Skolniece

Krievu valodā mācieties Krievijā, bet par lāpu gājienu konfekte: skolas ikdiena Latgalē

86
(atjaunots 09:00 22.11.2018)
Mācību pārzine skolā Daugavpilī krievu valodā aptaujājusi 4. klases audzēkņus par to, kurš piedalījies lāpu gājienā un pasniegusi pa konfektei pieciem bērniem, kuri atbildējuši apstiprinoši.

RĪGA, 22. novembris — Sputnik. Latvijas Krievu savienības valdes locekle Jevgeņija Krjukova, kuras meita mācās Daugavpils bilingvālajā skolā, savā lapā Facebook pastāstīja, kas mainījies mācību iestādē pēc Šadurska reformas apstiprināšanas.

Pēc Krjukovas vārdiem, klases audzinātāja paziņojusi viņas meitai, 4. klases audzēknei, ka "krievu valodā var mācīties Krievijā".

"Protams, mana Veronika ir apbēdināta. Protams, es viņai pastāvīgi skaidroju, ka nav labākas vai sliktākas tautas. Bet par ko domā krievu skolu direktori?" – uzrakstīja Krjukova.

Viņa pastāstīja, ka tās pašas skolas mācību pārzine apjautājusies bērniem, kurš apmeklējis Latvijas simtgadei veltīto lāpu gājienu (tajā piedalījās arī cilvēki ar karogiem, ko "rotāja" svastika). Tos, kuri apgalvoja, ka pasākumā bijuši, viņa pacienāja ar konfektēm.

"Mācību pārzine 4. klasē pavaicāja (krieviski): "Kas bija lāpu gājienā?" Piecēlās 5 bērni. Tiem, kuri piecēlās, izsniedza pa konfektei," – pastāstīja Krjukova.

Krjukova pastāstīja arī par to, ka dažu viņas meitas draugu vecāku attieksme kardināli mainījusies, kad viņa sākusi strādāt mazākumtautību tiesību aizsardzības jomā. Pēc viņas vārdiem, vienai no meitenēm aizliegts draudzēties ar viņas meitu, lai arī meitenes tēvs ir krievs, māte – latgaliete. Krjukovas tālākie komentāri liek secināt, ka vecāki baidās nostāties pret valdību, kas sākusi pārvest visu izglītību pie mācībām latviešu valodā.

"Otras puses viedoklis: "Vai zini, kāpēc ebrejus nekad nemīlēja? – Tāpēc, ka viņi "lecās" pret valdību. Vai tad tu arī gribi būt kā ebreji?" – Krjukova pastāstīja, kādas domas pauž vecāki, kuri aizliedza bērnam draudzēties ar politiķes meitu.

Krjukovas publikācija raisīja plašu diskusiju, daži pat paziņoja – viņi nebūtu noticējuši tam, ka kaut kas tāds iespējams Latgalē, kur dzīvo liels skaits krievvalodīgo, ja to nebūtu pastāstījusi pati Krjukova. Daži piekrita, ka viņas vārdi skanētu ticamāk, ja vecāki būtu apmeklējuši grupu un pastāstījuši savas domas. Taču Krjukova paskaidroja, ka abi vecāki devuši " parakstu par lojalitāti". Viena no diskusijas dalībniecēm piezīmēja, ka vecākiem, kuri aizliedz bērniem draudzēties tautības dēļ, tas būtu kaut kas ārkārtējs – apmeklēt krievvalodīgo grupu.

"Par ko jūs runājat!? Ierasties krievvalodīgā grupā? Tas ir pietiekami daiļrunīgi, ja bērniem jau aizliedz sarunāties. Pie mums Igaunijā notiek gandrīz tas pats," – pastāstīja Irina U.

Cita diskusijas dalībniece – bērnudārza darbiniece Irina J. – pārmeta krieviem "starpnacionālā naida" kurināšanu ar tādām publikācijām. Viņasprāt, bērnus vajag mācīt mīlēt dzimteni, nevis "sēdēt uz dīvāna, ienīst visu latvisko un neko nedarīt". To Jevgeņija Krjukova atspēkoja: "Ko nozīmē "neko nedarīt". Iezīmējiet savu darbības plānu, bet es pastāstīšu, ko dara partija LKS un Latvijas cilvēktiesību komiteja". Cita Krjukovas publikācijas lasītāja norādīja, ka varētu nodomāt, ka viņas ar bērnudārza darbinieci dzīvo dažādās valstīs.

"Jūs rakstāt, ka no krievu puses iet sliktāks vilnis nekā no latviešiem. Mēs ar jums dzīvojam vienā un tajā pašā Latvijā? Man ir atņemta valoda, tā atņemta maniem bērniem, Latvijas dzimšanas dienā es redzu svastiku fašistu rokās, kuri to lepni vicina. Es redzu svastiku bērnudārzos – tie ir rokdarbi par godu republikas svētkiem! Bet es esmu dzimusi tur, kur par svastiku un nacismu draudēja tribunāls, esmu dzimusi Padomju Latvijā, bet manu dzimteni ir izkropļojuši! Man ir atstāts grausts ar tādiem lojāliem audzinātājiem, no kuriem nelabi metas!" – atgādināja Viktorija A.

Daži diskusijas dalībnieki atzina, ka patlaban likums Latvijā ir tāds, ka skolotājam ir taisnība: izglītība tikai latviešu valodā, taču ir grūti attaisnot vecākus, kuri aizliedz bērnam draudzēties ar Krjukovas meitu.

"Taču par draudzenes vecākiem trūkst vārdu, lūk, kur audzina nepatiku pret krieviem. Mēs visi esam latvijieši, ir jābūt cieņai pret cilvēkiem. Skolotājai nav viegli, jāstrādā, no viņas arī prasa, taču jāprot sameklēt kompromisu, ja jums ir tāda problēma, ir jāatrod izeja, ir skolas direktors, tas atkarīgs no cilvēka," – uzskata Olga T.

Citi uzskata, ka tādi "vējrādītāji" kā apspriestais pedagogs, ir visbīstamākie.

"Visbriesmīgākie ir tādi vējrādītāji... viņi pielāgojas, viņiem nav dzimtenes, nav valodas, nav vecāku, kura vara tajā brīdī ir stiprāka, ar tiem kopā viņi vankšķēs skaļāk par visiem," – uzrakstīja Kristīna K.

86
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
"Sitīsim skolotājus": skolu reforma – krievu skolu pedagogu bezdarbības rezultāts
Minskiete par latviešiem: tenko, baidās no Krievijas un lēkā ap amerikāņiem
Krivcova: Latvija pataisa skolu par cietumu, kurā bērnus pāraudzina
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

10
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

10
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

9
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

9
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

0
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

0
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē