Brasas cietums

Rīgā plānots slēgt Brasas cietumu

37
(atjaunots 12:57 08.11.2018)

RĪGA, 8. novembris – Sputnik. Ieslodzījuma vietu reformas ietvaros nākamgad Latvijā plānots slēgt Brasas cietumu, pastāstīja Ieslodzījuma vietu pārvaldes pārstāve Aija Fjodorova.

Portāls Mixnews.lv pastāstīja, ka ieslodzītie tiks pārvietoti uz vietām ar atbilstošu režīmu, bet personālam piedāvās darbu Rīgā un Rīgas reģionā.

Cietumu plānots slēgt valsts budžeta līdzekļu lietderīgāka izmantojuma apsvērumu dēļ. Ieslodzījuma vietu pārvalde prognozēja, ka uz cietuma slēgšanas rēķina izdosies ietaupīt 3,5 miljonus eiro.

Iepriekš ieslodzīto trūkuma un ieslodzījuma vietas nerentabilitātes dēļ tika slēgts cietums Vecumniekos. Savukārt Liepājā plānots uzbūvēt jaunu, lielu penitenciāro iestādi atbilstoši ES standartiem. Tās būvdarbi izmaksās vairāk nekā 74 miljonus eiro. Cietuma būve vairākkārt atlikta, tāpēc nav zināms, kad tajā būs iespējams izvietot ieslodzītos.

Saskaņā ar projektu, cietumā tiks izmantots plūsmu princips: visi ieslodzītie tiks sadalīti grupās pa 46 cilvēkiem. Šo grupu sadzīve un pārvietošanās tiks organizēta tā, ka ieslodzītie nepazīs nevienu pie savas grupas nepiederošu personu. Lielākā daļa durvju cietumā būs iekārtotas ar tālvadības kontroli, kas ļaus samazināt apsargu skaitu. Dzīvojamie korpusi tiks uzbūvēti no īpaša dzelzsbetona, ko par 95% nespēj pārvarēt mobilo sakaru signāls.

Personāla skaits Liepājas cietumā sasniegs aptuveni 400 cilvēkus. Cietums paredzēts 1200 ieslodzītajiem.

Kompleksu veidos astoņas ēkas. Telpu kopējā platība – 51 tūkstotis kvadrātmetru. Tur būs dzīvojamie korpusi ieslodzītajiem, nodarbību un darba centrs, sporta zāle, veselības aprūpes centrs, pastiprināta režīma telpas, ēdamtelpas. Komplekss atradīsies 5,6 kilometru attālumā no Liepājas centra.


37
Pēc temata
Liepājā taps ES standartiem atbilstošs cietums
Kā Latvijas cietumos darbojas cenzūra
Nepļāpā: kā nokļūt cietumā par komentāru internetā

Salaspils botāniskajam dārzam uzbrūk Spānijas kailgliemeži

2
(atjaunots 17:29 06.07.2020)
Spānijas kailgliemeži iekrituši alus slazdā botāniskajā dārzā – tie nepārprotami gatavojas uzbrukt augu kolekcijai.

RĪGA, 6. jūlija — Sputnik. Salaspils botāniskā dārza vērtīgā augu kolekcija ir apdraudēta – tajā apmetušies milzīgie Spānijas kailgliemeži, vēsta Skaties.lv.

Spānijas kailgliemeži iekļauts starp 100 bīstamākajām invazīvo dārza kaitnieku sugām Eiropā. 2009. gadā Latvijā tas bija sastopams tikai vienuviet, taču jau līdz 2018. gadam tas izplatījās masveidā. Biologi uzskata, ka tas var radīt nacionāla mēroga nelaimi.

Salaspils Botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadītājs Andrejs Svilāns, vienlaikus – Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ģenerāldirektors, Spānijas kailgliemežiem ir izlicis īpašās lamatas. Apdraudēta ir visa dārza kolekcija.

"Rozēm ir diezgan spēcīgas ādainas lapas, rožu lapas Spānijas kailgliemezim negaršos, bet rozēm ir ļoti maigas ziedlapiņas, kas patiks uz galvošanu. Dārziem, manuprāt, tā būs lielākā nelaime," uzskata Svilāns.

Labākais cīņas veids – vismaz reizi dienā salasīt kailgliemežus un iznīcināt. Ja zālājs nopļauts, gliemežiem ir mazāk slēptuvju, tādā veidā to izplatību var ierobežot.

"Jo ilgāk mēs neko nedarīsim, sekas būs nenovēršamas," saka Svilāns.

Kailgliemeži atrodami stādu zemē, kompostā, melnzemē vai grantī. Masveida infekcija visbiežām izplatās ar dārzkopju biedrību starpniecību.

Lai arī kailgliemezis dzīvo ne vairāk kā gadu (tas atkarīgs no laikapstākļiem un citiem faktoriem), sezonas laikā kaitnieks izdēj apmēram 500 olas. Speciālisti ceļ trauksmi, jo tādā tempā invazīvais kaitnieks var aizpildīt lielas lauksaimnieciski apstrādājamas platības un iznīcināt lielu daļu ražas.

2
Tagi:
botāniskais dārzs
Pēc temata
Mūsu zvejnieki tos izvārījuši zupā: uz Latviju virzās bīstamie Ķīnas krabji
Zinātnieki ceļ trauksmi: Latvijai uzbrūk Spānijas kailgliemezis
Kārlis Bardelis

Ceļotājs atgriežas Latvijā pēc diviem gadiem pavadītiem Klusajā okeānā

3
(atjaunots 17:21 06.07.2020)
Ceļotājam no Latvijas izdevies vienam pašam šķērsot Kluso okeānu airu laivā bez motora un burām. Tagad viņš ziņo, ka atrodas Malaizijā un sapņo atgriezties Latvijā.

RĪGA, 6. jūlijs - Sputnik. Ceļotājs no Latvijas Kārlis Bardelis, šķiet, uzstādījis rekordu – viņš ir pirmais cilvēks, kam vienatnē, airu laivā bez burām un dzinēja izdevies šķērsot Kluso okeānu.

Tagad pēc divus gadus ilgā ceļojuma Bardelis atrodas Malaizijā.

Kārlis, Linda un laiva Linda Riodežaneiro
© Foto : из личного архива Карлиса Борделиса

Viņš devās ceļā jau 2018. gadā. Toreiz viņš kopā ar draudzeni Lindu ar tandēma tipa velosipēdu šķērsoja Dienvidameriku, pārvarot 5,4 tūkstošus kilometru. 2018. gada 14. jūlijā viņš devās uz Peru. Tur sākās viņa ilgais ceļš pa Kluso okeānu.

Līdzi Kārlis paņēma proviantu, glābšanas plostu ārkārtas gadījumam, ūdens atsāļotāju un mikroelementus, jo ilgus mēnešus pat necerēja ieraudzīt augļus un dārzeņus. Viņš plānoja ik dienas airēt 12-14 stundas, bet naktīs gulēt un cerēt, ka vējš viņu no ceļa nenovirzīs.

Galu galā divu gadu laikā ceļotājs pārvarējis 26 tūkstošus kilomentru, piestājot salās, lai atgūtu spēkus un papildinātu krājumus. Turpat viņš gaidīja, kad beigsies taifūni.

Bardelis atzina, ka ceļojums viņam kļuvis par smagu darbu. Dienas aizritējušas vienādi: no rīta pamodies, pabrokastojis un sēdies pie airiem. Vakarā – gulēt.

Vienatni viņš pārvarējis, klausoties audiogrāmatas. Tomēr ļoti ilgojies pēc tikšanās ar cilvēkiem.

Pats ceļotājs atzina, ka tikšanās ar cilvēkiem – tas ir pats labākais. Īpaši viņš ir pateicīgs visiem, kas viņam palīdzējuši un izturējušies sirsnīgi. Bardelis paskaidroja – tas viss atgādina viņam, kādai patiesībā jābūt pasaulei.

Tomēr ceļojums noslēdzies, un tagad Kārlis domā, kā nogādāt laivu atpakaļ Latvijā un beidzot tikties ar ģimeni un draugiem.

Iepriekš vēstīts, ka Bardelis sekojis slavenās ekspedīcijas "Kon-Tiki" maršrutam.

2016. gadā Bardelis jau šķērsoja airu laivā Atlantijas okeānu. Tiesa, tad viņš nebija viens – airēja arī viņa biedrs Gints Barkovskis. Viņi airēja no Namībijas krasta līdz Brazīlijai. Pēc viņu piedzīvojumu motīviem uzņemta dokumentālā filma "Okeāna Saviļņotie".

Draugi pārvarēja 8400 kilometrus, visu pusgadu gulēja pēc kārtas pa divām stundām, lai nepārtrauktu kustību. Pēc ceļojuma beigām Gints aptuveni mēnesi nevarēja savilkt dūri – rokas "saglabāja formu", it kā vēl aizvien turētu airus.

3
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Fjodors Koņuhovs Lietuvā trenējas jaunajam ceļojumam apkārt pasaulei
Vienatnē uz velosipēda, neskaitot suni. Anna Bolta apceļojusi visu Krieviju
Ceļojums pa Transsibīrijas maģistrāli