Latvijai 100 gadi

Sīpoli, zāģis un saldējums karoga krāsās: ko uzdāvināja latvieši Latvijas simtgadē

70
(atjaunots 12:48 18.11.2018)
Par godu Latvijas simtgadei jau ir notikuši un vēl tiek plānoti simtiem pasākumu un akciju, un katram latvietim ir iespēja, kaut gan simboliski, tomēr uzdāvināt dāvanu savai valstij.

RĪGA, 18. novembris – Sputnik, Mihails Gubins. Latvijas Republikas gadsimta jubilejas svinības ilgst veselu gadu. Jau ir izskanējuši svinīgi apsveikumi, aicinājumi, uzsāktas akcijas un pasākumi, tiek taisītas galvenās dāvanas valstij. Nosauksim vien dažas, jo to bijis ļoti daudz.

Jubilejas aicinājumi

Par godu simtgades jubilejai tika izveidota speciāla mājaslapa lv100.lv, kur var uzzināt informāciju par pasākumiem un jaunumiem.

Mājaslapā publicēts saraksts "100 idejas Latvijai", sava veida rokasgrāmata, kas jādara patriotiem jubilejas gadā. Lūk daži padomi no šī saraksta: nomazgāt logus, nomazgāties, uzvilkt tīru apģērbu, šķirot atkritumus, lasīt, smaidīt, sveicināties ar kaimiņiem, agri celties, strādāt produktīvi, stādīt kokus un ziedus, staigāt, skriet, braukāt ar velosipēdu, nedzert, nedusmoties, paglaudīt kaķi, dzert ūdeni, sapņot, iemācīties atpazīt putnus, gandrīz neēst gaļu, atņemt bērniem smagās mugursomas, iemācīties vēl vienu valodu, pagatavot desertu, labi ģērbties un t.t.

Maijā Latvijas Institūts uzaicināja visus gribētājus izskriet Latvijas robežas kontūru. Tika paziņots, ka šī akcija tiek rīkota ne vien Latvijā, bet arī dažādās pasaules valstīs, piemēram, Itālijā, Spānijā, Lielbritānijā, Nīderlandē, ASV, Kanādā.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

#IzskrienLatviju in #Maspalomas #CanaryIslands #RunningMaspalomas #TGC2018 #zugspitzeultratrail2018 #supervaroni #thenomadrunner

Публикация от Ruben Martinez 🇱🇻🇳🇱🇪🇸 (@the_nomad_runner)

No 6. maija līdz 13. augustam Latvijas robežas garumā notika Simtgades svētceļojums, kurš tika veltīts LR simtgadei. Par iniciatoru kļuva Latvijas katoļu baznīca, taču paziņoja, ka pasākums atvērts visām kristiešu konfesijām. Tika paredzēts, ka svētceļnieki ies 100 dienas – 18 kilometrus dienā – un visu šo laiku lūgsies par Latviju, par valsts garīgo neatkarību. Tiesa, aicināja iet tik, cik katrs varēs. Par dalībnieku skaitu oficiālajā mājaslapā netiek ziņots.

Kultūras ministrijas Simtgades birojs un cimdu meistari aicināja katru piedalīties akcijā "Cimdotā Latvija" un valsts simtgades dienā uzvilkt adītus dūraiņus ar nacionālajiem rakstiem – viena no senākajām Latvijas vizītkartēm.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

#upīšamuzejs#lv100🇱🇻#esesmulatvija#cimdotālatvija#latvijai100🇱🇻

Публикация от Ilze Puķe (@pukeilze)

Oktobrī uzņēmums Amberlat aicināja, izrādot lepnumu par savu valsti, katru dienu pacelt valsts karogu. "Tuvojoties valsts simtgadei "Amberlat" aicina karogus lietot ikdienā, tādējādi attīstot karogu kultūru. Pacelt karogu mastā ne tādēļ, ka tā liek atceres datumi kalendārā, bet gan tādēļ, ka lepojamies ar savu valsti, tās vēsturi un reizē esam tās nākotnes veidotāji?" - teikts aicinājumā.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Latvijas karoga pacelšana dziesmu svētku kalnā. #cēsis #latvia #latvijaskarogs #lv100

Публикация от Kaspars Kurcens (@kurcensk)

Jauniešu organizācija "Svētku rotājums" aicināja 18. novembrī klubos un izklaides vietās spēlēt tikai latviešu mūziku. Akcijai "Simtgades klubu nakts" pievienojās 78 vietas Latvijā un pat ārvalstīs, paziņoja organizācija.

Latvijas Nacionālais kultūras centrs prezentēja projektu "Katram savu tautastērpu". Un aicināja svētku nedēļā ģērbties tautastērpos. "Tautastērps ir nozīmīga un nacionāli savdabīga latviešu kultūras mantojuma sastāvdaļa, kas ir veidojies un pastāvējis noteiktos ģeogrāfiskos un ekonomiskos apstākļos un nepārtraukti attīstījies dažādu tradīciju ietvaros. Tas ir kā neizsmeļams ierosmes avots māksliniekiem, tradicionālās kultūras praktizētājiem, pētniekiem un ikvienam no mums," - teikts aicinājumā.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Tikai tā!!! #fiši #fišumāsas #esesmulatvija #latvijai100

Публикация от Kaspars F (@kasparsfish)

No aprīļa līdz oktobrim Rīgā tika organizēta skrējienu sērija "100 kilometri Latvijas simtgadei", kuros bezmaksas varēja piedalīties katrs entuziasts. Galvenais – ierasties un nosoļot 100 kilometrus par godu valsts simtgadei. Kā vēsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, pasākuma dalībnieki kopumā pārvarējuši 31 709 kilometrus. Kopā piedalījās 478 cilvēki, tostarp 32 bērni.

Transports

Latvijas presē un sociālajos tīklos plaši apspriesta nacionālās aviokompānijas airBaltic lidmašīnas jubilejas livreja. Taču tas nebūt nav vienīgais pārvietošanās līdzeklis, kurš izrotāts par godu svētkiem.

Novembrī SIA Avar Auto, MAN oficiālais dīleris, izlaida uz ceļiem "simtgades autobusu". Pagaidām tās ir viens, taču pēc pasūtījuma līdzīgu var izgatavot mēneša laikā. Autobuss ir Latvijas karoga krāsā, uz sāna ir lauva – firmas simbols, kurā iebūvēta Lielvārdes jostas tematika. Arī salona aizkari izpildīti karoga krāsās, tautas rakstu elementi ir arī uz sēdekļu apšuves. Un vadītāja kabīni rotā Lielvārdes jostas simbolika, paziņoja firma.

Preces un produkti

Uzņēmums Food Union paziņoja par patriotiskā saldējuma izlaišanu valsts karoga krāsās. Pēc uzņēmuma pārstāvju sacītā, deserts sastāv no karmīnsarkana meža ogu šerbeta un vaniļas plombīra. Uzņēmuma tehnologiem izdevās atrast nepieciešamo krāsu, kura atbilst Latvijas karoga krāsai, izveidojot to no dabīgajām pārtikas krāsvielām, norādīja Food Union.

Maijā kļuva zināms, ka par godu valsts simtgadei Latvijā sāka ražot patriotiskus grilus.

Oktobrī veikalos sāka pārdot Latvijas karoga stilizētus sīpolus. Sarkano un balto sīpolu komplektus taisa bērnu militāri-patriotiskajā organizācijā "Latvijas Mazpulki". Kastītē salikti sarkanie un baltie sīpoli Latvijas karoga krāsu gammā, uz kārbas uzlīmēts uzraksts "Sīpoli Latvijas karoga krāsās". Sīpolu audzēšanā par godu simtgades jubilejai piedalījās 33 bērni no visas Latvijas. Uz katra iepakojuma var redzēt audzētāja vārdu, uzvārdu un vietu, kur sīpoli tika izaudzēti.

Turklāt veikalos tika manīti alkoholiskie dzērieni, gaļas izstrādājumi, instrumenti un galda spēles, kuras tika veltītas Latvijas Republikas simtgadei.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Neesi cirvis, nopērc zāģi! #latvijai100 #kurveltalak

Публикация от Kārlis Vēveris (@karlisveveris)

Akcijas un dāvanas

Septembrī ozolu aleju pie Nacionālā teātra Rīgā oficiāli nosauca par Simtgades aleju, paziņoja Rīgas domē. Tur plānoja uzstādīt lielus ciparus, kuri simbolizētu neatkarības gadus, taču pēc tam no šīs ideja atteicās.

Novembrī Liepājas ugunsdzēsēji atveidoja apsveikumu Latvijas simtgadē ar četru ugunsdzēsēju mašīnu, kā arī ar šļūteņu palīdzību.

Maijā tika paziņots, ka par godu valsts simtgadei tiek filmēts seriāls "Sarkanais mežs" – 8 sērijas. Seriālā tiek demonstrēta tā dēvēto nacionālo partizānu cīņa pret padomju okupāciju, kā arī PSRS un Lielbritānijas slepeno dienestu spiegu spēles 1949. gadā. Tika ziņots, ka seriāla ideja ieņēma pirmo vietu konkursā "Simtgades seriāls" valsts televīzijā. Kopā tika iesniegtas 17 idejas.

Septiņdesmit piecus gadus vecais Ogres iedzīvotājs Māris Baltais nolēma par godu Latvijas simtgadei noskriet 1000 kilometrus, jeb 10-12 kilometrus katru dienu. Tā ir viņa dāvana valsts jubilejā, paziņoja pensionārs vēstulē avīzei "Latvijas Avīze". Viņš sāka janvārī, savukārt 8. novembrī bija noskrējis 990 kilometrus, rakstīja avīze.

2018. gada 11. maijā celtniecības materiālu ražotājs Sakret prezentēja Prezidenta kancelejai īpašu Latvijas ģerboni. Ģerbonis izgatavots no unikāla betona, tādas pašas dāvanas saņems visi valsts novadi un lielākās pilsētas. Ģerbonis apstrādāts ar speciālu maisījumu, to apstiprināja Valsts heraldiskā komisija, un tas sver 15 kilogramus.

Ārzemēs

Augustā 12 entuziasti no Latvija plānoja Eiropas augstākajā virsotnē Monblānā (4808 m) uzstādīt mastu un pacelt tajā Latvijas valsts karogu, tādējādi uzstādot pasaules Ginesa rekordu. Taču kalnu žandarmērijas darbinieki neatļāva Latvijas alpīnistiem to izdarīt, apziņoja portāls francebleu.fr. Tūristu apturēšanu iniciēja Saint-Gervais mērs Žans Marks Pelekss, jo tieši šī pašvaldība atbild par Monblāna Francijas pusi. Savu lēmumu Pelekss pamatoja ar drošības apsvērumiem, savukārt tūristus nosauca par "bezatbildīgiem un pārgalvīgiem" cilvēkiem.

Astoņpadsmitajā novembrī ar ASV un Kanādā dzīvojošo latviešu pūlēm, Niagāras ūdenskrituma ūdeņi tiks izgaismoti Latvijas karoga krāsās. Tas notiks no 21:15 līdz 22:15 un no 23:00 līdz 23:15 pēc vietējā Laika, paziņoja Latvijas Goda konsulāts Ņujorkā.

70
Pēc temata
"Gaidu tualetes papīra speciālizlaidumu": Latvijas simtgadei veltītās dizaineru ieceres
Latvijas simtgade: tikai pusei iedzīvotāju nav vienalga
Izmēģini Latviju: "kvantu teleports" simtgadei
Vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku gatavi atteikties no Latvijas simtgades svinībām
Norādītājs Melnās piektdienas izpārdošanā Čikāgas lielveikalā, foto no arhīva

"Ko jūs darāt veikalos?" Melnā piektdiena Rīgā šausmina ar neprātīgiem pūļiem

3
(atjaunots 23:32 28.11.2020)
Sociālo tīklu apmeklētāji atklāti pauda sašutumu par pūļiem tirdzniecības centros galvaspilsētā "melnajā piektdienā". Atlaides veikalos sagrozījušas cilvēkiem galvas un likušas aizmirst visu pārējo, pat vīrusu.

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Dažiem sociālo tīklu apmeklētājiem šķiet, ka 20% atlaides "melnajā piektdienā" nav tā vērtas, lai riskētu ar veselību un pārkāptu ierobežojumus, kuru mērķis ir apturēt Covid-19 izplatību, vēsta Mixnews.lv.

Twitter lietotāja Agija Kola-Kanča pauda savu sašutumu par ļaužu pilnajiem veikaliem, kurās daudziem nerūpēja ne sociālā distance, ne masku pareiza valkāšana.

"Wow, mīļie cilvēki, KO JŪS DARĀT VEIKALOS? Spici gāž riņķī, veikalos rindas, distances nav, deguni ārā no maskām, pilns ar māmiņām un mazuļiem... tā 20% atlaide ir arī interneta veikalos, jūsu un apkārtējo veselība ir vairāk vērta!" raksta Agija Kola-Kanča.

​Skrupulozi komentētāji apjautājās, ko viņa pati darījusi "Spicē" tik grūtā laikā. Viņa paskaidroja, ka devusies uz Gulbja laboratoriju, lai nodotu Covid-19 testu.

Kāds cits lasītājs piekrita Agijai. "Nopietni? Tiešām cilvēki nepadomā, ka tās melnajā piektdienā sapirktās Ziemassvētku dāvanas nebūs kam dāvināt, ja turpinās šitādā garā?" rakstīja komentētājs ar lietotājvārdu  •••KriJu•••.

​Savukārt Ance Dobrova raksta, ka pati nolēmusi Twitter lapā uzrakstīt to pašu par "Plazas Maxima", kur ieskrējusi pēc produktiem.

Viņa ieraudzīja, ka centrs ir pilns. "Tikko ienācu twitterī, lai to pašu ierakstītu par Plazas Maximu. Ieskrēju pēc pārtikas brīvdienām un tur pāāāāārbāāāzts ar cilvēkiem! Saprotu, ka 40% atlaides rotaļlietām liekās vilinoša, bet kamon-nafig jāvelkās visai ģimenei? Un visi tie mazie bebuki..." šaubas pauda Ance Dobrova.

​Atgādināsim, ka iepriekš lasītāji publicēja fotogrāfijas no kartsvīna ballītes, kas piektdienas vakarā ritēja Rīgas centrā. Tur restorāni un bāri "Garāža", "B bārā", "Balzambārs" un "Cuba Cafe" pievilināja rīdziniekus ar interesantu loteriju un uzkodām uz ielas.

Ballīti apmeklēja daudzi, un, spriežot pēc fotogrāfijām, visi izmeta no galvas gan sociālo distanci, gan individuālās aizsardzības maskas.

3
Tagi:
sociālie tīkli, veikals, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Kas jāpatur prātā pirms "melnās piektdienas"
Uzskrūvē cenas un apmuļķo! Latvijas iedzīvotājus šokējusi "Melnā piektdiena"
"Melnā piektdiena": galvenā šopoholiķa diena
Nils Ušakovs Eiropas Parlamentā, foto no arhīva

Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā

34
(atjaunots 13:47 28.11.2020)
EP deputāts Nils Ušakovs publikācijā Facebook asi kritizēja valdību, kas pūlas padzīt krievvalodīgos no politikas un atgādināja, ka var mīlēt krievu valodu, pie tam runājot latviski. Viņš piebilda, ka ir pareizi vēlēties, lai bērni mācītos dzimtajā valodā.

RĪGA, 28. novembris — Sputnik. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook nāca klajā ar graujošu publikāciju "Par Eiropas un Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju nākotni". Tās noslēgumā viņš aicināja Latvijā dzīvojošos krievvalodīgos nepalikt malā no politiskajiem procesiem valstī un visā Eiropā.

Publikācijas mērķis – piesaistīt krievvalodīgo uzmanību Konferencei par Eiropas nākotni, tomēr paralēli politiķis skāra gan latviešu valodu, gan "nacionālo valdību" un pat viņu algas.

Ušakovs sāka ar rezultātiem, ko uzrādīja sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS aptauja, veikta pēc interneta žurnāla "Spektr" pasūtījuma ar Nīderlandes un Zviedrijas vēstniecību Latvijā atbalstu. Atgādināsim, ka aptauja notika šī gada jūlijā un augustā visā Latvijā. Pētnieki aptaujāja 1100 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus (pilsoņus un nepilsoņus), kam krievu dzimto vai ģimenes saziņas valodu.

Ušakovs publicēja monitoringa rezultātus: 65% krievvalodīgo uzskata sevi par eiropiešiem; 73% norāda, ka pieturas pie Eiropas vērtībām, 50% runā latviski labi vai ļoti labi, vēl 29% - vidējā līmenī, 84% norāda, ka par galveno uzskata piederību krievu kultūras telpai, 88% uzskata par būtisku izglītību krievu valodā.

Ņemot vērā šos datus, Rīgas bijušais mērs secināja, ka ir dabiski un pareizi uzskatīt sevi par eiropieti, tāpat kā saistīt sevi ar Latviju, labi pārvaldīt latviešu valodu un pie tam mīlēt dzimto krievu valodu. Pēc viņa domām, pareizi ir arī vēlēt bērniem iespēju saņemt izglītību dzimtajā valodā.

Pēc šī slēdziena Ušakovs sāka uzbrukumu nacionālistiskajiem latviešu politiķiem un nosauca viņus par "parodiju Borata stilā".

"Nacionālie latviešu politiķi gadiem ilgi mēģina dēmonizēt Latvijas krievvalodīgos iedzīvotājus, lai izspiestu viņus no politiskajiem un sabiedriskajiem procesiem. Tomēr paskatieties uz tiem, kuri pašlaik stāv pie varas stūres. Tie ir cilvēki, kuri pandēmijas laikā paceļ algas tikai sev. Tā jau ir politikas parodija Borata stilā. Protams, viņi baidās no jebkādas konkurences, vienalga, vai to sastāda citādi domājoši latvieši vai krievvalodīgie," konstatēja Ušakovs.

Šajā kontekstā politiķis atgādināja, ka Latvijā jau ilgi nav organizētas aptaujas, kas palīdzētu noskaidrot, cik daudzi vēl tic iespējām mainīt valsts attīstības kursu. Viņaprāt, tamlīdzīgas aptaujas rezultāti diezin vai būtu apmierinoši.

"Tomēr kursu mainīt var, piedaloties gan vēlēšanās mājās, gan procesos Eiropas līmenī, - Ušakovs ierunājās par galveno. – Par vienu no galvenajiem notikumiem ES politiskajā dzīvē tuvākajā laikā kļūs Konference par Eiropas nākotni. To organizēs Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija. Tā ilgs vismaz divus gadus. Visā Eiropā ritēs tikšanās un diskusijas. Eksperti, sabiedriskie darbinieki, ES pilsoņi piedāvās savu vīziju par mūsu kontinenta nākotni. Konferencei jāliek pamati nākamajām pārmaiņām un reformām ES."

Ušakovs apsolīja parūpēties par to, lai daļa pasākumu Eiropas nākotnei veltītās konferences ietvaros tiktu organizēta krievu valodā.

"To es nodrošināšu kā Eiropas Parlamenta deputāts no sociālistiem un demokrātiem sadarbībā ar kolēģiem no "Saskaņas"," viņš apliecināja un aicināja savā komandā visus, kas vēlētos piedalīties pasākumu sagatavošanā un organizācijā. Visus interesentus Ušakovs lūdz rakstīt uz e-pastu nils.usakovs@europarl.europa.eu.

34
Tagi:
krievu valoda, Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments
Pēc temata
Ušakovs atbildējis uz Iesalnieka izteikumiem par to, ka viņš esot svešs Latvijai
IQ līmeni var noteikt pēc paziņojumiem: Ušakovs izsmēja Latvijas kultūras ministru
Nils Ušakovs pastāstīja, kāpēc nav gājis "bungot" pret krievu skolu likvidāciju
Rīgā informē par aizliegumu pulcēties krievu valodā! Latviete sašutumā, Ušakovs iejaucās
MPV aparāti, foto no arhīva

Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu

0
(atjaunots 14:44 29.11.2020)
Mediķi precizē, ka īpaša uzmanība jāvelta Covid-19 laikā bojāto asinsvadu ārstēšanai un jāpārbauda asins recēšanas līmenis, tomēr norāda, ka būtu pāragri runāt par koronavīrusa infekcijas ilgtermiņa sekām, jo pagājis pārāk īss laiks kopš tās sākuma.

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Koronavīrusa infekcijas sekas organismā ir ārkārtīgi tālejošas, radio HCH ēterā pastāstīja imunologs Vladislavs Žemčugovs, vēsta RIA Novosti.

Speciālists norādīja uz simptomiem, kuri liecina par centrālās un perifērās nervu sistēmas traucējumiem cilvēkiem, kuri izslimojuši Covid-19: atmiņas traucējumi, ožas trūkums, dzirdes traucējumi, parastēzija (jutīguma traucējumi dažādās ķermeņa daļās). Ārsts konstatēja, ka šie simptomi var saglabāties ilgāku laiku, jo nervu šūnu atjaunošanās ir ilgstošs process.

"Magnētiskās rezonanses tomogrāfija tādiem slimniekiem parāda ainu, kas ļoti līdzinās izkaisītajai sklerozei. Tā mēdz gadīties arī HIV/AIDS apstākļos," precizēja imunologs.

Pie tam Covid-19 izslimojušajiem pacientiem ārsti novēro asins sabiezēšanu un sarecēšanu, kas neizzūd ilgu laiku.

"Tas nav insults, taču ļoti līdzīgi," atzīmēja Koškins.

Mediķis norādīja, ka īpaša uzmanība jāvelta Covid-19 laikā bojāto asinsvadu ārstēšanai un jāpārbauda asins recēšanas līmenis.

Pie tam imunologs precizēja, ka pagaidām būtu pāragri runāt par koronavīrusa infekcijas ilgtermiņa sekām, jo pagājis pārāk īss laiks kopš tās sākuma.

Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka Covid-19 infekcija pasaule reģistrēta jau gandrīz 59 miljoniem cilvēku, miruši vairāk nekā 1,38 miljoni. Lielākais infekcijas gadījumu skaits reģistrēts ASV, Indijā un Brazīlijā.

0
Tagi:
AIDS, koronavīruss
Pēc temata
VM pastāstīja, cik Covid-19 pacientus spēs uzņemt Latvijas slimnīcas
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ārsts paskaidroja, kāpēc ir bezjēdzīgi slepkavot koronavīrusa inficētās ūdeles
Lielbritānija ieviesusi pašizolāciju atbraucējiem no Latvijas