Eiro

Latvija atzīta par augsta riska valsti starptautisko norēķinu jomā

49
(atjaunots 13:31 28.11.2018)
Nepietiekama naudas atmazgāšanas apkarošana novedusi pie tā, ka Latvija atzīta par augsta riska valsti starptautiskiem banku norēķiniem.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Latvijas Finanšu ministrijas vadītāja Dana Reizniece-Ozola paziņoja, ka Starptautiskais banku informācijas apmaiņas tīkls SWIFT, kurš nodrošina norēķinus starp dažādu valstu bankām, atzinis Latviju par augsta riska valsti, raksta Dienas Bizness.

Lēmums tika pieņemts pēc tam, kad ekspertu komiteja Moneyval sniedza kritisku vērtējumu Latvijai, kura nepietiekamā mērā cīnās ar  naudas atmazgāšanu.

Tagad Latvijas uzņēmumiem tiks apgrūtināta piekļuve atsevišķiem starptautiskiem norēķiniem.

Latvijas pagaidām nav iekļuvusi pelēkajā sarakstā, tai dots gads, lai labotu situāciju.

Pēc Finanšu nozares asociācijas vadītājas Sandas Liepiņas sacītā, lēnāki kļuvuši lielākoties tie darījumi, kurus Latvijas uzņēmēji noslēdz ar NVS valstīm. Jāgūst pilna pārliecība, ka darījuma puses nav sankciju sarakstos, un tas prasa papildus pārbaužu veikšanu, paskaidroja viņa.

Banku krīze

Kā jau iepriekš rakstīja Sputnik Latvija, februārī ASV Finanšu ministrija apsūdzēja ABLV Bank, Latvijas otru lielāko banku, kura bija lielākā neatkarīgā privātbanka valstī, naudas atmazgāšanā, saiknē ar Ziemeļkorejas transakcijām un Latvijas ierēdņu uzpirkšanā. Neskatoties uz to, ka banka apsūdzības nosauca par "neredzētu apmelošanu", ABLV beigās bija spiesta uzsākt pašlikvidāciju.

Pēv ABLV Bank gadījuma Latvijas bankām un uzraugošajām iestādēm tika pievērsta pastiprināta uzmanība. Latvija izstrādāja tirgus atveseļošanās pasākumu plānu, saskaņā ar kuru Latvijas bankās tiks aizliegta visu čaulu kompāniju apkalpošana. Tiem, kas jau ir klienti, tiks dots pārejas periods kontu slēgšanai. Bankām, kuras apkalpo nerezidentus, nāksies samazināt to daļu līdz apmēram 5%.

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) pozitīvi novērtēja sekojušās Latvijā likumdošanas iniciatīvas, tostarp banku sadarbības ierobežošanā ar čaulu kompānijām, kā arī Latvijas banku sadarbības iniciatīvu informācijas apmaiņas jomā.

ABLV skandāls iedragāja Latvijas iedzīvotāju uzticību komercbankām. Saskaņā ar SKDS veikto aptauju, vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju (53%) uzskata, ka bankām nedrīkst uzticēties.

49
Temats:
Baņķieru nedienas Latvijā (91)
Pēc temata
ABLV Bank krahs Latvijai varētu izmaksāt 8 miljardus eiro
Olafs Cers: nerezidenti saņems savu naudu un uz visiem laikiem pametīs Latviju
Latvijas bankas zaudējušas ieguldījumus gandrīz 8 miljardu eiro apjomā
Rietumu banka joprojām noraksta svešu naudu: ukraiņu biznesmeņi griežas tiesā

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

5
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

5
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam