Bibliotēkas apmeklētājs. Foto no arhīva

Arhīvs atgādina: ja vēlaties izskatīt "čekas maisus", atsauciet atmiņā krievu valodu

88
(atjaunots 16:11 16.11.2018)
VDK arhīvu publikācijas datums netiek nosaukts, jo pastāv ažiotāžas risks: arhīva darbinieki atgādināja, ka dati par personu lietās minētajiem laulības pārkāpumiem un slimībām nav izpaužami.

RĪGA, 16. novembris — Sputnik. Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu alfabētiskā kartotēka un šo pašu personu dublējošā kartotēka pa VDK struktūrvienībām tiks publicēta internetā decembra vidū, apstiprināja Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) direktore Māra Sprūdža avīzei Latvijas Avīze, taču konkrētu datumu nenosauca.

Publikācijas ir atkarīgas no budžeta finansējuma, kura pagaidām nav.

Iepriekš vēstīts, ka lēmumu atvērt "čekas maisus" Latvijas Saeima apstiprināja divas dienas pirms Saeimas vēlēšanām.

Publicējamo dokumentu apjoms ir liels, un M. Sprūdža lēš, ka arhīvam likuma prasību izpildei vajadzēs četrus gadus.

"To pirmo daļu šogad mēs izdarīsim, jo pirmā daļa ir ļoti neliela apjoma dokumentu publicēšana," – teica arhīva direktore.

Uzmanieties, iespējamas kļūdas

Patlaban aģentu uzskaites kartītes skenē un arhīvs tās drīzumā saņems "pdf" formātā. Ar tām būs iespējams iepazīties arhīva tīmekļvietnē. Meklēšanas sistēma nav paredzēta.

Sprūdža atgādināja, ka kartītes un citi dokumenti rakstīti krievu valodā, tāpēc interesentiem jāprot lasīt krieviski.

Abas kartotēkas vietnē ievadīs vēsturnieku priekšvārds, kas paskaidros kontekstu – kura VDK nodaļa ar ko nodarbojās un kāda informācija no šīm kartītēm iegūstama, kā tās lasīt.

Arhīva darbinieki brīdina, ka latviešu uzvārdi kartītēs ir krieviskoti un var saturēt kļūdas.

Ja cilvēks agrāk vērsies tiesā, lai apstiprinātu vai noliegtu sadarbību ar VDK, būs publicēts arī tiesas spriedums. Tādu spriedumu jau esot vairāk nekā 300.

"Ja cilvēks devies uz tiesu un pierādījis, ka nav sadarbojies, tad viņam ir tiesības, lai tas būtu publiski pieejams," – komentēja arhīviste.

Baidās no ažiotāžas

Lai iepazītos ar aģentu uzskaites kartītēm, interesentam nāksies reģistrēties un aizpildīt anketu arhīva vietnē. Konkrētu publicēšanas datumu Sprūdža nevēlējās izpaust.

"Tas attiecīgajā datumā varētu izraisīt pārāk lielu ažiotāžu. Otrkārt, publicēšana tomēr ir saistīta ar programmatūras izstrādi un tehniskām lietām, ar kurām vienmēr kaut kas var notikt. Kad skaidri zināsim, ka viss gatavs un pārbaudīts, tad pateiksim. Tas varētu būt decembra vidus," – viņa paskaidroja.

Arhīvs būs gatavs tikai nākamgad saņemt kartīšu oriģinālus, jo vēl nav pabeigta atbilstoša drošības līmeņa dokumentu glabātava.

Arhīva vadītāja pauda pārliecību, ka ar likumā prasīto 1988. gada VDK iekšējās telefongrāmatas publicēšanu grūtību nebūšot, jo digitālā kopija arhīvam jau pieejama. Problēmu nebūs arī ar LKP CK 101. fonda lietu aprakstu publicēšanu. Saeimas deputāti vēlējās, lai tie būtu pieejami, lai parādītu šīs institūcijas saikni ar VDK, taču minētie lietu apraksti arhīva vietnē bija atrodami jau agrāk.

"Man īsti nav saprotama ideja, kāpēc nolēma publicēt tieši šī fonda aprakstus. Tur ir 65 apraksti, no kuriem 90% gadījumu nosaukumā ir "Biroja sēžu protokoli", kas pilnībā neko neizsaka. Vēl tur ir ap 2000 augstākās nomenklatūras personu lietas, kā arī konkrētā gadā pensionētu un atlaisto darbinieku saraksti, kas arī īsti neko neizsaka," - LNA direktore bija neizpratnē.

Šobrīd arhīvam likuma prasību izpildei no budžeta piešķirti 50 tūkstoši eiro.

Par šiem līdzekļiem tiks veikta atbilstošu telpu iekārtošana dokumentu glabāšanai un lasītavas iekārtošanai. Sprūdža atgādināja, ka uz VDK dokumentiem attieksies tādi paši noteikumi kā uz citiem arhīvā glabātajiem vēsturiskajiem dokumentiem. Piemēram, ja izgatavota digitālā kopija, proti, dokuments pieejams datorā, oriģināls  vairs netiks izsniegts.

Kas būtu jāpatur prātā

Arhīva vadītāja atzina, ka, neielūkojoties VDK izstrādes un operatīvajās lietās, reģistrācijas žurnālos, kas būs publiski pieejami tikai nākamā gada vidū, kartotēkas saturu analizēt ir praktiski neiespējami.

Tiem, kas nākamgad dosies uz lasītavu, lai iepazītos ar šīm lietām, jāatceras, ka likumi neaizsargā no izpaušanas aģentu vārdus, uzvārdus, dzimšanas datus un dzīvesvietu tolaik, taču viss, kas saistīts ar šo cilvēku ģimenēm, bērniem, veselības stāvokli un delikātām personiskās dzīves epizodēm, ir neizpaužama informācija, jo slimības mēdz būt iedzimtas, tāpat laulības pārkāpšanas gadījumi var atstāt sekas uz nākamajām paaudzēm.

Preses materiālu glabātuve. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Decembrī arhīva darbinieki dosies uz Lietuvu, lai iepazītos ar lietuviešu pieredzi VDK dokumentu publicēšanas jomā un saprastu, kādi ieguldījumi nepieciešami drošības sistēmām: "Runā, ka viņiem bijuši hakeru uzbrukumi."

Savukārt jautājumā par tālāko ar VDK saistīto dokumentu publicēšanu, Sprūdža uzsvēra, ka viss atkarīgs no budžeta finansējuma: "Ja valdība to nepiešķirs, protams, mēs, izmantojot to, kas mums jau ir, izdarīsim minimālāko, bet neko no jauna klāt pielikt nevarēsim. Arhīvam jau tagad trūkst finansējuma, lai uzturētu savas ēkas un visu pārējo."

Arhīva vadītāja atgādināja, ka publikāciju darbs ilgs četrus gadus.

88
Pēc temata
"Izjūtu naidu pret partiju": Aldis Ermanbriks par "čekas" vervēšanu
Savas intrigas paturiet pie sevis: katram otrajam ir vienalga, kas ir "čekas maisos"
Latvijas prezidents apturēja "ātro kredītu" pieejamību un atvēra "čekas maisus"
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

17
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

17
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

13
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

13
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās