Vēlēšanas

Publicists: no "Saskaņas" atlicis tikai gaidīt asinis uz Brīvības pieminekļa

74
(atjaunots 07:51 20.10.2018)
Valstī nekas nemainīsies, kamēr Latvijā nesapratīs, ka cilvēks var būt savas valsts patriots un nerunāt latviski, paziņoja publicists Māris Zanders, komentējot partiju atteikšanos sadarboties ar "Saskaņu".

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Partija "Saskaņa" ir saņēmusi vēlētāju balsu vairākumu Latvijas Saeimas vēlēšanās, taču nepiedalās pārrunās par koalīcijas veidošanu. Šo situāciju eksperti apsprieda Latvijas radio 4 programmā "Atklātais jautājums". Eksperti uzskata par dīvainu situāciju, kurā gan politiskās partijas, gan prezidents ignorē viedokli, ko paudusi ceturtā daļa vēlētāju.

19. oktobrī Centrālā vēlēšanu komisija apstiprināja 13. Saeimas vēlēšanu rezultātus. Oficiālie dati liecina, ka partija "Saskaņa" saņēmusi 23 deputātu vietas, KPV LV - 16, Jaunā konservatīvā partija - 16, "Attīstībai/Par!" - 13, Nacionālā apvienība "VL-TB/LNNK" – 13, Zaļo un zemnieku savienība - 11, "Jaunā vienotība" – 8 vietas.

Gandrīz divas nedēļas pēc vēlēšanām partijas nav izveidojušas koalīciju, puses paudušas dažādus viedokļus par kopīgo programmu un sastāvu, tikai par vienu tās ir vienisprātis – partijas atsakās no sadarbības ar "Saskaņu".

Publicists un politiskais kkomentētājs Māris Zanders un ekonomisks Tālis Laizāns pauda pārliecību, ka šāda situācija nav normāla, taču var turpināties ilgi. Pēc Zandera domām, Latvijas sabiedrība ir dziļi iestigusi nacionālajās pretrunās.

"Mēs vienkārši esam iestrēguši. Ne jau vēsturē, bet kaut kādā shēmā, kā tas viss notiek... Tā tas ir iegājies. "Saskaņa" vienmēr saņem tik daudz balsu, bet viņiem saka: nu, malači," teica Zanders un piebilda, ka pēc kārtējām vēlēšanām viss paliek, kā bijis, un "Saskaņa" paliek opozīcijā.

Zanders ir pārliecināts, ka Latvijā nespēj saprast, ka cilvēks var būt savas valsts patriots un nerunāt latviski. Kā piemēru viņš pieminēja zinātnieku pētījumu par Daugavpils novada iedzīvotājiem.

"Pētnieki savos rakstos daudzkārt uzsvēruši, ka bieži mēdz būt, piemēram, etnisko poļu ģimene, kas sarunājas krieviski. Katoļu mise notiek krieviski. Taču tas neko nemaina, ja viņi ir patrioti. Tiktāl mēs nez kāpēc neesam nonākuši. (..) Mēs esam iestrēguši," – atkārtoja Zanders.

Pēc viņa domām, politiskās elites un iedzīvotāju krasi negatīvā attieksme pret partiju "Saskaņa" ir iracionāla.

"Es neesmu "Saskaņas" piekritējs, tas nav noslēpums. Taču es vienkārši domāju: kas vēl viņiem ir jāizdara? Tas jau ir kaut kas reliģiozs. Kas? Ar asinīm jāparakstās Brīvības pieminekļa priekšā? Es saprotu, ka Ušakovam neuzticas. Taču tas jau ir kaut kas iracionāls," – paskaidroja Zanders.

Pie tam Latvijas prezidentam, uzdodot kādai partijai izveidot valdību, no vienas puses, jāņem vērā vēlētāju viedoklis, uz par "Saskaņu" balsojusi gandrīz ceturtā daļa iedzīvotāju, no otras puses viņš var pavaicāt: "Bet vai jūs, biedri, varat garantēt vairākumu? Ne? Nu, atvainojiet, ejiet un sarunājiet vēl četrus gadus," – atzīmēja Zanders.

Pēc Laizāna domām, tamlīdzīga attieksme saglabāsies, kamēr neaizies vecā paaudze.

"Es nerunāju par vecumu, bet par tiem, kuri nespēj sevi salauzt," – viņš paskaidroja.

No otras puses, pēc viņa domām, arī pati "Saskaņa" varētu skaidrāk norādīt, kādām programmām un nostādnēm kādos punktos viņi piekrīt, lai palielināt savas izredzes sadarbībai ar tā saucamajām latviešu partijām. Iespējams, tas sniegtu pamatu sadarbībai vismaz nākamajās vēlēšanās, uzskata Laizāns.

74
Temats:
Kas stāsies pie stūres: Latvijas jaunās valdības veidošana (102)
Pēc temata
"Pārmaiņu nebūs": sociālie tīkli par vēlēšanu rezultātiem Latvijā
Saeimas vēlēšanas: politologi sola pusgadu topošajai "briesmīgajai" koalīcijai
"Saskaņa" un KPV LV pastāstīja par draudiem palikt ārpus koalīcijas
"Kasīdamies un uz Putina portretu skatīdamies": Gasparjans par vēlēšanu fiasko Latvijā
 Vilis Krištopāns

Krištopāns: valdība slīcina ekonomiku, valsts nākotne medīt zaķus

3
(atjaunots 16:52 03.06.2020)
Visgudrākā politika būtu panākt, lai Latvijā ierastos bagātnieki, taču valdība plānveidīgi iznīcina valstij izdevīgo uzturēšanās atļauju programmu.

RĪGA, 3. jūnijs – Sputnik. Gandrīz puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju – 48% atbalstīja termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanas programmu apmaiņā pret investīcijām, 32% respondentu to uzskata par nevajadzīgu. Premjerministrs Krišjānis Kariņš iepriekš paziņoja, ka programma vairs nav aktuāla un būtu jālikvidē.

Cilvēkiem Latvijā patlaban nav laika pārdomām par uzturēšanās atļauju programmu, sarunā ar Sputnik Latvija paziņoja valsts bijušais Ministru prezidents Vilis Krištopāns.

"Vienkāršo cilvēku patlaban nodarbina jautājums, kā nepalikt bez darba un par ko nopirkt maizi – kādas tur uzturēšanās atļaujas! Sabiedriskais viedoklis rāda, ka 90% cilvēku tas ir absolūti vienaldzīgi. Un vēl ir cilvēki, kuri saka – nē, mēs nevienu šurp nekādā gadījumā nelaidīsim. Tā ir tuvredzīga un stulba domāšana," uzsvēra Krištopāns.

Diemžēl tikai retais saprot, ka nav liela muiža – piespiest pusmiljonu nabagu aizbraukt, atzīmēja ekspremjers.

"Pati gudrākā politika ir panākt, lai Latvijā ierastos bagātie. Tā ir uzturēšanās atļauju programmas būtība, un to ierobežo līdz ar tranzītu un dzelzceļu. Tad jau slēgsim ciet visu ekonomiku un dzīvosim kā agrāk – medīsim mežā zaķus. Diemžēl šī valstij izdevīgā programma jau ir iznīcināta, un tas ir muļķīgi. Virkne valstu cenšas piesaistīt bagātos, bet Latvijā visi pret to iebilst," konstatēja Krištopāns.

Statistika liezina, ka laikā no 2010. gada 1. jūlija līdz 2019. gada 30. jūnijam uzturēšanās atļaujas pret investīcijām Latvijā saņēma 19 121 cilvēks. Kopējie ieguldījumi Latvijas ekonomikā, kas saistīti ar uzturēšanās atļaujām, šajā periodā sastādījuši 1,5 miljardus eiro.

Martā Kariņš uzdeva vadībai sagatavot ierosinājumus ar mērķi pieņemt stingrākus uzturēšanās atļauju programmas noteikumus. Plānots, ka nekustamā īpašuma vērtība, kas tiek iegādāts termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanai, tiks palielināta divkārt – līdz 500 tūkstošiem eiro.

Криштопанс: власти топят экономику, будущее - ловить зайцев в лесу
3
Pēc temata
Jurkāns: politiķi "apcērt" Latvijas iedzīvotājus kā okupētu cilti
Krištopāns: Latvijas varasvīri nedraudzējas ar galvu, ja neuzskata tranzītu par prioritāti
Kur darbojas Pabriks, tur mirst fabrikas: NATO padara trūcīgos vēl trūcīgākus
Krištopāns: visas valstis bagātos cenšas piesaistīt, tikai Latvija dara pretēji
Videonovērošanas kameras, foto no arhīva

Latvijas VDD tur aizdomās Ķīnu par spiegošanu

10
(atjaunots 14:15 03.06.2020)
Latvijas Valsts drošības dienests uzskata, ka Ķīnā ražotās videonovērošanas kameras var attālināti vākt informāciju.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienests brīdinājis, ka Ķīnā ražotās videonovērošanas kameras varētu būt bīstamas, raksta Press.lv.

VDD uzskata, ka Ķīna ar kameru palīdzību var attālināti savākt informāciju, pieslēdzoties un sekojot attēlam. Šī iemesla dēļ dienests iesaka nepirkt ar drošību saistītus produktus un pakalpojumus no piegādātājiem ārpus Eiropas Savienības un NATO.

Iepriekš arī Lietuvas Nacionālās drošības centrs nāca klajā arī līdzīgu informāciju par to, ka caur Ķīnā ražotajām videonovērošanas kamerām varot ļoti vienkārši attālināti pieslēgties attēlam, savukārt Lietuvas militārās izlūkošanas dienesta vadītājs pulkvedis Remiģijs Baltrens paziņoja, ka it kā "Ķīnas likumdošana uzdod kompānijām piedalīties spiegošanā, ja tas būs aktuāli".

Par IT drošības sfērā iespējamo incidentu novēršanu atbildīgais Latvijas dienests Cert.lv savukārt informēja, ka, pieslēdzot Hikvision un Dahua kameras pie tīkla, noteikti jāveic papildu drošības pasākumi.

10
Tagi:
Drošības dienests, Ķīna, Latvija
Pēc temata
Eiropa cīnās ar dempingu – ķīniešu preces varētu kļūt dārgākas
Tramps pastāstījis Apple, kā izvairīties no Ķīnas nodevām
Latvija izdevusi 50 tūkstošus dzēšgumijām? Sociālie tīkli izsmej policijas izgudrojumu
Jelgava iesoļojusi nākamajā gadsimtā: kā valstī izmanto videonovērošanas kameras