Menca. Foto no arhīva

Kurp aizpeld zivis no Baltijas jūras

158
(atjaunots 11:40 31.10.2018)
Par to, kādas valstis pērk reņģes no Baltijas, kāpēc kļūst sīkākas un pazūd Baltijas mencas, kas iedzinis naglu lašu zvejas zārkā.

RĪGA, 31. oktobris — Sputnik. Par to, kas notiek ar zivīm Baltijas jūrā, portālam Press.lv pastāstīja zvejnieki, zivju pārstrādātāji un zinātnieki.

Kāpēc mencas kļuvušas sīkākas, un pazūd laši

— Reņģu mīļotājus nomierināšu: reņģu Baltijas jūrā pietiek. Tai izmiršana noteikti nedraud, - stāsta Latvijas Zivsaimnieku asociācijas prezidents Inārijs Voits. — Nav nejaušība tas, ka Baltijā tradicionālo zivju zvejas kvotas pieaug…

Liela daļa Baltijā zvejoto reņģu tiek eksportēta uz 41 pasaules valsti. Tiesa, tur tā visbiežāk nenonāk galdā – zivtiņas paredzētas lopbarībai. Piemēram, Dānijā no reņģēm ražo zivju miltus cūku barībai.

Citāda ir situācija ar mencām.

— Baltijas mencas kļūst sīkākas un izmirst... Svaru, ko agrāk tā sasniedza divu gadu laikā, tagad nesasniedz ne sešu gadu laikā. Vārgi kilogramu smagi eksemplāri. Vai tad to var salīdzināt ar mencām Barenca jūrā, Ziemeļu jūrā, pie Kanādas, Islandes krastiem? Tur mencas sasniedz 15 kilogramus! Bet mūsu mencas nav jēgas zvejot. Maz un mazas... – stāsta Voits.

Lasis
© Sputnik / Валерий Шустов

Pēc viņa domām, pie tā vainīgas indīgās vielas, kas nogremdētas Baltijā Otrā pasaules kara gados, - iprīts un sinepju gāze. Reņģēm un ķilavām, kas mīt un nārsto ūdens vidējos slāņos, tas nav bīstami, bet menca mīt dibenā.

Savukārt problēmas ar Baltijas lašiem sākušās jau agrāk, uzskata Voits. Reiz Latvijas zvejnieki ķēra 400 tonnas laša gadā, pēc tam – 200 tonnas, un 2008. gadā Eiropas Komisija aizliedza Baltijas laša zveju ar dreifējošajiem tīkliem.

— Patiesībā toreiz Baltijas laša zveja tika aprakta. Vai tikai populācijas saglabāšanas labad? Kā tad! Lai pilnībā pavērtu ceļu vietējā tirgū Norvēģijas lasim. Protams, tas ir skaistāks nekā baltais Baltijas lasis. Taču Baltijas lasis dzīvo dabiskajā vidē, pārtiek no reņģēm, tāpēc tas ir balts. Norvēģu lasis ir mākslīgs, audzēts mākslīgi, piebāzts ar stimulatoriem, - sašutis Voits.

Patlaban par Baltijas laša zveju rūpnieciskā apjomā runāt, pēc viņa domām, nav vērts.

Ziemeļvēja gaidās

Spriežot pēc tā, ka kilograms ceptu zušu maksā 30 eiro, arī tie pamet Latviju.

— Pēdējo desmit gadu laikā zušu skaits ir sarucis, taču izmiršana tiem nedraud, - paskaidroja uzņēmējs no Carnikavas Jānis Kartupelis, kurš vairāk nekā 40 gadus nodarbojas ar zušu apstrādi. – Zuši mīt Rīgas līcī un Baltijas jūrā, reizi trijos gados rudenī iepeld upēs, kur tos ķer – līdz 170 tonnas gadā. Taču šogad ūdens ir sekls un silts. Lai zuši ienāktu upēs, vajadzīgi apstākļi: ziemeļvējš, lietus, ūdens līmenis... Pērn apstākļi bija piemēroti, zušu bija daudz, pirms diviem gadiem – ne. Taču vēlā rudenī zivis parādīsies, un cenas kritīsies...

Pagaidām zvejnieki pārdod pārstrādātājiem noķertos zušus par 13-14 eiro par kilogramu. Cena veikala plauktos – 30 eiro – veidojas pēc apstrādes, cepšanas un piegādes veikalos.

— Pērn zvejnieki dzīvus zušus mums pārdeva par 10 eiro kilogramā, tagad – par 4 eiro dārgāk. Tā pieaug cenas… - paskaidroja Kartupelis.

Baltijas jūras bēdas

BIOR institūta darbinieks ihtiologs Mārcis Ziņģis uzskata, ka daudzu problēmu saknes saistītas ar sāls satura samazināšanos Baltijas jūras ūdenī.

— Rezultātā samazinās tradicionālo zivju, piemēram, mencas populācija. Un, gluži otrādi, aizvien biežāk līcī  parādās upju, ezeru iemītnieki: karūsa un pat sams…

BIOR institūta nodaļas vadītāja Ruta Medne tāpat uzskata, ka problēmas saistītas ar ekoloģiju. Taču nozīmīgākais ir Baltijas jūras piesārņojums.

— Aizvadītajā gadā zvejnieki vērsās pie mums pēc palīdzības, jo uz Baltijas laša liemeņiem bieži bija redzamas čūlas un pelējumam līdzīgi plankumi. Pagaidām nav zināmi ne vīrusi, ne sēnītes, ne baktērijas, kas tos rada. Patlaban pētījumi notiek visā Baltijas jūras reģionā, taču pagaidām visas valstis strādā atsevišķi. Baidāmies, ka tas var samazināt laša resursus kopumā…

158
Tagi:
zvejniecība, zivrūpniecība, ekonomika, Latvija
Pēc temata
Eiropas Komisija rosina aizliegt zušu zveju Baltijas jūrā
Baltijas jūrā trūkst zivju: Polija vēlas pirkt mintajus Krievijas Tālajos Austrumos
Lielbritānija slēgs savus ūdeņus "svešiem" zvejniekiem
Ne zivju, ne gaļas: no karstuma cietušas arī Latvijas zivsamniecības
Iepriekšējie ienākumi tikai sapņos rādās: kā izdzīvo Latvijas zivju rūpnīcas un viesnīcas
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

13
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

13
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

10
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

10
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās