Bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Foto no arhīva

"Latviju apsteidz pat Rumānija un Bulgārija": eksprezidente par "trekno gadu" skumjo galu

53
(atjaunots 09:58 05.11.2018)
Bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāstīja, kāpēc valsts praktiski pēc visiem parametriem atpaliek no citām Eiropas Savienības valstīm un mūžīgi velkas astē.

RĪGA, 5. novembris – Sputnik. Pēc bijušās Latvijas prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas domām, viena no globālākajām valsts problēmām ir varasiestāžu tālredzības trūkums, vēsta Grani.lv.

Vīķe-Freiberga paskaidroja, ka Latviju vada labi organizēts mazākums, kurš vadās pēc savām diezgan šaurām interesēm un nav pieradis paļauties uz ilgtermiņa perspektīvu.

Latvijā valda mazākums

Bijusī prezidente atgādināja, ka citu Eiropas Savienības valstu vidū Latvija visbiežāk stāv jebkādu reitingu beigās, un pastāv jau tādas nozares, kur to apsteidz pat Bulgārija un Rumānija, piemēram, pēc ceļu kvalitātes.

Iepriekš ziņots, ka Globālajā konkurētspējas reitingā Latvija pēc ceļu kvalitātes ieņēma 107. vietu pasaulē no 137 valstīm. Pērn pēc šī rādītāja Latvija ieņēma 95. vietu un gada laikā stipri noslīdēja lejā. Salīdzinājumam: Lietuvai ir 37. vieta, Igaunijai – 38.

Tāpat Vīķe-Freiberga norādīja, ka iestāšanās ES Latvijai sākumā nāca par labu, liekot daudziem mobilizēties, taču pēc tam valsts atkal atslābinājās.

"Pēc iestāšanās ES esam atslābuši, ir radušies vakuuma punkti. Un nāk jaunas partijas ar skaistiem mērķiem, tomēr bieži vien tās saskaras ar šauru interešu grupām, kuru spiedienam tās pakļaujas," paziņoja bijusī prezidente.

Viņa paskaidroja, ka Latvijā ir vairākas interešu grupas, kuras darbojas uz citu grupu rēķina un atgādināja joku, kuru, pēc viņas sacītā, savulaik pastāstīja viens no uzņēmējiem – "pie mums labi organizēts mazākums pārvalda neorganizētu vairākumu". Vīķe-Freiberga norādīja, ka, spriežot pēc visa, šis vairākums nespēj mazākumam likt mainīties.

"Treknie gadi"

Runājot par "treknajiem gadiem" Latvijā, Vīķe-Freiberga pastāstīja, ka reiz atgādinājusi Aigaram Kalvītim, kurš bija valsts premjerministrs no 2004. līdz 2007. gadam, Bībeles stāstu. Stāstā Ēģiptes faraonam bija sapnis, kur no sākuma parādījās septiņas treknas govis, un pēc tam – septiņas kārnas. Taču, kā noradīja bijusī prezidente, Kalvītis nesaprata mājienu un brīdinājumu.

Vīķe-Freiberga paskaidroja, ka tobrīd Latvijā bija jāsamazina inflācija un deficīts, taču Kalvītis uzskatīja, ka jāturpina baudīt treknie gadi.

"Jebkuram politiķim tā būtu smaga izšķiršanās. Tas bija jautājums par tālredzību," beigās sacīja bijusī prezidente.

Vīķe-Freiberga ieņēma Latvijas prezidenta amatu 1999. gadā, savukārt 2003. gadā tika pārvēlēta otrajā termiņā, būdama vienīgā izvirzītā kandidāte. Viņa izrādīja ievērojamu ārpolitisko aktivitāti un tika iekļauta Forbes 100 ietekmīgāko pasaules sieviešu sarakstā 2005. un 2006. gadā.

Tieši Vīķes-Freibergas prezidentūras laikā Latvija iestājās ES un NATO un nosūtīja savu militāro kontingentu uz Irāku.

53
Pēc temata
Prezidentu neapmierina vecā Saeima, un viņš varētu atlaist arī jauno
Uz trijnieku: iedzīvotāji novērtējuši 12. Saeimas darbu
Dombrovskis: "Saskaņa" pārskatīs iepriekšējo Latvijas valdību "idiotiskās" reformas
Vīķe-Freiberga: Latvijas iedzīvotāji nesaprot, ka viņi vairs nav atbrīvotāji
Panorāmas rats Amsterdamā

Lietuvas uzņēmums uzbūvēs Rīgā panorāmas ratu

7
(atjaunots 14:58 31.05.2020)
Panorāmas rata būvniecības projektam Uzvaras parkā Rīgā jābūt īstenotam līdz 2022. gada septembrim.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Izsoles laikā Lietuvas uzņēmums "RPR Operators" ieguva tiesības uzbūvēt Pārdaugavā Raņķa dambī panorāmas ratu, raksta Tvnet.lv.

Lēmumu par apbūvi Rīgas dome pieņēma jau 2019. gada jūlijā.

Izsole notika 2019. gada oktobrī. Par uzvarētāju kļuva Lietuvas kompānija, kura nodarbojas ar atrakciju un atpūtas parku būvniecību.

Pēc izsoles apbūvētājam nodeva zemesgabalu 5,7 tūkstošu kvadrātmetru platībā Uzvaras parkā, starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Saskaņā ar noteikumiem, panorāmas rata augstums nedrīkst pārsniegt 60 metrus. Kompānijai tiek dotas apbūves tiesības uz 30 gadiem.

Līdz 2021. gada 30. septembrim "RPR Operators" ir jāizstrādā un jāapstiprina panorāmas rata projekts, kurš ir jāsaskaņo ar departamentu. Būvniecības beigas ir ieplānotas līdz 2022. gada septembra beigām.

Pēc Rīgas Būvvaldes pārstāvja Edgara Butāna sacītā, jau ir saņemta Lietuvas uzņēmuma būvniecības ideja par rata uzstādīšanu, lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts 2020. gada 20. jūnijā.

7
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Poļu tūristi iedarbinājuši panorāmas ratu mirušajā Pripetē
Televizori un wi-fi augstumā: Ķīnā atklāts jauns panorāmas rats
Cietumā, foto no arhīva

Latvijā samazinājies nāvessoda atjaunošanas piekritēju skaits

6
(atjaunots 14:44 31.05.2020)
Cik Latvijas iedzīvotāju uzskata par iespējamu atjaunot nāvessodu, kā augstāko soda mēru valstī.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri uzstājas par nāvessoda kā augstākā soda mēra atjaunošanu, pēdējo trīs gadu laikā samazinājies līdz 11%. Par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dati, vēsta Grani.lv.

Vēl 20% ir drīzāk par, nekā pret nāvessoda atjaunošanu.

Toties stingri pret nāvessodu Latvijā uzstājās 56% aptaujāto. 27% respondentu pozīcija svārstās. Viņi ir drīzāk pret, nekā par.

Cietums. Foto no arhīva
© Sputnik / Иван Руднев

Vien 13% nespēja izlemt, ko viņi domā par nāvessodu.

2016. gadā par nāvessoda atjaunošanu Latvijā bija 35% respondentu, 2017. gadā – 45%.

Latvijā nāvessods netiek pielietots kopš 1996. gada, lai gan Krimināllikums pieļāva augstākā soda mēra iespēju vīriešiem, kuri kara laikā pastrādāja slepkavību ar vainu pastiprinošiem apstākļiem.

Eiropas valstu vidū nāvessods mūsdienās pastāv tikai Baltkrievijā. 2020. gadā tur jau tika paziņots nāvessoda spriedums brāļiem no Mogiļevas apgabala – 21 gadu vecajam Iļjam un 19 gadus vecam Staņislavam Kosteviem, kuri nogalināja kaimiņos dzīvojušo skolotāju.

6
Tagi:
Latvija, nāvessods, cietums, cietumsods
Grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno

Forbes noskaidroja, kurš nedēļas laikā nopelnījis visvairāk

0
(atjaunots 15:33 31.05.2020)
Pandēmija nav traucēklis tam, lai nopelnītu dažus miljonus: kurš no uzņēmējiem nopelnījis visvairāk pavasara pēdējā nedēļā?

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Žurnāls Forbes sastādīja desmit uzņēmēju un investoru sarakstu, kuri no 21. līdz 28. maijam nopelnījuši visvairāk naudas, vēsta RIA Novosti.

Pirmajā vietā izrādījies kompāniju grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno. Nedēļas laikā viņa bagātība palielinājusies par 8,1 miljardu dolāru un atkal pārsniedza 100 miljardus dolāru.

Tālāk seko Inditex holdinga (pieder zīmols Zara) dibinātājs un beneficiārs Amansio Ortega, kurš kļuvis par 4,9 miljardiem dolāru bagātāks. Līderu trijnieku noslēdz leģendārais investors Vorens Bafets, kura bagātība pieaugusi par 3,9 miljardiem dolāru.

Tālāk seko Kering īpašnieks Fransuā Pino, L’Oreal līdzīpašniece Fransuāza Fransuāza Betankūra-Meijersa, Uniqlo dibinātājs Tadasi Janai un kompānijas Keyence dibinātājs Takemicu Takidzaki.

Tāpat sarakstā iekļuva Luxoticca dibinātājs Leonardo del Vekkio, Grupo Carso īpašnieks Karloss Slims un 3G Capital līdzdibinātājs Horhe Paolo Lemāns. Nedēļas laikā viņi kopsummā nopelnīja 33,6 miljardus dolāru.

0
Tagi:
Forbes
Pēc temata
Nosaukti pasaules bagātāko cilvēku ienākumi Covid-19 pandēmijas laikā
Forbes: pasaules bagātāko cilvēku saraksta līderpozīciju ieņēmis jauns cilvēks
Bagātākie cilvēki pasaulē dienas laikā zaudējuši 117 miljardus dolāru