ASV dolāri

Gasparjans: nepilsoņu skaits Latvijas sistemātiska kļūda, tāpat vēlēšanas

35
(atjaunots 10:10 22.10.2018)
Par ko žurnāliste Marija Krūze atvainojās eirodeputātam Andrejam Mamikinam, kāpēc Latvijā pazūd valsts īpašums, vai ir vērts lepoties ar nepilsoņu skaita samazināšanos un kāpēc bremzē koalīcijas pārrunas.

RĪGA, 21. oktobris — Sputnik. Iknedēļas tuvāko ārvalstu un Baltijas valstu politisko notikumu apskata programmas vadītāja Sputnik Marija Krūze atvainojusies eirodeputātam Andrejam Mamikinam par tālruņa zvanu nelaikā.

Mamikins, kura kandidatūru nesenajās Saeimas vēlēšanās 6. oktobrī Latvijas Krievu savienība izvirzīja premjerministra postenim, savā lapā Facebook pastāstīja, ka Marija Krūze piezvanījusi viņam un lūgusi komentārus "tieši tajā dienā, kad es apglabāju vecmāmiņu". Pie tam politiķis pievērsa uzmanību tam, ka žurnāliste nav stādījusies priekšā, kā pienākas, nosaukusi tikai savu vārdu un organizāciju, ko viņa pārstāv, taču ne uzvārdu.

Šo incidentu Mamikins saistīja ar LKS sliktajiem rezultātiem LKS vēlēšanās un kaut kādām baumām par to, ka Sputnik nez kāpēc "nēsā mums (LKS) naudu maisiem".

Ar cieņu                                

Krūze atzinās, ka viņu ļoti pārsteigusi tāda reakcija, un uzsvēra: Sputnik žurnālistiem nav paraduma stādīties priekšā, nenosaucot savu uzvārdu. Pie tam žurnāliste atzīmēja, ka saprot, cik smagā brīdi piezvanījusi un nav aizvainota par politiķa mazliet rupjo toni.

"Jūtam lielu cieņu pret Andreju Vladimiroviču un vēlamies sadarboties tāpat kā iepriekš. Tāpēc atvainojos par kļūdu," – teica Krūze.

Savukārt Gasparjans ievēroja Mamikina publikācijas toni. Arī viņu tā pārsteidza, jo nekādi pret eirodeputātu vērsti apvainojumi nav izskanējuši. Politologs izteicās, ka sakāve vēlēšanās, domājams, arī ietekmējusi deputāta noskaņojumu, un apsolīja izskatīt kļūdas, ko LKS pieļāvusi priekšvēlēšanu kampaņā.

"Vēl vairāk, mūsu iepriekšējā programmā daudzkārt tika atkārtots, ka jūtam pret viņu lielu cieņu. Ja viņš kaut ko uztvēris kā aizvainojumu, tas var nozīmēt tikai vienu – nav skatījies uzmanīgi," – teica Gasparjans.

Bijušās PSRS Bermuda trijstūris

Pārejot pie citām ziņām no Latvijas, Gasparjans pastāstīja par iemesliem, kuru dēļ Jaunsardzes vienībās veiktajā revīzijā konstatēts iztrūkums gandrīz 57 tūkstošu eiro apmērā. Ziņots, ka bez pēdām pazudušas teltis, zābaki, formas tērpi un atsevišķi to elementi. Ierosinātas divas krimināllietas.

"Zagt – tā ir normāla prakse. Pēcpadomju telpa ar to ir slavena. Tas ir tāds Bermudu trijstūris, kur pazūd absolūti viss. Moldovā, piemēram, pazudusi puse budžeta, Ukrainā neviens vairs pat nemeklē SVF iepriekšējo pārskaitījumu," – paskaidroja Gasparjans.

Jāpiebilst, ka Latvijā mīklaini pazudis ne tikai jaunsargu inventārs. Pagaisuši arī gandrīz 27 miljoni eiro no naudas, kas tika atvēlēta no budžeta valsts simtgades svinībām. Šo faktu atzina Valsts kontrole.

Vēl vairāk, iestāde atzīmēja, ka mehānismi, kam būtu jāpalīdz kontrolē piešķirtā finansējuma maršrutus, nedarbojas, kā nāktos, jo līdzekļu iztērēšanai Latvijas simtgadei veltītajiem svētku pasākumiem nav noteikti formāli ierobežojumi. Katra organizācija var pieskaņot šim datumam jebkuru tās organizēto pasākumu, iztērējot tam speciāli no budžeta atvēlētos līdzekļus.

Sistemātiskās kļūdas Latvijā

Gasparjans atgādināja, ka tamlīdzīgs haoss Latvijā valda it visur un ar to iespējams saistīt arī problēmas, kas radušās koalīcijas izveides procesā, partiju izgāšanos vēlēšanās un politiku kopumā.

"Piemēram, premjerministra kandidāts no "Saskaņas" Vjačeslavs Dombrovskis paziņoja, ka "Saskaņa" nav krievu partija un divvalodības nebūs. Un tas nav atsevišķs stāsts. Kad man zvana un lūdz komentēt krievu partijas panākumus Latvijā, es tūlīt vaicāju, kura tad īsti tur izrādījusies krievu partija," – paskaidroja politologs.

Latvijas Ārlietu ministrijas paziņojumus par nepilsoņu skaita samazināšanos Gasparjans tāpat nosauca par vienu no sistemātiskajām kļūdām, ko pieļauj Latvija, it īpaši krievu partijas. Viņš paskaidroja, ka tādējādi krievu partijas zaudē elektorātu, jo cilvēki mirst vai nokārto pilsonības eksāmenus un vēlāk aizmirst savas saknes.

Taču lieta tāda, ka nevienu neinteresē notiekošā saknes un iemesli. Neviens nepūlas noskaidrot, kāpēc izgāzušās vēlēšanas un kas patiesībā notiek, piezīmēja politologs.

35
Tagi:
vēlēšanas, nepilsoņi, Mamikins
Temats:
Notikumu apskats ar Armenu Gasparjanu (54)
Pēc temata
"Skaldi un valdi": krievi Baltijā rada draudus
Dombrovskis: "Saskaņa" neieviesīs divvalodību un nemainīs valsts kursu
Čakša paskaidroja vēlētāju zemo aktivitāti ar to, ka latviešus viss apmierina
"Pārmaiņu nebūs": sociālie tīkli par vēlēšanu rezultātiem Latvijā
Alla Berezovska

"Sāka īstu vajāšanu": Alla Berezovska pastāstīja par kratīšanu un aizturēšanu

40
(atjaunots 10:44 15.01.2021)
Alla Berezovska nepiekrīt apsūdzībām un uzskata, ka Latvijas žurnālistiem jābūt iespējām publicēt savus materiālus tur, kur viņi vēlas.

RĪGA. 15. janvāris – Sputnik. RT uzsācis informatīvu kampaņu Latvijā aizturēto krievvalodīgo žurnālistu atbalstam Marijas Butinas projekta #Своихнебросаем ietvaros.

2020. gada 3. decembrī Latvijas Valsts drošības dienests aizturēja un nopratināja septiņus krievvalodīgos žurnālistus sakarā ar apsūdzībām par ES sankciju režīma pārkāpšanu, ņemot vērā sadarbību ar starptautisko ziņu aģentūru "Rossija segodņa". Sankcijas ieviestas pret holdinga vadītāju Dmitriju Kiseļovu, taču tie ir individuāli ierobežojumi, un Krievija ne vienu reizi vien ir uzsvērusi: ir absurdi attiecināt tos pret visiem, kas sadarbojas ar aģentūru.

Projekta trešajā sērijā žurnāliste Alla Berezovska pastāstīja, kā sākusies viņas sadarbība ar portālu Baltnews un kā aizritējusi specdienestu vizīte.

"Ieraudzīju, ka divi vai trīs policisti stāv te, ienāk no turienes. Ienākušais virsnieks parādīja tiesneša lēmumu par to, ka 84. pants, šajā sakarā notiek izmeklēšanas darbības, kratīšana šajā dzīvoklī un visas mūsu datortehnikas, kaut kādu informācijas nesēju izņemšana. Piedāvāja izlikt visus telefonus uz galda. Manu vietu pie datora aizņēma kaut kāds jauns cilvēks maskā. Kā nopratu, – hakeris,  kurš sāka kaut kādas manipulācijas. Sapratu, ka no turienes pārraksta visu manu informāciju," satraukti stāstīja žurnāliste.

Viņa atcerējās, ka pirms 8 gadiem sākusi sadarbību ar Andreju Jakovļevu portālā Baltnews, kurš piedāvāja rakstīt materiālus portālam. Vēlāk, kad portāls pārgājis pie starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", sadarbība turpinājās uz līguma pamata. Žurnāliste gatavo materiālus un pati tos piedāvā dažādiem izdevumiem. Portāls Baltnews viņas rakstus publicējis, iespējams, vienu vai divas reizes mēnesī.

Viņa kategoriski nepiekrīt apgalvojumiem par to, ka viņa būtu pārkāpusi ES sankcijas, un uzsver: žurnālistiem brīvā valstī jābūt iespējai publicēt materiālus tur, kur viņi uzskata par vajadzīgu. Berezovska atgādināja, ka neviens nav atzinis portālus Sputnik un Baltnews par noziedzniekiem.

Žurnāliste piezīmēja, ka neviens latviešu žurnālists nav pat mēģinājis aizstāvēt krievvalodīgos žurnālistus, kuri patlaban tiek turēti aizdomās par sankciju pārkāpšanu.

"Ziniet, no latviešu žurnālistiem neviens pat ne vārdu nav teicis mūsu aizstāvībai. Vēl vairāk: ir tāds raidījums "Bez cenzūras", kurā bija runa par to, ka tie jau neesot žurnālisti, tie esot Kremļa propagandisti," viņa pastāstīja.

"Pret Krievijas oficiālo mediju žurnālistiem patiešām sākta īsta vajāšana. Notiek tāda savdabīga necilvēciskošana. Tas ir, grib paziņot pasaulei, dot tādu signālu, ka tie, kas strādā Krievijas valsts oficiālajos medijos vai sadarbojas ar tiem, tie nav žurnālisti, tie ir propagandisti. Tātad uz viņiem var neattiekties demokrātija, vārda brīvība, cilvēktiesības," norādīja Alla Berezovska.

Sarunā ar RT korespondentu viņa atgādināja arī par vairākkārt latviešu publiskajā  telpā izskanējušajiem krieviem naidīgajiem izteikumiem, ko savulaik atļāvās, piemēram, Saeimas deputāts Edvīns Šnore, nosaucot krievus par utīm, un rakstnieks Didzis Sedlenieks, kurš nosauca krievus par ģenētisku slimību, kā arī bijusī radio diktore Māra Krontāle, kura sūkstījās: kā tad tā, no vāciešiem latvieši tikuši vaļā, bet no krieviem nevarot. Tiesa, viņa gan aizmirsa pastāstīt par radikālajiem paņēmieniem, ar kādiem latvieši atbrīvojās no ebrejiem Lielā Tēvijas kara gados.

Iepriekš RT projekta ietvaros nāca klajā arī intervijas ar Vladimiru Lindermanu un Andreju Jakovļevu.

40
Tagi:
žurnālistu vajāšana, Drošības dienests, Latvija
Pēc temata
Lindermans: kas devis atļauju žurnālistu aizturēšanai Latvijā?
Latvijas ĀM uzskata krievu žurnālistu vajāšanu par valsts iekšējo lietu
Preses dienā Krievijas Ārlietu ministrija atgādināja par uzbrukumiem Sputnik
"Varasvīri grib, lai cilvēki baidītos": Lindermans par žurnālistu vajāšanu Latvijā
Jakovs Pliners

Pliners: Latvijas valdība nesaprot, kādu risku nes krievu skolu diskriminācija

35
(atjaunots 08:48 15.01.2021)
Latvija var pazaudēt veselu paaudzi izglītības kvalitātes krišanās, bezgalīgās reformas un vēstures sagrozīšanas rezultātā.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija lēmusi pagarināt tālmācības vecāko klašu skolēniem un profesionālo mācību iestāžu audzēkņiem līdz 25. janvārim. Pie tam 1.-4. klašu skolēniem pagarinātas gan ziemas brīvdienas, gan mācību gads.

Lēmums par tālmācībām pieņemts piespiedu kārtā, Covid-19 radītās ārkārtējās situācijas apstākļos, tomēr IZM tam absolūti nebija gatava, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja pedagoģijas zinātņu doktors, Rīgas domes deputāts no Latvijas Krievu savienības Jakovs Pliners.

"Lai arī laiks bija, ministrija nesagatavoja priekšmetu platformas. Kaut kas tika darīts jau procesā, taču platformas joprojām ir nekvalitatīvas. Ministrija nav ņēmusi vērā, ka 15% bērnu Latvijā nav datora. Ministrija nezina, ko iesākt, ja vienā ģimenē ir divi vai trīs skolēni, vecāki strādā attālināti un mājās ir viens dators," konstatēja Pliners.

Deputāts atzīmēja, ka nesen sākta visu bērnu nodrošināšana ar datoriem. "No pasūtītajiem sešiem tūkstošiem pusotrs tūkstotis jau ir saņemts. Taču tas ir tagad, bet koronavīrusa pirmais vilnis sākās martā," atgādināja Pliners.

"Mani skumdina, ka, saskaņā ar ministres Šuplinskas ierosinājumu Saeima atzinusi tālmācības par pastāvīgām. Es uzskatu, ka tam bija jānotiek pēc skolotāja ieskatiem. Ja skolotājs uzskata par vajadzīgu, viņš var pielietot mācībās datoru," paskaidroja pedagogs.

Pie tam Pliners norādīja, ka līdz ar tā saucamās neatkarības iegūšanu Latvijas Republikā parādījās diskriminējoši likumi – par valodu, par pilsonību un par izglītību.

"Krievu skolām asti pa gabalam griež nost jau desmitiem gadu. Izglītības līmenis un zināšanu kvalitāte pastāvīgi krītas daudzo reformu un pseidoreformu rezultātā. Tā ir gan skolu, gan visas Latvijas nelaime. Krievu un latviešu skolas var pastāvēt Latvijā kā savienotie trauki. Vajadzīga veselīga sāncensība, kas ceļ bērnu izglītības kvalitāti. Diemžēl tas nav noticis," norādīja Pliners.

Krievu skola tiek diskriminēta, un rezultātā cieš visa Latvija: izglītības kvalitātes krišanās, bezgalīgās reformas un vēstures sagrozīšanas rezultātā tagadējā paaudze būs zaudēta daudz vairāk nekā iepriekšējā, secināja Sputnik sarunbiedrs.

Плинер: власти не осознают потери от дискриминации русских школ
35
Tagi:
Jakovs Pliners, diskriminācija, izglītība, krievu skolas
Pēc temata
Mokas skolotājiem un vecākiem, plaisa sabiedrībā: skolu direktori par jaunajām prasībām
"Tālmācības" Latvijā: katrs piektais skolēns – bez datora
Latvija bagātajiem un latviešiem: krieviem jāzina sava vieta
Pedagoģijas zinātņu doktors paskaidroja, kāpēc attālinātās mācības ir kaitīgas
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

0
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

0
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu