Latvijas Republikas pilsoņa pase

"Kā saglabāt uzvārdu?": Latviešu valodas aģentūra noveda Latvijas pilsoni līdz asarām

87
(atjaunots 11:53 09.11.2018)
Latvijas pilsone aprecējās ar Ukrainas pilsoni ar uzvārdu Khai, taču Latvijas vēstniecība Lielbritānijā piedāvāja viņai kļūt par Haju – tā iesaka Latvija valodas aģentūra.

RĪGA, 9. novembris – Sputnik. Lielbritānijas iedzīvotāja neslēpj savu sašutumu: vienlaikus vairākās Facebook Latvijas emigrantu grupās viņa palūgusi palīdzību šīs neparastās situācijas atrisināšanā.

Pēc Natālijas sacītā, pēc kāzām viņa nolēmusi paņemt vīra uzvārdu – Khai, taču latviešu ierēdņi piedāvāja viņai izvēlēties uzvārdu Haja vai Haje.

"Labdien, Latviešu valodas aģentūra nonākusi pie secinājuma, ka ukraiņu uzvārds Khai latviešu valodā vīrietim rakstās kā Hajs, sievietei kā Haja vai Haje," - raksta ierēdņi pievienotajā atbildē no vēstniecības, ar kuru padalījās Natālija sociālajos tīklos.

Скриншот социальной сети Facebook
Ekrānuzņēmums no sociālā tīkla

"Kur vērsties ar šo komēdiju??? Kā saglabāt uzvārdu? Piedāvāja norādi pases trešajā lappusē ar orģinālo uzvārdu, taču kāda pie joda norāde, ja tie ir dažādi uzvārdi," - dusmojas Natālija.

Taču komentētāji gandrīz vienbalsīgi nonāca pie secinājuma, ka panākt adekvātu problēmas risinājumu būšot praktiski neiespējami. Izņemot slaveno stāstu ar Šiškinu-Siskinu, lietotāji atgādināja zēna vecāku bēdīgo pieredzi ar vārdu Mirons, kurš kļuva par "mironi", kā arī sāka labprāt dalīties ar saviem "pārveidojumu" stāstiem.

"Tas ir kaut kas, taču jūs varat droši apstrīdēt burta "K" uzrakstīšanu sākumā. Viņiem nav tiesību izslēgt burtus, kuri ir latviešu alfabētā. Taču no "e"/"a" beigās nevarēs izvairīties. Maksimums, tie būs Khajs vai Khaja. Idioti," - iesaka Valērijs.

"Tehniski tas vispār ir cits uzvārds," - konstatē Dmitrijs.

"Simts procenti, man tik daudz problēmu bija, nonāca pat līdz tam, ka banka neatvēra kontu un vispār atteicās kārtot dokumentus. Angļi patiesi brīnās, kādēļ Mr. un Mrs. ir dažādi uzvārdi. Vēstniecībā iespējams pasūtīt izziņu par to, ka jūs patiešām esat mainījis uzvārdu un par to, ka orģinālais ir tāds un tāds, un ka viņi āmurgalvas tā to iztulkojuši. Par maksu protams," - stāsta par savu pieredzi Valērijs.

"Mani radinieki arhīvā ņēma izziņu, ka uzvārds nedrīkst mainīt galotni (es savējo tā arī nenomainīju, diemžēl, tagad ir par vēlu)," - saka Jeļena.

"IMHO, valodas noteikumiem ir jābūt piemērotiem latviešu uzvārdiem. Nevis visiem pēc kārtas. Latvija ir tik liela un svarīga valsts pasaules politiskajā arēnā, ka neviens pat nezina, kur tā atrodas. Absolūti reāls latviešu gramatiskā ārprāta piemērs: amerikāņu aktieris Joaquin Phoenix kļuva par Vakinu Finiksu, pats personīgi redzēju Rīgā tramvaja pieturā, kad iznāca filmas reklāma ar viņa dalību. Lūk, tas ir īsts sarga sindroma absurds piemērs!" - stāsta Deniss.

Baltijas kaimiņvalstīs, kā izrādās, arī ne viss ir gludi, kaut gan tur, izskatās, ar mazāku cītību izlabo netīkamos uzvārdus.

"Esmu dzimis Lietuvā. Oriģinālais uzvārds Harlamov. Lietuvas pasē Charlamovas. Angliski tas jau skan kā Čarlamov. Savukārt sievas ukraiņu pasē  - Kharlamova. Ar to arī dzīvojam," - raksta Alekss.

"Vīra oriģinālais uzvārds – Bichko, latviešu pasē Bičko, angļi vienkāršoja līdz Bicko. Un tā mēs kļuvām par "Biko" – pat krievi ne visi zina, kā pareizi jālasa, lai iznāktu oriģināls," - dalās ar savu bēdīgo pieredzi vēl viena Latvijas pilsone Ksenija.

Apkopojot sašutušo cilvēku komentārus, var nonākt pie secinājuma, ka Latvija, pēc viņu domām, dara visu iespējamo, lai "uzlabotu" savu tautiešu dzīvi ne vien dzimtenē, bet arī ārzemēs. Tāpat daži komentētāji atzīmēja, ka, iespējams, pati pareizākā izeja būtu aiziet un saņemt citas (acīmredzot, Lielbritānijas – red.) valsts pasi.

87
Pēc temata
Cīņa par burtiem: uzvara Lietuvā un klusums - Latvijā
Uzvārdu jautājumā Porošenko nolēmis izmantot Baltijas piemēru
Lietuvas pasēs parādīsies citu alfabētu burti
Kā rakstāms vārds un uzvārds: Lietuva seko Latvijas piemēram
Karš par burtiem: vecāki Francijā tiesā cīnās par bērna vārdu
Latviešu uzvārdi izraisīja apjukumu Jaroslavļas dzimtsarakstu nodaļā
Policijas darbinieks, foto no arhīva

Kāpēc Latvijas Valsts policijas darbinieki izdara pašnāvību

29
(atjaunots 14:17 20.09.2020)
Pēdējo divu gadu laikā trīs Latvijas Valsts policijas darbinieki izdarīja pašnāvību: starp šo nāves iemesliem tiek saukti sociālekonomiskie apstākļi.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. 2019. un 2020. gadā trīs Latvijas Valsts policijas darbinieki brīvprātīgi aizgājuši no dzīves, izdarot pašnāvību, vēsta Mixnews.lv.

Valsts policijā komentēja šīs nāves, norādot iemeslus, kuri noveda pie traģēdijām.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem, par pašnāvību iemesliem viņu darbinieku rindās kļuva problēmas privātajā dzīvē un sociālekonomiskie apstākļi.

Taču Valsts policijā atzīmēja, ka darbiniekiem katru dienu ir pieejami dažādi psiholoģiskā atbalsta veidi, tādi kā konsultācijas, psiholoģiskā atbalsta nodarbības un dalība rehabilitācijas programmās.

Līderi pēc pašnāvību skaita

Atgādināsim, ka Eiropas Savienībā lielākais pašnāvību skaits uz vienu iedzīvotāju ir un paliek Baltijas valstīs.

2016. gadā ES pašnāvību izdarīja 48 700 cilvēki – tas ir 1% no visām nāvēm ES. Vidēji pēc savas gribas mirst 11 ES iedzīvotāji uz 100 tūkstošiem cilvēku. Aptuveni 8 no 10 pašnāvniekiem (77%) ir vīrieši.

2017. gadā lielākais pašnāvnieku skaits bija Lietuvā – 26 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Aiz tās sekoja Slovēnija (20), Latvija (18) un Igaunija (17). Statistika pēc reģioniem ļauj precizēt, ka vislielākais pašnāvību skaits ES ir Lietuvas centrālajā un austrumu daļā (28).

Viszemākais pašnāvību līmenis ir Kiprā (4), Grieķijā un Maltā (5).

Latvijā nav statistikas pēc reģioniem (mazo izmēru dēļ Eurostat neiedala Latviju un Igauniju statistikas reģionos), taču iepriekš psihiatrs Andris Saulītis pastāstīja, ka visvairāk pašnāvību Latvijā notiek Latgalē, jo tas ir nabadzīgs, depresīvs reģions ar sliktu klimatu. Tikmēr Rīgā, pēc viņa sacītā, situācija ir labāka, nekā Beļģijā un Dānijā.

Kur meklēt palīdzību?

Latvijas Veselības ministrija ziņoja, ka, lai gan pašnāvību skaits Latvijā samazinās, valsts joprojām ieņem otro vietu ES pēc pašnāvību skaita uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Veselības ministrijas mājaslapā atrodama sadaļa ESparveselibu.lv, kur var apskatīt speciālistu rekomendācijas par to, kā atpazīt pašnāvnieciskas domas un kas jādara, lai novērstu nelaimi.

Tāpat ir pieejami krīzes un konsultāciju centra "Skalbes" telefoni – 67 222 922 un 27 722 292.

Turklāt ir resursu centrs pusaudžiem, ar kuru var sazināties pa tālruni 29 164 747. Var palīdzēt arī bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116 111.

Ārkārtas situācija var vērsties pie ātrās palīdzības pa tālruni 113.

29
Tagi:
policija, Latvija, pašnāvība
Pēc temata
Latvija – starp līderiem pašnāvību skaita ziņā: kā pazīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi
NMPD: kopš gada sākuma 140 pusaudži mēģinājuši izbeigt dzīvi pašnāvībā
Latvija ir starp ES līderiem pēc pašnāvību skaita
Autozaglis, foto no arhīva

Rīgā auto zaglis nonāk videoierakstā, nevis policijas rokās

25
(atjaunots 12:34 20.09.2020)
Parādījies video, kurā automobiļu zaglis noņem lukturus automobilim, kas ir novietots pie kādas daudzīvokļu mājas Rīgā.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Aculieciniekam izdevies nofilmēt, kā auto zaglis steigšus noņem lukturus kādam automobilim Rīgā, vēsta Bb.lv.

Videoierakstā, kas tika publicēts BreakingLV Twitter lapā, auto zaglis centīgi un ātri noņem lukturus automobilim, kuram kauc signalizācija.

BreakingLV video komentārā norāda, ka parasti ļaunprāšiem izdodas noņemt lukturus mašīnai 10-12 sekunžu laikā, taču šeit vientuļais zaglis pavazājās nedaudz ilgāk.

​Tāpat tiek atzīmēts, ka precīza vieta un laiks, kad tika uzņemts šis video, nav zināmi.

Atgādināsim, ka auto zagļi Rīgā sākuši aktīvi parādīties līdz ar Covid-19 pandēmijas sākumu. Aprīlī savus automobiļus bez lukturiem un ar sasistiem stikliem atklāja transportlīdzekļu īpašnieki Imantā, Mežciemā, Purvciemā, Dreiliņos un Ziepniekkalnā.

Lietotāji publicēja Internetā mašīnu fotogrāfijas ar noņemtiem lukturiem un izteica savus piedāvājumu attiecībā uz veidiem, kā cīnīties ar ļaunprāšiem.

Daži autovadītāji piedāvāja slēgt Latvijas un Lietuvas robežu, jo lietuviešu zagļi nebaidās aizdzīt dārgas mašīnas pat Skandināvijā, nerunājot jau par Latviju.

Vēl bija piedāvājums paņemt automobiļu lukturus un akumulatorus uz mājām.

25
Tagi:
zādzība, automašīnas, Rīga
Pēc temata
Noņem lukturus un izdauza stiklus: Rīgā aktivizējušies autozagļi
Autozaglis no Latvijas pārsteidzis Jeruzalemes policiju
Autovadītājus brīdina: nozagt automašīnu ir vieglāk nekā jebkad
Cilvēki aizsargmaskās Madridē, foto no arhīva

Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti

0
(atjaunots 16:01 20.09.2020)
PVO uzskata, ka par Covid-19 gadījumu skaita pieauguma iemeslu Eiropā kļuva drošības pasākumu neievērošana un kontroles trūkums no varasiestāžu puses.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Pasliktinošās epidemioloģiskās situācijas dēļ Eiropā sāk ieviest jaunus ierobežojošos pasākumus, raksta Gazeta.ru. Vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā, paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Hanss Klūge.

Pēc Klūges sacītā, iknedēļas saslimšanas gadījumu pieaugums šobrīd ir augstāks, nekā epidēmijas sākumā martā.

"Pagājušajā nedēļā šis rādītājs pārsniedza 300 000 pacientu," paziņoja viņš.

PVO birojā Belgradā nosauca saslimstības jauna uzliesmojuma Eiropā galvenos iemeslus. Saskaņā ar viņu datiem, pirmām kārtām tas ir saistīts ar Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu neievērošanu, raksta RIA Novosti. Tāpat, saskaņā ar PVO paziņojumu, ir nepieciešama kontroles pastiprināšana no varasiestāžu puses.

Viena no pirmajām jaunus ierobežojumus ieviesa Lielbritānija, kur no vīrusa jau ir miruši 41 773 cilvēki, kas dotajā brīdī ir augstākais rādītājs Eiropā.

Lielbritānijā aizliedza pulcēties kompānijās virs 6 cilvēkiem, sporta zāles ir slēgtas, universitātes pārgājušas pie tālmācībām. Plānots ieviest sistēmu, saskaņā ar kuru mācību iestādēs cilvēki kustētos pa apli un viņu ceļi nešķērsotos.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valsts ziemeļaustrumos tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi, kur visi pabi, restorāni un izklaides iestādes strādās tikai līdz plkst. 22:00, savukārt komunikācija ārpus mājsaimniecībām būs aizliegta.

Vācijā Bavārijas kalnu slēpošanas kūrortā arī ieviesti strikti koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi. Covid-19 uzliesmojums tur izcēlies kāda inficētā ASV tūrista dēļ, šobrīd Minhenes prokuratūra uzsākusi pārbaudi attiecībā pret viņu.

Arī Diseldorfā tika pastiprināti drošības pasākumi, varasiestādes stingri uzrauga aizsargmasku režīma ievērošanu. Uz ielas un cilvēku masveida pulcēšanās vietās, tostarp kafejnīcās, obligāti jālieto individuālie aizsarglīdzekļi.

Papildu koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi tika ieviesti arī Bavārijas Garmišā-Partenkirhenē. Bāri tiek slēgti plkst. 22:00, savukārt cilvēku skaits ballītēs nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Apmeklētāju skaits restorānos vienlaikus nedrīkst pārsniegt piecus cilvēkus.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs uzstāšanās laikā pilsoņu priekša paziņoja, ka ir jāpastiprina pasākumi sakarā ar otrā koronavīrusa viļņa sākšanos. Pēc viņa teiktā, priekšā gaidāmi sarežģīti rudens un ziemas mēneši, Covid-19 gadījumu skaits katru dienu pieaug.

0
Tagi:
Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību