Eiro

Divi miljoni eiro un vēl šis tas: iekritusi kārtējā Latvijas banka

82
(atjaunots 12:26 21.10.2018)
Latvijas bankai "LPB Bank" sarīkots demonstratīvs pēriens – par pārkāpumiem piespriests sods vairāk nekā 2 miljonu eiro apmērā, lai citiem ne prātā nenāktu grēkot.

RĪGA, 21. oktobris — Sputnik. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) organizējusi pārbaudes bankā LPB Bank. To rezultātā konstatēta virkne pārkāpumu, vēsta Mixnews.lv.

Pārbaudes gaitā tika izpētīti klientu darījumi līdz 2018. gada 28. augustam. Ziņots, ka pārbaudēs konstatētie pārkāpumi liecina par nopietniem trūkumiem bankas iekšējās kontroles un finanšu noziegumu novēršanas sistēmā.

FKTK piespriedusi LPB Bank sodu 2,2 miljonu eiro apmērā par Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.

Tagad LPB Bank pienākums ir mēneša laikā pēc administratīvā akta sastādīšanas iemaksāt valsts budžetā soda naudu 75% apmērā no likumā paredzētās maksimālās soda naudas (10% no gada apgrozījuma).

Tāpat bankai izteikts brīdinājums un uzdots atsaukt par finanšu noziegumu novēršanu atbildīgo valdes locekli Arni Kalveršu.

FKTK ziņo, ka bankai noteiktas arī citas tiesiskās saistības – tai nāksies komisijas noteiktajā termiņā iesniegt pasākumu plānu konstatēto pārkāpumu un trūkumu novēršanai, kā arī veikt iekšējās kontroles sistēmas neatkarīgu vērtējumu.

FKTK paskaidroja, ka LPBK Bank nebija radīta tās darbības riskiem atbilstoša iekšējās kontroles sistēma, kas nodrošinātu normatīvo aktu efektīvu izpildi. Piemēram, banka nesastādīja dokumentus par to, kā klienta patiesais beneficiārs kontrolē kompāniju un saņem labumu no klienta saimnieciskās darbības. Banka nav savlaicīgi saņēmusi dokumentus, lai pārliecinātos par klientu kontos esošo līdzekļu izcelsmi, kā arī pārliecinātos, ka darījumu summa ir samērojama ar kontā esošajiem līdzekļiem.

Tāpat banka nav pietiekami izvērtējusi klientus un slikti dokumentējusi darījumu rezultātus, tāpēc sastādīti nepilnīgi slēdzieni par klientiem.

FKTK nesnauž

FKTF priekšsēdētājs Pēteris Putniņš paskaidroja, ka LPB Bank problēmu atklāšana liecina: komisija rūpīgi seko tam, kā notiek banku sektora sakārtošana. Putniņš vērsās arī pie citiem tirgus dalībniekiem un aicināja viņus pievērs uzmanību tam, ka tamlīdzīgi sistēmas trūkumi un nepilnības nav pieļaujami nevienā Latvijas bankā.

P.Putniņš apliezināja, ka tamlīdzīgas pārbaudes un kontroles pasākumi aktīvi turpināsies.

LPB Bank vienīgais īpašnieks ir SIA "Mono", kurā 49,4% pieder Mihailam Uļmanam, vēl 32,7% - Aleksandram Plotkinam un 17,9% - Kajemam Biominam.

2018. gada jūnija beigās bankas aktīvi sastādīja 206,309 milj. eiro – par 12%, jeb par 28,196 milj. mazāk nekā 2017. gada nogalē, kad tās aktīvi sasniedza 234,505 milj. eiro. LPB Bank kapitāls un rezerves pirmajā pusgadā palielinājušies par 1,6% un jūnija beigās sasnieguši 28,751 milj.eiro.

2018. gada pirmajā pusgadā LPB Bank strādāja ar peļņu 3,526 milj.eiro – par 14% mazāk nekā šajā periodā 2017. gadā.

Tas nenozīmē, ka visus sēdinās

Latvijas finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola iepriekš paskaidroja, ka Eiropas Padome kritiski izvērtējusi nevis Latvijas likumus, bet gan valsts iespējas novest atklātos finanšu noziegumus līdz apsūdzošam tiesas spriedumam.

Viņa atzīmēja: tas nenozīmē, ka tagad visus sēdinās aiz restēm, taču Latvijai nāksies pierādīt, ka finanšu noziegumi šeit tiek uztverti nopietni un valsts ir gatava spert nopietnus soļus pret personām, kas tos pastrādā.

82
Temats:
Baņķieru nedienas Latvijā (92)
Pēc temata
Kučinskis: ABLV pašlikvidācija tiks saskaņota ar ASV
Bernis: ABLV Bank sagrauta, reputācija sabojāta – kādam par to ir jāatbild
Pusgada laikā Latvijas bankas pazaudējušas 1,5 miljardus eiro

Pāreja uz vasaras laiku Latvijā ir neizbēgama: ES pagaidām nevar panākt vienotu redzējumu

7
(atjaunots 11:08 08.03.2021)
Kamēr Eiropas Savienībā nebūs vienota redzējuma par pulksteņa grozīšanu, Latvija arī turpmāk notiks pulksteņa laika maiņa, atzina Ekonomikas ministrijā.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Latviju atkal gaida pulksteņa grozīšana. Laika maiņa notiks 28. martā pulksten 3 naktī. Pulksteņa radītāji būs jāpagriež vienu stundu uz priekšu, ziņo Rus.tvnet.lv.

Latvijas Ekonomikas ministrijā paskaidroja, ka stundu grozīšanas atcelšana pagaidām nav gaidāma, jo Eiropas Savienībā nevar nonākt pie vienprātības par šo jautājumu. Tātad 2021. gadā Latvijas iedzīvotāji dzīvos vasaras laikā līdz 31. oktobrim.

2020. gadā Latvijā notika pulksteņa laika maiņa 25. oktobrī.

Atgādinām, 2018. gadā Eiropā tika rosināts jautājums par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku. Eiropas Komisija (EK) veica Eiropas Savienības valstīs aptauju. Tā konstatēja, ka vairums ES iedzīvotāju uzskata, ka ir pienācis laiks palikt pie viena laika un pārstāt griezt pulksteņa rādītājus.

2019. gada septembrī Eiropas Komisija nodeva jautājumu par obligāto pāreju uz vasaras laiku ES valstu pārziņā. Sekojot šim piedāvājumam, bija plānots, ka pēdējo reizi pulksteņu rādītāji tiks pagriezti 2021. gadā, taču izmaiņas tā arī netika saskaņotas kaimiņvalstu starpā.

Eiropas Savienības valstīs turpinās diskusijas par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku un atpakaļ.

7
Tagi:
Latvija, Eiropas Savienība, Eiropa
Facebook

Publikāciju Latvijas premjera atbalstam Facebook novērtēja, ka "kara kurināšanu"

7
(atjaunots 11:03 08.03.2021)
Kuriozs gadījums notika sociālajā tīklā Facebook mākslīgā intelekta tulkošanas algoritma dēļ.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Latviešu dzejniece Māra Zālīte 6. marta vakarā savā Facebook lapā publicēja ierakstu, kurā izklāstīja savas domas par Latvijas premjerministru Krišjāni Kariņu. Pēc pāris stundām publikācija no portāla pazudusi. Šobrīd tā atrodama tikai ekrānšāviņos, vienu no kuriem publicējis Kariņa partijas biedrs, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

​Dzēstajā publikācijā Zālīte slavē Kariņa darbu, uzskatot, ka tas ir "pirmais premjers, kura godīgumu, valstsvīra morāli un 100% lojalitāti valstij grūti apstrīdēt". Dzejniece uzsver, ka viņš ir laipns un uzticas cilvēkiem, kas arī esot viņa posts. Ierakstā ir arī aicinājums atbalstīt Kariņu, lai to "atbalstu jūtot, viņš ir pašpārliecināts". Tieši šī aicinājuma dēļ publikāciju dzēsa.

Noskaidrojās, ka interneta algoritms, tulkojot "Kariņš" no latviešu valodas angļu valodā, iztulkoja viņa uzvārdu kā "War" ("karš"). Twitter lietotāji paskaidroja, ka interneta algoritmi slikti saprot mazās valodas, tāpēc varētu rasties šāda situācija.

Vēlāk Zālīte publicēja vēl vienu ierakstu, kurā smējās par situāciju.

"Tā ir anekdote! Ieliku nupat savā storijā Google translate ekrānšāviņu. Tulkojums! Esmu noturēta par "kara kurinātāju". Kariņš! Apskatieties un pasmejieties kopā ar mani!" viņa uzrakstīja savā Facebook.

Lai gan ieraksts ar publisku atzīšanos mīlestībā pret Kariņu jau pazudis no Facebook, to sociālajā tīklā turpina izplatīt citi lietotāji ekrānšavīņu veidā.

7
Tagi:
Krišjānis Kariņš
Pēc temata
Politiķu vakcinācija saliedējusi cilvēkus – pret politiķiem
Tas ir mūsu kodolierocis: kāpēc Baltijas valstis draud ES
Latvija nemainīs politiku attiecībās ar krieviem: ko premjers saskatījis ES rezolūcijā
Apetīte aug Covid laikā. Latvijas valdības tēriņi pandēmijas laikā modina šaubas

"Grims kamuflāža" un ziedi veterānēm: Krievijā apsveic sievietes 8. martā

0
(atjaunots 11:40 08.03.2021)
Krievijas iedzīvotājas saņem apsveikumus no vīriešiem Starptautiskajā sieviešu dienā. Skatieties, kas notiek raķešu vienībās, un kā apsveica veterānes.

Skaistules ar Kalašņikova automātiem rokās no raķešu vienībām un daiļa dzimuma pārstāves Lielā Tēvijas kara veterānu vidū.

Skatieties, kā viņas saņēma apsveikumus 8. martā.

0