Vīrietis ar portfeli. Foto no arhīva

Bijušais Saeimas deputāts: valdības veidošana atgādina armijas "dedovščinu"

33
(atjaunots 11:20 27.11.2018)
Latvijas presidents Raimonds Vējonis nolēma uzticēt valdības veidošanu premjera kandidātam no partijas KPV LV Aldim Gobzemam.

RĪGA, 27. novembris – Sputnik. KPV LV partijas līderim Aldim Gobzemam, kuram uzticēta Latvijas valdības izveidošana, diez vai izdosies to izdarīt, uzskata bijušais Saeimas deputāts, politiskais analītiķis Jurijs Sokolovskis.

Vakar Latvijas prezidents Raimonds Vējonis uzticēja Gobzemam valdības veidošanu. Gobzems kļuva par otro prezidenta nominēto kandidātu. Iepriekš Ministru Kabinetu centās izveidot Jaunās konservatīvās partijas līderis Jānis Bordāns, taču viņa vadītās koalīcijas veidošanas pārrunas izgāzās.

"Diez vai viņam izdosies izveidot valdību. Patiesībā visa šī situācija atgādina armijas "dedovščinu". Vecās partija nolēma pamācīt jaunās partijas. Vecie tautas kalpi māca jaunos un nekaunīgos. Bordāns un Gobzems ir jauno partiju pārstāvji, viņiem deva iespēju aplauzties, pēc tam atnāks "vecie" un parādīs, kā vajag. Un neviens nespēs viņiem pārmest to, ka viņi nedeva iespēju pamēģināt jauniņajiem. Deva, bet neiznāca, tagad, lai nu ir, mēs paši izdarīsim. Tā kā, domāju, tā nav pēdējā prezidenta premjera kandidāta izvirzīšana," pateica RIA Novosti Sokolovskis.

Iepriekš Sokolovskis skeptiski attiecās pret Jāņa Bordāna kandidatūru.

"Patlaban Saeimā rit karš – visi cīnās pret visiem. Acīmredzot prezidents nolēmis iet pēc kārtas. Bordāns ir pirmais, kas trāpījies pa rokai. Prezidents ļaus pamēģināt arī kandidātiem no citām partijām. Ar tādu metodi viņš cenšas atrast to, kam izdosies izveidot valdību. Taču tas neizdosies uzreiz. Viņš netic panākumiem," paziņoja eksperts.

Seši drosminieki

Pats Gobzems vakar paziņoja, ka cer aicināt sadarboties visas Saeimā iekļuvušās partijas, izņemot "Saskaņu".

"KPV LV pašā sākumā nolēma, ka mēģinās izveidot labēji-centrisku valdību no sešām partijām," pateica Gobzems žurnālistiem. Detalizētāku informāciju viņš atteicās sniegt, paziņojot, ka savu turpmāko rīcību partija apspriedīs frakcijas sēdē.

Par labējiem centristiem sevi dēvē sešas no septiņām Saeimā iekļuvušajām partijām. "Saskaņa", kura ieguva lielāko vēlētāju atbalstu vēlēšanās, pozicionē sevi kā kresi-centrisko partiju.

Saeimas vēlēšanās 6. oktobrī partija "Saskaņa" (to atbalsta krievvalodīgie iedzīvotāji) ieguva pirmo vietu, saņemot 20% balsu. Otrā vieta ir KPV LV (14,25%). Pašā sākumā ar "Saskaņu" atteicās veikt Ministru Kabineta veidošanas pārrunas pārējās partija, taču vēlāk KPV LV piekrita apspriest ar partiju valdības veidošanu. No septiņām Saeimā ievēlētajām partijām jaunas partijas ir KPV LV, Jaunā konservatīvā partija un "Attīstībai/Par!". Iepriekš Saeimā tika pārstāvēta "Saskaņa", Zaļo zemnieku savienība, Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" un "Jaunā Vienotība" (līdzšinējā "Vienotība").

33
Temats:
Kas stāsies pie stūres: Latvijas jaunās valdības veidošana (102)
Pēc temata
Gobzems, Bordāns un Pabriks: Latvijas prezidents izraudzīsies tikai vienu
Gailis: par Latvijas premjerministru varētu kļūt arī bezpartejisks cilvēks
Ulmanis: prezidentam jāpadomā par ceturto premjera amata kandidātu
Politiķi nicina tautu, tauta - politiķus, ārsti - slimniekus: Urbanovičs par Latviju
Ticīgie baznīcā, foto no arhīva

Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts

18
(atjaunots 17:00 21.10.2020)
Cilvēku skaita ierobežojumi iekštelpās un ārpustelpās netiek attiecināti uz reliģiskajām organizācijām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Uz dievkalpojumiem neattiecas Latvijā ieviestie pulcēšanas ierobežojumi, vēsta Mixnews.lv.

No 14. oktobra obligāta sejas masku lietošana ir ieviesta tirdzniecības vietās, stacijās, lidostās, ostās, reliģijas un kultūras iestādēs, izņemot pasākumus, kur apmeklētāji sēž konkrētās sēdvietās, ievērojot distanci savā starpā.

Maskas ir jālieto muzejos, izstāžu zālēs, bibliotēkās, tai skaitā arī šo iestāžu darbiniekiem, ja viņi nav atdalīti no apmeklētājiem ar fizisku barjeru.

No 17. oktobra privātos pasākumos iekštelpās drīkst pulcēties ne vairāk par 30 cilvēkiem. Cilvēku skaits privātos pasākumos ārpustelpās ir samazināts līdz 300.

Taču, kā paziņoja Tieslietu ministrijā, dievkalpojumi neskaitās nedz privāti, nedz publiski pasākumi, un pret tiem šie ierobežojumi nav pielietojami.

Pēc Tieslietu ministrijas pārstāves sacītā, šī pozīcija tika izveidota vēl pirms pirmā Covid-19 viļņa pavasarī.

"Arī turpmāk Tieslietu ministrija un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma. Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās," paskaidroja Nozaru politikas departamenta direktora Olga Zeile.

Taču citi reliģiskie pasākumi, kuri nav dievkalpojumi, piemēram, bēres, kristības vai kāzas, skaitās privāti pasākumi, un uz tiem minētie ierobežojumi tiek attiecināti.

Atzīmēsim, ka iepriekš pie Ministru kabineta ēkas notika protesta akcija pret aizliegumu rīkot iekštelpās grupu sporta treniņus un interešu pulciņu nodarbības.

Aizritējušajā diennaktī, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, tikai veikti 5312 koronavīrusa testi, tika atklāti 188 jauni inficēšanas gadījumi. Covid-19 pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem ir 3.5%.

​Kopumā pandēmijas laikā Latvijā saslimušas 3797 personas un 1341 izveseļojusies.

18
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

31
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

31
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes