Kapu piemineklis. Foto no arhīva

Demogrāfs: par Latvijas iedzīvotāju īso mūžu vainojama PSRS

170
(atjaunots 15:42 01.11.2018)
Lielāku mūža ilgumu Igaunijā var paskaidrot ar "imunitāti pret komunismu", uzskata demogrāfs Ilmārs Mežs.

RĪGA, 1. novembris – Sputnik. Lielāks mūža ilgums Igaunijā esot saistīts ar mazāku pakļaušanos PSRS ietekmei, paziņoja demogrāfs Ilmārs Mežs Latvijas Radio 4 raidījuma "Doma laukums" komentārā.

Saskaņā ar Eurostat datiem, Latvija un Lietuva ir Eiropas Savienības autsaideri pēc mūža ilguma: vidēji 74,9 gadi. Igaunijā šis skaitlis sasniedz 78 gadus.

Demogrāfs atgādināja, ka pirms Otrā pasaules kara mūža ilgums Latvijā bija 58 gadi. Šis rādītājs bijis daudz augstāks par Eiropas vidējo, un Latvija pēc šī rādītāja apsteidza vairāk nekā 20 kontinenta valstu.

"Pats mūsu atrašanās fakts PSRS sastāvā nevis pagarināja, bet gan samazināja vidējo mūža ilgumu visās trijās Baltijas valstīs," -pateica Mežs.

Taču tad rodas likumsakarīgs jautājums: kāpēc tad no visām trijām Baltijas valstīm, kuras bija PSRS sastāvā, Igaunija apsteidz Latviju un Lietuvu pēc mūža garuma? Uz to demogrāfam ir sava interesanta ģeogrāfiski-mentāla versija.

"Mazāk Padomju Savienības ietekmes (smejas). Igauņiem bija nedaudz augstāka imunitāte pret komunismu. 90. gados viņu mūža ilgums bija vien par gadu augstāks. Tagad – par veseliem trim gadiem. Iespējams, tā ir Somijas ietekme, kur tiek novērots vislielākais pieaugums," - izteica minējumu Mežs.

Profesors, P. Stradiņa universitātes prorektors Guntis Bahs izteica pārliecinošāku versiju: zems latviešu mūža ilgums ir skaidrojams ar saslimšanām.

"Dzīve ir īsāka tajās valstīs, kur ir izplatītas atsevišķas slimības vai pazīmes, tostarp iedzimtas, vai, iespējams, ar kultūru noteiktas. Latvijā tās ir sirds un asinsvadu slimības – statistiski mūsu valsts ir pirmajās vietās ES. Tas ir infarkts, insults, išēmiskās slimības, sirds mazspēja. Otrā vieta – onkoloģiskās saslimšanas. Varbūt nozīmīgu lomu spēlē diagnosticēšanas uzlabošanās – diagnožu kļūst arvien vairāk un vairāk. neskatoties uz to, onkoloģijas saslimšanas izaugsme ir acīmredzama. Trešā vieta – nāve no traumām. Pēc šīs pazīmes mēs neesam ES līderi. […] Mūsu tauta nedzīvo tik ilgi, cik varētu. Ekonomiskie nosacījumi nespēlē tik nozīmīgu lomu," - norādīja Bahs.

Tāpat, saskaņā ar Eurostat datiem, Latvija ieņem līderpozīcijas pēc nāvju skaita uzbrukumu rezultātā, ieņem trešo vietu pēc pašnāvību skaita (piekāpjoties tikai Lietuvai un Slovēnijai), trešo vietu pēc mirstības no tuberkulozes (piekāpjoties Lietuvai un Rumānijai) un otro vietu – pēc nāvju skaita, kuras bija novēršamas.

170
Tagi:
sirds slimības, mirstība, demogrāfija
Pēc temata
Latvija – trešajā vietā ES tuberkulozes slimnieku mirstības ziņā
Latvijas onkoloģijā moderni medikamenti neienāk hroniska līdzekļu trūkuma dēļ
Apinis: līdz ar gripas ienākšanu mirstība pieaug
Latvijā ir ļoti augsts grūtnieču mirstības rādītājs
Vjačeslavs Dombrovskis

Tas valdzina: Dombrovskis par Latvijas politiķu divkosību Navaļnija un nepilsoņu dēļ

4
(atjaunots 08:58 28.01.2021)
Fantastisku iespaidu atstāj Latvijas politiskās elites neliekuļotā cīņa par Krievijas pilsoņu demokrātiskajām tiesībām un to faktisku atņemšanu Latvijā dzīvojošajiem krieviem, uzsvēra Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

RĪGA, 28. janvāris - Sputnik. Saeimas deputāts, bijušais izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis pievērsa uzmanību Latvijas politiķu divkosībai demokrātijas jautājumos Krievijā un pašu mājās. Deputāts atzina, ka ar interesi seko notikumiem Krievijā.

"Taču vēl interesantāk ir tas, ar kādu kaismi un entuziasmu Latvijas politiskais bomonds jūt līdzi Krievijas pilsoņu demokrātiskajām tiesībām. Tam ir grūti ticēt, taču tas valdzina," politiķis raksta Facebook.

Viņš konstatēja, ka Latvijā Krievijas valdību kritizē par to, ka liela daļa iedzīvotāju nevarot īstenot ielu protesta tiesības.

"Viedoklis ir vismaz divkosīgs, jo tajā pašā Latvijā lielai daļai pieaugušo nav iespēju būtiski piedalīties politiskajos procesos, jo viņi ir nepilsoņi," atgādināja Dombrovskis.

Politiķis konstatēja, ka "niknie cīnītāji" par demokrātiju Krievijā ir tie paši, kas atzinīgi vērtē pilsonības atņemšanu gandrīz 40% iedzīvotāju valsts jaunākajā vēsturē.

"Pie tam – kāda sakritība – gandrīz visi nepilsoņi bija nelatvieši. Bet šie ļaudis kategoriski noliedz, ka pilsonības jautājumā bijis kaut kāds sakars ar etnisko piederību. Šie paši ļaudis neuzskata par lielu problēmu to, ka vairāk nekā 200 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju vēl aizvien ir nepilsoņi," norādīja Dombrovskis.

"Šī neliekuļotā cīņa par Krievijas pilsoņu demokrātiskajām tiesībām un to faktisku atņemšanu Latvijā dzīvojošajiem krieviem patiešām valdzina. Diemžēl neesmu studējis psiholoģiju un man grūti aptvert tādu fenomenu. Dubulti standarti? Personības dubultošanās? Žēl, ka mūsu vidū nav Freida un Junga, kuri varētu to paskaidrot," nožēloja politiķis.

Dombrovskis pieļāva, ka KF demokrātijas atbalsts pamatā ir vainas sajūta par nepilsonības institūta parādīšanos Latvijā.

"Tomēr esmu optimists un ceru, ka tā ir vainas sajūta. Varbūt kaut kādās dvēseles un apziņas dzīlēs viņi tomēr saprot, ka tas bija liels grēks – likt Latvijas Republikas pamatos nepilsonības institūtu. Varbūt šī vainas sajūta tā izpaužas cīņā par demokrātiju Krievijā?" sprieda deputāts.

Jāpiebilst, ka iepriekš Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavros norādīja: nepilsonības kaunpilnā parādība, kas saglabājas Eiropas valstīs, ir pelnījusi aktīvus soļus cīņā ar to.

Atgādinām, ka Navaļniju aizturēja 17. janvārī Maskavas lidostā "Šeremetjeva" pēc atgriešanās no Vācijas, kur blogeris ārstējas pēc tā saucamās "saindēšanās". Krievijas Federālais sodu izpildes dienests iepriekš informēja par plāniem aizturēt opozicionāru, jo tiesai jāpieņem lēmums par nosacītā termiņa nomaiņu pret reālu ieslodzījumu sakarā ar rupjiem soda izciešanas režīma pārkāpumiem. Navaļnijam ir divas nosacītas sodāmības. Tās saistītas ar vairāk nekā 16 miljonu rubļu izšķērdēšanu ("Kirovļes" lieta) un ar vairāk nekā 30 miljonu rubļu izlaupīšanu ("Yves Rocher" lieta).

18. janvārī Himku pilsētas tiesa izbraukuma sesijā pieņēma lēmumu par Alekseja Navaļnija arestu uz 30 dienām. Viņš nogādāts izolatorā "Matrosskaja tišina", kur pavada 14 dienu karantīnu – viens trīsvietīgajā kamerā.

Navaļnija atbalstītāji izplatīja tīmeklī aicinājumus 23. janvārī organizēt nesaskaņotas akcijas. Varasiestādes brīdināja akciju organizētājus un dalībniekus – šādi soļi paredz atbildību. Policija aplēsa, ka nesankcionēto protestu dalībnieku skaits Maskavā sasniedzis apmēram 4 tūkstošus, apmēram tūkstotis tika aizturēti. Pret viņiem ierosinātas krimināllietas par vardarbību pret varas pārstāvjie, ceļu bloķēšanu, īpašuma bojāšanu un huligānismu.

4
Tagi:
Vjačeslavs Dombrovskis, Navaļnijs, nepilsoņi
Pēc temata
Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO atgādināja par krievu valodas vajāšanu Baltijā
Krievu aizsardzība apdraud Latviju? EP atkal strīdas Ždanoka un Melbārde
Nepilsoņu tiesības, krievu skolas un viendzimuma laulības: ko rīdzinieki par to visu domā
Politologs: situācijā ar Navaļniju Rietumiem nav tiesību mācīt Krieviju
AstraZeneca

Latvija var iesūdzēt tiesā Covid-19 vakcīnas ražotājus

4
(atjaunots 08:19 28.01.2021)
Farmaceitiskā kompānija AstraZeneca saņēmusi ievērojamas summas no Eiropas Savienības vakcīnas izstrādāšanai un izpētei, taču tagad aizkavē preparāta piegādes.

RĪGA, 28. janvāris — Sputnik. Tiek darīts viss iespējamais, lai piespiestu farmaceitiskās kompānijas pildīt savas saistības Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu piegādes jautājumā, paziņoja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs intervijā Latvijas radio.

Aizvadītās nedēļas nogalē britu farmaceitiskā kompānija AstraZeneca brīdināja, ka vakcīnas Covid-19 profilaksei piegādes Eiropas Savienībā būs mazākas nekā sākotnēji bija sagaidāms. Aprīlī Latvija varētu saņemt no šīs kompānijas tikai 110 tūkstošus vakcīnas devu ieplānoto 424 tūkstošu vietā. Iepriekš veselības ministrs Daniels Pavļuts novērtēja, ka tas būtiski mazinās izredzes uz masveida vakcināciju no marta.

Viņš uzsvēra, ka Latvija kopā ar citām valstīm un ar Eiropas Komisiju strādā pie šī jautājuma un atgādināja, ka līgumi ir noslēgti dalībvalstu līmenī.

"Bet ir jāsaprot, ka šī problēma pašlaik ir visām dalībvalstīm. Jāsaprot, ka šie līgumi pašlaik ir tādi, ka nelielas interpretācijas ir iespējamas," sacīja ministrs, tomēr neizslēdzot, ka Latvijai būs ar kompānijām jātiesājas, ja saistības netiks pildītas.

Viņš pieļāva, ka iespējama tiesvedība, ja netiks pildītas saistības.

"Mēs uzskatām, ka nav godīgi, ka šīs saistības netiek pildītas, sevišķi "AstraZeneca", kas vakcīnas izpētei un attīstībai ir saņēmusi arī diezgan ievērojamus Eiropas Savienības līdzekļus," sacīja Rinkēvičs.

Patlaban ES ir apstiprinājusi divas vakcīnas pret Covid-19 - Pfizer/BioNTech un Moderna. Vakcīnu pirmās piegādes izrādījās mazākas, nekā cerēja ES valstis, bet Pfizer ziņoja, ka vakcīnu piegādes aizkavējas ražošanas reorganizācijas dēļ.

4
Tagi:
AstraZeneca, vakcīna, Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Gamaleja centrs un AstraZeneca centrs parakstīja sadarbības memorandu
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Bloomberg uzskaita Krievijas vakcīnas "Sputnik V" priekšrocības
Latvijā saņēmusi pirmās "Moderna" vakcīnas

To nedrīkst aizmirst: Holokausta upuru piemiņas diena

0
(atjaunots 09:17 28.01.2021)
27. janvārī pasaule atceras vienu no šausmīgākajām katastrofām cilvēces vēsturē – Holokaustu, kas aiznesis miljoniem cilvēku dzīvību.

27. janvāris ir Starptautiskā Holokausta upuru piemiņas diena saskaņā ar ANO Ģenerālasamblejas rezolūciju, kas pieņemta 2005. gada 1. novembrī.

Vakar cilvēce atcerējās briesmīgo vēstures periodu – 1933.-1945. gadu, kura laikā nacistiskā Vācija vajāja un noslepkavoja sešus miljonus ebreju.

Piemiņas diena izvēlēta rūpīgi – 1945. gada 27. janvārī Sarkanā armija atbrīvoja vienu no baismīgākajām nacistu koncentrācijas nometnēm – Aušvicu, kurā, saskaņā ar dažādiem datiem, gājuši bojā no 1,5 līdz 4 miljoniem cilvēku.

Šis video ieraksts veltīts Holokausta upuru piemiņai. Šīs šausmas nekad vairs nedrīkst atkārtoties.

0