Eiro

Divi miljoni eiro un vēl šis tas: iekritusi kārtējā Latvijas banka

79
(atjaunots 12:26 21.10.2018)
Latvijas bankai "LPB Bank" sarīkots demonstratīvs pēriens – par pārkāpumiem piespriests sods vairāk nekā 2 miljonu eiro apmērā, lai citiem ne prātā nenāktu grēkot.

RĪGA, 21. oktobris — Sputnik. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) organizējusi pārbaudes bankā LPB Bank. To rezultātā konstatēta virkne pārkāpumu, vēsta Mixnews.lv.

Pārbaudes gaitā tika izpētīti klientu darījumi līdz 2018. gada 28. augustam. Ziņots, ka pārbaudēs konstatētie pārkāpumi liecina par nopietniem trūkumiem bankas iekšējās kontroles un finanšu noziegumu novēršanas sistēmā.

FKTK piespriedusi LPB Bank sodu 2,2 miljonu eiro apmērā par Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.

Tagad LPB Bank pienākums ir mēneša laikā pēc administratīvā akta sastādīšanas iemaksāt valsts budžetā soda naudu 75% apmērā no likumā paredzētās maksimālās soda naudas (10% no gada apgrozījuma).

Tāpat bankai izteikts brīdinājums un uzdots atsaukt par finanšu noziegumu novēršanu atbildīgo valdes locekli Arni Kalveršu.

FKTK ziņo, ka bankai noteiktas arī citas tiesiskās saistības – tai nāksies komisijas noteiktajā termiņā iesniegt pasākumu plānu konstatēto pārkāpumu un trūkumu novēršanai, kā arī veikt iekšējās kontroles sistēmas neatkarīgu vērtējumu.

FKTK paskaidroja, ka LPBK Bank nebija radīta tās darbības riskiem atbilstoša iekšējās kontroles sistēma, kas nodrošinātu normatīvo aktu efektīvu izpildi. Piemēram, banka nesastādīja dokumentus par to, kā klienta patiesais beneficiārs kontrolē kompāniju un saņem labumu no klienta saimnieciskās darbības. Banka nav savlaicīgi saņēmusi dokumentus, lai pārliecinātos par klientu kontos esošo līdzekļu izcelsmi, kā arī pārliecinātos, ka darījumu summa ir samērojama ar kontā esošajiem līdzekļiem.

Tāpat banka nav pietiekami izvērtējusi klientus un slikti dokumentējusi darījumu rezultātus, tāpēc sastādīti nepilnīgi slēdzieni par klientiem.

FKTK nesnauž

FKTF priekšsēdētājs Pēteris Putniņš paskaidroja, ka LPB Bank problēmu atklāšana liecina: komisija rūpīgi seko tam, kā notiek banku sektora sakārtošana. Putniņš vērsās arī pie citiem tirgus dalībniekiem un aicināja viņus pievērs uzmanību tam, ka tamlīdzīgi sistēmas trūkumi un nepilnības nav pieļaujami nevienā Latvijas bankā.

P.Putniņš apliezināja, ka tamlīdzīgas pārbaudes un kontroles pasākumi aktīvi turpināsies.

LPB Bank vienīgais īpašnieks ir SIA "Mono", kurā 49,4% pieder Mihailam Uļmanam, vēl 32,7% - Aleksandram Plotkinam un 17,9% - Kajemam Biominam.

2018. gada jūnija beigās bankas aktīvi sastādīja 206,309 milj. eiro – par 12%, jeb par 28,196 milj. mazāk nekā 2017. gada nogalē, kad tās aktīvi sasniedza 234,505 milj. eiro. LPB Bank kapitāls un rezerves pirmajā pusgadā palielinājušies par 1,6% un jūnija beigās sasnieguši 28,751 milj.eiro.

2018. gada pirmajā pusgadā LPB Bank strādāja ar peļņu 3,526 milj.eiro – par 14% mazāk nekā šajā periodā 2017. gadā.

Tas nenozīmē, ka visus sēdinās

Latvijas finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola iepriekš paskaidroja, ka Eiropas Padome kritiski izvērtējusi nevis Latvijas likumus, bet gan valsts iespējas novest atklātos finanšu noziegumus līdz apsūdzošam tiesas spriedumam.

Viņa atzīmēja: tas nenozīmē, ka tagad visus sēdinās aiz restēm, taču Latvijai nāksies pierādīt, ka finanšu noziegumi šeit tiek uztverti nopietni un valsts ir gatava spert nopietnus soļus pret personām, kas tos pastrādā.

79
Temats:
Baņķieru nedienas Latvijā (91)
Pēc temata
Kučinskis: ABLV pašlikvidācija tiks saskaņota ar ASV
Bernis: ABLV Bank sagrauta, reputācija sabojāta – kādam par to ir jāatbild
Pusgada laikā Latvijas bankas pazaudējušas 1,5 miljardus eiro

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

5
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

5
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam