Latvijas Republikas pilsoņa pase

"Kā saglabāt uzvārdu?": Latviešu valodas aģentūra noveda Latvijas pilsoni līdz asarām

85
(atjaunots 11:53 09.11.2018)
Latvijas pilsone aprecējās ar Ukrainas pilsoni ar uzvārdu Khai, taču Latvijas vēstniecība Lielbritānijā piedāvāja viņai kļūt par Haju – tā iesaka Latvija valodas aģentūra.

RĪGA, 9. novembris – Sputnik. Lielbritānijas iedzīvotāja neslēpj savu sašutumu: vienlaikus vairākās Facebook Latvijas emigrantu grupās viņa palūgusi palīdzību šīs neparastās situācijas atrisināšanā.

Pēc Natālijas sacītā, pēc kāzām viņa nolēmusi paņemt vīra uzvārdu – Khai, taču latviešu ierēdņi piedāvāja viņai izvēlēties uzvārdu Haja vai Haje.

"Labdien, Latviešu valodas aģentūra nonākusi pie secinājuma, ka ukraiņu uzvārds Khai latviešu valodā vīrietim rakstās kā Hajs, sievietei kā Haja vai Haje," - raksta ierēdņi pievienotajā atbildē no vēstniecības, ar kuru padalījās Natālija sociālajos tīklos.

Скриншот социальной сети Facebook
Ekrānuzņēmums no sociālā tīkla

"Kur vērsties ar šo komēdiju??? Kā saglabāt uzvārdu? Piedāvāja norādi pases trešajā lappusē ar orģinālo uzvārdu, taču kāda pie joda norāde, ja tie ir dažādi uzvārdi," - dusmojas Natālija.

Taču komentētāji gandrīz vienbalsīgi nonāca pie secinājuma, ka panākt adekvātu problēmas risinājumu būšot praktiski neiespējami. Izņemot slaveno stāstu ar Šiškinu-Siskinu, lietotāji atgādināja zēna vecāku bēdīgo pieredzi ar vārdu Mirons, kurš kļuva par "mironi", kā arī sāka labprāt dalīties ar saviem "pārveidojumu" stāstiem.

"Tas ir kaut kas, taču jūs varat droši apstrīdēt burta "K" uzrakstīšanu sākumā. Viņiem nav tiesību izslēgt burtus, kuri ir latviešu alfabētā. Taču no "e"/"a" beigās nevarēs izvairīties. Maksimums, tie būs Khajs vai Khaja. Idioti," - iesaka Valērijs.

"Tehniski tas vispār ir cits uzvārds," - konstatē Dmitrijs.

"Simts procenti, man tik daudz problēmu bija, nonāca pat līdz tam, ka banka neatvēra kontu un vispār atteicās kārtot dokumentus. Angļi patiesi brīnās, kādēļ Mr. un Mrs. ir dažādi uzvārdi. Vēstniecībā iespējams pasūtīt izziņu par to, ka jūs patiešām esat mainījis uzvārdu un par to, ka orģinālais ir tāds un tāds, un ka viņi āmurgalvas tā to iztulkojuši. Par maksu protams," - stāsta par savu pieredzi Valērijs.

"Mani radinieki arhīvā ņēma izziņu, ka uzvārds nedrīkst mainīt galotni (es savējo tā arī nenomainīju, diemžēl, tagad ir par vēlu)," - saka Jeļena.

"IMHO, valodas noteikumiem ir jābūt piemērotiem latviešu uzvārdiem. Nevis visiem pēc kārtas. Latvija ir tik liela un svarīga valsts pasaules politiskajā arēnā, ka neviens pat nezina, kur tā atrodas. Absolūti reāls latviešu gramatiskā ārprāta piemērs: amerikāņu aktieris Joaquin Phoenix kļuva par Vakinu Finiksu, pats personīgi redzēju Rīgā tramvaja pieturā, kad iznāca filmas reklāma ar viņa dalību. Lūk, tas ir īsts sarga sindroma absurds piemērs!" - stāsta Deniss.

Baltijas kaimiņvalstīs, kā izrādās, arī ne viss ir gludi, kaut gan tur, izskatās, ar mazāku cītību izlabo netīkamos uzvārdus.

"Esmu dzimis Lietuvā. Oriģinālais uzvārds Harlamov. Lietuvas pasē Charlamovas. Angliski tas jau skan kā Čarlamov. Savukārt sievas ukraiņu pasē  - Kharlamova. Ar to arī dzīvojam," - raksta Alekss.

"Vīra oriģinālais uzvārds – Bichko, latviešu pasē Bičko, angļi vienkāršoja līdz Bicko. Un tā mēs kļuvām par "Biko" – pat krievi ne visi zina, kā pareizi jālasa, lai iznāktu oriģināls," - dalās ar savu bēdīgo pieredzi vēl viena Latvijas pilsone Ksenija.

Apkopojot sašutušo cilvēku komentārus, var nonākt pie secinājuma, ka Latvija, pēc viņu domām, dara visu iespējamo, lai "uzlabotu" savu tautiešu dzīvi ne vien dzimtenē, bet arī ārzemēs. Tāpat daži komentētāji atzīmēja, ka, iespējams, pati pareizākā izeja būtu aiziet un saņemt citas (acīmredzot, Lielbritānijas – red.) valsts pasi.

85
Pēc temata
Cīņa par burtiem: uzvara Lietuvā un klusums - Latvijā
Uzvārdu jautājumā Porošenko nolēmis izmantot Baltijas piemēru
Lietuvas pasēs parādīsies citu alfabētu burti
Kā rakstāms vārds un uzvārds: Lietuva seko Latvijas piemēram
Karš par burtiem: vecāki Francijā tiesā cīnās par bērna vārdu
Latviešu uzvārdi izraisīja apjukumu Jaroslavļas dzimtsarakstu nodaļā

Kāpēc rēķins aprīlī ir lielāks nekā janvārī; nama iedzīvotāji sašutuši par apkures cenām

4
(atjaunots 08:59 06.07.2020)
Daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji Rīgā lūdz namu pārvaldi izskaidrot augstos apkures rēķinus aprīlī. Pārvalde paskaidroja, ka viņu māja esot "netipiska".

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Apkures cenas aprīlī izrādījušās divkārt lielākas nekā martā, februārī un janvārī. Par to sūdzas kāda Rīgas daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji raidījumā "4. studija", vēsta Lsm.lv.

Mājas iedzīvotāji atzīmē, ka gaisa temperatūra aprīlī bija daudz augstāka nekā janvārī, un ir neizpratnē: kā tā iznācis, ka aprīlī par apkusi viņi samaksājuši 121,04 eiro, bet par citiem mēnešiem vidēji iznākuši tikai apmēram 70 eiro. Pēc viņu domām, atsūtītais rēķins liecina, it kā temperatūru ziņā aprīlī Latvija nav bijusi tālu no Ziemeļpola. Dzīvokļu īpašnieki plāno rakstīt kolektīvu sūdzību un cer, ka viņus sadzirdēs.

Pāvilosta. Foto no arhīva
© Sputnik / Динара Никифорова

Savukārt raidījuma autori lūdza komentārus namu pārvaldei "Rīgas namu pārvaldnieks".

Ar žurnālistiem sazinājās organizācijas pārstāvis Krists Leiškalns. Viņš paskaidroja, ka māja, kuras iedzīvotāji sūdzas par augstajiem rēķiniem, ir netipiska, to apsilda individuālais katls, nevis centralizētā apkure.

"Rīgas namu pārvaldnieks" atgādināja, ka rēķins tiek veidots atbilstoši apsildei patērēto granulu apjomam. Tāda apkures sistēma tiek testēta kopš pērnā gada. Šajā gadījumā tiek aprēķināts vidējais patēriņš un iekļauts rēķinā, bet gada nogalē notiek izlīdzināšana.

Pērn šī pieredze bija sekmīga, tāpēc šogad tika izmantota tāda pati sistēma – no janvāra visus mēnešus pēc kārtas tika ņemti vidējie maksājumi, bet sezonas beigās tie izlīdzināti, pastāstīja Krists Leiškalns.

Atbildot uz iedzīvotāju jautājumu, kāda ir izlīdzinātā maksājuma jēga, ja apkures sezonas nogalē nākas maksāt gandrīz divreiz vairāk, viņš atzīmēja, ka aizvadītā ziema Latvijā bijusi visai silta, bet pavasarī bijis vēsāks, tāpēc apkures sezona ieilgusi, un gala summa izrādījusies liela.

Namu pārvalde veiks aprēķinu un izlems, vai ir vērts turpmāk izmantot tamlīdzīgu metodi ar granulu apkuri, konstatēja Leiškalns.

4
Tagi:
Rīgas namu pārvaldnieks, Rīga, Latvija
Pēc temata
"Es jau četras dienas neesmu mazgājies!" Pensionāram no Rīgas atslēdza ūdeni
"Atšķaida gāzi ar gaisu": celtnieks atrada iemeslu, kādēļ atslēdzās apkures katls
Inflācija: kas un kā sadārdzinājies Latvijā pēdējā gada laikā
Rīgas daudzīvokļu namiem sāks atslēgt centrālo apkuri

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

16
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

16
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis