NATO mācības Igaunijā. Foto no arhīva

Un cik jūsu kabatā samaksāts par haubici: baisais Latvijas militārais noslēpums

172
(atjaunots 10:13 19.11.2018)
Latvijas Aizsardzības ministrijā ne pa jokam noraizējās pēc tam, kad Austrijā noķēra mierīgi gulējušo savos 70 gados krievu spiegu, kurš kaut kad sen strādājis šīs valsts aizsardzības iestādē. Un kurš jau sen aizmirsis, ka viņš ir Krievijas izlūks, un viņam 9. Maijā pienākas bezmaksas ikri un degvīns.

Tik ļoti noraizējās, ka Aizsardzības ministrija Militāri-sabiedrisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins oficiāli paziņoja aģentūrai LETA, ka atmaskotais pensionētais pulkvedis nenodeva Krievija ziņas par pašgājējām haubicēm, kuras Latvija iegādājusies no Austrijas 47 vienību daudzumā, kuru cena svārstās no 60 līdz 140 tūkstošiem eiro atkarībā no modifikācijas. Un Latvijas amatpersonām nav bijis nekādu sakaru ar šo spiegu.

Vai tad bija aizdomas, ka Krievijas karavīru rokās nonākusi kaut kāda "absolūti slepena" informācija par šim pašgājējām? Redz – kā tad viņas tā "staigā" pašas pa sevi? Ar kāda kalibra lādiņiem izvēlas šaut? Un galvenais – kur tām ir "iesl./izsl." poga?

Bet atvainojiet, lai iegūtu šo informāciju, Krievijas spiegiem pietiek ieiet tuvākajā Internetā, kaut vai Vikipēdijā.

"Pašgājēja artilērijas iekārta M109. izveidota 1953.-1960. gadā ne īpaši veiksmīgas M44 aizvietošanai paralēli ar 105 mm haubici M108. Atradās sērijas ražojumā ASV, vairākkārt modernizēta. Pirmo reizi M109 tika izmantota Vjetnamas kara kaujās un tālāk tika izmantota gandrīz visos militārajos konfliktos, kuros piedalījās ASV. Izņemot ASV, šī haubice kļuva par NATO valstu standartu, ievērojamos daudzumos tika piegādāta arī daudzām citām valstīm un tika izmantota daudzos reģionālos konfliktos."

Haubices, kuras iegādājās Latvija, 2003.-2007. gadā tika modernizētas, pēc kā tika iekonservētas. Kārtējā partija ieradusies Latvijā septembra beigās.

Turklāt pasaulē taču notiek liels daudzums specializēto izstāžu, kur ražotāji gatavi pastāstīt ikvienam izlūkam, kurš izliekas par pircēju, par savu haubiču un zemūdeņu tehnisko aprakstu un pat atsūtīs krāsainus bukletus un suvenīru piekariņus.

Līdz ar to atmiņā parādās notiesātais Jelgavas dzelzceļa meistars Krasnopjorovs, kurš fotografēja pa dzelzceļu transportēto NATO tehniku un nosūtīja savam draugam Krievijas Federācijā, pēc kā tika nosaukts par spiegu. Nu tad atļaujiet, pirms dažām dienām valsts finansētajā ziņu portālā skaties.lv tika publicēta skaista fotoreportāža par to, kā militārajām vajadzībām pielāgotajā Garkalnes stacijā svinīgi sagaidīja NATO bruņutehniku. Sīkākajās detaļās un bez brezenta šeit tika parādītas visas skrūves uz Abrams tankiem, viņu trafareta numurzīmes, uzvārdi uz amerikāņu karavīru mundieriem, izkraušanas process, laimīgais smaids uz ASV vēstnieces sejas Latvijā. It kā tā būtu tieši viņai piegādāta Ziemassvētku dāvana.

Analoģisku, taču vēl plašāku reportāžu spiegi var atrast Latvijas armijas mājaslapā.

Nodevība? Vai nē? GIP strādā virsstundas, skenējot un kopējot slepenos failus? Lūk, izrādās, kā izskatās amerikāņu tanki, un no kurienes tiem iziet ložmetējs!

Vienīgais skaidrojums – tas ir acīmredzams viltojums, tanki bija no finiera vai uzpūšamie, lai piepūstu GIP. Savukārt īstie šobrīd tiek izkrauti Liepājas ostā tramvaju aizsegā. Un uzreiz uz 18. novembra parādi 11. novembra krastmalā. Starp citu, neziniet, kāpēc parādē piedalījās civilās aviācijas aviokompānijas airBaltic lidmašīna?

Un tie Tveras tramvaji, kurus grasījās pirkt Daugavpils? Tu dzen Latvijas ienaidniekus pa durvīm, bet tie – uz Tveru! Atcerieties, kā vienlaikus trīs spēkvienību iestādes – Drošības policija, pretizlūkošanas dienests (Satversmes Aizsardzības birojs) un Aizsardzības ministrija ar to autoritāti paziņoja par šo transportlīdzekļu nevēlamību. Jo šis uzņēmums ražo arī tankus un haubices.

Kas tad notika? Kā ziņoja izlūkošanas dienests, iespējams, tie ir tramvaji-transformeri. Vagona vadītājs-pulkvedis nospiež pogu, jumts nobrauc nost, savukārt sēdekļu vietā parādās ložmetēji, raķešu un torpēdu iekārtas, un pats galvenais – skaļruņi, no kurām skan Gazmanova dziesmas.

Tad kur ir tas lielais militārais noslēpums? Netiek izslēgts, ka taisnība vien bija Vladimiram Lindermanam, kurš publicēja savu versiju par militārajiem iepirkumiem Latvijā.

Bez šaubām, viena no svarīgākajām jebkuras iekārtas īpašībām ir kabatā ieliktās naudas vai pretestības lielums. Artilērijas zinātnē pastāv empīriskais noteikums, ka pretestības mehāniskajā enerģijā aiziet 3-5% no lādiņa ložmetēja enerģijas. Taču Latvijā kabatā ieliktās naudas apmērs absolūti iespējams ir daudz lielāks. Par kādiem 10-15%, kā jūs domājat?

172
Pēc temata
"Neatkarīgie žurnālisti" ar Sorosa naudu vieš demokrātiju Latvijā
Putins: Skripaļs ir nelietis, taču spiegošanu, tāpat kā prostitūciju, iznīdēt neizdosies
VDK aģentu meklēšana – melnās maģijas seanss ar pašatmaskošanos
KF vēstniecība nosaukusi publikācijas par "krievu hakeriem" par informācijas uzbrukumu
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

8
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

8
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi
Pirmais sniegs Rīgā, foto no arhīva

Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus

10
(atjaunots 17:08 01.12.2020)
Oficiāla lēmuma vēl nav, taču jau ir skaidrs, ka ārkārtējās situācijas režīms, turklāt ar pastiprinātiem ierobežojumiem, tiks pagarināts vismaz līdz 11. janvārim.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pēc tam, kad Latvijas prezidents Egils Levits 30. novembrī tikās ar premjerministru Krišjāni Kariņu un Saeimas spīkeri Ināru Mūrnieci, kļuva skaidrs: varasiestādes atbalsta lēmumu par ārkārtējās situācijas režīma pagarināšanu un ar Covid-19 izplatību saistīto ierobežojumu pastiprināšanu līdz nākamā gada 11. janvārim. Papildu ierobežojošo pasākumu kārtā piedāvāts pagarināt ziemas brīvlaiku 1.-4. klašu skolēniem (attiecīgi, par vienu nedēļu tiks pagarināts mācību gads maijā-jūnijā).

Situācija ar koronavīurusu Beļģijā, foto no arhīva
© Sputnik / Тьерри Монасс

Tāpat stingrāki ierobežojumi skars pulcēšanos un publiskus pasākumus, iespējams, atkal tiks ieviests aizliegums tirdzniecības centru un veikalu darbam brīvdienās – atstās tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību. Var tikt ieviestas izmaiņas robežas šķērsošanas kārtībā. Un galvenais, premjers uzstāj uz masveida Covid-19 testēšanas sarīkošanu, tostarp to cilvēku vidū, kuriem nav nekādu saslimšanas simptomu. Par testēšanas kārtību pagaidām netiek stāstīts plašāk.

Komentējot gaidāmo karantīnas pasākumu pastiprināšanu, Saeimas spīkere Ināra Mūrniece sacīja, ka esošie ierobežojumi nesamazina Covid-19 izplatību. Taču parlamenta priekšsēdētāja atzīmēja, ka stingrāki ierobežojumi ir jāievieš kopā ar atbalsta pasākumiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka galīgais lēmums tiks pieņemts otrdien, valdības sēdē, tomēr viņš uzsvēra: "Tas, ko es piedāvāju, jau ir stingrāk par režīmu, kas bija pavasarī. Vienīgā atšķirība ar pilnīgu slēgšanu būtu tā, ka nedēļas vidū veikali būs vaļā. Tagad piedāvājums ir pat stingrāks nekā pavasarī."

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele paziņoja, ka papildu ierobežojumi tiks pieņemti uz jau ieviesto pamata, kas ir ieviesti reģionos ar vislielāko infekcijas izplatību. Turklāt otrdien valdības sēdē, kā tiek cerēts, tiks prezentēts gaidāmās iedzīvotāju vakcinācijas plāns pret Covid-19. Veselības ministre apsolīja, ka tā būs nebijuša mēroga, lieluma un ātruma vakcinācijas akcija.

Trafalgaras laukums Londonā, foto no arhīva
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Un par ekonomiskā atbalsta pasākumiem runājot. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs paziņoja, ka valdība grasās apzināti palielināt uzņēmumiem paredzētās palīdzības apmēru. Tostarp 30. novembra koalīcijas padomes sēdē tika pieņemts lēmums, ka subsīdijas apgrozījuma līdzekļiem varēs saņemt visi uzņēmumi, kuru apgrozījums novembrī, salīdzinājumā ar trim pēdējiem mēnešiem, samazinājies vairāk nekā par 20%. Šis pats kritērijs – apgrozījuma kritums par 20% – tiks ieviests uzņēmumiem, kuri pretendē uz dīkstāves pabalstiem. Tāpat dīkstāves pabalsti kļūs pieejami arī pašnodarbinātām personām, kā arī tiem, kas strādā ar patentmaksu. Dīkstāves pabalsta apmēru patenta maksātājiem plānots palielināt no 330 līdz 400 eiro. No valdības pārstāvju puses izskanējuši pat paziņojumi, ka ir vērts padomāt par beznosacījumu atbalstu ģimenēm ar bērniem.

Ja par ekonomiskā atbalsta pasākumiem koalīcijai, spriežot pēc visa, ir vairāk vai mazāk izteikts konsenss, tad attiecībā uz gaidāmajiem karantīnas pasākumiem tā nav. Tātad, ko būs atļauts, bet ko nebūs atļauts darīt valsts iedzīvotājiem, un cik ilgu laiku – tas tiks lemts diskusiju laikā valdības sēdē.

10
Tagi:
Latvija, koronavīruss, valdība, ārkārtējā situācija
Pēc temata
Kariņš aicināja Latvijas iedzīvotājus neiet ciemos vienam pie otra
Naudas, vairāk naudas! Kāpēc Latvijas aizsardzības ministrs ceļ trauksmi Covid-19 dēļ
Var atjaunot dīkstāves pabalstus: Kariņš ir apmierināts ar situāciju Latvijas ekonomikā
Viņķele: ārkārtējās situācijas režīms ir jāpagarina uz trim nedēļām