Bankas glabātuvē. Foto no arhīva

Uzdod nepiedienīgus jautājumus: Krievijas klienti sašutuši par Baltijas banku attieksmi

118
(atjaunots 10:39 09.11.2018)
Pēcpadomju valstu klientiem jau tagad ir grūti atvērt kontu Eiropas bankā, taču tālāk būšot vēl sliktāk, uzskata bijušais Igaunijas finanšu izlūkdienesta vadītājs Aivars Pauls.

RĪGA, 9. novembris – Sputnik. Pēc skandāliem ar iespējamu naudas atmazgāšanu Latvijā un Igaunijā Eiropas bankas pastiprina savas klientu pārbaudes sistēmas, daudziem NVS valstu biznesmeņiem atsaka "visādam gadījumam", raksta BBC.

Rūpīgas pārbaudes

Bankas cenšas uzzināt visu par savu potenciālo klientu: cik viņam ir naudas un kontu citās bankās, kāds ir naudas līdzekļu avots, vai viņam ir kriminālā sodāmība. Pat baumām vai minējumiem dzeltenajā presē ir nozīme, pastāstīja Latvijas Banku asociācijas un Baltic International Bank valdes priekšsēdētājs Viktors Bolbats.

Visus klientus banka iedala riska grupās. Rezidenti – zems risks, nerezidenti – augsts. Rezidentu gadījumā viņu biznesa un reālo darba vietu norādītajā adresē iespējams pārbaudīt fiziski. Nerezidentus pārbauda rūpīgāk un ar to nodarbojas nevis parasti darbinieki, bet menedžeri, kuri beigās arī pieņem lēmumu, vai šādam klientam tiks atvērts konts vai nē, pastāstīja Igaunijas Banku asociācijas pārstāvis un bijušais Igaunijas finanšu izlūkdienesta vadītājs Aivars Pauls.

Klienti tiek pārbaudīti maksas bāzēs Dow Jones vai World Check (Thompson Reuters), kurās informācija tiek atjaunota katru dienu. Tās orientējas uz sankciju sarakstiem, politiskajiem sakariem, vietējiem un starptautiskiem medijiem (tostarp, izmeklēšanām) un tiek sastādīti lielākoties uz publiski pieejamas informācijas pamata. Gadījumā, ja klients ir krievvalodīgs, Baltijas banku darbinieki arī paši spēj apkopot informāciju par viņu, izmantojot meklēšanas sistēmas.

Teorētiski ārzemju klienta pārbaudi var veikt arī auditoru kompānija, taču par šo pakalpojumu ir jāmaksā ap 500 eiro. "Vieglāk pateikt nē (klientam), nekā samaksāt šo naudu," - saka Aivars Pauls.

Kas attiecas uz jau esošajiem klientiem, arī tos bankas pārbauda. Katrā finanšu kredītiestādē ir speciālas programmas, kuras pārbauda visas transakcijas un brīdina gadījumā, ja operācija neatbilst ieprogrammētajam algoritmam un tiek uzskatīta par aizdomīgu. Piemēram, bankas klients uzsāk sakarus ar "sankciju" kompānijām, pārskaita naudu politiķiem vai vienkārši pārskaita netipiski lielas naudas summas. Banku sistēmas var tikt uzstādītas arī uz operāciju izsekošanu, kad klienti pārskaita noteiktas summas uz NVS valstīm. Limits var būt dažāds, piemēram, 50 tūkstoši eiro, vei cita summa.

Mērķis – pēcpadomju valstu klienti

Galvenie cietušie pārbaužu pastiprināšanas rezultātā izrādījušies bijušās PSRS valstu klienti. Jau tagad viņiem ir grūti atvērt kontu, savukārt nākotnē, visticamāk, būs vēl grūtāk, uzskata Aivars Pauls.

To apstiprina arī biznesmeņi.

"Es vēlējos atvērt bankas kontu Eiropā, taču viņi sāka uzdot pavisam nepiedienīgus jautājumus. Cik man ir naudas, kādās bankās. Kāda viņiem ir daļa gar to?" - pauž sašutumu potenciālais klients no Krievijas sarunā ar žurnālistiem.

Aivars Pauls norāda, ka bankas nevēlas sadarboties ar klientiem no NVS, jo "viņus vienkārši nav iespējams pārbaudīt tik rūpīgi, kā to prasa regulators".

Bijušais Danske Bank darbinieks, kurš arī tiek turēts aizdomās sakarā ar noziedzīgām shēmām, norāda, ka agrāk nebija skaidru noteikumu, kam tieši bija jāietilpst klienta pārbaudē, pieļaujamo riska pakāpi banka sev noteica pati. Taču tagad, pēc starptautiskiem skandāliem, bankas nav gatavas riskēt.

118
Temats:
Baņķieru nedienas Latvijā (91)
Pēc temata
Rietumu banka joprojām noraksta svešu naudu: ukraiņu biznesmeņi griežas tiesā
Latvijas bankas zaudējušas ieguldījumus gandrīz 8 miljardu eiro apjomā
Olafs Cers: nerezidenti saņems savu naudu un uz visiem laikiem pametīs Latviju
Rietumu banka iedrošina klientus: konti nav atņemti uz visiem laikiem
ABLV Bank krahs Latvijai varētu izmaksāt 8 miljardus eiro
EP slavē Latviju par nerezidentu veiksmīgu padzīšanu no bankām
Twitter

"Attīram mūsu informatīvo lauku": deputāts aicina latviešus nelietot kirilicu

20
(atjaunots 09:20 04.06.2020)
Rīgas domes deputāts Ģirts Lapiņš vērsies pie latviešiem ar aicinājumu attīrīt informatīvo lauku no krievu valodas, tomēr kaut kas ir aizgājis greizi.

RĪGA, 4. jūnijs — Sputnik. Nacionālās apvienības pārstāvis Ģirts Lapiņš laidis klajā aicinājumu latviešiem. Viņa lapā Twitter publicētais aicinājums drīzāk atgādina izmisuma kliedzienu. Tas skāra politiķim, šķiet, ļoti sāpīgu tēmu – krievu valodas pastāvēšanu Latvijā.

"Latvieši, lūdzu nedalieties ar gudrībām un jokiem kirilicā! Attīram mūsu informatīvo lauku no krievu valodas," uzrakstīja Ģirts Lapiņš.

​Savu aicinājumu politiķis nepaskaidroja, tomēr, domājams, viņa argumenti slēpjas mazliet agrāk publicētajā tvītā.

"Es īsti nesaprotu kādēļ man trolejbusā kko stāsta krievu valodā, kādēļ ieejot RIMI skan garš stāsts krieviski? Tas tiem, kas 60 gadus dzīvojot Latvijā tā arī nav iemācījušies latviski? Tas tiešām nepalielina viņu motivāciju," sūkstījās Ģirts Lapiņš.

​Tomēr kaut kas ir aizgājis greizi – politiķa aicinājums nejokot kirilicā radījis gluži pretēju efektu.

Latviešu valodā runājošie Twitter lietotāji aizstāvēja krievu valodu un pasmējās par Ģirtu Lapiņu... kirilicā.

"- Hallo, Bērziņš ir? - Нет его. - A kur viņš? - А Курвинш у нас вообще не работает," Māris Ūdris atgādināja politiķim anekdoti.

​"Labrit! — Плохо побрит," vēl vienu joku ar kirilicu atcerējās Māris Ūdris.

​Sociālo tīklu apmeklētāji atsauca atmiņā arī memus no krievu kino klasikas:

​​"Es sapratu, kur ir jūsu nelaime. Jūs esat pārāk nopietni. Nopietna seja – tā vēl nav prāta pazīme, kungi. Visas muļķības uz zemes tiek pastrādātas tieši ar tādu seju... Smaidiet, kungi... Smaidiet..." citātu no filmas "Tas pats Minhauzens" atsauca atmiņā Uldis Ziediņš.

​"Ievērosim multukulturālisma principus!" aicināja Andrejs Teteris.

​"NA biedrs iestājies Tvitera joku policijas Pareizās valodas nodaļā," izteica pieņēmumu Jānis.

​"Kā gribu, tā jokoju," Rīgas domes deputātu pakaitināja Helmuts Caune.

​"Ko kliedz latvieši, kad ar āmuru trāpa pa pirkstu?" latviešu valodas aizstāvim krieviski pajautāja Andrejs Bikovs.

​"Es nemāku krieviski," politiķi patroļļoja lasītāja ar lietotājvārdu "pilnīgi neadekvāta māmiņa".

​"Manuprāt, jo vairāk valodas pārzini, jo plašāks ir tavs informācijas lauks," deputātam attrauca Dzintars.

​"Joki kirilicā apdraud latviešu valodu? Nopietni? Tas ir vienkārši nožēlojami!" viedokli pauda rilekta.

​Daži komentētāji jautājumu ņēma nopietni.

"LV jaunieši ir zaudētāji, ka neprot krievu val. Darba pārrunās vienmēr priekšroka krievu jauniešiem, jo perfekti runā abās. Privātajā sektorā tiem vienmēr vispirms tiks dota iespēja, jo valodu zināšanas ir bonuss. Žēl, ka PSRS mantojuma dēļ, LV jaunieši kļuvuši nekonkurētspējīgi," raksta komentētāja ar lietotājvārdu "Sēj un pļauj".

​"Lūdzu neaizmirst arī par angļu valodu. Vismaz mans informatīvais lauks visvairāk ir piesārņots ar to," — deputātam ieteica Kaspars Locs.

​"Savu informatīvo telpu jūs varat aprobežot kaut vai ar 0 valodām. Liela daļa progresīvo cilvēku tomēr saprot, lasa un spēj sazināties vairākās valodas," Lapiņam attrauca Arturs Avstreihs.

​Atgādināsim, ka valsts valodas statuss Latvijā ir tikai latviešu valodai, krievu valoda saņēmusi svešvalodas statusu, lai arī par dzimto to uzskata 40% iedzīvotāju. Krieviski mājās runā 37,7% iedzīvotāju. Pie tam nebūt ne visi mājās runā dzimtajā valodā – oficiālā statistika liecina, ka 37% laulību Latvijā ir jauktas.

20
Tagi:
sociālie tīkli, latviešu valoda, Nacionālā apvienība, Latvija
Pēc temata
"Krāj naidu pret krievisko": latviete sašutusi par svešvalodas mācību kvalitāti
"Bērnam dara pāri, latviešu valoda kaitē": vecāki par mācībām "pareizajā" valodā
Bez krievu valodas – tikai uz Īriju: latvietis sūdzas par darba trūkumu
"Pārstājiet lietot krievu valodu": latviešu Twitter satracinājusi uzņēmuma reklāma
Latvijas  NBS

Jebkāda informācija par padošanos meli! AM laidusi klajā bukletu kara gadījumam

28
(atjaunots 08:27 04.06.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrija iepazīstinājusi ar bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā", kurā ir plaša informācija par izdzīvošanu smagos apstākļos.

RĪGA, 4. jūnijs — Sputnik. Elektroniskais buklets "Kā rīkoties krīzes gadījumā", pieejams Latvijas Aizsardzības ministrijas vietnē latviešu, krievu un angļu valodās.

Tajā ir virkne rekomendāciju par to, kā izturēties, kā nodrošināt sevi un savas ģimenes locekļus ar pārtikas produktiem, ūdeni un visu, kas nepieciešams krīzes situācijās, kas saistītas ar epidēmijām, tehnogēnām katastrofām un dabas kataklizmām. Tāpat var uzzināt, kā uzturēt sakarus ar varasiestādēm, kas pārstāv varasiestādes, kurp dodies evakuācijas gadījumā utt.

Īpaša uzmanība veltīta padomiem par to, kā rīkoties kara gadījumā.

Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina izņēmuma stāvokli, armija un atbildīgie dienesti īsteno aizsardzības pasākumus, mierina teksta autori un pārliecina: "Latvija tiks aizsargāta! Jebkāda informācija par padošanos vai nepretošanos ir viltus ziņas! Kopā ar NATO sabiedrotajiem mēs aizsargāsim ikvienu no jums!"

Tālāk uzskatīti Latvijas iedzīvotāja pienākumi:

  1. Aizstāvēt valsts neatkarību, brīvību un demokrātisko valsts iekārtu (pilsoņi var tikt iesaukti militārajā dienestā);
  2. Pildīt atbildīgo dienestu rīkojumus, piemēram, iesaistīties glābšanas darbos vai nodot turējumā (mobilizēt) materiāli tehnisko līdzekļus, kas nepieciešami valsts aizsardzībai;
  3. Turpināt ievērot likumus.

"Pat ja karadarbības rezultātā īslaicīgi tiktu zaudēta kontrole pār daļu no teritorijas, mēs turpināsim valsts aizsardzību, izrādot pretestību tik ilgi, kamēr tiks atjaunota valsts neatkarība," apliecina bukleta autori.

Ja atrodies okupētajā teritorijā:

  1. Evakuējies uz to valsts daļu, ko kontrolē NBS;
  2. Turpini ievērot Latvijas Republikas likumus;
  3. Nesadarbojies ar okupācijas varu: nošķiries no viņu lēmumiem un darbībām, nepiedalies to organizētājos publiskajos pasākumos, nesniedzot tiem intervijas un neļaujot sevi filmēt, nepiedalies nelikumīgās vēlēšanās, referendumos vai tautas nobalsošanās.

Ja izvēlies pretoties, tev ir tiesības:

  1. Īstenot bruņotu pretestību (t.sk. sabotāžu, kaitnieciskas darbības) pret ienaidnieka spēkiem NBS sastāvā;
  2. Īstenot pilsonisku nepakļaušanos – piemēram, okupācijas varas izdotu likumu neievērošanu, atteikšanos dienēt un strādāt to labā, masveida streiku rīkošanu;
  3. Sniegt atbalstu pretošanās kustībai

Publicēti arī ieteikumi par to, kā nodrošināt sevi un bruņotos spēkus:

Nevalkā paramilitāru apģērbu, kamuflāžas formu vai militarizētas somas, ja neesi dienestā.

Bez vajadzības netuvojies, neprovocē un nefilmē neidentificētus bruņotus cilvēkus, nepacel no zemes pamestus ieročus vai aizdomīgus priekšmetus.

Neizplati informāciju (fotogrāfijas, video, tekstus) par Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un sabiedroto spēku pārvietošanos, atrašanās vietām un pozīcijām.

28
Tagi:
krīze, Aizsardzības ministrija, Latvija
Pēc temata
Skolēnus mācīs lietot šaujamieročus, medicīnas studentus – ārstēt ievainojumus
Baltijas amazones – NATO pēdējā rezerve Austrumeiropā
Projekts ieilgst: kad iedzīvotāji saņems brošūras "kara gadījumam"
Pasaules brīvo latviešu kiberzemessardze: Pabriks grib jūgt darbā emigrantus
Jakovs Kedmi

Politologs pastāstīja, kas notiks ar ASV jebkādā militārā sadursmē ar Krieviju

0
(atjaunots 12:08 04.06.2020)
ASV un Krievijas konflikts nekādos apstākļos neattīstīsies kā konvencionāla "tanku divīziju darbību" apmaiņa.

RĪGA, 4. jūnijs – Sputnik. ASV baidās no jebkādas militāras sadursmes ar Krieviju, jo zina, ka tai nekavējoties sekos kodoltrieciens, paziņoja militāri politiskais eksperts Jakovs Kedmi, stāsta portāls Rueconomics.

Analītiķis konstatēja, ka Pentagona atjaunotā kodoldoktrīna, kas tika pieņemta 2018.gadā, pieļauj ierobežotu kodolieroču pielietojumu ar mērķi panākt lūzumu konvencionālā konfliktā. Tā attiecas uz jebkuru valsti, izņemot Krieviju. Tāpat ASV diezin vai izšķirsies par uzbrukumu Ķīnai, jo to atbalstīs Maskava.

Jakovs Kedmi salīdzināja ASV armijas kodolprincipu ar loteriju valstīm, kam nav iespēju iznīcināt ASV. Tomēr, viņā atgādināja, vienīgā valsts, kas spēj noslaucīt Savienotās Valstis no Zemes virsmas, bija un joprojām ir Krievija.

"Stāvoklis ASV un Krievijas starpā ir tāds, ka jebkurš uzbrukums, jebkādi no Krievijas viedokļa agresīvi amerikāņu armijas soļi pret Krieviju tiks sastapti ar stratēģisko kodoltermisko triecienu. Tātad tas neder," paskaidroja Kedmi.

ASV un Krievijas konflikts nekādos apstākļos neattīstīsies kā konvencionāla "tanku divīziju darbību" apmaiņa, uzsvēra eksperts Iton TV ēterā. Kedmi norādīja, ka ASV var pielietot spēku tikai pret valstīm, kuru rīcībā nav kodolieroču un kas nespēj atbildēt ar pilna mēroga triecienu ASV teritorijā. Kā piemēru analītiķis minēja Irānu, - vēl joprojām ir zināmas šaubas par to, vai valsts rīcībā ir kodolieroči.

Iepriekš Kedmi paziņoja, ka Krievija var iznīcināt ASV, ja tās nolems ar militāru spēku izrēķināties ar Ķīnu. Eksperts ir pārliecināts – sadursme ar Ķīnu neizbēgami novedīs pie Amerikas sadursmes ar Krievijas militāro spēku, un tas ir zināms visiem, arī Vašingtonai.

0
Tagi:
kodolieroči, Krievija, ASV
Pēc temata
Pentagons atzinis, ka militārais "pārākums" pār Krieviju ir zaudēts
Katrs trešais kuģis ar spārnotajām raķetēm: KF atbildēs NATO patrulēšanai
Krievijas aizsardzības ministrs konstatēja, kur atrodas lielākie draudi valstij
Analītiķis paskaidroja, kādēļ ASV nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī"