Ūdensvada krāns

Mangāns, dzelzs, nitrāti: kur Latvijā krāna ūdeni labāk nedzert

162
(atjaunots 15:42 27.11.2018)
Kādēļ dzert destilētu ūdeni var būt bīstami, kam jāpievērš uzmanība tiem, kas dzer ūdeni no akas, un kur jāvēršas, ja krāna ūdens izraisa šaubas, bet namu pārvaldnieki klusē.

RĪGA, 27. novembris – Sputnik. Krāslavas iedzīvotāji dzer sliktas kvalitātes ūdeni, kurš var kaitēt veselībai. Par to žurnālistiem paziņoja vietējais iedzīvotājs Sergejs Kritenko, ārsts, kurš agrāk strādājis par ūdens kvalitātes galveno kontrolieri vietējā ūdens saimniecības uzņēmumā.

Saņemot šādas ziņas, Bez Tabu žurnālisti nolēma pārbaudīt ūdens paraugus BIOR zinātnes institūta laboratorijā, kurš specializējas pārtikas produktu drošības, dzīvnieku veselības jomā un ekoloģijas jautājumos.

BIOR direktora vietniece Olga Valciņa apstiprināja, ka Krāslavas parauga analīžu rezultāti neiepriecina, it sevišķi pēc kopējā mikroorganismu, mangāna, dzelzs un duļķainuma daudzuma. Atsevišķos gadījumos pieļaujamie rādītāji pārsniegti simtkārtīgi.

Kaut gan detalizētai analīzei nepieciešama papildus informācija par to, kur paņemts paraugs. Bet jau šobrīd var sacīt, ka šāda ūdens lietošana ir nevēlama.

Piemēram, ja ilgstošā laika periodā lietot uzturā ūdeni ar paaugstinātu mangāna saturu (kā tas ir Krāslavā), var rasties neiroloģiska rakstura veselības problēmas. Pirms dzert šādu ūdeni, tai ir jādod nostāvēties, un jālieto jau bez nogulsnējuma – tad tas vairs nebūs veselībai bīstams.

Iespējams, problēmas nav radušās ūdens piegādātāja vainas dēļ, bet gan nekvalitatīvu cauruļvadu dēļ.

Ja nedz ūdens piegādātājs, nedz namu pārvalde nepaskaidro, kādēļ ūdens ir tāds, Olga Valciņa iesaka vērsties Tehniskās universitātes Ūdens laboratorijā.

Veselības inspekcijas pārstāve Solvita Muceniece uzsver, lai rezultāti būtu objektīvi, svarīgi ņemt paraugus nevis no pagraba, bet gan no dzīvokļa krāna, jo tieši pirms dzīvokļa ūdens iziet vēl vienu filtrācijas stadiju. Muceniece uzsvēra, ka kopumā dzeramais ūdens visā Latvijā atbilst vispārējām Eiropas direktīvām, un to droši var lietot uzturā.

Rīgā viss ir mierīgi

"Rīgas ūdens" pārstāvis Artūrs Mucenieks paziņoja, ka Rīgā ar ūdens kvalitāti viss ir kārtībā, tas atbilst normām. Auksto ūdeni drīkst dzert pa tiešo no krāna bez vārīšanas.

Ūdens kvalitātes kontroli regulāri veic "Rīgas ūdens" apvienotā laboratorija: testi tiek rīkoti katru dienu, tostarp svētku dienās un brīvdienās. Uztraukumam nav pamata, aukstais krāna ūdens Rīgā nav sliktāks par to, kurš stāv veikalu plauktos.

"Pats briesmīgākais dzert destilētu ūdeni, jaunākās, dārgās filtru sistēmas attīra ūdeni tiktāl, ka likvidē arī visus ķīmiskos elementus un, ilgstoši lietojot šādu ūdeni, cilvēkam var rasties veselības problēmas," norāda Artūrs Mucenieks.

Eiropas direktīvā par dzeramā ūdens kvalitāti plānots ieviest grozījumus, saskaņā ar kuriem jāsamazina svina un nitrātu saturs ūdenī, taču Rīgā šie rādītāji jau tā ir zemāki par pieļaujamajiem.

Eksperti norāda, ka uzmanīgākiem šajā nozīmē jābūt tiem, kas izmanto akas ūdeni, jo tādā gadījumā pastāv risks, ka tajā ir paaugstināts nitrātu saturs. Tas var izraisīt veselības problēmas maziem bērniem, it sevišķi zīdaiņiem.

Ja akas ūdens sastāvs nav izgājis pārbaudi, tad, vismaz Rīgas teritorijā, labāk izvēlēties krāna ūdeni, taču dzert, protams, var tieši auksto, nevis karsto ūdeni.

Solvita Muceniece piebilst, ka Eiropas valstis plāno ne vien ieviest stingrākas prasības dzeramā ūdens kvalitātei, bet arī izplatīt informāciju par attiecīgiem rādītājiem.

Šobrīd tos var uzzināt Veselības inspekcija mājaslapā un atsevišķos ūdensapgādes sistēmu portālos, taču nav pienākuma publicēt rezultātu analīzes un ūdens sastāvu.

162
Pēc temata
Dzeramā ūdens pieprasījums Latvijā pārspēj rekordus
Duļķains, taču lēts: Rīgas iedzīvotāji lūgti nebīties par krāna ūdens izskatu
Rīdzinieku ūdens rēķini palielināsies par 2-3 eiro
Nāksies celt ūdens cenas, lai glābtu jūru no tabletēm

Latvija paplašinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama karantīna

4
(atjaunots 07:25 05.07.2020)
Pēdējo nedēļu laikā atsevišķās Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstīs pieaudzis Covid-19 saslimstības gadījumu skaits, tāpēc Latvija papildinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama divas nedēļas ilga pašizolācija.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Koronavīrusa izplatības pieauguma dēļ atsevišķās valstīs Latvijas valstspiederīgajiem tagad jāievēro pašizolācija pēc brauciena uz Monako, Zviedriju, Luksemburgu, Portugāli, Rumāniju, Bulgāriju, Lielbritāniju un Čehiju. Divas nedēļas ilga karantīna būs jāievēro arī pēc tranzīta brauciena caur šīm valstīm, vēsta Press.lv, atsaucoties uz Slimību profilakses un kontroles centru.

Kopš 4. jūlija prasība ievērot divas nedēļas ilgu pašizolāciju attiecināta arī uz ceļotājiem, kuri atgriežas no Čehijas un Monako, kur saslimstība pārsniegusi pieļaujamo – 16 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

​SPKC un Veselības ministrija iesaka bez vajadzības nepamest Latviju, jo epidemioloģiskā situācija pastāvīgi mainās.

© Sputnik / Максим Богодвид

Latvijā saslimstība patlaban sastāda 0,7 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju un joprojām krītas.

Iepriekš vēstīts, ka pēdējās diennakts laikā Latvijā veikti 1185 koronavīrusa testi, konstatēts viens Covid-19 gadījums.

Viens pacients ar Covid-19 nokļuvis slimnīcā. Tagad stacionāros valstī ārstējas pieci pacienti ar koronavīrusu. Vienam no viņiem slimības forma ir smaga.

Pandēmijas periodā Latvijā veikti 156784 testi un konstatēti 1123 inficētie.

Izveseļojušies 1000 cilvēki, no slimnīcām izrakstīts 181 pacients, 30 cilvēki ir miruši.

4
Tagi:
koronavīruss, Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu, slimnīcās turpina ārstēties četri pacienti
Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

Zinātnieks brīdina par koronavīrusa sekām organismā

21
(atjaunots 17:35 04.07.2020)
Iepriekš britu ārsti stāstīja par ilgtermiņa veselības problēmām cilvēkiem, kuri bija inficējušies ar vīrusu SARS-CoV-2.

RĪGA, 4. jūnijs – Sputnik. Daļai Covid-19 izslimojušo simptomi nepāriet pat pēc dažiem mēnešiem kopš izveseļošanās brīža, paziņoja RBC Hārvarda Universitātes profesors Tobiass Kurts, vēsta RIA Novosti.

"Ir pacienti, kuriem neparādās nekādi simptomi, taču ir arī tie, kas izjūt problēmas (tostarp ar plaušām). Daži jauni cilvēki nevar nodarboties ar sportu pat pēc dažiem mēnešiem pēc slimības," paskaidroja zinātnieks.

Kurts uzsvēra, ka pagaidām vīruss nav pietiekami detalizēti izpētīts, lai pētnieki spētu ar pārliecības izjūtu pateikt, vai ar to saistītās veselības problēmas kļūs hroniskas vai ar laiku zudīs.

Iepriekš britu ārsti stāstīja par ilgtermiņa veselības problēmām cilvēkiem, kuri bija inficējušies ar vīrusu SARS-CoV-2. Tā, izveseļojušies pacienti visa mūža garumā var ciest no plaušu traucējumiem, hroniska noguruma un psihes un nervu sistēmas traucējumiem.

21
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Profesors: 1% Latvijas iedzīvotāju jau varēja izveidoties imunitāte pret Covid-19
PVO pastāstīja par zinātnisko izrāvienu Covid-19 ārstēšanā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Covid-19 Latvijā ir gandrīz izzudis, taču ārsti gaida otru vilni