NATO mācības Igaunijā. Foto no arhīva

Un cik jūsu kabatā samaksāts par haubici: baisais Latvijas militārais noslēpums

169
(atjaunots 10:13 19.11.2018)
Latvijas Aizsardzības ministrijā ne pa jokam noraizējās pēc tam, kad Austrijā noķēra mierīgi gulējušo savos 70 gados krievu spiegu, kurš kaut kad sen strādājis šīs valsts aizsardzības iestādē. Un kurš jau sen aizmirsis, ka viņš ir Krievijas izlūks, un viņam 9. Maijā pienākas bezmaksas ikri un degvīns.

Tik ļoti noraizējās, ka Aizsardzības ministrija Militāri-sabiedrisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins oficiāli paziņoja aģentūrai LETA, ka atmaskotais pensionētais pulkvedis nenodeva Krievija ziņas par pašgājējām haubicēm, kuras Latvija iegādājusies no Austrijas 47 vienību daudzumā, kuru cena svārstās no 60 līdz 140 tūkstošiem eiro atkarībā no modifikācijas. Un Latvijas amatpersonām nav bijis nekādu sakaru ar šo spiegu.

Vai tad bija aizdomas, ka Krievijas karavīru rokās nonākusi kaut kāda "absolūti slepena" informācija par šim pašgājējām? Redz – kā tad viņas tā "staigā" pašas pa sevi? Ar kāda kalibra lādiņiem izvēlas šaut? Un galvenais – kur tām ir "iesl./izsl." poga?

Bet atvainojiet, lai iegūtu šo informāciju, Krievijas spiegiem pietiek ieiet tuvākajā Internetā, kaut vai Vikipēdijā.

"Pašgājēja artilērijas iekārta M109. izveidota 1953.-1960. gadā ne īpaši veiksmīgas M44 aizvietošanai paralēli ar 105 mm haubici M108. Atradās sērijas ražojumā ASV, vairākkārt modernizēta. Pirmo reizi M109 tika izmantota Vjetnamas kara kaujās un tālāk tika izmantota gandrīz visos militārajos konfliktos, kuros piedalījās ASV. Izņemot ASV, šī haubice kļuva par NATO valstu standartu, ievērojamos daudzumos tika piegādāta arī daudzām citām valstīm un tika izmantota daudzos reģionālos konfliktos."

Haubices, kuras iegādājās Latvija, 2003.-2007. gadā tika modernizētas, pēc kā tika iekonservētas. Kārtējā partija ieradusies Latvijā septembra beigās.

Turklāt pasaulē taču notiek liels daudzums specializēto izstāžu, kur ražotāji gatavi pastāstīt ikvienam izlūkam, kurš izliekas par pircēju, par savu haubiču un zemūdeņu tehnisko aprakstu un pat atsūtīs krāsainus bukletus un suvenīru piekariņus.

Līdz ar to atmiņā parādās notiesātais Jelgavas dzelzceļa meistars Krasnopjorovs, kurš fotografēja pa dzelzceļu transportēto NATO tehniku un nosūtīja savam draugam Krievijas Federācijā, pēc kā tika nosaukts par spiegu. Nu tad atļaujiet, pirms dažām dienām valsts finansētajā ziņu portālā skaties.lv tika publicēta skaista fotoreportāža par to, kā militārajām vajadzībām pielāgotajā Garkalnes stacijā svinīgi sagaidīja NATO bruņutehniku. Sīkākajās detaļās un bez brezenta šeit tika parādītas visas skrūves uz Abrams tankiem, viņu trafareta numurzīmes, uzvārdi uz amerikāņu karavīru mundieriem, izkraušanas process, laimīgais smaids uz ASV vēstnieces sejas Latvijā. It kā tā būtu tieši viņai piegādāta Ziemassvētku dāvana.

Analoģisku, taču vēl plašāku reportāžu spiegi var atrast Latvijas armijas mājaslapā.

Nodevība? Vai nē? GIP strādā virsstundas, skenējot un kopējot slepenos failus? Lūk, izrādās, kā izskatās amerikāņu tanki, un no kurienes tiem iziet ložmetējs!

Vienīgais skaidrojums – tas ir acīmredzams viltojums, tanki bija no finiera vai uzpūšamie, lai piepūstu GIP. Savukārt īstie šobrīd tiek izkrauti Liepājas ostā tramvaju aizsegā. Un uzreiz uz 18. novembra parādi 11. novembra krastmalā. Starp citu, neziniet, kāpēc parādē piedalījās civilās aviācijas aviokompānijas airBaltic lidmašīna?

Un tie Tveras tramvaji, kurus grasījās pirkt Daugavpils? Tu dzen Latvijas ienaidniekus pa durvīm, bet tie – uz Tveru! Atcerieties, kā vienlaikus trīs spēkvienību iestādes – Drošības policija, pretizlūkošanas dienests (Satversmes Aizsardzības birojs) un Aizsardzības ministrija ar to autoritāti paziņoja par šo transportlīdzekļu nevēlamību. Jo šis uzņēmums ražo arī tankus un haubices.

Kas tad notika? Kā ziņoja izlūkošanas dienests, iespējams, tie ir tramvaji-transformeri. Vagona vadītājs-pulkvedis nospiež pogu, jumts nobrauc nost, savukārt sēdekļu vietā parādās ložmetēji, raķešu un torpēdu iekārtas, un pats galvenais – skaļruņi, no kurām skan Gazmanova dziesmas.

Tad kur ir tas lielais militārais noslēpums? Netiek izslēgts, ka taisnība vien bija Vladimiram Lindermanam, kurš publicēja savu versiju par militārajiem iepirkumiem Latvijā.

Bez šaubām, viena no svarīgākajām jebkuras iekārtas īpašībām ir kabatā ieliktās naudas vai pretestības lielums. Artilērijas zinātnē pastāv empīriskais noteikums, ka pretestības mehāniskajā enerģijā aiziet 3-5% no lādiņa ložmetēja enerģijas. Taču Latvijā kabatā ieliktās naudas apmērs absolūti iespējams ir daudz lielāks. Par kādiem 10-15%, kā jūs domājat?

169
Pēc temata
"Neatkarīgie žurnālisti" ar Sorosa naudu vieš demokrātiju Latvijā
Putins: Skripaļs ir nelietis, taču spiegošanu, tāpat kā prostitūciju, iznīdēt neizdosies
VDK aģentu meklēšana – melnās maģijas seanss ar pašatmaskošanos
KF vēstniecība nosaukusi publikācijas par "krievu hakeriem" par informācijas uzbrukumu
Dzintars

Izpārdod "Dzintaru": fabrikai piederošās iekārtas ir nopērkamas

9
(atjaunots 17:45 26.05.2020)
Pārdošanai piedāvāti aptuveni 800 vienību. To vidū ir gan kosmētikas ražošanai paredzētās iekārtas, gan uzņēmuma transporta līdzekļi.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Uzņēmuma "Dzintars" administrators Jānis Ozoliņš izstādījis pārdošanai fabrikai piederošās kosmētikas un parfimērijas ražošanas iekārtas, vēsta Press.lv.

Noskaidrojis, ka pārdošanai izstādītas 749 vienības. To vidū ir ražošanas iekārtas, transporta līdzekļi un cits uzņēmuma īpašums.

Dzintars
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Visa īpašuma kopējā vērtība – aptuveni 534 300 eiro, neskaitot PVN.

Piedāvājumi iekārtu iegādei tiek pieņemti līdz 19.jūnijam, visi interesenti var to apskatīt pirms pirkuma.

Iepriekš tika ziņots, ka 30.martā sāksies maksātnespējīgā kosmētikas ražotāja "Dzintars" ražošanas un administratīvo ēku izsole.

Ēkas izstādītas izsolei ar sākumcenu 6,9 milj. eiro apmērā.

Iespējams iegādāties objektu Rīgā, Mālu ielā 30 – zemes gabalu 65 300 kvadrātmetru platībā ar apbūvi, kā arī kustamo īpašumu – inženiertīklus, ofisa tehniku, iekārtas un mēbeles.

Par agrāk slavenā zīmola bēdīgo stāvokli kļuva zināms 2019.gada oktobrī. Jau 12.novembrī Rīgas Pārdaugavas tiesa pasludināja Latvijas kosmētikas ražotāja maksātnespēju un iecēla Jāni Ozoliņu maksātnespējas procesa administratora amatā.

9
Tagi:
Dzintars, Latvija
Pēc temata
Stāsta beigas? "Dzintaru" pasludināja par maksātnespējīgu
Kas zināms par masveida kadru samazināšanu uzņēmumā "Dzintars"
Rokas nost no vietēja biznesa! VID represijas iedzinušas stūrī Latvijas uzņēmējus

Video ir tikai sākums: policija izseko iedzīvotājus sociālajos tīklos

14
(atjaunots 17:29 26.05.2020)
Ziņas no modriem lasītājiem, speciālas programmas un papildu pierādījumi: Latvijas policija aktīvi izmanto sociālos tīklus noziegumu atklāšanai.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Npret kādu kurzemnieci tika ierosināta administratīvā lieta par atrašanos bērnu laukumā Covid-19 ierobežojumu laikā. Iespējamais pārkāpums policijas redzeslokā nonāca pēc tam, kad pārkāpuma video ievietots sociālajos tīklos.

Valsts policijas (VP) kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko pastāstīja telekanālam TV3, ka lielāko daļu video ierakstu, attēlus vai citādus materiālus viņiem iesūta vērīgi iedzīvotāji. Piemēram, video ierakstu ar iespējamu apreibinošu vielu lietošanu policisti bez ievērības nedrīkst atstāt.

Noliktava, foto no arhīva
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"Ir jāpārbauda šī informācija, jo, kā saprotat, šīs psihoaktīvās vielas paliek asinīs, cilvēkā. Tad vienkārši šo video var pārbaudīt un pierādīt ar citiem objektīviem apstākļiem," konstatēja Dmitrijs Homenko.

Video ieraksts, ko publicējis ātruma režīma pārkāpējs vai video ar iespējamu narkotiku lietošanu, vai kāds cits video pats par sevi esot tikai iespējamā pārkāpuma atklāšanas sākums. Gandrīz vienmēr pārkāpuma pierādīšanai ir nepieciešami papildu pierādījumi.

"No konteksta izrauts video fails no interneta vides nevar kalpot par 100% pierādījumu, jo tas ir kā signāls, kas signalizē, ka, iespējams, noticis pārkāpums," norāda Homenko.

Parasti par sociālajos tīklos manītajiem pārkāpumiem policistus informē iedzīvotāji, tomēr materiālus aktīvi meklē arī paši policisti. Ir speciāla programmatūra, kas, piemēram, pēdējā laikā izmantota, meklējot ar Covid-19 saistītas viltus ziņas.

"Ir speciāli programmnodrošinājumi, kuri ļauj analizēt sociālos tīklus, meklēt pēc atslēgvārdiem, cilvēka komentārus analizēt utt. Tāds sistemātisks un mērķtiecīgs darbs, tieši analizēt informāciju, kas saistīta ar Covid-19 publikācijām," stāsta Homenko.

Valsts policijā atgādināja par piedāvāto lietotni "Mana drošība". Tā sniedz iespēju sazināties ar policiju, nepieciešamības brīdī informēt policiju par savu atrašanās vietu, kā arī ziņot par pārkāpumiem internetā.

14
Tagi:
Latvijas policija, sociālie tīkli
Pēc temata
Ārkārtējas situācijas laikā aug vardarbība ģimenē, taču policija agresorus neaiztur
IeM: policijai ļoti vajadzīgi resursi, nāksies upurēt ēku apsardzi
Velobums Latvijā ir saistīts ar Covid-19: vai šogad pieaugs velosipēdu zādzību skaits
Līdz ar koronavīrusu Baltijas valstīs var ienākt trakie 90.gadi