Papīra maisiņi, foto no arhīva

Zeķes iepakos bez maksas: plastmasas maisiņu liktenis Latvijā

71
(atjaunots 12:28 25.10.2018)
Bezmaksas polietilēna maisi nepazudīs pilnībā no Latvijas veikaliem: pastāv izņēmumi.

RĪGA, 25. oktobris – Sputnik. 2018. gada jūlijā Latvijas valdības atbalstītie grozījumi paredz aizliegumu bezmaksas polietilēnu maisiņu izmantošanai lielveikalos.

No 2019. gada 1. janvāra tirdzniecības vietās pircējiem vairs netiks izsniegti bezmaksas polietilēna maisiņi. Taču, kā tika noskaidrots, likums paredz izņēmumus.

Maisiņi sveramajām precēm un "higiēnas nolūkos" netiks aizliegti. Tātad, piemēram, šādā maisiņā pārdevējs var iepakot jaunu zaķu pāri vai tīrīšanas līdzekli.

Rimi Latvija Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Preisa paskaidroja, ka, saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, higiēnas maisiņiem jābūt ne vairāk kā 15 mikronu bieziem. Preisa norādīja, ka Rimi mazie maisi jau šobrīd atbilst šiem standartiem.

Tāpat Preisa uzsvēra, ka ekoloģisko papīra maisu pieprasījums jau ir pieaudzis par 200%, savukārt plastmasas maisu patēriņš samazinājies par 4,6%.

Maxima Latvija pārstāve Liene Dupate-Ugule savukārt pastāstīja, ka Maxima veikalos mazos maisiņus joprojām varēs paņemt nodaļās, kur tiek pārdota sveramā produkcija.

Taču Maxima jau meklē to aizvietotājus: jaunie maisi, iespējams, tiks ražoti no kukurūzas cietes un būs pilnībā bioloģiski dalāmi.

Maisiņu aizliegšana neglābs pasauli

Savukārt Elvi komercdirektors skeptiski izturas pret jaunajiem noteikumiem. Viņš uzskata, ka maksas maisiņi un iepakojuma ražošanas nodokļu palielināšana īpaši nemazinās plastmasas patēriņu, kā arī situāciju ar piesārņojumu.

Pēc veikala pārstāvja domām cilvēkiem pašiem ir jāapzinās reālais kaitējums, kas videi nodara nepareizi pārstrādāta plastmasa.

Acīmredzot šis jautājums ir izkustējies, jo visu triju veikalu pārstāvji norāda, ka tagad arvien vairāk cilvēku uz veikalu ņem līdzi jau izmantotus maisus, tostarp, arī maisiņus dārzeņiem.

Taču organizācija Zero Waste Latvija gājusi vēl tālāk un paziņoja, ka, lai samazinātu vides piesārņojumu, polietilēna maisiņi ir jāaizliedz pilnībā un bez jebkādiem izņēmumiem.

Plastmasas pudeles
© Sputnik / Константин Чалабов

Organizācijā apgalvo, ka pastāv pētījumi, saskaņā ar kuriem, tieši absolūts aizliegums varētu sekmēt plastmasas patēriņa kritumu.

Iepriekš tika ziņots, ka plastmasas maisiņu patēriņš, rēķinot uz vienu cilvēku Latvijā, 2015. gadā pārsniedza vidējo Eiropas rādītāju par desmit maisiem gadā. Lai gan 2017. gada sākumā par 25% tika paaugstināts nodoklis vienreizējā lietojuma polietilēna maisiem, to patēriņš turpina augt.

Saskaņā ar Valsts vides aizsardzības dienesta datiem, 2016. gadā tirdzniecības vietās tika pārdoti vai izplatīti 1,73 miljoni tonnu līdz 0,003 kg smago polietilēna maisu un 2,11 miljoni tonnu virs 0,003 kg smago maisu, savukārt 2017. gadā – attiecīgi 1,79 miljoni un 1,97 miljoni tonnu.

Saskaņā ar Eiropas Savienības prasībām, līdz 2019. gada beigām vienam Latvijas iedzīvotājam ir jāpatērē ne vairāk par 90 maisiem gadā, savukārt līdz 2025. gada beigām – ne vairāk par 40.

71
Tagi:
trauki, plastmasa
Pēc temata
Eirokomisija gatavojas aizliegt vienreizējos plastmasas traukus
No nākamā gada veikalos pazudīs bezmaksas plastmasas maisiņi
No maisiņiem līdz aviobiļetēm: Latvijas iedzīvotājus gaida jauni nodokļi ES reformu dēļ
Zemes ekoloģiskās katastrofas: liecības fotogrāfijās
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

19
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

19
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

13
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

13
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās