Henrijs Arājs

"Krievu ļaudis ir atvērtāki": topošais latviešu režisors iemīlēja Krieviju

122
(atjaunots 12:02 26.10.2018)
Pēc divām aizvadītām nedēļām mūsdienu mākslas festivālā "Teritorija" Latvijas Kultūras akadēmijas students Henrijs Arājs cieši apņēmās turpināt mācības Krievijā.

RĪGA, 25. oktobris – Sputnik, Aleksejs Stefanovs. Maskavā Latvijas Kultūras akadēmijas otrā kursa students Henrijs Arājs ieradās uz divām nedēļām – viņš sen gribējis nokļūt vadošo pasniedzēju meistarklasēs. Šādu iespēju jau trīspadsmit gadus sniedz Mūsdienu mākslas starptautiskais festivāls-skola "Teritorija".

Pārdzīvoja tikai valodas dēļ – tikšanās laikā ar mani uzreiz paziņoja, ka krievu valodu zina slikti. Taču velti uztraucās – Maskavā krievu valodas prasmes Henrijs uzlaboja.

"Mani kursa biedri, kuri arī vēlējās nokļūt "Teritorijā", nevarēja atbraukt – viņi vispār nezina krievu valodu," atzinās topošais režisors.

Ne Henrija Genrijā

Pirms divdesmit gadiem, kad piedzima Henrijs, krievu valodai Latvijā jau bija svešvalodas statuss. Arājs arī varēja palikt bez "Teritorijas" meistarklasēm, taču sešu gadu vecumā viņš sagribēja spēlēt futbolu.

"Taču labākajā komandā, kur es vēlējos trenēties, visi runāja krieviski. Un man nebija izvēles – nācās mācīties," saka Arājs, saprotot, ka toreiz izdarījis labu ieguldījumu nākotnē.

Toreiz viņš pirmo reizi nokļuva teātrī – ar mammu – un pēkšņi paziņoja: "Es arī gribu turp. Uz skatuvi!" Tā Henrijam parādījās sapnis. Taču ģimenē neviens nebija saistīts nedz ar teātri, nedz ar mākslu – tēvs strādā par elektriķi, māte ir grāmatvede, māsa nodarbojas ar biznesu.

"Tas taču ir ļoti interesanti – būt aktierim. Būtībā, mēs visi esam aktieri, kā jau Šekspīrs reiz teica. Arī tagad, mēs ar jums sēžam, un mums apkārt visi kaut ko spēlē. Pie galda sēž jaunieši, ar kuriem mēs bijām "Teritorijā", stūrī stāv oficianti un uzmanīgi mūs vēro, man pēc pusstundas jāizbrauc uz lidostu – jālido uz Rīgu. Un arī tas ir vesels sižets – ceļā tik daudz kas notiks," saka Henrijs.

Aktrise Ingeborga Dapkunaite
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

"Genrij, atā! Tiksimies Rīgā!" pie mana sarunas biedra viesnīcas kafejnīcā, kur mēs sēžam, pienāk meitene no viņa grupas, apskauj un sola atbraukt ciemos. Topošais režisors daudznozīmīgi skatās uz mani: "Lūk, redzat, scenāriju veido pati dzīve."

Bet kāpēc Genrijs?

"Jā, mani šeit visi sāka saukt par Genriju. Tas ir tik dīvaini! Agrāk mani izbrīnīja, ka Harijs Poters Krievijā skan kā Garijs Poters, un tagad es pats esmu Genrijs Arājs," saka topošais režisors un lien somā pēc "Teritorijas" diploma, kuru parakstījis šī pasākuma vadītājs, aktieris Jevgenijs Mironovs. Diploms tik tiešām izsniegts Genrijam Arājam no Rīgas.

"Es, protams, kaut ko esmu lasījis no O. Henrija. Taču, kā man pateica mani jaunie draugi: "tagad tev vienkārši  ir jāizlasa visi viņa darbi". Atgriezīšos Rīgā, ķeršos klāt," smejas topošais režisors.

Хенрийс Арайс
© Sputnik / DMITRY DUBINSKY
Henrijs Arājs

Kļūt populāram Krievijā

Skolā Henrijs-Genrijs bija pārliecināts, ka kļūs par aktieri, taču Latvijas Kultūras akadēmijā iestājās vienlaikus divās fakultātēs – aktieru un režisoru. Un izvēlējās otru.

"Nolēmu ieklausīties savā intuīcijā. Tas taču ir forši – veidot savas izrādes! Taču būt režisoram nenozīmē, ka nevari kāpt uz skatuves kā aktieris," saka Arājs. Rīgā viņš jau darbojas vairākos uzvedumos – mācību un eksperimentālajos nevalstiskajos teātros.

Pirmo un pēdējo reizi Henrijs Arājs bija Maskavā vēl pirmsskolas vecumā. Un nekad nebija domājis, ka varētu saistīt savu dzīvi ar Krieviju. Taču tagad ir pārliecināts, ka pēc mācību beigām dosies uz Krieviju.

"Tur ir izveidojies mūsdienu klasiskais teātris, darbojas lieliska Staņislavska skola, ļoti daudz iespēju atrast sevi. It sevišķi Maskavā. Vakar es tikos ar režisoru no Latvijas Georgiju Surkovu. 2014. gadā viņš Rīgā ieguva teātra prēmiju "Spēlmaņu nakts" par labāko uzvedumu jauniešiem. Savukārt tagad Georgijs strādā Maskavā, nodarbojas ar vairākiem projektiem. Latvijā taču kā ir – vai nu tu esi ļoti populārs un strādā, jeb tukša vieta, un tev nav darba. Un es nolēmu, kādēļ nepamēģināt atklāt sevi Krievijā, ja tur ir iespēja taisīt izrādes," saka Henrijs.

Viņš atzīstas, divu nedēļu laikā Maskavā burtiski pārkrievojies.

Latvijas aktieris Mārtiņš Vilsons
Фото предоставлено PR-службой НТВ

"Viņš ļoti iemīlējis Krieviju, krievu garu. Jo krievu ļaudis, un to var redzēt pēc jauniešiem, ar kuriem esmu mācījies, ir atvērtāki. Man tas ļoti patīk. Savukārt mēs, latvieši, esam intraverti. Tas nav stereotips, tā tas arī ir. Mēs esam noslēgti cilvēki ar lauku mentalitāti. Taču man ļoti gribas atkal nokļūt atvērtu cilvēku vidē," izdarīja negaidītu atzīšanos topošais režisors.

"Genrij, tiksimies pēc trīs gadiem!" pie mūsu galdiņa pienāk jaunieši – topošie aktieri un režisori. Jaunais cilvēks pavada viņu, skatās pulkstenī un četras stundas pirms izlidošanas steidzas uz lidostu.

"Nezinu, kas būs tālāk – dzīvē viss ir tik neparedzami, taču zinu, ka vēlos būt teātrī," uz atvadām saka Henrijs.

Un uzreiz pēc atlidošanas uz Rīgu maina uzvārdu savā Facebook profilā no Henrijs Arājs uz "Арай Генри". Tieši tā, kā tas ir uzrakstīts festivāla "Teritorija" diplomā.

Диплом Хенрийса Арайса
© Sputnik / DMITRY DUBINSKY
Henrija Arāja diploms
122
Pēc temata
Ohlobistins izsmēja Rinkēviču par aizliegumu iebraukt homofobijas iegansta dēļ
Aktieris Mārtiņš Vilsons kļuvis par valsts prezidentu, taču tā nav Latvija
Latvija ieradusies Krimā: Sevastopolē atklāts pirmais latviešu restorāns
"Labāk būtu atrast jaunu simbolu": amerikāņu žurnālistu pārsteigusi svastika veikalā Rīgā
Plastmasas pudeles, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotājiem nāksies samaksāt par saplacinātām pudelēm

17
(atjaunots 13:17 11.08.2020)
Taras depozīta sistēmas ieviešana Latvijā varētu izmaksāt patērētājiem dārgāk, nekā iepriekš paredzēts.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Taras depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā bremzē viens jautājums – iespēja nodot saplacinātas alumīnija bundžas un plastmasas pudeles, vēsta kanāla LTV7 raidījums "Šovakar".

Taras depozīta sistēmu Latvijā ieviesīs 2022. gada 1. februārī: dzērieni vienreizlietojamā iepakojumā maksās par 10 centiem dārgāk, taču šo naudu pircēji varēs atgūt, nododot tukšas bundžas vai pudeles speciālos taromātos.

Depozīta sistēmas dalībnieku produkcija tiks apzīmēta ar speciālu uzlīmi. Izmantoto iepakojumu pieņemšanas punktus plānots ierīkot veikalos vai blakus tiem, taču ne tālāk par 150 metriem no tirdzniecības vietas. Lauku apkārtnē iespējama punktu izveidošana, kur iepakojumus pieņems nevis aparāts, bet gan taras pieņēmējs.

Tomēr iepakojumu ražotājus uztrauc jautājums par to, vai patērētāji drīkstēs nodot saplacinātas bundžas un pudeles. Pēc viņu sacītā, citu valstu pieredze liecina, ka tas paver iespējas krāpniekiem: saplacinātas plastmasas pudeles un alumīnija bundžas ved no kaimiņvalstīm, kur depozīta sistēmas nav (Latvijas gadījumā tās var būt Polija, Krievija un Baltkrievija), nodod un saņem par tām naudu.

"Ja sistēma nepārbaudīs pudeles formu, ja nodod saplacinātu pudeli, tad var nodot šampūna pudeli, piemēram, ar viltotu svītrkodu. Tiek pieņemts iepakojums ar nesamaksātu depozītu, tas, kurš to nodod, saņem 10 centus – un beigās šos 10 centus nāksies dzēst operatoram. Līdz ar to, ražotājiem nāksies maksāt vairāk par dalību depozīta sistēmā. Un viņiem nāksies celt produktu cenas," uzskata Miks Stūrītis, "Depozīta Iepakojuma Operators" valdes priekšsēdētājs.

Turklāt biedrība apsūdz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju depozīta sistēmas ieviešanas sabotēšanā.

"Mēs nevaram nosaukt konkrētas personas, taču pieļaujam: kāds ir ieinteresēts tajā, lai šīs sistēmas nebūtu. Vai arī lai sistēma nesāktu strādāt – vai, uzsākot darbu, bankrotē. Acīmredzot, kādam tas ir izdevīgi," atzīmēja Stūrītis.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā apgalvo, ka atļāva nodot saplacinātus iepakojumus, rūpējoties par patērētāju ērtībām: tā tukšā tara aizņem mazāk vietas mājās.

"Kā saka mūsu sociālie partneri, jaunās tehnoloģijas ļauj atpazīt saplacinātu PET pudeli vai bundžu. Taču vai tas būs ieviests, redzēsim rudenī, kad Valsts vides dienestam vajadzēs pēc noteiktiem kritērijiem izvēlēties to, kas varēs kļūt par depozīta sistēmas operatoru un ar kādām prasībām tas varēs strādāt. Ja tas tehniski nebūs iespējams, tad šādas iespējas arī nebūs," uzsvēra ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Uzņēmumā "Peruza", kur pirms kāda laika izstrādāja depozīta iepakojuma pieņemšanas aparāta prototipu, saka, ka pareizi atpazīt saplacinātas pudeles un atsijāt liekās – nav problēma, jautājums ir tikai par aparāta cenu.

"Mākslīgais intelekts spēj atpazīt un it kā rekonstruēt pudeles formu no tā, kā tā ir saplacināta, noteikt deformācijas līmeni, taču tas aizņem laiku un maksā naudu. Mēs esam gatavi. Vai visi ir gatavi maksāt? Es ceru, ka ir gatavi," uzsvēra Roberts Dlohi, "Peruza" valdes loceklis.

Cietiem vārdiem sakot, par uzlabotām tehnoloģijām rezultātā nāksies atkal maksāt pircējiem.

17
Tagi:
Latvija, VARAM
Pēc temata
Trīs atkritumu grozi ir par maz: Latvijas iedzīvotājiem nāksies vairāk šķirot atkritumus
Nododiet pudeles: lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju atbalsta taras depozīta ieviešanu
Ekologi: atteikšanās no plastmasas iepakojumiem var kaitēt apkārtējai videi
Taras depozīta sistēmas dēļ paaugstināsies atkritumu izvešanas tarifi
Covid-19 testi, foto no arhīva

Latvijā trīs jauni Covid-19 gadījumi, neviens nav hospitalizēts

5
(atjaunots 11:43 11.08.2020)
Latvijā atklāti trīs jauni Covid-19 gadījumi, taču neviens netika hospitalizēts; testu skaits ievērojami pieaudzis, salīdzinot ar brīvdienām.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Pēdējās diennakts laikā Latvijā ir veikti 2328 koronavīrusa testi, atklāti trīs jauni inficēšanās gadījumi, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Saskaņā ar SPKC datiem, divi inficētie kontaktēja ar citiem saslimušajiem, attiecībā uz trešo cilvēku informācija tiek precizēta.

Kopumā Latvijā epidēmijas laikā Covid-19 analīzes ir nodevuši 216 530 cilvēki, 1293 no viņiem ir tests izrādījās pozitīvs, 1078 cilvēki izveseļojās, 32 nomira.

Aizritējušajā diennaktī neviens netika hospitalizēts Covid-19 dēļ. Stacionāros turpina ārstēties seši pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Pēc ārstēšanās no Covid-19 no slimnīcām ir izrakstīti 195 pacienti.

Iepriekš ziņots, ka 11. augustā Ministru kabineta sēdē var tikt izskatīts jautājums par esošo ar Covid-19 saistīto ierobežojumu atbilstību epidemioloģiskajai situācijai valstī. Premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka, viņaprāt, patlaban nav nepieciešamības pārskatīt spēkā esošos ierobežojumus.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti jau vairāk nekā 20,2 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 739 tūkstoši cilvēku nomira un gandrīz 13,2 miljoni izveseļojās.

5
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
SPKC meklē autobusa Rīga-Daugavpils pasažierus: Latvijā 7 jauni Covid-19 gadījumi
Latvijā pieaug saslimstība ar Covid-19: atvērtas robežas liek sevi manīt
Igaunija paziņoja par otrā Covid-19 viļņa sākšanos valstī
Izveidojusies acīmredzama imūnā atbilde: Krievijas vakcīna pret Covid-19 devusi rezultātu
VID ēka, foto no arhīva

Obligātās sociālās iemaksas un jauns neapliekamais minimums: Latvijā mainīsies nodokļi

0
(atjaunots 15:08 11.08.2020)
Runas par nodokļu celšanu Latvijā nav, reformas būtība ir sloga pārdalīšanā, lai atrastu finansējumu veselības aprūpes nozarei, skolotāju algu celšanai un izpildītu Satversmes tiesas lēmumu par garantēto minimālo ienākumu līmeni, paziņoja Kariņš.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Latvijas valdība nākamnedēļ plāno uzklausīt Finanšu ministrijas paziņojumu par iespējamām izmaiņām nodokļu sistēmā, lai "kliedētu mītus" un sniegtu sabiedrībai pilnu informāciju, paziņoja premjers Krišjānis Kariņš.

Pēc viņa sacītā, Finanšu ministrijas piedāvājums paredz obligāto sociālo maksājumu ieviešanu, lai rēķinātos ar sociālo palīdzību, piemēra, darba zaudēšanas gadījumā, varētu visi. Tai pat laikā standarta nodokļu režīmu nav plānots mainīt.

"Nav runas par nodokļu paaugstinājumu. Mums ir diskusija par to, ka varētu notikt iekšēja nodokļu pārdale, jo zinām, ka ir jāatrod trīs lietas – prognozējams finansējums nākotnē veselības nozarei un pedagogu algām, kā arī jārisina jautājums saistībā ar Satversmes tiesas lēmumu par garantēto minimālo ienākumu," citē Kariņu BNN.

Finanšu ministrijas izstrādātais paziņojums paredz pārdalīt daļu sociālā nodokļa un iedzīvotāju ienākumu nodokļa par labu veselības aprūpes nozares finansējumam, nepaceļot nodokļu slogu nodarbinātajiem. Reformas mērķis ir savest kārtībā nodokļu sistēmu tā, lai tā būtu taisnīgāka, vienlaikus nodrošinot valdībai ienākumus no nodokļiem visu valsts sociālo programmu finansēšanai.

Attiecībā uz Jaunās konservatīvās partijas piedāvājumiem par nekustāmā īpašuma nodokļa likmju izmaiņām Kariņš norādīja, ka nodokļu reformas kontekstā tas netika apspriests. "Es neatbalstīšu vienkāršu nodokļu celšanu, jo mērķis ir sakārtot sistēmu," paziņoja premjers. Kariņš atzīmēja, ka jaunās kadastrālās vērtības aprēķina sistēmas stāšanās spēkā gadījumā maksājumi par nekustamā īpašuma nodokli daudziem var palielināties vairākas reizes, un jārosina diskusija par nodokļa likmju samazināšanas nepieciešamību, lai nepaaugstinātu nodokļu maksājumu slogu.

Valdībai jāpieņem Finanšu ministrijas informatīvais paziņojus, lai izslēgtu "spekulāciju un cilvēku iebiedēšanas" varbūtību, uzsvēra Kariņš, atzīstot, ka sabiedrībā trūkst dziļākas izpratnes par to, par ko diskutē valdība.

Kariņš uzsvēra, ka JKP piedāvājums palielināt neapliekamo minimumu līdz 500 eiro samazinās naudas apjomu valsts budžetā.

"To tagad vērtējam. Nav runas par to, ka samazināsim neapliekamo minimumu. Es esmu par to, ka mēs to palielinātu, bet ir jārēķina, par cik mēs varam atļauties to palielināt, neatņemot līdzekļus no citām budžeta pozīcijām," teic valdības vadītājs.

0
Tagi:
budžets, Latvija, nodokļi, Krišjānis Kariņš
Pēc temata
Varasiestādes vēlas ievākt vairāk nodokļu: ko par to domā Latvijas sabiedrība
Dažiem nāksies pārdot mājas augsto nodokļu dēļ: eksperti par "kadastra" pārrēķinu
Bailes par budžetu: izdevumus neierobežos, nodokļus pacels?
Nodokļu strupceļš koalīcijai: "jaunie konservatori" bloķē reformas apspriešanu