Jānis Jurkāns

Jurkāns: KF kultūra ir nacionālās drošības pamats, Latvijā to mēra ar "šadurskiem"

86
(atjaunots 17:01 19.11.2018)
Jānis Jurkāns uzskata, ka Latvijā politiķi neaizdomājas, kā valsts dzīvos, ja Eiropas Savienība sabruks, un rietumi pagriezīsies sadarbības virzienā ar Krieviju.

RĪGA, 19. novembris – Sputnik. Vecā pasaules kārtība brūk kopā, pat ES un ASV stratēģiskā partnerība ir apdraudēta. Taču Latvijā neviens neanalizē, kas rīt būs ar ES, kāda būs jaunā banku sistēma pēc krīzes, ko darīt, ka Rietumu formula kļūs: mēs esam ar Krieviju, nevis pret to. Latvijai nav rītdienas vīzijas, nav idejas, bet tas, kas notiek politikā, vairāk atgādina sacensības namu pārvaldes līmenī, paziņoja bijušais Latvijas ĀM vadītājs Jānis Jurkāns intervijā avīzei "7 supersekretov".

Pārmaiņu vējš

Pasaules arēnā šodien iestājies viennozīmīgs haoss, kurš iezīmē vecā lūzumu un pāreju pie jaunā: Eiropas Savienība brūk, tiek vērotas nopietnas pretrunas ekonomiskos projektos, stratēģiskā partnerība ar ASV līdz ar Donalda Trampa nākšanu pie varas arī transformējas, iepriekš paziņoja NRA Jurkāns.

"Stratēģiskā partnerība ir vakardiena. Partnerība neparedz America first! (Amerika pirmajā vietā!)," uzsvēra bijušais Latvijas ĀM vadītājs.

Viņš norādīja, ka Tramps atbalsta Brexit, viņam ir izdevīgāk veidot abpusējas attiecības ar valstīm, izstājas no starptautiskiem līgumiem, viņš pieradina NATO būt patstāvīgiem un nevēlas, lai ASV apmaksātu ES drošību.

"ASV stratēģiskais pretinieks dzīvo Klusā okeāna piekrastē. Tā vien izskatās, ka cīņa par hegemoniju Klusā okeāna reģionā būs ASV nacionālās drošības jautājums numur viens," uzskata Jurkāns.

Mūsdienu apstākļos arī ANO Drošības Padome zaudē savu ietekmi, pārejot pie politikas: uzvarētājs paņem visu, paziņoja Jurkāns.

"Klintons bombardēja Belgradu bez jebkādām ANO sankcijām, Bušs okupēja Irāku ar kaujas saucienu "Kas nav ar mums, ir pret mums! ", un mēs centīgi to visu atbalstījām. Kā vēlāk izrādījās un ko atzina pat ASV prezidents Obama, tas bija noziedzīgs karš, kā rezultātā radās teroristu organizācija "Islāma valsts", ar kuru pasaule varonīgi cīnās vēl šobaltdien," norādīja viņš.

Kāda būs jaunā pasaule, var vien zīlēt, taču jaunā pasaules kārtība, un tas jau top skaidrs, turas uz trīs vaļiem: Krievijas, ASV un Ķīnas. Pārējās "detaļas" vēl tikai tiks iezīmētas.

"Vai kāds šodien var paredzēt, vai parīt pastāvēs Apvienoto Nāciju Organizācija? NATO? Eiropas Savienība? Varbūt dzīvosim Eiropā, kāda tā bija starpkaru periodā? (…) Toreiz politikas smagsvariem garām aizspraucās vīriņš ar ūsiņām un saucienu: "Deutschland, Deutschland über alles! " Atcerēsimies, ka šis vīriņš bija demokrātiski tautas ievēlēts Vācijas priekšstāvis," norādīja Jurkāns.

Pēc viņa domām, radītais haoss nav veidots mākslīgi, tā ir evolūcija, tostarp cīņas evolūcija par varu un resursiem, turklāt pasaules mērogā. "Piemēram, Ķīna. Ķīnieši attīsta savus zīda ceļus ne jau tikai tirdzniecības nolūkos," paskaidroja Jurkāns.

Vai Latvija ir gatava

Latvijai jautājums par gatavību gaidāmajām pārmaiņām ir ļoti svarīgs, taču mūsdienās politiķi nav tik progresīvi savā domāšanā, uzskata Jurkāns. Paskatieties kaut vai uz aizsardzības izdevumiem.

"Es rūpīgi vēroju Latvijas drošības politikas izkārtojumus un saprotu, ka NATO ģenerāļi karo vakardienas karus. (…) Ja šodien izcelsies kari, tad visupirms tiks iznīcinātas digitālās iekārtas un tamlīdzīga mašinērija, kas paralizēs valsti. Šajos jaunajos karos tiks darbināti superieroči, kurus darbina atomenerģija," uzskata Jurkāns.

Pēc viņa domām, piešķiramie 2% no IKP aizsardzībai jātērē pirmām kārtām hibrīdo karu izpētē un brīdinājumiem, nevis tankiem un kazarmām. Tāpat Latvijas politiķiem, pēc viņa domā, jādomā, kā rīkotie, ja Rietumi būs ar Krieviju, nevis pret to, jo tad drošības aina būtiski izmainīsies.

"Arī Latvijas ārpolitikas veidotājiem ir svarīgi saprast, ka ar mums draudzīgu Krieviju būtu daudz vienkāršāk risināt Latvijas iekšpolitiskos jautājumus. Sankcijas pret Krieviju ir rokudzelži Latvijas tautsaimniecības attīstībai," paziņoja Jurkāns.

Kultūra kā nacionālās drošības pamats

Bijušais Latvijas ĀM vadītājs norādīja, ka mūsdienu Krievijā kultūra pārtop par nacionālās drošības pamatu, politiķi saprot, ka "kodolieročus pret neapmierināto tautu taču nelietos".

"Šodien Krievijā modē nāk nopietna literatūra, nevis lubenes. Krievijas inteliģence runā par jaunās un klasiskās kultūras simbiozi," uzsvēra Jurkāns.

Kas attiecas uz Latviju, šeit, pēc viņa domām, šādas apziņas, laikam, pagaidām nav.

"Un, ja runājam par kultūru kā nacionālās drošības sastāvdaļu, tad - par ko varam runāt Latvijā? Kāda ir mūsu kultūra? Vai mūsu kultūra spēj pildīt šo nacionālās drošības funkciju? Kādā veidā?" pateica Jurkāns.

Bez laba vārda viņš atsaucās arī par politiskās kultūras līmeni Latvijā.

"Runājot par Latvijas politisko kultūru, tas, kas šodien notiek politiskajā arēnā, līdzinās sporta sacensībām namu pārvaldes līmenī. Nav ideju, nav rītdienas redzējuma. Vai kāds valstī analizē, kas tagad notiks ar Eiropas Savienību, ko mēs darīsim, ja tiks pārtraukta brīvā darbaspēka plūsmas? Vecā banku sistēma ir sabrucināta. Kāda būs jaunā?" pateica Jurkāns.

Pēc viņa domām, Latvijā ir tik zems politiskās kultūras līmenis, jo valsts jau sen pati nenosaka savu budžetu, ārpolitiku un aizsardzības politiku, viss tiek darīts Briselē.

"Vai mūsu Eiropas partnerus interesē mūsu medicīniskās aprūpes līmenis? Izglītības līmenis skolās? Kāda ir Latvijas kultūras mērvienība? Viens šadurskis, divi šadurski?" uzdod jautājumu bijušais ĀM vadītājs.

Jaunā Saeima

Partiju sastāvs, kuras iekļuvušas jaunajā Saeimā, liecina par to, ka vēlētājs ir apjucis, apjukuši ir arī paši ievēlētie.

"Grūti noticēt, ka finālā tie spēs vienoties par jaunās valdības sastāvu. Es pat pieļauju, ka prezidentam nāksies nominēt premjera amatam vai nu Māri Kučinski, vai Danu Reiznieci-Ozolu. Es pieņemu, ka mūsu prezidentam palīdzēs tēvocis Sems," pateica Jurkāns.

Pēc viņa domām, nākotne ir tikai jauniem politiķiem.

"Jo es saprotu, ka tikai jaunie var mēģināt uzminēt, kāda būs pasaule. Kamēr latvietis neuzminēs rītdienu, to, kas notiek pasaulē, viņš nekad nevarēs pieņemt laikmetīgus, pareizus lēmumus. (…) Ir vajadzīga laikmeta oža," noslēgumā sacīja Jurkāns.

86
Pēc temata
Jurkāns: Latvijai glaimotu valsts pieminēšana "Kremļa ziņojumā"
Jurkāns: kas zog miljardus un kāpēc Latvijai vajadzīgi "VDK maisi" un "Valodas draugs"
Jurkāns: starp Krieviju un NATO Latvijai jāsēž klusu kā pīlei
Jurkāns: vēlēšanās krievi Latvijā ir parādījuši, ka šeit viņi ir sveši
Cilvēki aizsargmaskās, foto no arhīva

Gandrīz 20% reģistrēto Covid-19 gadījumu bija bez simptomiem

5
(atjaunots 12:16 27.09.2020)
Latvijas Veselības ministrija iesniedza ziņojumu, kuru valdība izskatīs nākamnedēļ, – tajā ir detalizēti aprakstīti visi Covid-19 gadījumi valstī.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Veselības ministrijas ziņojumu, 18,6% ar Covid-19 inficēto testēšanas brīdī nebija nekādu saslimšanas simptomu, raksta Press.lv.

No visbiežāk sastopamiem simptomiem tiek atzīmēta paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes locītavās, vājuma sajūta muskuļos, klepus, iesnas, galvassāpes un sāpes kaklā. Izņemot to, daudzi pacienti sūdzējās par garšas sajūtas un ožas zudumu. Visretāk tika novēroti tādi simptomi, kā slikta dūša, caureja un vemšana, taču arī šie simptomi var liecināt par inficēšanos ar koronavīrusu.

Analīzes veikšana, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Veselības ministrijas ziņojumā, ko nākamnedēļ skatīs valdības sēdē, tiek sniegti arī dati par mirušo pacientu vecumu. Vidējais vecums sastādīja 77 gadus, visi mirušie bija vecumā no 52 līdz 99 gadiem. Gandrīz ceturtā daļa mirušo bija jaunāki par 60 gadiem.

Visaugstākais kumulatīvās mirstības rādītājs 14 dienu laikā tika reģistrēts 4. maijā – 5,2 gadījumi uz vienu miljonu cilvēku. Salīdzinājumam: augusta beigās un septembra sākumā šis rādītājs bija zem viena gadījuma uz miljonu iedzīvotāju.

Ne visiem mirušajiem koronavīruss kļuva par galveno nāves iemeslu, taču atzīts, ka tas kļuva par hronisko slimību saasināšanās katalizatoru, kuras noveda pie pacienta nāves.

5
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
"Dzied, šķauda, klepo": Latvijas galvenais infektologs par izklaides pasākumu bīstamību
Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos
Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem
Uguns, foto no arhīva

Rīgā ugunsdzēsējiem izdevās izglābt 16 cilvēkus no degošas mājas

3
(atjaunots 12:29 27.09.2020)
Seši ugunsdzēsēji Rīgā no degošas mājas, kuru bija pārpildījuši kodīgi dūmi, izveda 16 cilvēkus: cietušo nav.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāves Agritas Vītolas sacītā, sestdien, 26. septembrī, ap pusnakti, VUGD darbinieki saņēma izsaukumu uz ugunsgrēku Rīgā, vēsta Mixnews.lv.

Dega viens no piecu stāvu daudzdzīvokļu mājas dzīvokļiem.

Ugunsgrēks
© Sputnik / Николай Хижняк

Ugunsdzēsēji evakuēja 41 cilvēku no kodīgu dūmu pārņemtas ēkas bez palīglīdzekļiem.

Vēl 16 cilvēkus ugunsdzēsēji izglāba, izvedot sešus pa autokāpnēm. Pārējie desmit cilvēki tika izvesti no telpām glābšanas maskās.

Kā vēsta VUGD, sestdien glābēji saņēma 21 ugunsgrēka izsaukumu, divi no kuriem bija meža ugunsgrēki.

Atgādināsim, ka 7. septembrī Latvijas Valsts meža dienests atcēla ugunsgrēka bīstamības periodu, kurš ilga kopš 24. aprīļa.

Vides dienesta pārstāvis Zigmunds Jaunķiķis ziņoja, ka kopš šī gada sākuma tika fiksēti 518 meža apkaimes ugunsgrēki, kopumā nodega ap 230 hektāru meža. Šis rādītājs ir ievērojami zemāks par pagājušā gada skaitļiem, kad tika reģistrēti 972 meža ugunsgrēki un cieta aptuveni 400 hektāri meža.

3
Tagi:
Rīga, ugunsdzēsēji, VUGD, ugunsgrēks
Pēc temata
Ugunsgrēku periods: Latvijā rūpīgāk sekos līdzi ugunsdrošības noteikumu pārkāpumiem
Ugunsgrēks Rīgā: sieviete aizliedza sevi glābt
Ugunsgrēks un evakuācija Rīgā: dzīvoklī Grostonas ielā aizdegās Adventes vainags
Spēcīgs ugunsgrēks Rīgas centrā: slimnīcā nokļuvis deputāts Artuss Kaimiņš
Cilvēki aizsargmaskās sabiedriskā transporta pieturā Rīgā, foto no arhīva

Virusologs paskaidroja, kāpēc nav jēgas iedalīt pandēmiju viļņos

4
(atjaunots 14:16 27.09.2020)
Vārdam "vilnis" nav lielas nozīmes pandēmijas laikā. Spēcīga vīrusa epidēmijas pārtraukuma nav bijis, tā tikai samazinājās, bet tagad, pēc speciālista sacītā, notiek saslimstības kāpums.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Dēvēt koronavīrusa saslimstības kāpumu par otro vilni vai pirmā viļņa turpinājumu "nav ļoti principiāla lieta", paziņoja sarunā ar "Govorit Moskva" virusologs, N. Gamaleja vārdā nosauktā Epidemioloģijas un mikrobioloģijas zinātniski pētnieciskā centra profesors Anatolijs Alšteins, vēsta RIA Novosti.

Viņš atzīmēja, ka vārdam "vilnis" nav lielas nozīmes pandēmijas laikā. Spēcīga vīrusa epidēmijas pārtraukuma nav bijis, tā tikai samazinājās, bet tagad, pēc speciālista sacītā, notiek saslimstības kāpums.

Virusologs atzīmēja, ka lielpilsētu iedzīvotāji pārstājuši nopietni uztvert profilakses pasākumu ievērošanu.

"Uztraukums, protams, ir, un saistīts tas ar to, ka iedzīvotāji atslābinājušies, pārstājuši ievērot elementārus pret epidēmiju vērstus pasākumus, tādus kā sejas maskas ļaužu pulcēšanās vietās, distancēšanās, roku mazgāšana, pašizolācija, darbs attālinātā režīmā," pastāstīja viņš. Tas viss, pēc viņa teiktā, kopā ar sezonas maiņu ietekmē saslimšanas kāpumu.

Tāpat viņš atgādināja, ka rudens ir nelabvēlīga sezona augšējo elpceļu infekcijām.

"Rezultātā mums, protams, ir acīmredzams saslimstības kāpums. Tā vairs nav nejauša lieta, pietiekami strauji pacēlās," nobeigumā sacīja viņš.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33 miljoni Covid-19 gadījumu, vairāk nekā 999 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 24,4 miljoni izveseļojās. Visvairāk saslimušo ir atklāts ASV, Indijā un Brazīlijā.

4
Tagi:
koronavīruss, pandēmija
Pēc temata
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Zinātnieks izskaidroja, kāpēc otrais koronavīrusa vilnis Krievijā ir maz iespējams