Papīra maisiņi, foto no arhīva

Zeķes iepakos bez maksas: plastmasas maisiņu liktenis Latvijā

74
(atjaunots 12:28 25.10.2018)
Bezmaksas polietilēna maisi nepazudīs pilnībā no Latvijas veikaliem: pastāv izņēmumi.

RĪGA, 25. oktobris – Sputnik. 2018. gada jūlijā Latvijas valdības atbalstītie grozījumi paredz aizliegumu bezmaksas polietilēnu maisiņu izmantošanai lielveikalos.

No 2019. gada 1. janvāra tirdzniecības vietās pircējiem vairs netiks izsniegti bezmaksas polietilēna maisiņi. Taču, kā tika noskaidrots, likums paredz izņēmumus.

Maisiņi sveramajām precēm un "higiēnas nolūkos" netiks aizliegti. Tātad, piemēram, šādā maisiņā pārdevējs var iepakot jaunu zaķu pāri vai tīrīšanas līdzekli.

Rimi Latvija Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Preisa paskaidroja, ka, saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, higiēnas maisiņiem jābūt ne vairāk kā 15 mikronu bieziem. Preisa norādīja, ka Rimi mazie maisi jau šobrīd atbilst šiem standartiem.

Tāpat Preisa uzsvēra, ka ekoloģisko papīra maisu pieprasījums jau ir pieaudzis par 200%, savukārt plastmasas maisu patēriņš samazinājies par 4,6%.

Maxima Latvija pārstāve Liene Dupate-Ugule savukārt pastāstīja, ka Maxima veikalos mazos maisiņus joprojām varēs paņemt nodaļās, kur tiek pārdota sveramā produkcija.

Taču Maxima jau meklē to aizvietotājus: jaunie maisi, iespējams, tiks ražoti no kukurūzas cietes un būs pilnībā bioloģiski dalāmi.

Maisiņu aizliegšana neglābs pasauli

Savukārt Elvi komercdirektors skeptiski izturas pret jaunajiem noteikumiem. Viņš uzskata, ka maksas maisiņi un iepakojuma ražošanas nodokļu palielināšana īpaši nemazinās plastmasas patēriņu, kā arī situāciju ar piesārņojumu.

Pēc veikala pārstāvja domām cilvēkiem pašiem ir jāapzinās reālais kaitējums, kas videi nodara nepareizi pārstrādāta plastmasa.

Acīmredzot šis jautājums ir izkustējies, jo visu triju veikalu pārstāvji norāda, ka tagad arvien vairāk cilvēku uz veikalu ņem līdzi jau izmantotus maisus, tostarp, arī maisiņus dārzeņiem.

Taču organizācija Zero Waste Latvija gājusi vēl tālāk un paziņoja, ka, lai samazinātu vides piesārņojumu, polietilēna maisiņi ir jāaizliedz pilnībā un bez jebkādiem izņēmumiem.

Plastmasas pudeles
© Sputnik / Константин Чалабов

Organizācijā apgalvo, ka pastāv pētījumi, saskaņā ar kuriem, tieši absolūts aizliegums varētu sekmēt plastmasas patēriņa kritumu.

Iepriekš tika ziņots, ka plastmasas maisiņu patēriņš, rēķinot uz vienu cilvēku Latvijā, 2015. gadā pārsniedza vidējo Eiropas rādītāju par desmit maisiem gadā. Lai gan 2017. gada sākumā par 25% tika paaugstināts nodoklis vienreizējā lietojuma polietilēna maisiem, to patēriņš turpina augt.

Saskaņā ar Valsts vides aizsardzības dienesta datiem, 2016. gadā tirdzniecības vietās tika pārdoti vai izplatīti 1,73 miljoni tonnu līdz 0,003 kg smago polietilēna maisu un 2,11 miljoni tonnu virs 0,003 kg smago maisu, savukārt 2017. gadā – attiecīgi 1,79 miljoni un 1,97 miljoni tonnu.

Saskaņā ar Eiropas Savienības prasībām, līdz 2019. gada beigām vienam Latvijas iedzīvotājam ir jāpatērē ne vairāk par 90 maisiem gadā, savukārt līdz 2025. gada beigām – ne vairāk par 40.

74
Tagi:
trauki, plastmasa
Pēc temata
Eirokomisija gatavojas aizliegt vienreizējos plastmasas traukus
No nākamā gada veikalos pazudīs bezmaksas plastmasas maisiņi
No maisiņiem līdz aviobiļetēm: Latvijas iedzīvotājus gaida jauni nodokļi ES reformu dēļ
Zemes ekoloģiskās katastrofas: liecības fotogrāfijās
Darbs pie datora, foto no arhīva

Latvijā sākusies gada ienākumu deklarāciju sniegšana: par ko jāatceras

13
(atjaunots 16:35 02.03.2021)
VID aicina nesteigties iesniegt deklarāciju par iepriekšējo gadu marta pirmajās dienās, jo EDS var neizturēt; tiesa, vairāk nekā 62 000 Latvijas iedzīvotāju jau ir snieguši ziņas par saviem ienākumiem; kā palīdzēt tiem, kuriem ir grūti aizpildīt deklarāciju tiešsaistē.

RĪGA, 2. marts — Sputnik. No 1. marta Latvijas iedzīvotāji var iesniegt ienākumu deklarāciju par 2020. gadu. Šo iespēju jau ir izmantojuši 62 414 cilvēki, pastāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme intervijā TV3.

Šajā gadā pandēmijas dēļ iesniegt informāciju par ienākumiem var tikai tiešsaistē, izmantojot EDS elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Tā kā VID tāpat izmaksā bezdarbnieka pabalstu, dienests brīdina, ka EDS darbā ir iespējamas nelielas tehniskās pauzes, kas saistītas ar šo datu iegūšanu no šīs datu sistēmas pabalstu aprēķināšanai.

Pirmajās deklarāciju iesniegšanas dienās parasti rodas ažiotāža, kuras dēļ pastāv EDS pārslodzes risks, tāpēc VID aicina nemēģināt iesniegt ziņas par ienākumiem marta pirmajās dienās. Tiem, kuriem tas ir jādara, ir trīs mēneši līdz pirmajam jūnijam, bet tie, kuri noformē deklarāciju par 2020. gadu, lai saņemtu nodokļa atmaksu par pamatotiem ienākumiem, var iesniegt to triju gadu laikā.

VID mājaslapā sadalē Gada ienākumu deklarācija ir pieejamas ziņas un izglītojošs video latviešu valodā par to, kā pareizi aizpildīt ienākumu deklarāciju. Tāpat 9. martā VID rīkos bezmaksas tiešsaistes semināru, kur parādīs, kā pieslēgties EDS un aizpildīt deklarāciju.

Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka nodokļu atmaksas noformēšanai Latvijas iedzīvotāji var iekļaut savu vecāku, vecvecāku, kā arī laulāto attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību. No 2020. gada deklarācijā var iekļaut izglītības un ārstniecības izdevumus arī par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte.

VID atgādina, ka ir arī speciālā aplikācija "Attaisnotie izdevumi", kurā vēl pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas var savadīt visus maksājuma dokumentus un informāciju par tiem.

13
Tagi:
Valsts ieņēmumu dienests, Latvija
Pēc temata
"Mums liek nodarboties ar uzņēmējdarbību": latviešu māksliniece par nodokļiem
Sūtījumu vērtēja pēc saviem ieskatiem: kā Latvijas Pasts no sirmgalves 72 eiro pieprasīja
"Lielais divdesmitnieks" pieņēma samita gala deklarāciju: ko tā paredz
Valsts ieņēmumu dienests draud ar sodu 42 tūkstošiem nodokļu maksātāju
23. februārī Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts.

Pieminekli neviens vairs neieraudzīs: nopratinātais nacionālpatriots sniedza interviju

24
(atjaunots 16:22 02.03.2021)
Viens no nopratinātajiem sakarā ar lielgabala zādzību un pieminekļa apgānīšanu Jēkabpilī paziņoja, ka "viss ir zem kontroles" un pieminekli vairs neviens neieraudzīs.

RĪGA, 2. marts — Sputnik. 23. februārī Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts. Nezināmi ļaundari sagrāvuši padomju memoriālu karavīru apbedījuma vietā. Tika nozagts lielgabals, kas rotāja memoriālu. Policijas izmeklēšana pagaidām panākumiem nevainagojās - nolaupīto lielgabalu atrast neizdevies. Tāpat nav ziņu par iespējamo vandāļu aizturēšanu, raksta nra.lv.

Taču baumas par to, ka sakarā ar lielgabala zādzību policijas redzeslokā nonākušais vietējais nacionālpatriots izrādījās patiesas. Neskatoties uz policijas izmeklēšanu, "varonis" uzdrošinājās pat sniegt nelielu interviju slavenajai latviešu publicistei Elitai Veidemanei, kura iepriekš neslēpa savu sajūsmu par lielgabala zādzību un cerēja, ka tas jau guļ Daugavas dibenā.

Gundars Kalve, Jēkabpils Latviešu biedrības valdes loceklis, savulaik – Jēkabpils domes priekšsēdētājs no Nacionālās apvienības (2013.–2014.), viens no partijas "Visu Latvijai!" dibinātājiem, lauksaimnieks un patriots, uzskaita sava sarunbiedra regālijas Elita Veidemane. Savas lauksaimniecības zemes viņš nostalģiski nosauca "Abrene". "Lai Abrene man katrā mirklī ir sasniedzama," skaidro nacionālpatriots.

Savu tiešu iesaisti notikušajā publikācijas varonis neatzīst, taču Elita Veidemane atsaucas uz kādām puspatiesībām, ko viņa atradusi " krieviskajos portālos". Tāpēc kļūst skaidrs, ka Gundars Kalve nav gluži pēdējais cilvēks, kurš kaut ko zina par pazudušā pieminekļa likteni.

" Vai tā ir taisnība, ko krievu portāli raksta?" jautā Kalvi Veidemane, un stāsta nacionālpatriotam par to, ka "lielgabals tika atrasts pie latviešu nacionālista". "Vai šis latviešu nacionālists esot jūs. Ar savu traktoru norāvāt to krāmu no pjedestāla?"

"Tas mēsls ir aizvests, un tas vairs nekad neatradīsies mūsu pilsētā. Bet vai tas bija mans traktors - to es tā neapgalvotu," izvairīgi atbild Kalve.

Taču Elita Veidemane cenšas panākt skaidrību un jautā tieši, vai Kalve to izdarījis pats. Publikācijas varonis noliedz savu tiešo līdzdalību šajā vandālisma aktā, bet saka, "es visu zinu, viss ir zem kontroles". Tāpat viņš apliecina, ka viņu nopratināja policijas darbinieki.

Vai meklēt Daugavā?

Latviešu publiciste painteresējas par nozagtā lielgabala likteni, precīzāk viņu interesē nianse, vai tā ir patiesība, ka lielgabals jau esot Latvijas policijas rīcībā

"Nē, protams. Tie ir meli," atbild Gundars Kalve.

"Ceru, ka jūs izmetāt to lūzni Daugavā?", precizē Veidemane.

"To "pieminekli" neviens un nekad vairs neieraudzīs. Tas gan varētu būt Daugavas piesārņojums, bet jādomā, ka Daugaviņa - māmuliņa piedos. Tas ir tāpat kā Melnais bruņinieks savulaik tika iemests Daugavā" atkal izvairīgi paziņo nacionālpatriots.

Uz turpmākajiem precizējošajiem žurnālistes jautājumiem telefona intervijas varonis izvairās sniegt atbildes, skaidrojot, ka tālrunim ir ausis un acis, bet sola daudz ko izstāstīt personīgi, piebilstot, ka atbrauks uz Rīgu jau 16. martā.

Intervijas beigās Elita Veidemane atkal nevar noslēpt savu satraukumu par nolaupītā lielgabala atgriešanos Jēkabpilī. Taču sarunbiedrs mierina viņu, ka tie ir meli un lielgabals vairs nekad tur neparādīsies.

"Nē, nekā tamlīdzīga. Tas tur neatradīsies vairs nekad. Tā ir melīga informācija. Pat ja hipotētiski kāds varētu pieņemt tādu variantu... Mēs tomēr dzīvojam neatkarīgā valstī, un saskaņošanai jābūt, lai arī kādu pieminekli kāds vēlētos likt. Vēlreiz tur novietot kaut ko ar okupantiem saistītu - nu, tur jābūt plānprātīgiem, lai kaut ko tādu akceptētu. Ja vajadzēs, tad arī nākamais "piemineklis" tiks novākts," sola Gundars Kalve.

Atgādinām, ka 23. februārī Jēkabpilī pazudis lielgabals no pieminekļa karavīru brāļu kapos. Kāds to naktī demontēja un aizveda nezināmā virzienā.

Jēkabpils policija meklē incidenta lieciniekus, taču nav skaidrs, vai ierosināta krimināllieta. Gadījums ir skandalozs, jo pieminekli aizsargā 1994. gadā parakstītais Krievijas un Latvijas valdību līgums. Tā 13. pants uzdod Latvijai nodrošināt šādu memoriālo būvju un apbedījumu kopšanu un labiekārtošanu, kā arī saglabāšanu.

Krievijas vēstniecība Rīgā nosūtīja Latvijas Ārlietu ministrijai protesta notu sakarā ar vandālisma aktu attiecībā uz padomju pieminekli Jēkabpilī, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

24
Tagi:
piemineklis
Pēc temata
Aleksandrs Bastrikins: acīmredzot, neonacisms un revanšisms Eiropu nebiedē
Latvijā vajā Saeimas deputātu Dombravu: viņš stāsta par desmitiem izskanējušu draudu
Aleksejs Šaripovs: nacionālā politika – strupceļš Latvijas attīstībā
Nacionālisti izrēķinās ar visiem krieviem: vēsturnieks par PSRS pārlieko humānismu