Skolniece

Krievu valodā mācieties Krievijā, bet par lāpu gājienu konfekte: skolas ikdiena Latgalē

89
(atjaunots 09:00 22.11.2018)
Mācību pārzine skolā Daugavpilī krievu valodā aptaujājusi 4. klases audzēkņus par to, kurš piedalījies lāpu gājienā un pasniegusi pa konfektei pieciem bērniem, kuri atbildējuši apstiprinoši.

RĪGA, 22. novembris — Sputnik. Latvijas Krievu savienības valdes locekle Jevgeņija Krjukova, kuras meita mācās Daugavpils bilingvālajā skolā, savā lapā Facebook pastāstīja, kas mainījies mācību iestādē pēc Šadurska reformas apstiprināšanas.

Pēc Krjukovas vārdiem, klases audzinātāja paziņojusi viņas meitai, 4. klases audzēknei, ka "krievu valodā var mācīties Krievijā".

"Protams, mana Veronika ir apbēdināta. Protams, es viņai pastāvīgi skaidroju, ka nav labākas vai sliktākas tautas. Bet par ko domā krievu skolu direktori?" – uzrakstīja Krjukova.

Viņa pastāstīja, ka tās pašas skolas mācību pārzine apjautājusies bērniem, kurš apmeklējis Latvijas simtgadei veltīto lāpu gājienu (tajā piedalījās arī cilvēki ar karogiem, ko "rotāja" svastika). Tos, kuri apgalvoja, ka pasākumā bijuši, viņa pacienāja ar konfektēm.

"Mācību pārzine 4. klasē pavaicāja (krieviski): "Kas bija lāpu gājienā?" Piecēlās 5 bērni. Tiem, kuri piecēlās, izsniedza pa konfektei," – pastāstīja Krjukova.

Krjukova pastāstīja arī par to, ka dažu viņas meitas draugu vecāku attieksme kardināli mainījusies, kad viņa sākusi strādāt mazākumtautību tiesību aizsardzības jomā. Pēc viņas vārdiem, vienai no meitenēm aizliegts draudzēties ar viņas meitu, lai arī meitenes tēvs ir krievs, māte – latgaliete. Krjukovas tālākie komentāri liek secināt, ka vecāki baidās nostāties pret valdību, kas sākusi pārvest visu izglītību pie mācībām latviešu valodā.

"Otras puses viedoklis: "Vai zini, kāpēc ebrejus nekad nemīlēja? – Tāpēc, ka viņi "lecās" pret valdību. Vai tad tu arī gribi būt kā ebreji?" – Krjukova pastāstīja, kādas domas pauž vecāki, kuri aizliedza bērnam draudzēties ar politiķes meitu.

Krjukovas publikācija raisīja plašu diskusiju, daži pat paziņoja – viņi nebūtu noticējuši tam, ka kaut kas tāds iespējams Latgalē, kur dzīvo liels skaits krievvalodīgo, ja to nebūtu pastāstījusi pati Krjukova. Daži piekrita, ka viņas vārdi skanētu ticamāk, ja vecāki būtu apmeklējuši grupu un pastāstījuši savas domas. Taču Krjukova paskaidroja, ka abi vecāki devuši " parakstu par lojalitāti". Viena no diskusijas dalībniecēm piezīmēja, ka vecākiem, kuri aizliedz bērniem draudzēties tautības dēļ, tas būtu kaut kas ārkārtējs – apmeklēt krievvalodīgo grupu.

"Par ko jūs runājat!? Ierasties krievvalodīgā grupā? Tas ir pietiekami daiļrunīgi, ja bērniem jau aizliedz sarunāties. Pie mums Igaunijā notiek gandrīz tas pats," – pastāstīja Irina U.

Cita diskusijas dalībniece – bērnudārza darbiniece Irina J. – pārmeta krieviem "starpnacionālā naida" kurināšanu ar tādām publikācijām. Viņasprāt, bērnus vajag mācīt mīlēt dzimteni, nevis "sēdēt uz dīvāna, ienīst visu latvisko un neko nedarīt". To Jevgeņija Krjukova atspēkoja: "Ko nozīmē "neko nedarīt". Iezīmējiet savu darbības plānu, bet es pastāstīšu, ko dara partija LKS un Latvijas cilvēktiesību komiteja". Cita Krjukovas publikācijas lasītāja norādīja, ka varētu nodomāt, ka viņas ar bērnudārza darbinieci dzīvo dažādās valstīs.

"Jūs rakstāt, ka no krievu puses iet sliktāks vilnis nekā no latviešiem. Mēs ar jums dzīvojam vienā un tajā pašā Latvijā? Man ir atņemta valoda, tā atņemta maniem bērniem, Latvijas dzimšanas dienā es redzu svastiku fašistu rokās, kuri to lepni vicina. Es redzu svastiku bērnudārzos – tie ir rokdarbi par godu republikas svētkiem! Bet es esmu dzimusi tur, kur par svastiku un nacismu draudēja tribunāls, esmu dzimusi Padomju Latvijā, bet manu dzimteni ir izkropļojuši! Man ir atstāts grausts ar tādiem lojāliem audzinātājiem, no kuriem nelabi metas!" – atgādināja Viktorija A.

Daži diskusijas dalībnieki atzina, ka patlaban likums Latvijā ir tāds, ka skolotājam ir taisnība: izglītība tikai latviešu valodā, taču ir grūti attaisnot vecākus, kuri aizliedz bērnam draudzēties ar Krjukovas meitu.

"Taču par draudzenes vecākiem trūkst vārdu, lūk, kur audzina nepatiku pret krieviem. Mēs visi esam latvijieši, ir jābūt cieņai pret cilvēkiem. Skolotājai nav viegli, jāstrādā, no viņas arī prasa, taču jāprot sameklēt kompromisu, ja jums ir tāda problēma, ir jāatrod izeja, ir skolas direktors, tas atkarīgs no cilvēka," – uzskata Olga T.

Citi uzskata, ka tādi "vējrādītāji" kā apspriestais pedagogs, ir visbīstamākie.

"Visbriesmīgākie ir tādi vējrādītāji... viņi pielāgojas, viņiem nav dzimtenes, nav valodas, nav vecāku, kura vara tajā brīdī ir stiprāka, ar tiem kopā viņi vankšķēs skaļāk par visiem," – uzrakstīja Kristīna K.

89
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
"Sitīsim skolotājus": skolu reforma – krievu skolu pedagogu bezdarbības rezultāts
Minskiete par latviešiem: tenko, baidās no Krievijas un lēkā ap amerikāņiem
Krivcova: Latvija pataisa skolu par cietumu, kurā bērnus pāraudzina
 Ventspils

Kazahstānas uzņēmums aiziet no Ventspils un pārdod graudu termināli

25
(atjaunots 16:41 22.01.2021)
Pārsvarā "Ventspils grain terminal" nodarbojas ar Latvijā audzēto graudu un citu lauksaimniecības produktu pārkraušanu, tranzīta kravas sastāda vien nelielu daļu kravu apgrozījuma strūktūrā.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Kazahstānas kompānija "AIC-INVEST" pārdod izsolē 100% akciju, kas tai pieder uzņēmumā "Ventspils grain terminal" – graudu terminālī Venstpils ostā.

Sākumcena, ar ko plānots sākt izsoli 2021. gada 2. februārī, sastāda 4 miljardus tenge (aptuveni 7,96 miljoni eiro). Izsoles dalībniekiem noteikta garantijas iemaksa 87,5 miljonu tenge apmērā (aptuveni 172,4 tūkstoši eiro).

Saskaņā ar informāciju kompānijas vietnē, "Ventspils grain terminal" nodibināts ar mērķi piesaistīt un pārkraut graudu un citu beramo pārtikas produktu kravas no Krievijas, Kazahstānas un Baltijas valstīm pasaules tirgū un sāka darbu 2005. gada augustā.

Terminālis piedāvā klientiem kravu ekspedēšanu, importa, eksporta, tranzīta graudu un citu lauksaimniecības kravu un to pārstrādes produktu glabāšanas un pārkraušanas iespējas. Termināļa jauda – aptuveni 2 miljoni tonnu kravu gadā.

"Kompānijas galvenie konkurenti ir termināļi Klaipēdas (Lietuva), Liepājas un Rīgas (Latvija) ostās. Uz tiem pienākas 30%, 30% un 10% tirgus. "Ventspils grain terminal" daļa Baltijas reģiona graudu kravu parkraušanas transporta un loģistikas jomā sastāda apmēram 30%," atzīmēja atskaites autori.

Saskaņā ar atskaitē iekļauto prognozi par termināļa noslogojumu, ņemot vērā pandēmiju, 2021. gadā tas var pārkraut 660 tūkstošus tonnu kravu, no kurām 400 tūkstoši ir Latvijas graudi, 70 tūkstoši tonnu – citas kravas no Latvijas, 100 tūkstoši tonnu tranzīta graudu, 90 tūkstoši tonnu – cita veida tranzīta kravu.

Auditors novērtēja, ka kompānijas tirgus vērtība sastāda 8,67 miljonus eiro.

Termināļa īpašnieks, kompānija "AIC-INVEST" nodarbojas ar graudu un citas lauksaimniecības produkcijas iegādi, uzglabāšanu un tirdzniecību. Tai ir trīs meitasuzņēmumi: SIA "Azovskij portovoj elevator", AS "Ventspils graudu terminālis" un biedrība ar ierobežotu atbildību "MEZ-SKO", precizēts valsts reģistra vietnē.

25
Tagi:
kravas, Ventspils
Pēc temata
Investīcijas samazināsies: biznesu neapmierina Latvijas ostu reforma
Nonākuši līdz Baltijai: eksperts pastāstīja, kā Ķīna pārpērk ostas Eiropā
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Krievijas attieksme pret tranzītu mainīsies: Ventspils osta saskata iespēju ietekmēt KF

Iedzīvotāji sēž bez naudas, bet valdība vāra "zupu no cirvja"

38
(atjaunots 12:06 22.01.2021)
Kādus superuzdevumus risina valdība smagajos pandēmijas un tās radīto ierobežojumu laikos?

Ziniet, bieži nākas dzirdēt, kā kritizē Saeimu par to, ka deputāti balso "automātiski" un pat miegā par visiem no valdības ienākošajiem likumprojektiem, jo paši nenieka nesajēdz. Pat neko daudz nediskutē. Sak, tāpēc valstī krītas likumdošanas procesa un tā rezultātā saņemto likumu kvalitāte.

Slēpjaties aiz vīģes lapiņas...

Arī tautas kalpiem ir savas pretenzijas pret ministriem. Saeimas deputāts Ivars Zariņš debatēs par epidēmijas ierobežošanai parerdzētajiem pasākumiem valdībā izteicās, ka tā neciena parlamentu un apmētā ar aizkulisēs pieņemtiem lēmumiem – ko pameta, to ēd. Pēc viņa domām, parlaments ir pārvērsts par vīģes lapiņu.

Tagad aprunāsimies sīkāk par lapiņām un stiebriņiem. Cienījamie kritiķi, esiet reiz reālisti. Grozījumi mēdz būt likumdošanas aktiem visnotaļ specifiskās cilvēces zināšanu un pat zemapziņas nozarēs un jomās (runa, piemēram, ir par neseno aizliegumu tirgot zeķubikses ārkārtējās situācijas periodā).

Nesen, 7. janvārī valdība apstiprināja noteikumus par pārtikā aizliegtajiem augiem un augu daļām. Sarakstā iekļuvuši 60 augi un augu daļas, ko aizliegts izmantot pārtikas produktos.

Parasti vadībai un deputātiem nekas nav jādara – viņi vienkārši kopē Briseles iestrādes un šablonus. Tomēr te ir cits gadijums.

Dažādās valstīs aug dažādi augi! Tāpēc dalībvalstis bija spiestas pašas sacerēt visdažādākos tiesiskos aktus, lēmumus, sarakstus, principus, "labas prakses" ieteikumus un citus dokumentus, kas reglamentē jautājumu.

Tas jums nav nekāds Nacionālās attīstības plāns

Tas nav nekāds nieka jautājums. Ja valdība pieņems Nacionālo attīstības plānu 2020.-2050. gadiem, un tā izrādīsies katastrofāla kļūda un nepiepildāms sapnis, pēc 30 gadiem viņus neviens vairs pat nepieminēs. Ne plānu, ne valdību. Bet, ja kāds iedzīvotājs, kuru jau tagad ir pārāk maz, saindēsies ar kādām ziedlapiņām vai vīģes lapiņām, par to var sākties tiesas darbi.

Bet jūs gribat uzvelt tādu slogu deputātu plecos. Patiešām, nevar taču Saeimā dibināt speciālu Ēdamo un indīgo augu komisiju.

Zemkopības ministrijā noteikti ir speciālists. Iespējams, pat kāds sirms zintnieks, no senčiem mantojis slepenas zināšanas par to, ka burkāniem un kartupeļiem jāēd saknītes, bet rabarberiem, gluži otrādi, - lapas. Un par to, ka no zaļiem āboliem var gadīties caureja.

Vectētiņš nervozi pīpē savu zālīti

Starp citu, saknītēs un lakstos var būt visādas nelabas bioloģiski aktīvas vielas, tādas, ka fuga zivis ne blakus nestāv. Visādi terpenoīdi, tropāni, izohinolīni, piperidīni, steroīdi, alkaloīdi, saponīni, proteolītiskie enzīmi, kardenolīdi vai sirds glikozīdi, diterpeonīdi un feniletilamīna atvasinājumi un citi neapetītlīgi draņķi. No tādiem var gadīties saindēšanās, nelabums, galvas sāpes, nogurums vai gluži pretēji – uzbudinājums, aizsmakums, svīšana, paātrināta sirdsdarbība, pazeminars spiediens, blaugznas, neglīti plankumi uz ādas, siekalošanās un dzejošana, var trīcēt rokas un kājas (svētā Vita deja).

Vispār jau agrāk vectētiņi un vecmāmiņas mācīja bērniem, ko var bāzt mutē, ko – ne. Tagad gadžetu un sociālo tīklu dēļ paaudžu saikne ir pārtrūkusi, un valdība bija spiesta uzņemties agrāk tai neraksturīgas funkcijas. Varbūt nemaz tik slikti nav – no kurienes vectētiņam zināt, ka šitā saknīte satur proteolītiskos enzīmus, ka tevi jupis.

Kaut kāda velnišķība

Tāpēc teiksim paldies mūsu valdībai. Ministri modri iekļāvuši melnajā sarakstā tādus Latvijai raksturīgus biotopus kā balanda, velnoga, čūskoga, driģene, maijpuķītes, velnābolus un tā tālāk. Vajag tikai vēl precizēt, vai aizliegums ēst maijpuķītes nav pretrunā Satversmei?

Atceros, bērnībā mēs metām līgumu vilkogai un tīruma gundegai – tai ar dzeltenajiem ziediņiem. Toreiz "trakajos totalitārisma laikos" PSRS valdībai bija nospļauties, tā risināja svarīgos industrializācijas, meliorācijas un kosmisko lidojumu uzdevumus. Apēd tu kaut visas maijpuķītes un gundegas apkaimē (turklāt padomju valstī bērniem ļoti trūka čipsu un košļeņu, tas tak ir labi zināms!).

Bet mūsējie, Latvijas valdība, spriežot pēc visa, paši apēduši vagonu driģeņu un izpīpējuši tonnu kaltētu maijpuķīšu, lai pieņemtu nosvērtu un viedu lēmumu! Paldies Dievam, ka vēl dzīvi palikuši!

Desertam – zupa no cirvja

Bet tagad, lūdzami, ejiet un netraucējiet mūsu ministru kabinetam darbā – tas risina daudz svarīgākas lietas.

Piemēram, Izglītības un zinātnes ministrijai būs jānovērtē Lauksaimniecības akadēmijas pētījums, apmaksāts no Eiropas programmām Covid-19 apkarošanai. Pētījuma mērķis – radīt pārtikas paketes modeli silta ēdiena gatavošanai skolēniem, kad ēdināšana skolās nav pieejama.

Nē, ne jau kosmosā, lai arī visu skolēnu (vai vismaz izglītības ministres Šuplinskas) aizsūtīšana kosmosā atrisinātu milzum daudz problēmu. Pagaidām – ēdināšana mājās. Citādi vecākiem, pēc ministru domām, kovids izēdis pēdējās smadzenes un viņi aizmirsuši, kā barot savus skolas vecuma bērnus. Pieliks vēl zupā kādas nepareizas saknītes.

Nesen sociālajos tīklos vareni kritizēja tādus antikovida pētījumus, kam tikai pērn vien atvēlēti 5 miljoni eiro.

Ministrija mierina: pētījuma kvalitātes pārbaudei var piesaistīt neatkarīgos ārvalstu ekspertus. Proti, skolēnu pusdienu modeli novērtēs vēl rietumu eksperti. Un līdz tam brīdim varbūt arī epidēmija beigsies.

Atklāti sakot, tagad, kad daudz vecāki palikuši bez naudas piespiedu dīkstāves dēļ, zinātniekiem nāktos izdomāt kādu īpašu recepti, kādu "zupu no cirvja". Lai gan, piedodiet, cirvji, visdrīzāk gan ierakstīti kādā īpašā neapēdamu lietu sarakstā.

38
Tagi:
iedzīvotāji, pandēmija
Pēc temata
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Ekonomikas ministrija izstrādā jaunu preču sarakstu iedzīvotājiem apdraudējuma gadījumā
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem