Ukrainas JKS kuģis Berdjansk

Kijevas provokācija Kerčas šaurumā: Latvijā alkst "atriebties" Krievijai

108
(atjaunots 08:05 28.11.2018)
Ukrainas kuģu Krievijas robežas pārkāpums devis Latvijas varasiestādēm jaunu ieganstu paust savu nosodījumu Maskavai.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Latvijas vadība komentēja straujo Krievijas un Ukrainas attiecību saasināšanos; Saeimā, tostarp aicināja izmeklēt incidentu ar provokāciju Kerčas šaurumā.

Latvijas prezidents Raimonds Vējonis uzskata, ka Kerčas šauruma incidenta laikā Krievija pārkāpusi starptautiskā likuma normas. Latvijas Republikas vadītājs aicināja starptautisko sabiedrību reaģēt uz situāciju.

​Latvijas ĀM kārtējo reizi pauda atbalstu Ukrainai, nosaucot Krievijas rīcību Kerčas šaurumā par "agresīvām".

"Latvija nosoda Krievijas agresīvo rīcību Melnajā un Azovas jūrā un aicina Krieviju ievērot starptautiskās tiesību normas, nekavējoties pārtraucot agresīvu rīcību Melnajā un Azovas jūrā. Latvija aicina pārtraukt kuģu satiksmes blokādi un garantēt netraucētu jūras satiksmi. Latvija pauž atbalstu Ukrainas teritoriālajai integritātei un tās robežu neaizskaramībai un aicina starptautisko sabiedrību ar stingru un konsekventu rīcību atbildēt uz Krievijas agresīvo rīcību," teikts valsts ĀM paziņojumā.

Saeimas deputāts no Nacionālā bloka Jānis Dombrava aicināja Latviju reaģēt uz incidentu ar ukraiņu provokāciju Kerčas šaurumā.

"Pie Krievijas okupētās Krimas Krievijas flote taranē un aiztur Ukrainas flotes kuģus. Ja pārējā pasaule klusē, tad šāda visatļautība noved pie tālākas Krievijas ekspansijas un cilvēku upuriem. Esmu rosinājis sasaukt Saeimas sadraudzības grupas ar Ukrainas parlamentu sanāksmi, lai vienotos par tālāko Saeimas rīcību," uzrakstīja Dombrava savā Facebook.

Cits nacionāli noskaņotais politiķis, Tieslietu ministrijas parlamenta sekretārs Jānis Iesalnieks atkal aicināja boikotēt Krievijā ražotās preces pēc incidenta Kerčas šaurumā.

Savukārt Saeimas Ārlietu komisijas locekle, vecākā padomniece ANO Attīstības programmas Ukrainas korupcijas apkarošanas jautājumos Inese Voika uzsvēra, ka secinājumus var veikt tikai pēc pilnas un vispusīgas Kerčas šauruma incidenta izmeklēšanas.

"Mēs aicinām, lai tiek veikta izmeklēšana sakarā ar to, kas tad notika jūras ūdeņos, kurš pārkāpa starptautiskās vienošanās. Ir ļoti svarīgi tikt skaidrībā, kurš pārkāpa starptautiskās saistības, pirms runāt par deeskalāciju," paziņoja Voika radio Baltkom ēterā.

Provokācija Kerčas šaurumā

Trīs Ukrainas JKS kuģi svētdien, 25. novembrī, nelikumīgi šķērsoja Krievijas jūras robežu. Kuģi "Berdjansk", "Ņikopoļ" un "Jani Kapu", pārkāpjot ANO Jūras likumdošanas konvencijas 19. un 21. pantu iegāja īslaicīgi slēgtajā Krievijas akvatorijā un vairāku stundu garumā veica bīstamus manevrus.

Reakcija uz likumīgām viņus pavadošo Krievijas kuteru un kuģu prasībām no Ukrainas kuģu puses nesekoja, tika pieņemts lēmums pielietot ieročus.

Ukrainas JKS kuģi tika aizturēti apmēram 20 kilometru attālumā no Krievijas piekrastes un 50 kilometrus uz dienvidrietumiem no ierastā kuģu ceļa cauri Kerčas šaurumam zem Krimas tilta. Operācijas laikā trīs ukraiņu jūrnieki guva vieglus ievainojumus, viņiem tika sniegta medicīniskā palīdzība.

Maskava uzsvēra, ka incidenta laikā Krievijas robežsargi rīkojās atbilstoši starptautisko un iekšējo likuma kārtību. Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs raksturoja notikušo kā ļoti bīstamu provokāciju, kura prasa nopietnu izmeklēšanu. Krievijas ĀM paskaidroja, ka drošības pasākumi Kerčas šaurumā tika veikti, ņemot vērā draudus Krimas tiltam. Iestādes oficiālā pārstāve Marija Zaharova nosauca incidentu par "gļēvulīgu provokāciju", kuru Kijeva pastrādāja ar "svešām rokām" – ar karavīriem, kuri "tika upurēti".

Krievija uzsāka krimināllietu par valsts robežas pārkāpumu un piedāvāja apspriests situāciju Azovas jūrā ANO Drošības Padomes sēdē pirmdien, taču ar balsu vairākumu šis jautājums tika bloķēts. Kā RT telekanāla intervijā norādīja Krievijas pastāvīgā pārstāvja vietnieks ANO Dmitrijs Poļanskis, ANO Doršības Padomes reakcija uz incidentu Kerčas šaurumā var atbalstīt Ukrainu un atdot tai visas kārtis turpmākām provokācijām.

Vašingtona aicināja Maskavu un Kijevu uzsākt tiešās pārrunas valsts pirmo personu līmenī, lai noregulētu situāciju Kerčas šaurumā. Briselē uzstāj uz abu bušu savaldību situācija deeskalācijai. Francija paudusi dziļas raizes saistībā ar konfliktu, aicinot puses izrādīt maksimālu savaldību un izvairīties no jebkādas militāras eskalācijas. Beļģijas parlamentā norādīja, ka Krievija rīkojusies atbilstoši starptautiskā likuma normām, atrodoties "aizsardzības puses pozīcijā, nevis pārkāpēja pozīcijā".

"Jūras terorisms" un kara stāvoklis

Situācija Azovas jūrā saasinājās šī gada martā, kad Ukraina aizturēja Krievijas kuģi "Nord". Zvejas kuģa ekipāža – desmit cilvēki – ir Krievijas pilsoņi. Kuģa kapteinim draud sods – brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem par nelikumīgu Krimas apmeklējumu "ar mērķi kaitēt valsts interesēm". Augustā Hersonā tika aizturēts tankkuģis "Mehaņik Pogodin", mēģinājumi iegūt atļauju uz iziešanu akvatorijā pagaidām nav devuši rezultātus.

Trīs Ukrainas JKS kuģi nelikumīgi ienāca īslaicīgi slēgtajā Krievijas akvatorijā
Пресс-служба пограничного управления ФСБ РФ по Республике Крым

Krievijas varasiestādes nosauca Kijevas darbības par "jūras terorismu" un uzsāka stingrākas kuģu pārbaudes Azovas jūras Krievijas zonā. Ukraina nosauca šādu rīcību par "skarbu kuģu aizturēšanas un pārbaudīšanas politiku". Pie tam Krievijas Federālā drošības dienesta Krimas robežsardzes pārvalde informēja, ka pārbaudes tiek veiktas saskaņā ar starptautiskajām jūras tiesībām, bet Ukrainas ĀM atzina, ka Krievijas robežsargi pārbaudēs nekādus protokolus nepārkāpj.

Uz incidenta fona ar Krievijas robežas pārkāpumu, ko veica ukraiņu kuģi, Ukrainas prezidents Petro Porošenko ieviesa kara stāvokli 10 valsts apgabalos pie Krievijas robežām, kā arī pie Melnās un Azovas jūras. Īpašais režīms stājas spēkā no 28. novembra plkst. 9:00 uz 30 dienu termiņu.

108

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

5
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

5
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam