi, - pie šāda slēdziena viņš nonācis pēc sarunām ar sabiedroto valstu vēstniekiem.

Šī iemesla dēļ Pabriks uzskata, ka Gobzema izvirzīšana, iespējams, ir kļūdains lēmums.

Pie tam "Attīstībai/Par!" kandidāts pastāstīja, ka, pēc viņa domām, valsts vadītājam būtu aktīvāk jāstrādā vadības izveides procesā.

Slepenas pārrunas

Apvienība "Attīstībai/Par!" iebilst pret slepenību diskusijās par valsts reformām, taču to pieprasa partija KPV LV, atgādināja Pabriks.

Politiķis pastāstīja, ka piedāvāts parakstīt konfidencialitātes līgumu, kas nozīmētu: ne žurnālisti, ne mediji, ne sabiedrība nevarētu uzzināt, kā valdības pārrunās tiek piedāvātas reformas.

Viņš uzsvēra, ka partijai "Attīstībai/Par!" tāds princips ir nepieņemams, un tā vienošanos neparakstīs.

Pēc vēlēšanu rezultātiem Saeimā iekļuvušas septiņas frakcijas: partija "Saskaņa" (23 deputāti), Jaunā konservatīvā partija (JKP, 16 deputāti), KPV LV (16 deputāti), apvienība "Attīstībai/Par!" (13 deputāti), Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"- "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (13), Zaļo un zemnieku savienība (ZZS, 11), "Jaunā Vienotība" (8 deputāti).

7. novembrī Latvijas prezidents Raimonds Vējonis piedāvāja kandidatūru premjera amatam no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Jānim Bordānam izveidot jauno valdību, sniedzot termiņu līdz 21. novembrim.

Piecas partijas: Jaunā konservatīvā partija, KPV LV, apvienība "Attīstībai/Par!", Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"- "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK piedalījās pārrunās par valdības izveidi, taču 14. novembrī kļuva zināms, ka pārrunas nav devušas pozitīvu rezultātu. 15. novembrī valsts prezidents oficiāli atsauca Bordāna kandidatūru.

Pēc jaunām pārrunām ar partijā, 26. novembrī prezidents nolēma uzticēt valdības izveidi KPV LV kandidātam Aldim Gobzemam un lika paveikt uzdevumu divu nedēļu laikā. Partijas līderis Artuss Kaimiņš informēja, ka KPV LV piedāvās ceļa karti – iepriekš publicētā KPV LV publicētā valdības deklarācijas projekta saīsinātu versiju.

17
Temats:
Kas stāsies pie stūres: Latvijas jaunās valdības veidošana (102)
Pēc temata
Ulmanis: prezidentam jāpadomā par ceturto premjera amata kandidātu
"Mēs esam nedaudz idiotu tauta": sociālie tīkli par Gobzemu premjera amatā
Gobzems: mēs netraucējām JKP, lai tagad netraucē mums
Ticīgie baznīcā, foto no arhīva

Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts

17
(atjaunots 17:00 21.10.2020)
Cilvēku skaita ierobežojumi iekštelpās un ārpustelpās netiek attiecināti uz reliģiskajām organizācijām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Uz dievkalpojumiem neattiecas Latvijā ieviestie pulcēšanas ierobežojumi, vēsta Mixnews.lv.

No 14. oktobra obligāta sejas masku lietošana ir ieviesta tirdzniecības vietās, stacijās, lidostās, ostās, reliģijas un kultūras iestādēs, izņemot pasākumus, kur apmeklētāji sēž konkrētās sēdvietās, ievērojot distanci savā starpā.

Maskas ir jālieto muzejos, izstāžu zālēs, bibliotēkās, tai skaitā arī šo iestāžu darbiniekiem, ja viņi nav atdalīti no apmeklētājiem ar fizisku barjeru.

No 17. oktobra privātos pasākumos iekštelpās drīkst pulcēties ne vairāk par 30 cilvēkiem. Cilvēku skaits privātos pasākumos ārpustelpās ir samazināts līdz 300.

Taču, kā paziņoja Tieslietu ministrijā, dievkalpojumi neskaitās nedz privāti, nedz publiski pasākumi, un pret tiem šie ierobežojumi nav pielietojami.

Pēc Tieslietu ministrijas pārstāves sacītā, šī pozīcija tika izveidota vēl pirms pirmā Covid-19 viļņa pavasarī.

"Arī turpmāk Tieslietu ministrija un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma. Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās," paskaidroja Nozaru politikas departamenta direktora Olga Zeile.

Taču citi reliģiskie pasākumi, kuri nav dievkalpojumi, piemēram, bēres, kristības vai kāzas, skaitās privāti pasākumi, un uz tiem minētie ierobežojumi tiek attiecināti.

Atzīmēsim, ka iepriekš pie Ministru kabineta ēkas notika protesta akcija pret aizliegumu rīkot iekštelpās grupu sporta treniņus un interešu pulciņu nodarbības.

Aizritējušajā diennaktī, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, tikai veikti 5312 koronavīrusa testi, tika atklāti 188 jauni inficēšanas gadījumi. Covid-19 pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem ir 3.5%.

​Kopumā pandēmijas laikā Latvijā saslimušas 3797 personas un 1341 izveseļojusies.

17
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

30
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

30
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes