Skola

Sludinājumi publicēti, neviens neatsaucas: Latvijā trūkst skolotāju

57
(atjaunots 09:41 29.10.2018)
Ir pagājuši divi mēneši kopš mācību gada sākuma, taču skolas joprojām meklē skolotājus, savukārt bērnudārzi – audzinātājas un medmāsas.

RĪGA, 29. oktobris – Sputnik. Kaut arī pirmie divi mācību gada mēneši ir gandrīz pagājuši, Latvijas skolās joprojām trūkst darbinieku, vēsta Latvijas Radio.

Rīgas domes vakanču sarakstā, kur pieteikumus iesniedz arī galvaspilsētas tuvumā esošās izglītības iestādes, šobrīd ir vairāk nekā 200 piedāvājumu: trūkst priekšmetu skolotāju, tehnisko darbinieku, pirmsskolas pedagogu un skolu medmāsu.

Saskaņā ar šī mācību gada sākumā rīkotās Interneta aptaujas datiem, 65% skolu izjuta grūtības vairāku priekšmetu pasniedzēju atrašanā. Kopš tā brīža maz kas mainījies: skolotāju joprojām trūkst visos līmeņos. Ja neskaita sākumskolas, visbiežāk meklē matemātikas pasniedzējus, kā arī valodu skolotājus – latviešu, angļu, krievu un vācu valodas.

Baložu vidusskolā mācību process notiek ar pedagogu trūkumu, pastāstīja izglītības iestādes direktore Vita Broka:  trūkst angļu valodas un latviešu valodas skolotāju, kā arī informātikas skolotāja – šos pienākumus nākas pildīt citiem darbiniekiem.

"Situācija jau ir tāda – sludinājumi jau tiek likti, tikai neviens neatsaucās… Šogad ir pat pirmais gads, es varētu teikt, ka pat nepiezvana un nepainteresējās," norāda viņa.

Jau vairākus gadus īpašā deficītā ir pirmsskolas pedagogi. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta vakanču sarakstā ir gandrīz 60 šāda veida darba sludinājumi, audzinātājas meklē arī Jelgava, Tukums, Sigulda un citi novadi.

Kopš vasaras audzinātāju nevar sameklēt arī Rīgas bērnudārzs "Laimiņa", kurš atrodas Vecmīlgrāvī, pastāstīja vadītāja v.i. Daiga Rubene.

"Jo Jūs jau saprotat, braukt kaut kur no centra vai Pārdaugavas, neviens jau nebrauks līdz Vecmīlgrāvim. Tāpēc tos pedagogus ir grūtāk atrast. Ir arī tāda situācija, kad atnāk pedagogs, bet kaut kādu iemeslu dēļ tomēr aiziet, uz laiku tikai," skaidro viņa.

Taču skolām trūkst arī tehnisko darbinieku – palīgstrādnieku, sētnieku, virtuves darbinieku. Bērnudārzi nevar atrast medmāsas – tās meklē gandrīz 20 izglītības iestādes.

Rīgas 79. bērnudārzs jau sen meklē medmāsu, lai esošo darbinieci aizsūtītu pelnītā pensijā, pastāstīja izglītības iestādes vadītāja Baiba Bite-Tiļļa.

"Tur jau nav tikai medmāsa, tas ir arī liels darbs ēdināšanas blokā. Tā ir ēdienkarte, sastādīt ēdienkarti, arī diētas, ja bērniņam tāda ir nepieciešamas. Tā kā arī tas ir, ne tikai tā medicīniskā pusē, kas, protams, arī ir ļoti svarīga. Un šis atalgojums ir pietiekami mazs un atbildība ir liela, un nenāk jaunie," norādīja viņa.

Alga ir galvenais iemesls, kādēļ ir grūti atrast šādu darbinieku, uzskata Medmāsu asociācijas vadītāja Dita Raiska. Taču viņa uzskata, ka uz medmāsu trūkumu skolās jāskatās plašāk.

"Strādājot skolā, zaudē profesionālismu. Jo būtībā, kas ir tā galvenā loma skolā – veselības veicināšana, aktualizēt bērniem, kas ir veselība un, protams, ja ir skolās vai pirmskolas iestādēs, tā ir viņu pārraudzība, bet ja teiktu tā, pamata problēma ir atalgojums," norāda viņa.

Kaut arī vakanču joprojām ir daudz, piemēram, Rīgā  un tās apkārtnē, to skaits ir uz pusi mazāks, nekā pirms mācību gada sākuma: vēl augusta beigās reģiona skolas meklēja vairāk nekā 400 darbinieku. Taču, vai tiešām izdevies atrast kadrus, vai arī sludinājums netika publicēts atkārtoti, nav zināms.

57
Pēc temata
Trūkstošo fizikas skolotāju vietās skolās varētu ierasties studenti
Latvijas skolās strādā psihiski nelīdzsvaroti skolotāji
Paaugstināto algu izmaksāšana skolotājiem tiek atlikta
Policijas darbinieks, foto no arhīva

Kāpēc Latvijas Valsts policijas darbinieki izdara pašnāvību

27
(atjaunots 14:17 20.09.2020)
Pēdējo divu gadu laikā trīs Latvijas Valsts policijas darbinieki izdarīja pašnāvību: starp šo nāves iemesliem tiek saukti sociālekonomiskie apstākļi.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. 2019. un 2020. gadā trīs Latvijas Valsts policijas darbinieki brīvprātīgi aizgājuši no dzīves, izdarot pašnāvību, vēsta Mixnews.lv.

Valsts policijā komentēja šīs nāves, norādot iemeslus, kuri noveda pie traģēdijām.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem, par pašnāvību iemesliem viņu darbinieku rindās kļuva problēmas privātajā dzīvē un sociālekonomiskie apstākļi.

Taču Valsts policijā atzīmēja, ka darbiniekiem katru dienu ir pieejami dažādi psiholoģiskā atbalsta veidi, tādi kā konsultācijas, psiholoģiskā atbalsta nodarbības un dalība rehabilitācijas programmās.

Līderi pēc pašnāvību skaita

Atgādināsim, ka Eiropas Savienībā lielākais pašnāvību skaits uz vienu iedzīvotāju ir un paliek Baltijas valstīs.

2016. gadā ES pašnāvību izdarīja 48 700 cilvēki – tas ir 1% no visām nāvēm ES. Vidēji pēc savas gribas mirst 11 ES iedzīvotāji uz 100 tūkstošiem cilvēku. Aptuveni 8 no 10 pašnāvniekiem (77%) ir vīrieši.

2017. gadā lielākais pašnāvnieku skaits bija Lietuvā – 26 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Aiz tās sekoja Slovēnija (20), Latvija (18) un Igaunija (17). Statistika pēc reģioniem ļauj precizēt, ka vislielākais pašnāvību skaits ES ir Lietuvas centrālajā un austrumu daļā (28).

Viszemākais pašnāvību līmenis ir Kiprā (4), Grieķijā un Maltā (5).

Latvijā nav statistikas pēc reģioniem (mazo izmēru dēļ Eurostat neiedala Latviju un Igauniju statistikas reģionos), taču iepriekš psihiatrs Andris Saulītis pastāstīja, ka visvairāk pašnāvību Latvijā notiek Latgalē, jo tas ir nabadzīgs, depresīvs reģions ar sliktu klimatu. Tikmēr Rīgā, pēc viņa sacītā, situācija ir labāka, nekā Beļģijā un Dānijā.

Kur meklēt palīdzību?

Latvijas Veselības ministrija ziņoja, ka, lai gan pašnāvību skaits Latvijā samazinās, valsts joprojām ieņem otro vietu ES pēc pašnāvību skaita uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Veselības ministrijas mājaslapā atrodama sadaļa ESparveselibu.lv, kur var apskatīt speciālistu rekomendācijas par to, kā atpazīt pašnāvnieciskas domas un kas jādara, lai novērstu nelaimi.

Tāpat ir pieejami krīzes un konsultāciju centra "Skalbes" telefoni – 67 222 922 un 27 722 292.

Turklāt ir resursu centrs pusaudžiem, ar kuru var sazināties pa tālruni 29 164 747. Var palīdzēt arī bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116 111.

Ārkārtas situācija var vērsties pie ātrās palīdzības pa tālruni 113.

27
Tagi:
policija, Latvija, pašnāvība
Pēc temata
Latvija – starp līderiem pašnāvību skaita ziņā: kā pazīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi
NMPD: kopš gada sākuma 140 pusaudži mēģinājuši izbeigt dzīvi pašnāvībā
Latvija ir starp ES līderiem pēc pašnāvību skaita
Autozaglis, foto no arhīva

Rīgā auto zaglis nonāk videoierakstā, nevis policijas rokās

23
(atjaunots 12:34 20.09.2020)
Parādījies video, kurā automobiļu zaglis noņem lukturus automobilim, kas ir novietots pie kādas daudzīvokļu mājas Rīgā.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Aculieciniekam izdevies nofilmēt, kā auto zaglis steigšus noņem lukturus kādam automobilim Rīgā, vēsta Bb.lv.

Videoierakstā, kas tika publicēts BreakingLV Twitter lapā, auto zaglis centīgi un ātri noņem lukturus automobilim, kuram kauc signalizācija.

BreakingLV video komentārā norāda, ka parasti ļaunprāšiem izdodas noņemt lukturus mašīnai 10-12 sekunžu laikā, taču šeit vientuļais zaglis pavazājās nedaudz ilgāk.

​Tāpat tiek atzīmēts, ka precīza vieta un laiks, kad tika uzņemts šis video, nav zināmi.

Atgādināsim, ka auto zagļi Rīgā sākuši aktīvi parādīties līdz ar Covid-19 pandēmijas sākumu. Aprīlī savus automobiļus bez lukturiem un ar sasistiem stikliem atklāja transportlīdzekļu īpašnieki Imantā, Mežciemā, Purvciemā, Dreiliņos un Ziepniekkalnā.

Lietotāji publicēja Internetā mašīnu fotogrāfijas ar noņemtiem lukturiem un izteica savus piedāvājumu attiecībā uz veidiem, kā cīnīties ar ļaunprāšiem.

Daži autovadītāji piedāvāja slēgt Latvijas un Lietuvas robežu, jo lietuviešu zagļi nebaidās aizdzīt dārgas mašīnas pat Skandināvijā, nerunājot jau par Latviju.

Vēl bija piedāvājums paņemt automobiļu lukturus un akumulatorus uz mājām.

23
Tagi:
zādzība, automašīnas, Rīga
Pēc temata
Noņem lukturus un izdauza stiklus: Rīgā aktivizējušies autozagļi
Autozaglis no Latvijas pārsteidzis Jeruzalemes policiju
Autovadītājus brīdina: nozagt automašīnu ir vieglāk nekā jebkad
Cilvēki aizsargmaskās Madridē, foto no arhīva

Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti

0
(atjaunots 16:01 20.09.2020)
PVO uzskata, ka par Covid-19 gadījumu skaita pieauguma iemeslu Eiropā kļuva drošības pasākumu neievērošana un kontroles trūkums no varasiestāžu puses.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Pasliktinošās epidemioloģiskās situācijas dēļ Eiropā sāk ieviest jaunus ierobežojošos pasākumus, raksta Gazeta.ru. Vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā, paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Hanss Klūge.

Pēc Klūges sacītā, iknedēļas saslimšanas gadījumu pieaugums šobrīd ir augstāks, nekā epidēmijas sākumā martā.

"Pagājušajā nedēļā šis rādītājs pārsniedza 300 000 pacientu," paziņoja viņš.

PVO birojā Belgradā nosauca saslimstības jauna uzliesmojuma Eiropā galvenos iemeslus. Saskaņā ar viņu datiem, pirmām kārtām tas ir saistīts ar Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu neievērošanu, raksta RIA Novosti. Tāpat, saskaņā ar PVO paziņojumu, ir nepieciešama kontroles pastiprināšana no varasiestāžu puses.

Viena no pirmajām jaunus ierobežojumus ieviesa Lielbritānija, kur no vīrusa jau ir miruši 41 773 cilvēki, kas dotajā brīdī ir augstākais rādītājs Eiropā.

Lielbritānijā aizliedza pulcēties kompānijās virs 6 cilvēkiem, sporta zāles ir slēgtas, universitātes pārgājušas pie tālmācībām. Plānots ieviest sistēmu, saskaņā ar kuru mācību iestādēs cilvēki kustētos pa apli un viņu ceļi nešķērsotos.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valsts ziemeļaustrumos tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi, kur visi pabi, restorāni un izklaides iestādes strādās tikai līdz plkst. 22:00, savukārt komunikācija ārpus mājsaimniecībām būs aizliegta.

Vācijā Bavārijas kalnu slēpošanas kūrortā arī ieviesti strikti koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi. Covid-19 uzliesmojums tur izcēlies kāda inficētā ASV tūrista dēļ, šobrīd Minhenes prokuratūra uzsākusi pārbaudi attiecībā pret viņu.

Arī Diseldorfā tika pastiprināti drošības pasākumi, varasiestādes stingri uzrauga aizsargmasku režīma ievērošanu. Uz ielas un cilvēku masveida pulcēšanās vietās, tostarp kafejnīcās, obligāti jālieto individuālie aizsarglīdzekļi.

Papildu koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi tika ieviesti arī Bavārijas Garmišā-Partenkirhenē. Bāri tiek slēgti plkst. 22:00, savukārt cilvēku skaits ballītēs nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Apmeklētāju skaits restorānos vienlaikus nedrīkst pārsniegt piecus cilvēkus.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs uzstāšanās laikā pilsoņu priekša paziņoja, ka ir jāpastiprina pasākumi sakarā ar otrā koronavīrusa viļņa sākšanos. Pēc viņa teiktā, priekšā gaidāmi sarežģīti rudens un ziemas mēneši, Covid-19 gadījumu skaits katru dienu pieaug.

0
Tagi:
Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību