Vjačeslavs Dombrovskis

Dombrovskis: "Saskaņa" neieviesīs divvalodību un nemainīs valsts kursu

52
(atjaunots 16:37 17.10.2018)
Citas partijas saprot, ka "Saskaņa" nav ne prokrieviska, prokrievijiska partija, un turpina neformālas sarunas ar to par valdības veidošanu, pastāstīja Vjačeslavs Dombrovskis.

RĪGA, 17. oktobris — Sputnik. "Saskaņa" turpina neformālas sarunas ar dažādu partiju pārstāvjiem, ne tikai ar KPV LV, pastāstīja premjera kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis intervijā NRA.

Konkrētas partijas Dombrovskis nenosauca, paskaidrojot, ka par neformālajām sarunām pēc definīcijas neformālās sarunas ir tādas, par kurām publiski nerunā.

Premjerministra amata kandidāts atkal uzsvēra, ka bez "Saskaņas" nav iespējams radīt ilgtspējīgu valdību. Teorētiski varētu izveidot koalīciju no citām partijām, bet, pēc politiķa teiktā, ir grūti pat vienkārši uzskaitīt visas pretrunas starp tās iespējamiem locekļiem, nemaz nerunājot par to, kurš, kam, ko pateica personīgi pirms vēlēšanām; dažreiz pat nav skaidrs, vai tiesībsargājošās iestādes var šādus izteikumus atstāt bez uzmanības.

"Tas varētu būt ļoti, ļoti sarežģīti, izveidot valdību bez saskaņas un "Saskaņas"", - uzsvēra Dombrovskis.

Tāpēc dažādu partiju pārstāvju neformālās sarunas ar "Saskaņu" turpinās.

"Viņi labi saprot, ka "Saskaņa" nav ne Kremļa partija, ne prokrieviska, prokrievijiska partija. Runa ir par tādu nožēlojamu tradīciju Latvijas politikā, kurā pretēji Satversmes garam un burtam ne visi Latvijas iedzīvotāji un pilsoņi tiek uzskatīti par vienlīdzīgiem. Šajā situācijā politiķi baidās pirmie lauzt šo tradīciju. Tas ir vienīgi drosmes jautājums.

Nav jau viņiem par, kas notiks labi, jo, "Saskaņai" un personīgi vadot valdību, ģeopolitiskais visa un nekāda divvalodība," - uzsvēra Dombrovskis.

Vai atbalstīs atbildes kārtā

Uz žurnālistes jautājumu, vai "Saskaņa" atbalstītu Vējoni otrajam termiņam, ja viņš uzticētu viņiem veidot valdību, Dombrovskis atbildējis, ka par šo jautājumu lēmums vēl nav pieņemts.

Turklāt politiķis augsti novērtēja prezidenta priekšlikumu automātiski piešķirt pilsonību nepilsoņu bērniem.

"Mums ir ļoti žēl, ka valdošā koalīcija, ieskaitot partijas ar it kā eiropeiskām vērtībām, nespēja atbalstīt šo priekšlikumu. Katrā ziņā šī prezidenta iniciatīva ir labs piemērs un paraugs tam, ko prezidents var darīt, lai vienotu Latvijas tautu," – atzīmējis Dombrovskis.

Ir gatavi pārskatīt veselības aprūpes finansēšanas modeli

Komentējot dažu jaunu Saeimas partiju vēlmi atcelt veselības reformu, Vjačeslavs Dombrovskis teica, ka "Saskaņa" potenciāli ir gatava atkārtoti apspriest šo jautājumu.

Premjera kandidātam ir grūti komentēt visus faktorus, kas ietekmēja partijas lēmumu atbalstīt valdības priekšlikumu par reformu.

"Cik sapratu, tad, kad tas bija piedāvāts, tika izteikti kaut kādi pieņēmumi, cerības, solījumi, kuri realitātē izrādījušies nedaudz savādāki. Līdz ar to Saskaņa ir gatava vēlreiz atvērt diskusiju par šo modeli un tās rezultātā, iespējams, esam gatavi pārskatīt šo lēmumu," - atzīmējis Dombrovskis.

Politiķis apzinās, ka reformas pārskatīšana var izraisīt haosu un nobremzēt plānoto mediķu algas pieaugumu, tāpēc plāno rūpīgi apsvērt visu par un pret.

Solījumus neaizmirsīsim!

Dombrovskis norādīja, ka neviens no "Saskaņas" priekšvēlēšanu programmas punktiem nav bijis priekšvēlēšanu sauklis un partija ļoti nopietni domā visu to, ko apsolījusi vēlētājiem.

Latvijas prezidents Raimonds Vējonis
© Sputnik / Sergey Melkonov

"Piemēram, tādi prioritāri jautājumi, kā pensiju palielināšana līdz 400 eiro, novirzot otra līmeņa pensiju iemaksas uz pirmo līmeni; neapliekamais minimums un minimālā alga 500 eiro ir un paliek mūsu nākamā gada prioritātes," - uzsvēra premjera kandidāts.

Savukārt par citu partiju solījumiem Dombrovskis nav tik pārliecināts - ja valdība tiks izveidota bez "Saskaņas", koalīcija nonāks pretrunās, un vēlētāji "ļoti ātri redzēs, ka viņiem dotie solījumi tiek aizmirsti".

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, tikai viens no simts Latvijas iedzīvotājiem tīc, ka partijām izdosies realizēt visus solījumus.

Varonīgie vēlētāji

Pēc Vjačeslava Dombrovska domām, aizvadīto vēlēšanu galvenie varoņi ir "Saskaņas" vēlētāji, kuri ieradušies iecirkņos un atbalstījuši partiju, neskatoties uz bezprecedentu spiedienu no visām pusēm.

Dombrovskis nosaucis trīs šāda spiediena virzienus. Pirmkārt, tā ir liela mēroga kampaņa sociālajos tīklos, tostarp Draugiem.lv vēlēšanu dienā. Politiķis ir pārliecināts, ka šī akcija bija vērsta pret "Saskaņu".

"Bet kā citādi vēlētājus vēl vairāk iebiedēt ar kārtējo "Kremlis nāk!"?!" – paziņojis Dombrovskis.

Otrs ietekmes faktors - visas "sarkanās līnijas", kuras latviešu partijas, vairākkārt vilka, sakot, ka ar Saskaņu nekad, nekad neveidos valdību. Ar to signalizējot, ka tie, kas balsos par Saskaņu, izniekos balsi, jo tai nekad nebūt koalīcijā.

Trešais faktors ir Latvijas Krievu savienības (LKS) aktivitāte.

"Es pat teiktu, ka tik daudz neietekmēja tās balsis, kuras saņēma LKS, bet tas, ka viņi mērķtiecīgi aicināja vai nu balsot par LKS, vai neiet uz vēlēšanām vispār. To arī redzējām - bija daudz zemāka aktivitāte nekā vēsturiski tieši tajos reģionos, kur Saskaņai tradicionāli bijušas spēcīgas pozīcijas - Rīgā un Latgalē," – atzīmējis Dombrovskis.

Politiķis neuzskata, ka partijas rādītāju kritums Rīgā un Latgalē ir saistīts ar prokrieviskā elektorāta vilšanos. Viņš ir pārliecināts, ka vēlētāji atbalstīja pārmaiņas, kuras notika "Saskaņā", tai skaitā līguma izbeigšanos ar "Vienotu Krieviju".

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, sarunas par koalīcijas veidošanu turpinās, tomēr jaunās valdības aprises vēl nav noteiktas

52
Temats:
Kas stāsies pie stūres: Latvijas jaunās valdības veidošana (102)
Pēc temata
KPV LV vienojusies par tikšanos ar "Saskaņu" un jau taisnojas
"Skaldi un valdi": krievi Baltijā rada draudus
Alkohola tests, foto no arhīva

Sodiem nav jēgas: IeM grib atjaunot arestu par braukšanu reibumā

9
(atjaunots 15:00 28.02.2021)
Ir jāpieņem stingrāks sods par sēšanos pie stūres alkohola reibumā – soda naudas problēmu neatrisina, paziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens.

RĪGA, 28. februāris - Sputnik. Latvijā jāatjauno administratīvā aresta pielietošana sodam par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā, paziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, vēsta rus.tvnet.lv.

Administratīvais arests, jeb brīvības atņemšana uz laiku līdz 15 diennaktīm, 2020. gada 1. jūlijā tika svītrots no pasākumiem, kas tiek vērsti pret iereibušiem autovadītājiem. Patlaban par braukšanu dzērumā tiek piespriests sods līdz 2 tūkstošu eiro apmērā, kā arī autovadītāja tiesību atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.

Ģirģens uzskata, ka situācija ar iereibušajiem autovadītājiem ir katastrofāla un aicināja no jauna ieviest iespēju pielietot administratīvo arestu cīņai ar sēšanos pie stūres reibumā. Ministrs konstatēja, ka ar sodiem problēmu atrisināt neizdosies: lai ietekmētu dzērājšoferus, sodu politikai jābūt efektīvai un konsekventai.

Latvijas valstij jāmeklē efektīvi risinājumi iereibušu braucēju problēmas risināšanai, norāda arī Valsts policijas priekšnieka vietnieks Normunds Krapsis.

Viņš uzsvēra, ka arests vairs netiek piemērots, bet tendence nav pozitīva. Pēc viņa domām, tas ir viens solis līdz traģēdijai, jo iereibis vadītājs ir potenciāli bīstams.

Iepriekš jau vēstīts, ka 2020. gadā Latvijā reģistrēti 733 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti iereibuši vadītāji. Par vadīšanu alkohola reibumā noformēti protokoli pret 2789 cilvēkiem, un 211 protokoli – par vadīšanu narkotiku reibumā.

Gadu iepriekš aizturēto iereibušo automīļotāju skaits sasniedza 3,5 tūkstošus cilvēku, pie tam trešā daļa no ceļu inspekcijas darbinieku apturētajiem vadītājiem jau zaudējuši tiesības par tādu pašu pārkāpumu.

9
Tagi:
automašīnas, IeM, Sandis Ģirģens
Pēc temata
Korekcijas kursi: Latvijā tiks pārskatīts sods dzērājšoferiem
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda
Diennakts laikā Latvija notikuši 100 CSNg, ir bojāgājušie
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Bērni un vecāki, foto no arhīva

500 eiro pabalsti bērniem var radīt problēmas ģimenēs

41
(atjaunots 22:11 27.02.2021)
Ģimeņu asistenti skaidro nelabvēlīgajām ģimenēm, kā iztērēt pabalstu bērniem.

RĪGA, 28. februāris — Sputnik. Valsts lēmums piešķirt pabalstus bērniem var sagādāt ģimenēm jaunas grūtības, vieni nekad nav turējuši rokās tādu naudu, citi nespēs to sadalīt, stāsta TV3 ziņas.

Aizvadītajā nedēļā koalīcija nolēma piešķirt vienreizējo pabalstu 500 eiro apmērā par katru bērnu ģimenē. Apspriežot šo pasākumu, daži deputāti pauda bažas, ka tik liela summa varot izrādīties bīstama ģimenēm. Šāds arguments radīja sašutumu, taču sociālie dienesti, šķiet, piekrīt politiķu bažām.

Vairāku pašvaldību sociālie dienesti jau sākuši izglītot nelabvēlīgās ģimenes par to, kā pabalstu lietderīgāk izmantot savu bērnu interesēs – daudziem nekad iepriekš nav bijuši brīvi tērējami 500 eiro, tāpēc vajadzīgs sociālo darbinieku padoms lietderīgākam izlietojumam.

"Tā naudas summa par četriem bērniem var būt iespaidīga. Ja tev 2000 eiro iekrīt makā pēkšņi, tā eiforija var būt absolūti jebkuram cilvēkam," skaidro Latvijas Sociālo darbinieku biedrības vadītāja Una Lapskalna.

Rīgas sociālais dienests jau ir apzinājis potenciālās riska ģimenes, kurām ir problēmas ar finanšu pratību.

"Patlaban ģimenes asistenti ir tie, kas vecākiem skaidro vēl un vēl to, kā vajadzētu tērēt šo naudiņu. Ģimenes asistenti būs tie, kas sekos līdzi, vai tiešām tā nauda ir iztērēta bērna vajadzībām, bērna interesēs, ģimenes labklājības celšanai,” sacīja Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Linda Sausā.

Sankcijas par pabalsta nelietderīgu izlietošanu sociālie darbinieki gan nevar piemērot.

"Protams, nav izslēgts, šāds risks pastāv, ka būs ģimenes, kas izlietos saņemto naudu ne ģimenes labklājības celšanai, ne bērna interesēm, bet citiem mērķiem. Taču sociālais dienests sekos līdzi ģimenēm, turpinās veikt pārrunas," apliecināja Linda Sausā.

Šķirtajās ģimenēs jau ir sākusies cīņa starp pieaugušajiem, kā sadalīt pabalstu. Nonācis pat līdz tiesvedībām. Advokātiem arī lūdz padomus, kā rīkoties, ja šķirtais vecāks 500 eiro dēļ tagad atsakās īslaicīgi maksāt uzturlīdzekļus.

"Tagad, zinot, ka šis viens vecāks saņems no valsts tūlīt 500 eiro, parādās arguments – nu, klau, varbūt tad es tev tagad nemaksāju 2,5 mēnešus. Šie 500 eiro tad ir nevis kā papildu bonuss, bet kļūst par uzturlīdzekļu aizvietotāju, kas nav pareizi. 500 eiro lielās kompensācijas mērķis bija ģimenes finansiālā stāvokļa papildu uzlabošana," pauda zvērināta advokāte Dana Rone.

Par pabalstu izmaksu atbildīgā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nevar iesaistīties strīdu risināšanā par pabalsta sadalīšanu abiem vecākiem. Šķirtajām ģimenēm vienīgais variants – pieaugušie paši savā starpā vienojas vai vēršas tiesā. 

"Pilnīgi noteikti būs ģimenes, kas nespēj savā starpā vienoties. Naudas summa ir pietiekami liela, lai par to uzsāktu tiesas procesu, vai par naudas atmaksu vai arī, ja pāris mēnešus nebūs samaksāti uzturlīdzekļi, tad par uzturlīdzekļu parādu piedziņu," teica Rone.

Daudzi uzskata, ka pabalstu izmaksās reizē ar ģimenes valsts pabalstu vai bērna kopšanas pabalstu ierastajos datumos – vienreizējais maksājums gaidāms marta beigās.

"Vēršam uzmanību vecākiem, ka nebūs tā, ka kontā, ja ir trīs bērni, būs uzreiz 1500 eiro vienā maksājumā. Būs tā, ka vienā dienā iemaksās vienus 500 eiro, un otrā dienā būs divi maksājumi par diviem citiem bērniem atsevišķi 500 eiro. Tātad nebūs uzreiz viens maksājums par visiem bērniem kopā," informēja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Iveta Daine.

Iepriekš tiesu izpildītāji lūdza parādniekus, kam ir bērni, savlaicīgi informēt, ka viņi gaida pabalsta izmaksas, lai šī nauda netiktu ieturēta uz parādu dzēšanas rēķina.

41
Tagi:
ģimene, pabalsts, Latvija
Pēc temata
Pensionāriem piešķirs 100 miljonus eiro, bet pabalstus saņems ne visi: kādi ir varianti
Apetīte aug Covid laikā. Latvijas valdības tēriņi pandēmijas laikā modina šaubas
Latvijā rosināts izmaksāt pensionāriem un invalīdiem vienreizēju 200 eiro pabalstu
Restorāni un frizieri Latvijā zaudē klientus, bet NVA klientu pulks pieaug

"Padzīt krievus": Lindermans par pieminekļa zādzību un krievu mediju iznīcināšanu

0
(atjaunots 19:58 28.02.2021)
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins apsprieda vandālismu Jēkabpilī un krievvalodīgo mediju vajāšanu Latvijā, kā arī spriedumu Ventspils mēram Aivaram Lembergam.

Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins savā iknedēļas notikumu apskatā Sputnik Latvija apsprieda skaļākos un aktuālākos notikumus valstī.

0
Tagi:
Aivars Lembergs, krievvalodīgie, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans