Vjačeslavs Dombrovskis

Dombrovskis: "Saskaņa" neieviesīs divvalodību un nemainīs valsts kursu

50
(atjaunots 16:37 17.10.2018)
Citas partijas saprot, ka "Saskaņa" nav ne prokrieviska, prokrievijiska partija, un turpina neformālas sarunas ar to par valdības veidošanu, pastāstīja Vjačeslavs Dombrovskis.

RĪGA, 17. oktobris — Sputnik. "Saskaņa" turpina neformālas sarunas ar dažādu partiju pārstāvjiem, ne tikai ar KPV LV, pastāstīja premjera kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis intervijā NRA.

Konkrētas partijas Dombrovskis nenosauca, paskaidrojot, ka par neformālajām sarunām pēc definīcijas neformālās sarunas ir tādas, par kurām publiski nerunā.

Premjerministra amata kandidāts atkal uzsvēra, ka bez "Saskaņas" nav iespējams radīt ilgtspējīgu valdību. Teorētiski varētu izveidot koalīciju no citām partijām, bet, pēc politiķa teiktā, ir grūti pat vienkārši uzskaitīt visas pretrunas starp tās iespējamiem locekļiem, nemaz nerunājot par to, kurš, kam, ko pateica personīgi pirms vēlēšanām; dažreiz pat nav skaidrs, vai tiesībsargājošās iestādes var šādus izteikumus atstāt bez uzmanības.

"Tas varētu būt ļoti, ļoti sarežģīti, izveidot valdību bez saskaņas un "Saskaņas"", - uzsvēra Dombrovskis.

Tāpēc dažādu partiju pārstāvju neformālās sarunas ar "Saskaņu" turpinās.

"Viņi labi saprot, ka "Saskaņa" nav ne Kremļa partija, ne prokrieviska, prokrievijiska partija. Runa ir par tādu nožēlojamu tradīciju Latvijas politikā, kurā pretēji Satversmes garam un burtam ne visi Latvijas iedzīvotāji un pilsoņi tiek uzskatīti par vienlīdzīgiem. Šajā situācijā politiķi baidās pirmie lauzt šo tradīciju. Tas ir vienīgi drosmes jautājums.

Nav jau viņiem par, kas notiks labi, jo, "Saskaņai" un personīgi vadot valdību, ģeopolitiskais visa un nekāda divvalodība," - uzsvēra Dombrovskis.

Vai atbalstīs atbildes kārtā

Uz žurnālistes jautājumu, vai "Saskaņa" atbalstītu Vējoni otrajam termiņam, ja viņš uzticētu viņiem veidot valdību, Dombrovskis atbildējis, ka par šo jautājumu lēmums vēl nav pieņemts.

Turklāt politiķis augsti novērtēja prezidenta priekšlikumu automātiski piešķirt pilsonību nepilsoņu bērniem.

"Mums ir ļoti žēl, ka valdošā koalīcija, ieskaitot partijas ar it kā eiropeiskām vērtībām, nespēja atbalstīt šo priekšlikumu. Katrā ziņā šī prezidenta iniciatīva ir labs piemērs un paraugs tam, ko prezidents var darīt, lai vienotu Latvijas tautu," – atzīmējis Dombrovskis.

Ir gatavi pārskatīt veselības aprūpes finansēšanas modeli

Komentējot dažu jaunu Saeimas partiju vēlmi atcelt veselības reformu, Vjačeslavs Dombrovskis teica, ka "Saskaņa" potenciāli ir gatava atkārtoti apspriest šo jautājumu.

Premjera kandidātam ir grūti komentēt visus faktorus, kas ietekmēja partijas lēmumu atbalstīt valdības priekšlikumu par reformu.

"Cik sapratu, tad, kad tas bija piedāvāts, tika izteikti kaut kādi pieņēmumi, cerības, solījumi, kuri realitātē izrādījušies nedaudz savādāki. Līdz ar to Saskaņa ir gatava vēlreiz atvērt diskusiju par šo modeli un tās rezultātā, iespējams, esam gatavi pārskatīt šo lēmumu," - atzīmējis Dombrovskis.

Politiķis apzinās, ka reformas pārskatīšana var izraisīt haosu un nobremzēt plānoto mediķu algas pieaugumu, tāpēc plāno rūpīgi apsvērt visu par un pret.

Solījumus neaizmirsīsim!

Dombrovskis norādīja, ka neviens no "Saskaņas" priekšvēlēšanu programmas punktiem nav bijis priekšvēlēšanu sauklis un partija ļoti nopietni domā visu to, ko apsolījusi vēlētājiem.

Latvijas prezidents Raimonds Vējonis
© Sputnik / Sergey Melkonov

"Piemēram, tādi prioritāri jautājumi, kā pensiju palielināšana līdz 400 eiro, novirzot otra līmeņa pensiju iemaksas uz pirmo līmeni; neapliekamais minimums un minimālā alga 500 eiro ir un paliek mūsu nākamā gada prioritātes," - uzsvēra premjera kandidāts.

Savukārt par citu partiju solījumiem Dombrovskis nav tik pārliecināts - ja valdība tiks izveidota bez "Saskaņas", koalīcija nonāks pretrunās, un vēlētāji "ļoti ātri redzēs, ka viņiem dotie solījumi tiek aizmirsti".

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, tikai viens no simts Latvijas iedzīvotājiem tīc, ka partijām izdosies realizēt visus solījumus.

Varonīgie vēlētāji

Pēc Vjačeslava Dombrovska domām, aizvadīto vēlēšanu galvenie varoņi ir "Saskaņas" vēlētāji, kuri ieradušies iecirkņos un atbalstījuši partiju, neskatoties uz bezprecedentu spiedienu no visām pusēm.

Dombrovskis nosaucis trīs šāda spiediena virzienus. Pirmkārt, tā ir liela mēroga kampaņa sociālajos tīklos, tostarp Draugiem.lv vēlēšanu dienā. Politiķis ir pārliecināts, ka šī akcija bija vērsta pret "Saskaņu".

"Bet kā citādi vēlētājus vēl vairāk iebiedēt ar kārtējo "Kremlis nāk!"?!" – paziņojis Dombrovskis.

Otrs ietekmes faktors - visas "sarkanās līnijas", kuras latviešu partijas, vairākkārt vilka, sakot, ka ar Saskaņu nekad, nekad neveidos valdību. Ar to signalizējot, ka tie, kas balsos par Saskaņu, izniekos balsi, jo tai nekad nebūt koalīcijā.

Trešais faktors ir Latvijas Krievu savienības (LKS) aktivitāte.

"Es pat teiktu, ka tik daudz neietekmēja tās balsis, kuras saņēma LKS, bet tas, ka viņi mērķtiecīgi aicināja vai nu balsot par LKS, vai neiet uz vēlēšanām vispār. To arī redzējām - bija daudz zemāka aktivitāte nekā vēsturiski tieši tajos reģionos, kur Saskaņai tradicionāli bijušas spēcīgas pozīcijas - Rīgā un Latgalē," – atzīmējis Dombrovskis.

Politiķis neuzskata, ka partijas rādītāju kritums Rīgā un Latgalē ir saistīts ar prokrieviskā elektorāta vilšanos. Viņš ir pārliecināts, ka vēlētāji atbalstīja pārmaiņas, kuras notika "Saskaņā", tai skaitā līguma izbeigšanos ar "Vienotu Krieviju".

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, sarunas par koalīcijas veidošanu turpinās, tomēr jaunās valdības aprises vēl nav noteiktas

50
Temats:
Kas stāsies pie stūres: Latvijas jaunās valdības veidošana (102)
Pēc temata
KPV LV vienojusies par tikšanos ar "Saskaņu" un jau taisnojas
"Skaldi un valdi": krievi Baltijā rada draudus

Video ir tikai sākums: policija izseko iedzīvotājus sociālajos tīklos

10
(atjaunots 17:29 26.05.2020)
Ziņas no modriem lasītājiem, speciālas programmas un papildu pierādījumi: Latvijas policija aktīvi izmanto sociālos tīklus noziegumu atklāšanai.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Npret kādu kurzemnieci tika ierosināta administratīvā lieta par atrašanos bērnu laukumā Covid-19 ierobežojumu laikā. Iespējamais pārkāpums policijas redzeslokā nonāca pēc tam, kad pārkāpuma video ievietots sociālajos tīklos.

Valsts policijas (VP) kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko pastāstīja telekanālam TV3, ka lielāko daļu video ierakstu, attēlus vai citādus materiālus viņiem iesūta vērīgi iedzīvotāji. Piemēram, video ierakstu ar iespējamu apreibinošu vielu lietošanu policisti bez ievērības nedrīkst atstāt.

Noliktava, foto no arhīva
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"Ir jāpārbauda šī informācija, jo, kā saprotat, šīs psihoaktīvās vielas paliek asinīs, cilvēkā. Tad vienkārši šo video var pārbaudīt un pierādīt ar citiem objektīviem apstākļiem," konstatēja Dmitrijs Homenko.

Video ieraksts, ko publicējis ātruma režīma pārkāpējs vai video ar iespējamu narkotiku lietošanu, vai kāds cits video pats par sevi esot tikai iespējamā pārkāpuma atklāšanas sākums. Gandrīz vienmēr pārkāpuma pierādīšanai ir nepieciešami papildu pierādījumi.

"No konteksta izrauts video fails no interneta vides nevar kalpot par 100% pierādījumu, jo tas ir kā signāls, kas signalizē, ka, iespējams, noticis pārkāpums," norāda Homenko.

Parasti par sociālajos tīklos manītajiem pārkāpumiem policistus informē iedzīvotāji, tomēr materiālus aktīvi meklē arī paši policisti. Ir speciāla programmatūra, kas, piemēram, pēdējā laikā izmantota, meklējot ar Covid-19 saistītas viltus ziņas.

"Ir speciāli programmnodrošinājumi, kuri ļauj analizēt sociālos tīklus, meklēt pēc atslēgvārdiem, cilvēka komentārus analizēt utt. Tāds sistemātisks un mērķtiecīgs darbs, tieši analizēt informāciju, kas saistīta ar Covid-19 publikācijām," stāsta Homenko.

Valsts policijā atgādināja par piedāvāto lietotni "Mana drošība". Tā sniedz iespēju sazināties ar policiju, nepieciešamības brīdī informēt policiju par savu atrašanās vietu, kā arī ziņot par pārkāpumiem internetā.

10
Tagi:
Latvijas policija, sociālie tīkli
Pēc temata
Ārkārtējas situācijas laikā aug vardarbība ģimenē, taču policija agresorus neaiztur
IeM: policijai ļoti vajadzīgi resursi, nāksies upurēt ēku apsardzi
Velobums Latvijā ir saistīts ar Covid-19: vai šogad pieaugs velosipēdu zādzību skaits
Līdz ar koronavīrusu Baltijas valstīs var ienākt trakie 90.gadi
Muris

Miris Rīgas kaķis Muris

11
(atjaunots 17:37 26.05.2020)
Kopš 2011.gada runči Kuzja un Muris piedalījās vairākās Rīgas reklāmas kampaņās, tikās ar galvaspilsētas viesiem mēra kabinetā un izpelnījušies vērā ņemamu slavu.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs pavēstījis skumjus jaunumus – miris kaķis Muris, kurš vēl nesen mita Rīgas domes ēkā.

"Muris. 2011-2020. R.I.P. Tu biji ļoti labs kaķis..." Ušakovs uzrakstīja savā lapā Facebook.

Politiķis nepastāstīja, kas noticis ar kaķi. Klusu cieš arī kaķu oficiālā lapa Facebook. Pēdējo reizi Mura fotogrāfija tajā parādījusies 22. maijā.

Kaķi Kuzja un Muris apmetās rātsnamā 2011.gadā, kad Ušakovs tos pieņēma no dzīvnieku patversmes un izmitināja savā kabinetā. Šajos gados kaķi piedalījās vairākās Rīgas reklāmas kampaņās, tikās ar galvaspilsētas viesiem mēra kabinetā un izpelnījušies vērā ņemamu slavu – Muzeju naktī pie rātsnama stājās rindā visi, kas vēlējās ar viņiem aprunāties.

Niks Ušakovs, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov

Politiķiem, kuri vēlējās ieņemt mēra krēslu, žurnālisti nemainīgi uzdeva jautājumu, kāds liktenis gaida Kuzju un Muri. Tomēr galu galā kaķi bija spiesti pamest mēra kabinetu – jaunajam pilsētas galvam Oļegam Burovam bija alerģija pret kaķiem.

Kuzja un Muris vispirms pārvācās uz vicemēres Annas Vladovas kabinetu, kurai ar viņiem izveidojās ļoti sirsnīgas attiecības. Tomēr pēc kārtējām pārmaiņām dome viņiem vēlreiz nācās mainīt dzīves vietu – februārī viņi ievācās Ušakova ofisā Rīgā.

11
Tagi:
Nils Ušakovs, Rīgas dome, Rīga
Pēc temata
Muris staigā pa galdu: Rīgas kaķi iejutušies Annas Vladovas kabinetā
Viņiem viss ir labi: žurnālisti apciemoja Kuzju un Muri
Kuzja un Muris aizbrauca no Rīgas domes, bet solīja atgriezties
"Rūpēsimies ne tikai par kaķiem": Rīgas vēlēšanām parādījies pirmais kopīgais saraksts
Ivans Konovalovs

Militārais eksperts: pat Baltijas valstis sāk saprast, ka ASV tās ir vienaldzīgas

0
(atjaunots 17:37 26.05.2020)
Vašingtonai ir vienalga, kāda ir to sabiedroto Eiropā attieksme par pašreizējo stāvokli pēc Savienoto Valstu informācijas par nodomu izstāties no Atvērto debesu līguma, uzskata eksperts.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Atvērto debesu līgums ir ļoti nozīmīgs mazo valstu, piemēram, Igaunijas acīs, paziņoja valsts aizsardzības ministrs Jiri Luiks, vēsta portāls ERR.ee.

Viņš pauda nožēlu par to, ka pēc ASV izstāšanās no līguma vienošanās var pārtrūkt pilnībā. Pēc Luika domām, dokuments ir unikāls, pat starp bruņojuma kontroles līgumiem.

Aizvadītajā nedēļā ASV prezidents Donalds Tramps informēja, ka Vašingtona izstājas no Atvērto debesu līguma un paliks ārpus tā, kamēr Krievija "neizpildīs savas saistības". Pie tam viņš pieļāva jaunas vienošanās izstrādi.

Intervijā radio Sputnik militārais eksperts, Stratēģiskās konjunktūras centra direktors Ivans Konovalovs paziņoja, ka ASV neinteresē sabiedroto viedoklis par pašreizējo situāciju, tomēr pat Baltijas valstis aptver, ka to intereses tiek ignorētas.

"Šis līgums taču vispirms ir svarīgs pašiem eiropiešiem. ASV nosprauž uzdevumu tā: ja viņi izstājas no līguma, viņu sabiedrotajiem Eiropā tomēr būs jāpilda Vašingtonas uzdevumi saskaņā ar līgumu. Tātad, kā cer Vašingtona, eiropieši lidos Krievijas gaisa telpā un ziņos par savākto informāciju. Taču tādā gadījumā tā ir totāla nicība pret šo valstu suverenitāti. Pat Baltijas valstis, kas gatavas uz visu, lai saņemtu vēl kādu Vašingtonas smaidu un atzinību, pat Polija, piemēram, to saprot. Skaidrs, ka tā ir nicība pret Eiropas valstīm, kas iestājušās NATO un parakstījušas Atvērto debesu līgumu," teica eksperts.

Atvērto debesu līgumu pieņēma 27 Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) valstis 1992.gadā Helsinkos. Patlaban līgumā piedalās 34 valstis.

Līgums paredz iespēju veikt novērošanas lidojumus un fotografēt EDSO dalībvalstu gaisa telpā ar mērķi saņemt ziņas par bruņotajiem spēkiem, militārajiem objektiem un militārajām darbībām.

Līguma mērķis ir veicināt valstu savstarpējās uzticības nostiprināšanos, pilnveidojot militārās darbības kontroles mehānismus, kā arī bruņojuma kontroles jomā noslēgto līgumu ievērošanu.

0
Pēc temata
Militārais eksperts par ASV "aizdomām": reiz viņi jau izgāzās
Mediji: ASV izstājas no Atvērto debesu līguma un nostāda Baltiju neizdevīgā stāvoklī
Krievijā komentējuši izstāšanos no Atvērto debesu līguma
NATO valstis aicina ASV neizstāties no Atvērto debesu līguma